Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Γάτες και γάτοι!!!!


  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#61 NineTailsNaruto

NineTailsNaruto

    Anime Fan

  • Members
  • 204 posts

Posted 26 June 2008 - 17:06

I am in!! Cats are the best :wooi2:
Posted Image

#62 Evil Grin

Evil Grin

    Μαρμελαδομπισκοτοζελεδάκι

  • Members
  • 41 posts

Posted 26 June 2008 - 17:21

one more Neko maniac!!! γατες πολλές έχουν περάσει απο το σπίτι μου...αστε αστε, τώρα έχουμε μια όμορφη πορτοκαλιά γατούλα ,εναν μαγκα κεραμιδογατο ασπρόμαυρο και δυο γατάκια πορτοκαλιά και αυτά(μαλλον κοριτσάκια). Τα μικρά τα είχαμε βρει στα σκουπίδια μέσα σε μια κούτα πριν το Πασχα και ήταν 3, τελικα το ένα ψώφισε από το κρύο:nanana::nanana::nanana:, και τα άλλα 2 τα μαγαλόσαμε με το μπιμπερο(σταγονόμετρο) και τώρα τα έχουμε απολύσει στον πίσω κήπο του σπιτιού και να σπάνε τα νεύρα του πατέρα μου:hahaha: επειδή σκάβουν το γρασίδη και ανεβένουν στις καρέκλες........
[SIGPIC]C:\Documents and Settings\USER.EYA-MIX\Desktop\ANIME\ANIME\school copy.jpg[/SIGPIC]

#63 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 26 June 2008 - 18:08

Eμενα εχον περασει πολλα ζωα απο τα χερια μου(σκυλια,γατια,χρυσοψαρα).
Αλλα γενικα επειδη οι γονεις μου δεν τα θελουν μεσα στο σπιτι τα ειχαμε εξω.Οχι πως αυτό ήταν προβλημα βασικα,γιατι ενταξει, σε χωριο ζω, μονοκατοικια ειναι, αυλη εχουμε, ο δρομος δεν εχει πολλα αυτοκινητα κλπ κλπ.

Αλλα το κακο με το να αφηνεις τα ζωα ελευθερα είναι το ότι πεθαινουν πολυ εύκολα. Ολα τα ζωακια μου πεθαναν ειτε απο αυτοκινητο είτε απο φολα ηλιθιων κομπλεξικων γειτονων. Αυτο με κατεστρεφε καθε φορα...Ειναι τρομερο να γυρνας απο το σχολειο χαρουμενος και να φωναζεις τα σκυλακια σου να ερθουν, και ξαφνικα να τα δεις και τα δυο ξαπλωμενα διπλα διπλα νεκρα απο τη φολα ενος μαλ@κα.(να τα δεσεις δεν ειναι σωστο,θα παθουν καταθλιψη)
Αλλα αυτο που μου εχει μεινει πραγματικα τραυμα ήταν ενα μικρο κουταβακι που παρατησαν στο διπλανο οικοπεδο.Το καημενο δεν μπορουσε να περπατησει καν(τοσο μικρουλι ηταν) και θυμαμαι μπηκα στο οικοπεδο(το οποιο ειχε 1,5 μετρο χορτα) και το βοηθησα να ξεμπλεχτει απο κάτι φυτα. Ηταν τόσο φοβησμενο που δεν ηθελε ουτε γαλα να πιει. Η γιαγια μου (επειδη δεν παει τα σκυλια) τα πηρε όταν το ειδε και το μεσημερι το εδιωξε απο το σπιτι.Εμεις το ψαχναμε ολο το απογευμα αλλα δεν καταφεραμε να το βρουμε.Το πρωι της επομενης μερας ξυπνησα πολυ νωρις απο κατι θορυβους και το ειδα απο το μπαλκονι να ειναι ξαπλωμενο απεναντι διπλα απο μια κολωνα. Δεν καταλαβα τι ειχε γινει και χαρουμενη που βρεθηκε ξαναπηγα για υπνο(ήταν πεντεμιση το πρωι).Οταν κατα τις εννια πηγα να του δωσω γαλα, το βρηκα νεκρο. Οταν το ειχα δει εκεινο το πρωι ξαπλωμενο, το ειχε χτυπησει αυτοκινητο,αλλα δεν ειδα τα αιματα γιατι η πληγη ηταν απο κάτω. Πραγματικα και σημερα και μονο που το σκεφτομαι με πιανουν τα κλαματα για το πως δεν καταλαβα οτι ξεψυχουσε εκεινη τη στιγμη και πεθανε μονο και φοβισμενο.

Καλα σας ψυχοπλακωσα εντελως μιλαμε...Επειδη και εγω ομως ψυχοπλακωθηκα απο κάτι τέτοια αποφασισα να μην ξαναπαρω ζωο,γιατι θεωρω τον εαυτο μου ανευθυνο σε αυτό το ζήτημα. Ετσι το μόνο που κάνω πια είναι να ταιζω αδεσποτα γατακια στη γειτονια ή καμια φορα κανενα σκυλακι(αλλα σπανια βρισκεις σκυλια να τριγυρνουν μονα τους).
Σιγουρα εχω και πολυ ωραιες αναμνησεις απο τα ζωα βεβαια. Το πιο παραξενο περιστατικο ήταν όταν για μια περιοδο ειχαμε και γατο και σκυλο και αυτά ήτα φιλοι μεταξυ τους και ποτε δεν ειχαν τσακωθει. Αφου επαιρναν το μεσημεριανο υπνακο κουρουριασμενα μεταξυ τους! :hahaha: Δεν μπορουσα να το καταλαβω αυτο το φαινομενο...
Περυσι επισης ηταν μια αδεσποτη γάτα που εκανε 3 γατακια. Τη φροντιζαμε οσο μπορουσαμε,αλλα καποιος βλακας εβαλε για 1000η φορα φολα. Και ετσι τα γατακια εμειναν μόνα τους ενω ήταν 3 εβδομαδων νομιζω(δεν θυμαμαι καλα). Η περιοδος αυτη μαλιστα ηταν λιγο πριν τις πανελληνιες και θυμαμαι 3 φορες την ημερα παραταγα βιβλια κλπ και πηγαινα με το σταγονομετρο να τα ταισω.Και ήταν και λιγο δυσκολο γιατι το 1 πχ ηταν ανορεχτο και δεν ηθελε να φαει(ειχα διαβασει στο νετ οτι μπορει και να πεθανουν για αυτο το λογο) Οταν εφτασαν βεβαια 4 εβδομαδων πραγματικα δεν ειχα το χρονο να τα φροντιζω και αφου μπορουσαν και να αρχισουν να τρωνε μονα τους σιγα σιγα τα δωσαμε σε μια γυναικα που αγαπουσε τις γατες(ειχε πολλες)
Τωρα εχουμε ενα σκυλι (οχι εμεις αλλα η ξαδερφημου,αλλα στην ουσια στο διπλανο οικοπεδο ειναι αρα...) Δεν του δινουν σημασια(ειναι η κλασσικη περιπτωση του "μπαμπα μπαμπα θελω σκυλι!" και μετα απο 1 μηνα το ξεχναμε οτι υπαρχει)
Το σκυλι δεν πεισμωνει γιατι εχει υπερβολικα χαρουμενη προσωπικοτητα.Αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν μπορεις να φροντισεις το ζωακι σου ας μην το παρεις καθολου!

#64 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 27 June 2008 - 00:14

Τωρα εχουμε ενα σκυλι (οχι εμεις αλλα η ξαδερφημου,αλλα στην ουσια στο διπλανο οικοπεδο ειναι αρα...) Δεν του δινουν σημασια(ειναι η κλασσικη περιπτωση του "μπαμπα μπαμπα θελω σκυλι!" και μετα απο 1 μηνα το ξεχναμε οτι υπαρχει)
Το σκυλι δεν πεισμωνει γιατι εχει υπερβολικα χαρουμενη προσωπικοτητα.Αλλα εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν μπορεις να φροντισεις το ζωακι σου ας μην το παρεις καθολου!

Την Καραμέλα μου,την σκυλίτσα μου κάπως έτσι την απόχτησα. Πρίν 2μήνες είχα πάει στον κτηνίατρο
να πάρω το αντιπαρασιτικό του Τσιφτόγατου μου, και ήταν εκεί ένας τύπος με μια σκυλίτσα(Βέλγικο
Ποιμενικό Τερβίρεν)5μηνών. Την είχε πάρει δώρο στον γιό του, ο γιός του την βαρέθηκε
και ο ''καλός'' μπαμπάς ήθελε να κάνει ευθανασία στο έρμο το κουλουκάκι. Φυσικά ο κτηνίατρος
ήταν κατηγορηματικός, ευθανασία στο ζωντανό για ψηλουπήδημα δεν θα έκανε σε καμία περίπτωση.
Τέλος πάντων εκεί πάνω μπήκα εγώ μέσα,με έπιασε η συγκίνησης και τελικά κατέληξα να πάρω την σκυλίτσα.
Την πρώτη εβδομάδα ήταν πολύ φοβισμένη, μετά ζωήρεψε και τσακπίνεψε απίστευτα.
Πάντος σε καμία περίπτωση δεν έχω μετανιώσει που την πείρα, βέβαια στην αρχή υπήρχε μια ανησυχία
για το αν θα ταιριάξουνε με τον Τσίφτη. Την πρώτη μέρα ο Τσίφτης φούσκωσε, η Καραμέλα γρύλισε.
Την δεύτερη μέρα παρατηρούσαν ο ένας τον άλλο από απόσταση και με επιφύλαξη. Μια εβδομάδα μετά
ήταν λες και υπογράψανε συνθήκη ειρήνης,λες και κάνανε συμφωνία συμβίωσης.
Πολλές φορές τρώνε μαζί,παίζουνε,κοιμούνται στον ίδιο χώρο. Όλα χαλαρά δλδ.

Και το σκυλι δειχνει συναισθηματα ρε παιδια...

Ένταξη αυτό εννοείτε, όλα τα ζωντανά μπορούν να δείξουν συναισθήματα.
Απλά είναι και θέμα προσωπικότητας,πως ο άνθρωπος αν είναι συναισθηματικός
θα νοιαστεί και αν είναι κάπως απαθής δεν θα νοιαστεί.Κάπως έτσι πάει και με τα ζώα,
υπάρχουν χαραχτήρες και χαραχτήρες.

Για την Καραμέλα μου τώρα, έχουμε στην γειτονιά ένα σκύλο μεσαίου μεγέθους,τον Σάκη.
Ο ιδιοκτήτης του λοιπόν τον έχει μάθει να κυνηγάει τις γάτες(δυστυχώς άθλιοι άνθρωποι
υπάρχουν πολλοί) Βέβαια ο Σάκης πιο πολλές γρατζουνιές τρώει απο τις γάτες παρά ζημιά τους κάνει,Τέσπα
πρόσφατα λοιπόν ο Σάκης κυνήγησε τον Τσίφτη και η Καραμέλα από την αυλή που βρισκόταν είδε το περιστατικό. Μετά το βράδυ που την είχα βγάλει βόλτα και πήγε ο Σάκης να παίξει μαζί της παραλίγο
να τον κάνει καλαμάκι σουβλάκι. Εκεί πάνω το αφεντικό του Σάκη θίχτηκε και μου έκανε φασαρία,
από τότε έχω παρατηρήσει ότι ο Τσίφτης κάποιες φορές πηγαίνει στην αυλή
του συγκεκριμένου κυρίου(πηγαίνει μόνο όταν ξέρει ότι δεν είναι κανείς μέσα στο σπίτι,είναι και έξυπνο
το αστέρι μου)και περιποιείται τις γλάστρες και αφήνει και την βαρβατίλα του :P
Ok εγώ αυτό το βλέπω ως αλληλοσυμπαράσταση Τσίφτη-Καραμέλας και ως επιλογή του ποιου συμπαθούμε
και ποιου γράφουμε-αντιπαθούμε.
Αυτοί εκεί έξω που λένε ότι τα ζώα δεν καταλαβαίνουνε και δεν νιώθουνε απλά δεν ξέρουνε τι τους γίνετε

Edited by d.neko-angel, 27 June 2008 - 00:22.

rrmr.png


#65 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 27 June 2008 - 01:01

Neko power FTW!!! :wooi2:
Επειδή οι γάτες δεν πίνουν νερό από την τουαλέτα!:hahaha:
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#66 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 27 June 2008 - 02:25

Επειδή οι γάτες δεν πίνουν νερό από την τουαλέτα!:hahaha:

Λυπαμαι που θα σαι απογοητευσω, αλλα κλεινε την πορτα:P...

Posted Image


#67 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 27 June 2008 - 07:48

Καλες ειναι και οι γατουλες, αλλα ειναι ενα τιποτα μπροστα στον πιστο σκυλο! ^_^

#68 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 June 2008 - 13:04

ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΑΛΗΘΙΝΑ !!!

Posted Image


x 2

I am with Animesuki :)

#69 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 27 June 2008 - 13:52

OWNED
Spoiler:
:hahaha::hahaha::hahaha: :hahaha::hahaha::hahaha: :hahaha::hahaha::hahaha:(με πονεσε η κοιλια μου, δεν αντεχω):hahaha::hahaha::hahaha:

Edited by G.T.P._1982, 27 June 2008 - 23:36.


#70 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 June 2008 - 17:42

Γιατί δεν τα ποστάρετε αυτά στο γατοκλαμπ? Τσαμπα το ανοίξαμε δηλαδή? :D

#71 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 27 June 2008 - 23:02

εγω παντως εχω τρελα με τις γατες,και εχω και εναν γαταρο,κουκλο,θεαρο!!!:P

τα γατια ειναι απιστευτα ζωακια!!τρυφερα,χαδιαρικα,και πολλες φορες αγρικοι και τερατα!!!:hahaha:

αλλα αυτο ειναι και το ωραιο πανω τους!!!:P

ειναι τοσο ανεξαρτητα και τελεια:wooi2:!!!<3 <3 <3 <3 <3 <3
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#72 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 28 June 2008 - 01:05

Respect.

Το γέλιο που ρίχνω με τα καμώματα των γατιών, δεν μπορεί να το προσφέρει κανένα άλλο ζώο.

[media]http://youtube.com/watch?v=FtRZ30bfacU[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=WptinGI0k0g[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=kkT7A3jegBc[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=SMltA39QgNY[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=QZlAH6gagP0[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=hKPtE82Cj_I[/media]

[media]http://youtube.com/watch?v=MuSzFXe1Irc&feature=user]YouTube - ζ*»γ‚“γ�*γ�µγ‚�γ‚’γ�™γ‚‹η�«οΌ�ε�¥γƒ�ージョン)[/media]

Edited by Hajime_Saito, 28 June 2008 - 01:16.
Added moar vids

LfNX0dh.png


#73 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 29 June 2008 - 03:53

Cats rule!!! (ΟΚ, και οι σκυλοι καλοι ειναι αλλα...)

Και μην ακουω στερεοτυπα του τυπου οι γατες ειναι κακες γιατι δεν μας αγαπανε ενω οι σκυλοι ειναι σουπερ επειδη μας γλυφουνε κυριολεκτικα. Δε λεω, καλο ειναι να εχεις ενα σκυλο που σε εχει σαν θεο του, αλλα για να μην παιρνεις και πολυ αερα ερχεται η γατα και σε προσγειωνει λιγακι. Και για να εχουμε απολυτη ισορροπια, ειχα και τα δυο ζωακια στο σπιτι μου. Ναι, ΕΙΧΑ. Μεχρι που καποιο καθικι εριξε φολα στην αυλη μου - ακου θρασος - και μου δολοφονησε την Λουσι μου, σκυλο δαλματιας. Τωρα εχω μονο τους δυο γατους μου, τον Τομ - παππους πλεον, τον υπεραγαπω - και τον Ριρη, δυο παπαγαλακια και τρια χρυσοψαρα. Επεσε και το κλουβι με τον αερα και την κοπανησε και ο φλωρος ο Ζαχαριας...

Τελοσπαντων, εχω να πω μια ιστορια που αναιρει τα σχολια τυπου "οι σκυλοι σε προστατευουνε και οι γατες οχι".

Εναν καιρο ειχαμε μαζεψει ενα αδεσποτο μαλλιαρο που μαλλον απο καπου το ειχε σκασει (γιατι μετα απο λιγο καιρο το εκανε και σε μας και δεν το ξαναειδαμε) και το ειχαμε βαλει στην ταρατσα μαζι με τους γατους (ναι τους εχουμε ΠΟΛΥ καιρο). Καλος σκυλακος αλλα ωρες ωρες ορμουσε, ειδικα την ωρα που του εβαζες να φαει. Μια φορα λοιπον του βαζει φαγητο η μανα μου και αυτο για καποιο λογο θεωρησε οτι η μανα μου του εβαλε το φαγητο για να το ξαναπαρει πισω και πηγε να της ορμησει. Τοτε ξαφνικα πεταγεται ο Τομ (ο γατουλης μου), μπαινει αναμεσα στη μανα μου και τον σκυλο, και του ορμαει στη μουρη με γρατζουνιες και τον σταματησε. Απο τοτε η μανα μου τον αγαπαει ΑΚΟΜΑ πιο πολυ τον Τομ.

Να προσθεσω σε αυτο το σημειο οτι τον Τομ τον εχουμε απο μικρο και γεννηθηκε μαλιστα μεσα στο σπιτι μας. Γενικα ειμαι υπερμαχος της αποψης οτι αν ενα ζωο το μεγαλωσεις εσυ απο μικρο και μαθει μαζι σου σε θεωρει οικογενεια του ασχετα με το αν ειναι γατα η σκυλος.

~~~~~~~~~~~
~*Ασχετη ιστοριουλα που ακουσα*~

Μου εχουν πει για την προγιαγια μου (κι αυτη ηταν γατοφιλη - κληρονομικο χαρισμα εχω) οτι ειχε μια γατα που την αγαπουσε παρα πολυ. Αυτη η γατα την εβλεπε κυριολεκτικα σαν μελος της οικογενειας της, αφου της εφερνε και κυνηγι μαλιστα (σε χωριο εμενε). Πολλες φορες της αφηνε μπροστα στην πορτα διαφορα μισο-ζωντανα ζωακια που κυνηγουσε (πουλακια, σαυρες, ακομα και φιδια Ο.ο) ακριβως οπως κανουν οι γατες οταν θελουν να εκπαιδευσουν τα γατακια να κυνηγουν. Το πιο κουφο; Μια φορα της κουβαλησε μια περδικα σκοτωμενη, ενω τα περδικακια την ακολουθουσαν απο πισω μια χαρα. Η γιαγια τα μαζεψε και τα κρατησε για να τα θρεψει.

#74 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 29 June 2008 - 05:32

Cats Boiled Alive: Popular Chinese Cuisine | Weird Asia News

#75 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 29 June 2008 - 08:39

Ειμαι σιγουρη (και ευχομαι) οτι αυτοι οι ανθρωποι που το κανουν αυτο θα εχουν ενα παρομοιο τελος. ^_^