Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Full Metal Panic


  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#76 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 28 June 2009 - 02:31

To έχω δει το OVA και απλά δε το θυμόμουν.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.


Γενικά, η πρώτη σαιζόν είναι η πιο αδύναμη της σειράς, αφού προσπαθει να χωρέσει mecha, action, comedy, romance. Οι άλλες δύο σαιζόν όμως είναι απλά απίστευτη, με το TSR να είναι η αγαπημένη μου (αφού ήταν σοβαρή χωρίς, στην πράξη, να αλλάξει τίποτα από τους χαρακτήρες των δύο προηγούμενων σαιζόν)

#77 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 28 June 2009 - 14:07

To έχω δει το OVA και απλά δε το θυμόμουν.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.


Γενικά, η πρώτη σαιζόν είναι η πιο αδύναμη της σειράς, αφού προσπαθει να χωρέσει mecha, action, comedy, romance. Οι άλλες δύο σαιζόν όμως είναι απλά απίστευτη, με το TSR να είναι η αγαπημένη μου (αφού ήταν σοβαρή χωρίς, στην πράξη, να αλλάξει τίποτα από τους χαρακτήρες των δύο προηγούμενων σαιζόν)

Και εγω συμφωνο μαζι σου ηπρωτη σεζον ειχε πολλα ανισα επ αλλα ηταν καλα και αλλα ψιλοαδιαφορα,αντιθετα η TSR ηταν πιο ισορροπημενη ισως γιατι ειχε λιγοτερα επ,η χαρακτηρες αναπτυσονται καλυτερα
Spoiler: ending spoiler

Edited by iristella, 28 June 2009 - 14:49.
spoiler tag inserted


#78 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 28 June 2009 - 23:11

Και εγω συμφωνο μαζι σου ηπρωτη σεζον ειχε πολλα ανισα επ αλλα ηταν καλα και αλλα ψιλοαδιαφορα,αντιθετα η TSR ηταν πιο ισορροπημενη ισως γιατι ειχε λιγοτερα επ,η χαρακτηρες αναπτυσονται καλυτερα

Spoiler: ending spoiler

Το 13 γενικά δε με ενθουσίασε. Αλλά το 12 με έκανε να νιώσω οργασμό συγκίνησης όταν
Spoiler:
Ήταν πραγματική κάθαρση το επεισόδιο εκείνο. Το 13 ήταν ο επίλογος που κλείσει τη σειρά με τα όσα έχουν γίνει.

Επίσης, έχει κανένας πληροφορίες για την πολιτική κατάσταση του κόσμου του FMP; Από ότι είχα δει υπάρχει ακόμα ΕΣΣΔ ενώ η Κίνα είναι διαιρεμένη σε δύο κράτη.

#79 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 29 June 2009 - 06:15

Το 13 γενικά δε με ενθουσίασε. Αλλά το 12 με έκανε να νιώσω οργασμό συγκίνησης όταν

Spoiler:
Ήταν πραγματική κάθαρση το επεισόδιο εκείνο. Το 13 ήταν ο επίλογος που κλείσει τη σειρά με τα όσα έχουν γίνει.

Επίσης, έχει κανένας πληροφορίες για την πολιτική κατάσταση του κόσμου του FMP; Από ότι είχα δει υπάρχει ακόμα ΕΣΣΔ ενώ η Κίνα είναι διαιρεμένη σε δύο κράτη.

Η μονες πληροφοριες που βρηκα ηταν στην Wikipedia και σου παραθετο το λινκ αν βρω κατι αλλο θα το ποσταρω.http://en.wikipedia.org/wiki/Full_Metal_Panic

#80 Lelouch

Lelouch

    Zarakis Vice Captain

  • Members
  • 109 posts

Posted 05 July 2009 - 16:58

Χθες τελειωσα και το second raid (οκ δεν ειδα ακομα το fumofu). Μονο δικια μου ιδεα ηταν πως εκλεισε λιγο αποτομα?Η Καναμε πως στο καλο εφτασε εκει?Φτερα ειχε?

Θαχει επομενη season? Νομιζω χωραει ακομα πλοκη για να δουμε
Spoiler:


#81 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 05 July 2009 - 17:12

Θαχει επομενη season? Νομιζω χωραει ακομα πλοκη για να δουμε

Spoiler:

Από ότι έλεγαν θα έχει.
Spoiler:


#82 Lelouch

Lelouch

    Zarakis Vice Captain

  • Members
  • 109 posts

Posted 05 July 2009 - 19:15

Από ότι έλεγαν θα έχει.

Spoiler:


Spoiler:


Ελπιζω να αρχισει συντομα.

#83 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 08 July 2009 - 20:24

Ένα πάρα πολύ ωραίο anime με καλή πλοκή και έναν ενδιαφέρον πρωταγωνιστή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με καθίλωσε στην καρέκλα είναι η ρεαλιστική παρουσίαση των συναισθημάτων και των σκέψεων του Sosuke. Ένα παιδί μεγαλομένο στο πόλεμο και τις κακουχίες, με μόνο του σχολείο το πεδίο της μάχης και πρώτο του παιχνίδι ένα όπλο που αφαιρεί ζωές. Στη συνέχεια έχουμε τη μεταφορά αυτού του ατόμου σε μισθοφόρο και την παρουσίαση της αφοσίωσής του στην αποστολή και το στίγμα της σκληρής και βίαιης πραγματικότητας την οποία έχει ζήσει, μέσα από την αδυναμία του να προσαρμοστεί στην πολιτική ζωή, πράγμα που οδηγεί σε όλες τις αστείες καταστάσεις με το επικό βενταλο-όπλο, αλλά αν το σκεφτούμαι σε βάθος δεν είναι τόσο αστείο αλλά μάλλον λυπηρό. Τέλος αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο είναι η ρεαλιστικότατη απεικόνιση της ψυχικής και πνευματικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται κάποιος όταν του έχουν πάρει ότι θεωρεί πολυτιμότερο, ότι δίνει πραγματικό νόημα στη ζωή του, ότι τον οδηγεί εκτός του αδιέξοδου στο οποίο είναι παγιδευμένος.

Spoiler:

The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#84 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 04 September 2009 - 16:56

Ένα πάρα πολύ ωραίο anime με καλή πλοκή και έναν ενδιαφέρον πρωταγωνιστή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με καθίλωσε στην καρέκλα είναι η ρεαλιστική παρουσίαση των συναισθημάτων και των σκέψεων του Sosuke. Ένα παιδί μεγαλομένο στο πόλεμο και τις κακουχίες, με μόνο του σχολείο το πεδίο της μάχης και πρώτο του παιχνίδι ένα όπλο που αφαιρεί ζωές. Στη συνέχεια έχουμε τη μεταφορά αυτού του ατόμου σε μισθοφόρο και την παρουσίαση της αφοσίωσής του στην αποστολή και το στίγμα της σκληρής και βίαιης πραγματικότητας την οποία έχει ζήσει, μέσα από την αδυναμία του να προσαρμοστεί στην πολιτική ζωή, πράγμα που οδηγεί σε όλες τις αστείες καταστάσεις με το επικό βενταλο-όπλο, αλλά αν το σκεφτούμαι σε βάθος δεν είναι τόσο αστείο αλλά μάλλον λυπηρό. Τέλος αυτό που μου άρεσε ακόμη περισσότερο είναι η ρεαλιστικότατη απεικόνιση της ψυχικής και πνευματικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται κάποιος όταν του έχουν πάρει ότι θεωρεί πολυτιμότερο, ότι δίνει πραγματικό νόημα στη ζωή του, ότι τον οδηγεί εκτός του αδιέξοδου στο οποίο είναι παγιδευμένος.


συμφωνω απολυτα.
ενα πολυ ωραιο anime. ισως το πρωτο με mecha που με κανει να θελω να το δω ολο. τα επεισοδια τα εβλεπα το ενα μετα το αλλο χωρις σταματημο. το μονο "κακο" ηταν το fumoffu το οποιο μου φανηκε μεγαλη βλακεια.
η απεικονιση των συναισθηματων ηταν τρομερη σε ολο το ανιμε και επισης το φλερτ μεταξυ των 2 ηρωων ηταν πολυ ωραιο καθως ηταν συκρατημενο και πολυ αληθινο
ενα ανιμε που ειναι καλο να το δουν πολλοι.:riiight:
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#85 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 24 June 2010 - 01:07

Μολις τελειωσα και εγω το FMP (οσο γραφω αυτα δεν εχω δει μονο το OVA) Ομολογουμενος με καθηλωσε και 2 μερες ενω ειμαι εν μεσω εξεταστικης καταφερε να με καθηλωσει.Το τελος του TSR σηκωνει μια βαρβατη συνεχεια και απορω πως εμειναν στα 13 επισοδεια.Αποτι κοιταζα σε μια συζητηση στο AniDB υπαρχει η πιθανοτητα 4ης σεζον αρκει να συμπληρωθει το Novel.Αναμενουμε αν και εχουν περασει 5 χρονια απο την προβολη του TSR.Η πρωτη σεζον δεν με κουρασε μπορω να πω μιας και σε 24 επισοδεια μπορεσαν και τα χωρεσαν ολα.

Περι fumoffu.Εριξα ομολογουμενος αρκετο γελιο ειδικα με τον αυτοσαρκασμο στα previews και στο επισοδειa με το Bonta-kun και την Yakuza και σε εκεινο με τις θερμοπηγες.

Γενικα το προτινω σε ολους την σειρα ανεπιφυλαχτα.


ΥΓ Δεν θυμαμαι στους κανονες αλλα ελπιζω να μην ειναι παραβιαση που ποσταρω ενω το τελευταιο ποστ ηταν πριν ενα χρονο

#86 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 03 August 2011 - 20:33

Gatoh Shoji Explains the Current Status of Full Metal Panic 4th Season


tl;dr
Not dead yet.


Ελπίζουμε!

#87 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 15 January 2012 - 19:24

μολις τελειωσα και το tsr και εχω αφησει το fumoffu για μια στο τοσο (αυτοτελή δεν είναι?)

πολύ καλή σειρά,η πρωτη σεζον αξιζε περισσοτερο για τα κωμικά στοιχεία και τα mecha fights αλλά η δεύτερη (αν εξαιρέσεις την
Spoiler:
τελευταία μάχη...) είναι το διαμαντάκι. Από τα πιο καλοφτιαγμένα σενάρια, σκοτεινή και με καλύτερη ανάπτυξη των χαρακτήρων, άγγιζε τα όρια της σεινενιάς. Μου θύμισε λίγο cowboy bebop στο γεγονός ότι είχε τα πάντα όλα μέσα action,mecha,drama,comedy,ecchi, και με ωραία δοσολογία/αναμιξη!

two thumps up from me, και περιμένω και νέα σεζον!
Posted Image

#88 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 17 January 2012 - 02:33

Gatoh Shoji Explains the Current Status of Full Metal Panic 4th Season


tl;dr
Not dead yet.


Ελπίζουμε!


Από το ίδιο forum:

The forced kiss/girlfriend stealing, rape attempt, the loss of all hope and other happiness I spotted as I glanced through what's been released of Sigma (post-TSR manga) would make it... awkward to adapt. The first season/Fumoffu's content had a lighthearted, romantic comedy edge which made it easy enough to sell to all ages, and even TSR started out with some of the usual comedy... but it all gets so depressing/bleak that it'd make those drawn in by the rom-coming uncomfortable.


Σκοτεινό το μέλλον του FMP, δυστυχώς.

Πάντως, κάθε μέρα που περνάει και δεν υπάρχει ανακοίνωση από τον Gatou is a good thing lol
Posted Image
Posted Image

#89 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 17 January 2012 - 09:53

λες να πιασω το manga??? promising ακουγεται!!! και συγγνώμη κιόλας, εδώ βγάλανε το school days και το elfen lied (για εμπορικά...), στο fmp τους ήρθε να σκεφτούν αν rape attempt,μαυρη μαυρίλα κλπ θα σηκώσει βλέφαρα (ή θα ρίξει τις πωλήσεις...)
Posted Image