Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

Poll: Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied??? (124 member(s) have cast votes)

Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied???

  1. Tην συμπαθω (72 votes [58.06%] - View)

    Percentage of vote: 58.06%

  2. Την αντιπαθω (14 votes [11.29%] - View)

    Percentage of vote: 11.29%

  3. Μου ειναι εντελως αδιαφορη (7 votes [5.65%] - View)

    Percentage of vote: 5.65%

  4. Αν και δεν τρελαινομαι μπορω να καταλαβω τις πραξεις της (31 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#61 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 16 March 2009 - 14:06

Εγω που εχω δει μονο το ανιμε και πραγματικα την συμπαθω για μενα ειναι ενας τραγικος χαρακτηρας μπορει να μην συμφωνο με τις πραξεις τις αλλα την καταλαβαινω αν σκεφτεις τη εχει περασει μικρη και υπολογισεις και τη φυση τον δικλονιων τα οποια τρεφουν μισιος για τους ανθρωπους νομιζω οτι καταλαβαινω γιατι πηρε το δρομο που πηρε,αλλωστε μην ξεχναμε οτι και στην μετεπειτα ζωη της οι ανθρωποι την βλεπουν μονο σαν τερας και προσπαθουν ειτε νατην εκμεταλευτουν διεξαγοντας απανθρωπα πειραματα (αληθεια σε αυτοι την περιπτωση ποιος ειναι το τερας)ειτε προσπαθουν να την σκωτοσουν οποτε ειναι λογικο να απεχθανεται τους ανθπωπους και συμπεριφερεται σαν τερας.Επισης οταν αλλαζει χαρακτηρα απο lucy σε nyuu δεν νομιζω οτι ειναι μονο απο το τραυμααπο τη σφαιρα αλλαπραγματικα γιατι θελει να ξεφυγει απο τον εφιαλτη τον οποιο βιωνει και αυτο φαινεται στο οτι παρακατω οτν αλλει προπικωτητες αυτο το κανει συνειδητα οταν ειναι με τον Kouta βαζει την nyuu καθως πραγματικα τον συμπαθει και θελει να ειναι μαζι του ομως του πονου τον οποιο του εχει προκαλεση δημιουργει το χαρακτηρα της nyuu δυστηχως εδω νομιζω οτι το στουντιο εκανε ενα μεγαλο λαθος για να πουλησουν λιγο παρακατω και για να προσελκυσουν ατομα κατεστρεψαν το χαρακτηρα της βαζοντας τη να κυκλοφορει γυμνη και παρουσιαζοντας τη σαν ενα ηλιθιο βλαμενο πλασμα επισκυαζοντας την αθοωτητα της(την nyuu την βρισκω φοβερα εκνευριστικη ετσι οπως την εχουν κανει)αυτο επισημαινεται και απο το γεγονος
Spoiler:
και το κανει γιατι παρολη την αγαπη τις για αυτον δεν μπορει ν συνωρεσει η ιδια τον εαυτο τις για τον πονο που του εχει προκαλεσει και να του προσφερει την ευτηχια που πιστευει οτι του αξιζει τουλαχιστον οχι σαν lucy.
Τελος δεν πρεπει να ξεχναμε οτι στο ορφανοτροφειο οταν ηταν μικρη αυτο που ηθελε ηταν φιλους και απεχθανοταν το γεγονος οτι τα αλλα παιδια την εβλεπαν σαν φρηκιο αυτος ο εξωραι'σμος και το γεγονος οτι ο μοναδικος φιλος που ειχε εφευγε για λογους που αυτη σαν παιδι δεν μπορουσε να κατανοησει την στο να χασει τη μαχη με την σκοτεινη της φυση.
Για αυτους τους λογους πρωσοπικα εγω την συμπαθω(lucy)αν και δεν συμφωνο με της πραξεις της.

Edited by melkior, 16 March 2009 - 14:18.


#62 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 08 May 2009 - 07:45

Την συμπαθώ ειναι πολυ λιγο,την αγαπάω-την λατρεύω ισως είναι πιο κοντα!!:wooi2:
Ουτε εγω συμφωνω με τισ πράξεις τησ,ομως ειναι χαρακτηρας που εχει περασει πολλα και η εναλλαγη τησ σε nyu ειναι για μενα κατι σαν σύμβολο τησ αγνής και αξιαγαπητης πλευρας του καθε ανθρωπου που χρειαζεται μονο στοργη και ενδιαφερον.Love is all you need που ελεγε και ο αύμνηστος John...:rip:

#63 Goutcou

Goutcou

    Deal with it!

  • Members
  • 110 posts

Posted 02 October 2009 - 15:35

Κοίτα να δεις.. από την μια την συμπαθούσα πολύ όταν ήτανε αυτή η γλυκιά Nyu (βέβαια μερικές φορές ήταν τόσο γλυκιά που σου έσπαγε τα νεύρα!), αλλά από την άλλη μου άρεσε πολύ και η δολοφονική πλευρά της (Lucy), χωρίς βέβαια να συμφωνώ με τις πράξεις της. Με λίγα λόγια... Είναι ΑΞΙΟΛΑΥΤΡΕΥΤΗ! :wooi2:

"Yes, that was a banana. No one expects the banana."


#64 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 02 October 2009 - 18:42

Ενταξει, ειχε τους λογους της η κοπελα που ξεκοιλιαζε ανθρωπους... δεν με τρελαινει κιολας βεβαια.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#65 Vegetasmate

Vegetasmate

    Seku hara desu!!!

  • Members
  • 356 posts

Posted 02 October 2009 - 19:05

Αν και το γεγονος οτι σκοτωσε πολυ αθωο κοσμο κανονικα δεν πρεπει να την δικαιολογει καθολου οποως ανεφερε πολυ πιο πανω ο zoro, εγω την συμπαθω...γιατι δεν ειναι ενας χαρακτηρας ανιμε ή μανγκα στο οποιο ειναι ο πρωταγωνιστης ο κλαος και πρεπει να σωσει τον κοσμο κτλ....Ειναι απο την αρχη κακια.Ειναι η "φυση" της "κακια". Το εξηγει και στο μανγκα...ως νεο ειδος εχει την αναγκη να επιβιωσει..οποτε το να δολοφονει τουσ κανονικους ανθρωπους ερχεται κια σαν φυσικο ενστικτο οχι μονο σαν ζηλια και ψυχικο πονο....
Επισης ισχυει το γεγονος οτι ηταν κακοποιημενη προσθετει "μπονους" στο μισος που νοιωθει για το ανθρωπινο ειδος. Ενα κανονικο παιδι αν το ενοχλουσανε τα αλλα παιδια ή θα εκλαιγε ή θα παιζανε ξυλο. Στην περιπτωση της Lucy αμυνθηκε με το πιο δυνατο της χαρτι..και αυτο ετυχε να ειναι οι υπερδυναμεις της...Δεν προσπαθω ν ατην δικαιολογησω, αλλα πραγματικα αν ημουν στην θεση της τα ιδια θα εκανα μπορει και χειροτερα...

#66 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 12 October 2009 - 21:03

ειναι θεα την μισησα τρομερα οταν αρχισα το ανιμε την ερωτευτικα οταν το τελειωσα δεν ξερω για εσας εγω παντως αν εβλεπα να σκοτωνουν ενα σκυλακι ετσι μπροστα μου θα τους ξεκιλιαζα ολους χωρις καμια ενοχη οκ πολλες απο τις μετεπειτα πραξεις της δεν δικαιολογουνται αλλα και παλι οταν κατεχεις μια τοσο μεγαλη δυναμη απο τοσο μικρη ηλικια δεν ειναι δυσκολο να ξεφυγεις ακομα και αν δεν υπαρχουν οι παραγοντες επιβιωσης και ολα αυτα
Posted Image

#67 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 October 2009 - 21:25

δεν ξερω για εσας εγω παντως αν εβλεπα να σκοτωνουν ενα σκυλακι ετσι μπροστα μου θα τους ξεκιλιαζα ολους χωρις καμια ενοχη

Από τη μία έχεις ένα νεκρό αθώο σκυλάκι.

Από την άλλη έχεις πολλά νεκρά ένοχα παιδιά.

Ωραίο ισοζύγιο...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#68 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 12 October 2009 - 21:34

Από τη μία έχεις ένα νεκρό αθώο σκυλάκι.

Από την άλλη έχεις πολλά νεκρά ένοχα παιδιά.

Ωραίο ισοζύγιο...


κοιτα ξερω οτι δεν παει ετσι αλλα αμα δεν εχεις ζωα δεν μπορεις να καταλαβεις αυτα δεν φταινε σε τιποτα και εκεινα τα παιδια που σκοτωσε το μονο που θα εκαναν ηταν να βρωμιζουν το κοσμο με τις πραξεις τους οποτε καλα εκανε σκεψου λιγο αμα σκοτωναν ετσι χωρις καμια ενοχη ενα σκυλακι στην ηλικια των 10 χρονων ποσους ανθρωπους θα μπορουσαν να φανε μεγαλωνοντας με αυτη τη λογικη η lucy εκανε ενα καλο ξεσκαρταρισμα...και αν το σκεφτεις η lucy μεχρι τοτε δεν ειχε ενοχλησει αυτη την πειραζαν συνεχεια και εφοσον ηταν σε μια τοσο μικρη ηλικια και πονεσε τοσο πολυ μεσα της που μερικες φορες αυτα τα τραυματα ειναι τα χειροτερα καλα εκανε οτι εκανε :borednn9:
Posted Image

#69 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 12 October 2009 - 22:04

κοιτα ξερω οτι δεν παει ετσι αλλα αμα δεν εχεις ζωα δεν μπορεις να καταλαβεις αυτα δεν φταινε σε τιποτα και εκεινα τα παιδια που σκοτωσε το μονο που θα εκαναν ηταν να βρωμιζουν το κοσμο με τις πραξεις τους οποτε καλα εκανε σκεψου λιγο αμα σκοτωναν ετσι χωρις καμια ενοχη ενα σκυλακι στην ηλικια των 10 χρονων ποσους ανθρωπους θα μπορουσαν να φανε μεγαλωνοντας με αυτη τη λογικη η lucy εκανε ενα καλο ξεσκαρταρισμα...και αν το σκεφτεις η lucy μεχρι τοτε δεν ειχε ενοχλησει αυτη την πειραζαν συνεχεια και εφοσον ηταν σε μια τοσο μικρη ηλικια και πονεσε τοσο πολυ μεσα της που μερικες φορες αυτα τα τραυματα ειναι τα χειροτερα καλα εκανε οτι εκανε :borednn9:



ανθρωπινα δικαιωματα και νομοι... π@π@ριες κυριες και κυριοι...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#70 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 31 October 2009 - 10:43

Από τη μία έχεις ένα νεκρό αθώο σκυλάκι.

Από την άλλη έχεις πολλά νεκρά ένοχα παιδιά.

Ωραίο ισοζύγιο...

τα ζωα δεν γινεται να εχουν κακια μεσα τους(και δεν πα να λεει η εκκλησια πως δεν εχουν ψυχη??)και δεν εχουν επιλογεςασεε κιολας που εξαιτιας του ανθρωπου εχουν χασει ολα τα δικαιωματα τους στη ζωη.ναι ναι δεν λεω ηταν παιδια γιατι να τα σκοτωσει ...μα αν στο ανιμ παρουσιαζει πως αυτα τα παιδια σε μια τοσο μικρη ηλικια χαρηκαν το να κανουν το αιμα ενος κουταβιου να κυλησει τοτε σκεψου τι χαρουμενοι βιαστες και δολοφονοι θα γινοντουσαν(ενα πραγμα σαν τα 2 παλικαρια που βιασαν τις συμαθητριες τους και τις σκοτ ωσαν με αποκεφαλισμο στην αμερικη)
οποτε ψοοοφος
Posted Image

#71 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 31 October 2009 - 12:28

τα ζωα δεν γινεται να εχουν κακια μεσα τους(και δεν πα να λεει η εκκλησια πως δεν εχουν ψυχη??)και δεν εχουν επιλογεςασεε κιολας που εξαιτιας του ανθρωπου εχουν χασει ολα τα δικαιωματα τους στη ζωη.ναι ναι δεν λεω ηταν παιδια γιατι να τα σκοτωσει ...μα αν στο ανιμ παρουσιαζει πως αυτα τα παιδια σε μια τοσο μικρη ηλικια χαρηκαν το να κανουν το αιμα ενος κουταβιου να κυλησει τοτε σκεψου τι χαρουμενοι βιαστες και δολοφονοι θα γινοντουσαν(ενα πραγμα σαν τα 2 παλικαρια που βιασαν τις συμαθητριες τους και τις σκοτ ωσαν με αποκεφαλισμο στην αμερικη)
οποτε ψοοοφος


ψαχνω να βρω λογικη σειρα αλλα μαλλον ματαια...

δηλαδη απο τις πραξεις ενος ατομου αποφασιζουμε και το μελλον του για την υπολοιπη ζωη του. ειδικα για ενα παιδι. που μπορει να κανεις απειρες επιλογες οσο μεγαλωνει. αν ηταν μεγαλης ηλικιας παει στοδιαλο...

ζωο σκοτωσαν... δεν ανατιναξαν βρεφοκομειο... να εχει το στιγμα πανω του για μια ζωη ναι. να πεθανει για αυτο τον λογο οχι.

επισης το παραδειγμα που αναφερεις για αλλο ενα εγκλημα στην αμερικη δεν κολλαει καπου...

απορω γιατι απαντησα και μαλλον θα το μετανιωσω...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#72 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 31 October 2009 - 12:52

χμμ για μενα πλεον και τα παιδια θα πρεπει να κρινονται απο τις πραξεις τους.....ειδικα οταν βλεπουμε παντου νταιδες και παιδια που γουταρουν να ληστευουν και να χτυπανε.και οταν για παραδειγμα δεν φοβουνται να χτυπησουν μεχρι αηδιας ενα παιδι που ειναι γκικ η ενα παιδι μου ειναι απο την αλβανια η δεν ξερω τι.ας μην γελιομαστε οταν ενα παιδι 10 χρονων κανει τετοια πραγματα εγω δεν μπορω να περιμενω ιδιαιτερες βελτιωσεις
το παραδειγμα το εφερα για να δειξω πως για μενα ειναι ιδιο το να σκοτωσει ενα παιδι ενα κουταβι με το να βιασει και να σκοτωσει μια συμαθητρια του
Posted Image

#73 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 31 October 2009 - 12:57

το μετανιωσα τελικα... δαμν...

αλλα φορ δε φαν οφ ιτ...

ερωτηση:

ενας δολοφονος σε απειλει. κραταει ομηρο εναν δικο σου ανθρωπο ή ακομα καλυτερα εναν τυχαιο αγνωστο. και εναν κουνελο. σου λεει πως πρεπει να διαλεξεις αναμεσα τους για το ποιον θα σκοτωσει. ο αλλος θα ζησει.

τι διαλεγεις?

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#74 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 31 October 2009 - 12:58

Και η τιμωρια για αυτα πρεπει να ειναι θανατος?Ουτε εγω συμπαθω τους νταηδες κλπ, αλλα να τον πετσοκοψεις για αυτο δεν ειναι λιγο Overkill?

qzMHWHd.png


#75 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 31 October 2009 - 13:15

τον ανθρωπο φυσικα αλλα μετα θα επερνα εκδικηση για τον κουνελο.το θεμα δεν ειναι αν εχει αξια ο δικος μου ανθρωπος η το ζωο,αλλα αν εχει αξια ο φονιας και το θυμα(οτι κι αν ειναι το θυμα)

αν ημουν η λουσυ κι εγω τα ιδια θα εκανα

Edited by Lucy-Nyu, 31 October 2009 - 13:25.

Posted Image