Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Full Metal Panic


  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#16 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 01 April 2007 - 20:04

Καλή σειρά η οποία βλέπεται ευχάριστα και με ενδιαφέρον.
Οι χαρακτήρες έχουν καλή ανάπτυξη και το σενάριο δεν φάνηκε να κάνει κοιλιά πουθενά. Δεν είναι αριστούργημα βέβαια αλλά το συνιστώ σε οποιονδήποτε.
Το Fumoffu, που είναι εκτός σεναρίου αυτοτελή επεισόδια μετά την πρώτη σεζόν(fillers μπορεί κάποιος να τα πει), είναι ίσως η πιο διασκεδαστική και αστεία σειρά που έχω δει!:rofl::respect:
Το Second Raid δένει ωραία με τον πρώτο κύκλο και κρατάει τον πήχη στα ίδια επίπεδα με την πρώτη σεζόν.8)
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#17 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 April 2007 - 02:20

ψιλοαδιαφορο anime
Posted Image

#18 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 15 October 2007 - 00:02

Mε αυτό το series τι γίνεται ρε παιδιά??
Νομίζω οτι κάτι θε έπρεπε να βγεί μετά το TSR αλλά δεν είμαι σίγουρος...:emptyonexg1:

#19 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 28 October 2007 - 17:19

nice, και εγω ειχα ακουσει πολλα για αυτο και τελικα το κατεβασα, τωρα ψαχνω για ...... χρονο να το δω :hahaha:

#20 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 28 October 2007 - 22:03

ψιλοαδιαφορο anime

Συμφωνώ... Ναι μεν βλέπεται ευχάριστα αλλά όλη η σειρά είναι ο ορισμός του κλισέ... Χαρακτήρες κλισέ, σενάριο κλισέ, συμπεριφορές κλισέ, τα πάντα προβλέψιμα χωρίς να υπάρχει κανένας τομέας που να ξεχωρίζει. Το είδα πριν 1+ χρόνο περίπου και θυμάμαι ελάχιστα πράγματα, ενώ άλλα anime που είχα δει και 2 και 3 χρόνια παλιότερα τα θυμάμαι πολύ καλύτερα... Δεν είναι η άθλια σειρά που εύχεσαι να μην είχες δει ποτέ, αλλά πλέον δύσκολα μπορώ να δω τέτοια anime...
Το Fumoffu από την άλλη είναι άλλη υπόθεση.:wooi2:
Posted Image

#21 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 13 November 2007 - 14:02

Ρε παιδια, το Full Metal Panic ειναι θρυλος! Ο Sagara ειναι ο κορυφαιος ανιμε χαρακτηρας ολων των εποχων! Οπου και να παει, οτι και να κανει, παντα ειναι καμενο! Δειτε απλα το ραβασακι που ελαβε στο Fumoffu και το ηλεκτρονικο που επαιξε, ποσο πιο ξεκαρδιστικος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος; Και βεβαια η Chidori του ειναι τελειο συμπληρωμα αφου μονο αυτη καταφερνει και τον τιθασευει (σωστα, Vegita Sempai?).

Τη σειρα δεν νομιζω οτι θα τη δει κανεις για τα μεκα αφου η δραση ειναι μετρια (τουλαχιστον στο αρχικο FMP). Για να ριξει ομως γελιο καποιος δεν υπαρχουν πολλες καλυτερες σειρες :D
Posted Image

#22 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 13 November 2007 - 14:36

Η σειρα αυτη βασιζετε πανω σε μια πολυ επιτυχημενη σειρα απο βιβλια. Η επιτυχια τους ειναι τοσο μεγαλη που προσφατα κυκλοφορησε και το πρωτο απο αυτα στα αγγλικα!Μεσα απο τα βιβλια βλεπουμε ενα πολυ μεγαλυτερο σεναριο να εξελισετε, σεναριο του οποιου την επιφανεια μονο ακουμπησαν οι σειρες ανιμε για να μην αναγκαστουν απο εμας να βγαζουν καινουργια ενοτητα καθε εξαμηνο.Ακομα και το λιγο που εβαλαν φτανει για να δεις οτι το ανιμε δεν ειναι του "σορου"! Σκεφτητε μονο οτι ολοκληρη σειρα (Fumoffu!) βγηκε απο τις "κομμενες" πλακες του πρωτου FMP!Τοσο περιεχομενο εχουν τα βιβλια αυτα!Ελπιζω να συνεχιστουν και τα ανιμε...

:congrats:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#23 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 16 November 2007 - 22:36

ψιλοαδιαφορο anime


Θα συμφωνησω με τον aniki... Εχω δει μεχρι το 8ο επεισοδιο και δεν μου αρεσε αρκετα ωστε να το συνεχισω... Με κουραζε οσο να 'ναι... Εγω ομως θα ρωτησω το αλλο:
Γινεται καθολου καλυτερο μετα απο το επεισοδιο που εχω δει ή θα δω παλι τα ιδια κλαρινα???

#24 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 17 November 2007 - 04:57

Φυσικά και γίνεται καλύτερο (αν κι η σειρά είναι φοβερή από το πρώτο κιόλας επεισόδιο)! Ειδικά στο sequel Full Metal Panic - The Second Raid γίνονται απίστευτα σκηνικά.

#25 Kamme

Kamme

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 104 posts

Posted 17 November 2007 - 05:04

Μην τους ακουτε το FMP ειναι θεικο ειδηκα το sec.Raid ειναι ολα τα λεφτα

#26 Aldarion

Aldarion

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 17 November 2007 - 09:28

Μην τους ακουτε το FMP ειναι θεικο ειδηκα το sec.Raid ειναι ολα τα λεφτα


Θα συμφωνήσω με τον Vetus και τον kamme (ναι kamme συμβαίνει και αυτό:bleh:).

Η σειρά είναι κορυφή, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι περίπου στη μέση του second raid και πραγματικά συμβαίνουν απίστευτες φάσεις.
Posted Image

#27 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 17 November 2007 - 15:46

Aς είναι καλά η Kyoto Animation που ανέλαβε το FMP! μετά την Gonzo που έκανε την πρώτη season (και το παράτησε εκεί πέρα όπως έχει κάνει και με πολλά άλλα anime).

Ακόμα και σ' όσους δεν πολυαρέσει το FMP! (που είναι λίγοι, εδώ που τα λέμε) ή δεν έχει τύχει να το δουν ακόμα (κακώς), δεν υπήρχε ούτε ένας απ' αυτούς που δεν έριξε το γέλιο της αρκούδας με το Fumoffu (τ' οποίο μπαίνει με τρομερή άνεση στο top 10 των καλύτερων anime κωμωδιών). digitaltracker και Gaijin Bosozoku, έχετε δει καθόλου το Fumoffu; Aν το θεωρείτε κι αυτό αδιάφορο, τότε απλά δεν ξέρετε από κωμωδίες (χωρίς να θέλω να το παίξω ελιτιστής καθώς σιχαίνομαι την ποζεριά). :smokingg:

#28 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 November 2007 - 16:07

Εδώ κολλάει το "If you are not prejudiced, you just can't understand." :P Ο καθένας με τις προκαταλήψεις του, παιδιά, δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε κάτι. ;)

Και κατ' εμέ Sayonara Zetsubou-Sensei >>>> 90% of all comedy anime, including Fumoffu.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#29 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 17 November 2007 - 16:13

Και κατ' εμέ Sayonara Zetsubou-Sensei >>>> 90% of all comedy anime, including Fumoffu.

Πολύ ωραίο και το Sayonara Zetsubou-Sensei, αλλά όχι κι έτσι! Αnyway, καθένα με τα γούστα του. :wis: Κι αφού κάνεις σύγκριση μ' ένα άλλο αξιόλογο comedy κι όχι μ' ένα τελείως άσχετο anime (όπως θα έκανε Gaijin Bosozoku*) σε παραδέχομαι. :)


*Το λέω αυτό δεδομένου τα όσα κουλά έλεγε το συγκεκριμένο άτομο στο thread για τo Chobits κι όχι επείδη έχω βεντέτες μαζί του.

#30 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 17 November 2007 - 20:40

To FMP το ξεκινησα στην αρχη καταλαθος νομιζοντας οτι ειχε σχεση με το Full Metal Alchemist. (καμια σχεση)
Ομως η γνωμη μου ειναι οτι ενα πολυ αξιολογο anime με πολλες στιγμες απιστευτου γελιου. e.g. οταν ο Sousuke παει να ανατιναξει τα σχολικα ντουλαπια, οταν αναλαμβανει προπονητης και αλλα πολλα

Posted Image