Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Καλύτερο studio animation


  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Καλύτερο animation studio (50 member(s) have cast votes)

Καλύτερο animation studio

  1. MGM(Tom and Jerry,Tex Avery/Droopy....) (2 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  2. Disney(Snow white,Pinocchio,Fantasia,Beauty and the Beast....Silly Symphonies etc) (16 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. National Film Board of Canada(Cat came back,Big snit...) (2 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  4. Fleischer Studios(Popeye the Sailor,Betty Boop,Superman...) (2 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

  5. United Productions of America(Rooty toot toot,Unicorn in the garden,Tell-Tale Heart,Mr.Magoo...) (1 votes [2.00%])

    Percentage of vote: 2.00%

  6. Pixar(Toy Story,Toy Story 2,Incredibles....) (13 votes [26.00%])

    Percentage of vote: 26.00%

  7. Lantz/Universal(Woody the Woodpecker,Tex Avery...) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Studio Ghibli(Miyazaki,Grave of the fireflies...) (12 votes [24.00%])

    Percentage of vote: 24.00%

  9. Warner Bros(Looney Tunes/Merrie Mellodies...) (2 votes [4.00%])

    Percentage of vote: 4.00%

Vote Guests cannot vote

#46 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 06 August 2008 - 23:59

:oo::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: OMG τελικα η ελιψη υπνου εχει τις σινεπιες τις.... πο ποο... θεε μου.. μα τι λεω... Ο πατερας του Tom&Jerry δεν ειναι αλλος απο τον Joseph Barbera μαζι με τον Bill Hanna!!! Ριξε μια ματια εδω Joseph Barbera - Wikipedia, the free encyclopedia ...οσο για το σφαλμα μου ας ξεκαθαρισω οτι αυτο οφιλιτε πολυ απλα οτι το 57 η MGM σταματαει να ασχολιτε με cartoon και ειναι φισικο να μην γιρισω τοσο πισο...βεβεα 100 και επισοδιον που βλεπουμε με τον Tom&Jerry εχουν διμιουργηθι στα χρονια πριν φτιαξουν οι δυο την ετερια τους πριν το 57 μετα το 61 η Terrytoons αγοραζι τα δικεοματα και τοτε δουλεβι ο τσεχος και το 63 η Worner Bros και εδω παιζι ο chuck jones οστε το 75-77 Hanna-Barbera Studios αγοραζουν πισο τους χαρακτιρες τους και φτιαχνουν αλλα περιπου 48 επισοδια...ναι εχεις δικιο οτι ειναι ενα cartoon της MGM δικο μου λαθος... απλος παρασιρθηκα απο τους μπαμπαδες του...τι να κανουμε ξεχναω τις λεπτομεριες...
Posted Image

#47 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 07 August 2008 - 00:03

Το παρακολουθω το thread οποτε ναι ειδα... Και γι αυτο ειπα και πιο πανω οτι καθε γνωμη ειναι εκ των πραγματων υποκειμενικη. Αλλα αυτο οσο πηγαινε στον Neuro παει και σε σενα. Το οτι ενιωσες να θιγεσαι δεν αποτελει δικαιολογια για να απαντησεις με τον αναλογο τονο... Μπορεις να περασεις την αποψη σου με ηρεμια και επιχειρηματα... Απο οτι ειδα εισαι πληρως κατατοπισμενος σχετικα με γεγονοτα οποτε δεν θα δυσκολευοσουν ιδιαιτερα....

Οσο γι αυτο που λες περι σοφιας..... "εν οιδα οτι ουδεν οιδα" ειχε πει καποιος, Σωκρατη τον λεγανε δεν ξερω αν τον εχεις ακουστα..... Εαν αυτος που τον θυμομαστε 2500 χρονια μετα ειχε τοση ταπεινοτητα για τις γνωσεις του, δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα να ακολουθησεις το παραδειγμα του αν το θελησεις. Πιστεψε με ισως ετσι γινει ποιο ευκολο να περασεις τις αποψεις σου και αυτα που θες να πεις στους αλλους.

#48 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 07 August 2008 - 00:04

με πρόσβαλε αν είδες


ps ένα επίθετο μου είναι σοφότερος των σοφοτέρων


Eλα ρε,πες μου πως ειναι να εισαι στην ιδια μερια με αυτους που προσβαλεις....

και τους αποκαλεις με Ονοματα,τους μειωνεις,και νομιζεις εισαι ο φωτεινος παντογνωστης και Θεος και δεν ξερω εγω τι αλλο...

Πως περιμενεις να σου συπεριφερονται οταν και εσυ δεν κανεις τπτ παρα να σπας ολονων τα Νευρα,...

ps ένα επίθετο μου είναι σοφότερος των σοφοτέρων


Ο Ψωναρας τον Ψωναρων Ηθελες να πεις μαλλον...

Καλα που σε εχουμε και γελαμε λιγο...

Berserk___Gatsu.jpg


#49 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 07 August 2008 - 00:10

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αποτελεί το ότι συγκρίνουμε μόνο εταιρείες που ασχολούνται με το κινούμενο σχέδιο:yellowcard:...Εγώ σπουδάζω έστω και 3D Animation και το animation δεν είναι μόνο το σχέδιο είναι πολλά παραπάνω:wooi2::nbleed:...στην δεκαετία του 50-60 ναι ήταν καθαρά το κινούμενο σχέδιο ώμος εν έτι 2008 είναι πολύ παραπάνω...απλός google it και θα δεις.
Ding πρώτος γύρος τέλος...επόμενο ημίχρονο αύριο:hahaha::hahaha::hahaha:!
Posted Image

#50 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 07 August 2008 - 00:13

φίλε μου με όλο το σεβασμό δεν ξέρεις ορθογραφία;;;
και εγώ έχω έλλειψη ύπνου είπια 3 red bull και είμαι σαν το άλογο
βασικά tom and jerry υπήρχε και πιο πριν από van beuren αλλά εντελώς διαφορετικό στυλ και καμμιά σχέση με το γάτο και το ποντικί
κατάλαβα για τι μιλάς τώρα
για τις φτηνιάρικες μ****** που κάναν στην τηλεόραση
αυτά εν τα θεωρώ tom and jerry
όπως δεν θεωρώ και το tom and jerry kids και το droopy and dripple ας πούμε να έχει σχέση με τον droopy
μια διευκρίνηση αυτά του deitch είναι της mgm αλλά φτιάχτηκαν στο στούντιο του στην τσεχοσλοβακία για την mgm
θεωρούνται εντελώς παράξενα και βίαια καρτούν και δεν είναι στις δόξες των tom and jerry
δεν αγόρασε η terrytoons δικαιώματα των tom and jerry
ούτε η warner bros
απλά ο chuck jones ήταν παλαιότερα warner και σκηνοθέτησε καρτούν για την mgm πιο μετά


άμα δεν ξέρεις τι σημαίνει σοφότερος των σοφοτέρων μη μιλάς
γράφω βιβλία και άμα πρόσεξες είναι σοφότερος των σοφοτέρων και όχι ο σοφότερος των σοφοτέρων
η pixar δεν είναι 3d;;;

#51 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 07 August 2008 - 00:37

Η μεγαλύτερη μου ένσταση αποτελεί το ότι συγκρίνουμε μόνο εταιρείες που ασχολούνται με το κινούμενο σχέδιο:yellowcard:...Εγώ σπουδάζω έστω και 3D Animation και το animation δεν είναι μόνο το σχέδιο είναι πολλά παραπάνω:wooi2::nbleed:...στην δεκαετία του 50-60 ναι ήταν καθαρά το κινούμενο σχέδιο ώμος εν έτι 2008 είναι πολύ παραπάνω...απλός google it και θα δεις.
Ding πρώτος γύρος τέλος...επόμενο ημίχρονο αύριο:hahaha::hahaha::hahaha:!




Το ιδιο και οι ταινιες stop motion και claymation. Stop motion χωρις τους Τσεχοσλοβακους δε γινεται.

Απλα μετα μπηκαν οι υπολογιστες στη μεση αλλα και παλι, ιδιως στην Ιαπωνια, βλεπεις ακομα και 70ρηδες animators να εργαζονται σε υπολογιστη. Απλα θελουν λιγη επιμορφωση.

Πραγματικα φοβερο να δουλευεις απο το 60 και να βλεπεις ολη την εξελιξη μπροστα σου. Αυτοι ειναι που βλεπουν τον υπολογιστη σαν εργαλειο. Και ξερουν τι σημαινει παραπανω και τι οχι.

Για αυτο δεν εχω κανενα προβλημα να θαψω μια τρισδιαστατη ταινια μπρος σε μια παλιοτερη αν η δευτερη εχει περισσοτερη ουσια.

#52 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 07 August 2008 - 00:41

Το ιδιο και οι ταινιες stop motion και claymation. Stop motion χωρις τους Τσεχοσλοβακους δε γινεται.

Απλα μετα μπηκαν οι υπολογιστες στη μεση αλλα και παλι, ιδιως στην Ιαπωνια, βλεπεις ακομα και 70ρηδες animators να εργαζονται σε υπολογιστη. Απλα θελουν λιγη επιμορφωση.

Πραγματικα φοβερο να δουλευεις απο το 60 και να βλεπεις ολη την εξελιξη μπροστα σου. Αυτοι ειναι που βλεπουν τον υπολογιστη σαν εργαλειο. Και ξερουν τι σημαινει παραπανω και τι οχι.

Για αυτο δεν εχω κανενα προβλημα να θαψω μια τρισδιαστατη ταινια μπρος σε μια παλιοτερη αν η δευτερη εχει περισσοτερη ουσια.


δεν είδες που ανέφερα nick park;;;;

#53 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 August 2008 - 09:21

συγχαρητήρια πou καταφέρατε να καταστρέψατε ένα τόσο ωραίο thread και Chief Chips θα πρέπει να σε κάνει να νιώθεις πολύ ωραία το να προσβάλεις κάποιον που δεν έχει τα ελληνικά ως πρώτη γλώσσα και ωστόσο προσπαθεί και γραφει ωραία σε ένα forum.

και εσύ ρε neuro πάνε βάλε ένα λεξικό στον firefox να μη σου την λένε η χρησιμοποίησε αυτό το site : All Greek to me! Any Greeklish to Greek

#54 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 07 August 2008 - 09:52

Disney. Δαιφωνώ καθέτως με όσους λένε ότι οι 3D ταινίες της είναι κακές. Δεν είναι τόσο καλές, σύμφωνοι, αλλά είναι καλές. Όχι, είναι ΠΟΛΥ καλές. Finding Nemo και Cars είναι άξιες ταινίες.

Posted Image


#55 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 August 2008 - 11:54

finding nemo and cars are from Pixar studios (that belong to disney)

#56 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 07 August 2008 - 12:54

φίλε μου με όλο το σεβασμό δεν ξέρεις ορθογραφία;;;


άμα δεν ξέρεις τι σημαίνει σοφότερος των σοφοτέρων μη μιλάς
γράφω βιβλία και άμα πρόσεξες είναι σοφότερος των σοφοτέρων και όχι ο σοφότερος των σοφοτέρων
η pixar δεν είναι 3d;;;


Στο πρώτο...τα ελληνικά δεν είναι η πρώτη γλώσσα μου :yawn2: άλλα και πάλι παρόλο που μιλάω 3 γλώσσες (αν θυμόμουν καλύτερα τα γερμανικά θα ήταν 4) σε όλες έχω πρόβλημα με την ορθογραφία:Blissfull:!

Στο δεύτερο...έχεις γράψει απολύτως το ίδιο με καμιά διάφορα στους τόνους:wis:...

Και ας ξεκινήσω το δεύτερο γύρο:burningbe3:...μήπως μπορείς να μου δόσεις τον ορισμό στο τι είναι animation:tensai:? `Η καλύτερα να σε ρωτήσω τι είναι animation:tensai:? Θα σου αναφέρω τους είδους animation... έχουμε και λέμε:

Full Animation
Limited Animation
Rotoscoping
Stop-motion animation
Clay animation
Cotout animation
Graphic animation
Model animation
Object animation
Pixilation
Puppet animation
2D animation
3D animation


Είναι και άλλα 2-3 που ώμος είναι υποκατηγορίες άρα δεν μετράνε...από την στιγμή που θέλεις να κάνεις ένα poll για το καλύτερο studio animation θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεις και studios από όλα τα ειδή animation που υπάρχουν!
Posted Image

#57 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 August 2008 - 16:01

φίλε μου με όλο το σεβασμό δεν ξέρεις ορθογραφία;;;
και εγώ έχω έλλειψη ύπνου είπια 3 red bull και είμαι σαν το άλογο
βασικά tom and jerry υπήρχε και πιο πριν από van beuren αλλά εντελώς διαφορετικό στυλ και καμμιά σχέση με το γάτο και το ποντικί
κατάλαβα για τι μιλάς τώρα
για τις φτηνιάρικες μ****** που κάναν στην τηλεόραση
αυτά εν τα θεωρώ tom and jerry
όπως δεν θεωρώ και το tom and jerry kids και το droopy and dripple ας πούμε να έχει σχέση με τον droopy
μια διευκρίνηση αυτά του deitch είναι της mgm αλλά φτιάχτηκαν στο στούντιο του στην τσεχοσλοβακία για την mgm
θεωρούνται εντελώς παράξενα και βίαια καρτούν και δεν είναι στις δόξες των tom and jerry
δεν αγόρασε η terrytoons δικαιώματα των tom and jerry
ούτε η warner bros
απλά ο chuck jones ήταν παλαιότερα warner και σκηνοθέτησε καρτούν για την mgm πιο μετά


άμα δεν ξέρεις τι σημαίνει σοφότερος των σοφοτέρων μη μιλάς
γράφω βιβλία και άμα πρόσεξες είναι σοφότερος των σοφοτέρων και όχι ο σοφότερος των σοφοτέρων
η pixar δεν είναι 3d;;;


Επιτέλους ρε man, 1 στα 2 ποστ σου είναι προσβλητικό προς άλλα μέλη του forum. Σε έχουμε προειδοποιήσει, σου το λέμε με το καλό, κάνουμε υπομονή και εσύ τπτ...:cry5:

2week ban να πέσουν οι ζέστες λίγο, και βλέπουμε.
:erk:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#58 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 07 August 2008 - 16:46

ΟΧΙΙΙΙ:nanteee: και ήθελα να δω τι θα μου απάντηση:hiding_something:...μπορούσα να το χείριστο τον είχα εκεί που ήθελα :kill4u: και απλός περίμενα να δώσω το τελικό χτύπημα:hahaha:! Ε τι να κάνουμε θα περιμένω 2 βδομάδες...παρόλο αυτά θα πω δυο λογία για όσους εντιαφερονται. Το animation δεν ασχολιτε αποκλειστικά και μόνο με κινούμενο σχέδιο ή 3D animation...στις ταινίες που βλέπουμε τα διάφορα εφέ που βλέπουμε (λεγε με matrix, lord of the rings,Narnia,Terminator,King Kong[κενουρια και παλλια]και πολλά άλλα...) έχουν στοιχειά animation. Κάποια από τα καλύτερα studio που υπάρχουν κατά την γνώμη μου είναι τα Lucas arts, dreamworks που μας έχουν δόση φοβέρες ταινίες animation οπός η κότες το έσκασαν (που πραγματικά είναι μια πρόκληση). Άλλα βεβαία δεν είναι μόνο οι κολοσι που παίζουν υπάρχουν πολλά μικρά και αξιόλογα studio στον κόσμο που μας έχουν δόση πολλά πράγματα...θα ψάξω πληροφορίες για τα studio και θα δώσω links και μικρές περιλήψεις. Απλος για να μπόρεση κάποιος να κρήνη το animation πρώτα πρέπει να το μαθη...δεν ξέρω αν τα άλλα άτομα που σπουδάζουν ή έχουν τελιοση ιδι 3D animation και έχουν σπουδάσει το animation το είδαν αυτό το thread άλλα νομίζω θα συμφωνούσαν με την γνώμη μου πως το animation δεν είναι μόνο το κινούμενο σχέδιο άλλα είναι κάτι παραπάνω...ένα link για το wiki που γραφή μερικά πράγματα. Animation - Wikipedia, the free encyclopedia
Posted Image

#59 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 07 August 2008 - 16:52

Νομίζω πως ξέρετε τι ψήφισα...
Spoiler:

Γιατί βάλατε ξεχωριστά Disney και Pixar; Αφού η Disney έχει εξαγοράσει την Pixar.
To Studio Ghibli ήταν αυτό που έκανε το Spirited Away? Γιατί ήταν πολύ ωραία ταινία!

Δημοσιευμένη  εικόνα

#60 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 07 August 2008 - 17:09

alias??:nosey:

Posted ImagePosted Image