Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

Poll: Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied??? (124 member(s) have cast votes)

Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied???

  1. Tην συμπαθω (72 votes [58.06%] - View)

    Percentage of vote: 58.06%

  2. Την αντιπαθω (14 votes [11.29%] - View)

    Percentage of vote: 11.29%

  3. Μου ειναι εντελως αδιαφορη (7 votes [5.65%] - View)

    Percentage of vote: 5.65%

  4. Αν και δεν τρελαινομαι μπορω να καταλαβω τις πραξεις της (31 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#31 kantoros

kantoros

    Anime Fan

  • Members
  • 153 posts

Posted 03 June 2008 - 18:19

δεν ξερω αν το εχει ακουσει κανεις αλλα σε ολη την ιστορια που εχει γραφτει ως τωρα κρουσματα με διχασμενη προσωπικοτητα υπηρξαν μονο 4 (ή 2 δν θυμαμαι καλα)!!

αλλα ειναι τελεια..και η καλη κακια της υποθεσης!!

#32 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 June 2008 - 18:56

Θα συμφωνησω Με sparda και Kantoros στο οτι η Lucy ειναι απο τους καλοσχεδιασμενους Kακους.... Kantoros με αυτο που λες πιο πανω τι εννοεις ακριβως???

#33 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 03 June 2008 - 22:51

Ψήφισα το πρώτο, πως τη συμπαθώ, γιατί μου προκαλεί πιο πολλά συναισθήματα απ'όσα ένα ψυχρό"καταλαβαίνω τις πράξεις της" μπορεί να καλύψει. Πιο πολύ τη λυπάμαι θα έλεγα. Έχει περάσει μια τόσο άσχημη ζωή, μια ζωή που από τη στιγμή που γεννήθηκε σχεδόν απορρίφθηκε ως ένα όν με νόηση και συναίσθημα και εκτιμήθηκε μόνο ως όπλο.Είναι ένα πλάσμα με ιδιαίτερες δυνάμεις, δυνάμεις που είναι δύσκολο να χειριστεί κανείς. Θα μπορούσε άραγε να είναι ένα πιο ισορροπημένο άτομο εαν είχε μια πιο ισορροπημένη ανατροφή; Είναι δηλαδή προδιαγεγραμένο πως αυτά τα όντα με τις ιδιαίτερες δυνάμεις θα γίνουν μανιακοί φονιάδες ή γίνοντε έτσι γιατί έτσι τους φέροντε, έτσι τα αναγκάζουν να είναι. Δεν ξέρουμε.

Ο κόσμος της Lucy είναι ένας κόσμος που σκοτώνεις πριν σε σκοτώσουν και καταστρέφεις αυτό που θες πριν στο καταστρέψει κάποιος άλλος. Έτσι συνεχίζεις να ζεις σαν το τέρας που έχεις μάθει να είσαι και αποδεικνύεις στον ακοινώνητο εαυτό σου πως δεν υπάρχει τίποτα όμορφο στο κόσμο.

Τη λυπάμαι πολύ γιατί ακόμα και όταν έχει κάποιο συναίσθημα, επειδή ακριβώς δεν έχει καμία συναισθηματική ανάπτηξη, δεν ξέρει πως να φερθεί και κάνει αυτό που έχει μάθει να κάνει, να σκοτώνει. Εγώ σαν ον με συναίσθημα και κατέχοντας τις αρχές της κοινωνικοποίησης μπορώ να αναλύσω και να αναλογιστώ τις πράξεις της, αυτή όμως όχι.Οι πράξεις της για εμένα αιτιολογούντε απόλυτα, αυτό όμως δεν παύει να τις κάνει φριχτές!
Spoiler:


Την λυπάμαι και την δικαιολογώ γιατί για εμένα είχε το αλλόγιστο των πραξεών της. Κανείς μας δεν είναι μόνο τέρας ή μόνο καλός, αυτή όμως αναγκάστηκε να χωριστεί στα δυο για να μπορέσει να υπάρξει. Αυτό όμως δεν μπορεί να παρηγορήσει τα θύματά της.

#34 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 June 2008 - 10:35

Πριν καταλήξουμε στις τελικές προθέσεις της Lucy(οτι δεν ήθελε να σκοτώσει τον Kouta), ας σκεφτούμε οτι η συναισθηματική ωριμότητά της, ηταν αυτή ενος έφηβου κοριτσιού. Δεν έχω τίποτα με τις νεαρότερες ηλικιες, ομως είναι κατα γενική ομολογία αποδεκτό, οτι διαφορετικός είναι ο ψυχισμός σου στα 15 και διαφορετικός στα 35.
Είναι λοιπόν αυθαίρετο, να προδικάζουμε στην περίπτωση των diclonius. Ναι είναι έλλογα πλάσματα, οπως κι εμείς. Ομως έλλογοι ηταν οι Νεαντερτάλιοι και οι Χομοσάπιενς. Αυτό δεν τους εμπόδισε να συγκρουσθούν και να αλληλοεξοντωθούν.

#35 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 09 June 2008 - 13:09

Σιγουρα δεν τη συμπαθησα...

Απο εκει και περα δυσκολευτηκα παρα πολυ, και αυτο γιατι οντως υπαρχουν ελαφρυντικα που δικαιολογουν τις πραξεις της...
Τελικα ομως την αντιπαθησα θα ελεγα, αυτο ομως συνεβη επειδη με ενοχλησε σε εναν αρκετα μεγαλο βαθμο, και αυτη η ενοχληση κορυφωθηκε οταν....

Spoiler:


Υπαρχουν ελαφρυντικα, αλλα τελικα για την απαντηση μου θα βασιστω στο τι συναισθηματα μου δημιουργησε αυτος ο χαρακτηρας, και αυτα ειναι ενοχληση, ισως και μισος...

#36 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 09 June 2008 - 13:29

Gaijin my friend,και εδω και στο thread με την Misa we are made to agree!!!:riiight:

Τα ιδια με σενα πιστευω κι εγω!

#37 Sorafin

Sorafin

    ~TheSorcerer~

  • Members
  • 64 posts

Posted 09 June 2008 - 13:49

Πρώτα, απάντησα ότι τη συμπαθώ, αλλά βασικά ένα απλό τη συμπαθώ μου φαίνεται λίγο καθώς η lucy είναι ο αγαπημένος μου female χαρακτηρας,
Spoiler:


Αυτά είχα να πω ....
Α και... LUCY FTW :wooi2:
Posted Image

#38 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 09 June 2008 - 14:03

Gaijin my friend,και εδω και στο thread με την Misa we are made to agree!!!:riiight:

Τα ιδια με σενα πιστευω κι εγω!


Αυτο ονομαζεται "δυο μεγαλα πνευματα συναντωνται"!!!:hahaha::hahaha::hahaha:


Πρώτα, απάντησα ότι τη συμπαθώ, αλλά βασικά ένα απλό τη συμπαθώ μου φαίνεται λίγο καθώς η lucy είναι ο αγαπημένος μου female χαρακτηρας,

Spoiler:


Αυτά είχα να πω ....
Α και... LUCY FTW :wooi2:


Οπως και να εχει, η lucy ειναι ενα σημειο αντιλεγομενο...
Γι'αυτο και πιστευω οτι, ειδικα σε αυτο το σημειο, αν προβαλετε επιχειρηματα υπερ της θα εχετε δικαιο και τα δεχομαι, απλα η δικη μου απαντηση βασιστηκε στο gut feeling, πραγμα που παγιωνει στα ματια μου μια αρνητικη εικονα για τη lucy....

#39 kate23

kate23

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 18 June 2008 - 17:17

παιδια η lucy ειναι φοβερη...ας το παραδεχτουμε...!!!!:joyful:

#40 Lestat

Lestat

    The vampirian

  • Members
  • 31 posts

Posted 21 June 2008 - 12:57

Ακομα και αν υπειρχε πως + επιλογή απο το "την συμπαθω" θα το είχα διαλεξει ;)
Φαινεται απο το ava+sig άλλωστε
Posted Image

#41 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 29 July 2008 - 22:48

Κι εγω τη συμπαθησα τη Lucy. Eχει πολλα ελαφρυντικα...
Posted Image

#42 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 July 2008 - 02:44

Κοιτα ελαφρυντικα ειχε....... Και ηταν αντικειμενικα μη αμελητεοι παραγοντες οσα της συνεβησαν.... Ομως σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογουνται οι πραξεις της μονο και μονο λογω των ελαφρυντικων.... Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.... Ειχε παντα την επιλογη αναμεσα στο σωστο και το λαθος και ηξερε ποιο ειναι αυτο. Και η επιλογη να αρχισει να σκοτωνει ανθρωπους που δεν της εφταιξαν σε τπτ ηταν εντελως συνειδητη...

Σε αυτο το σημειο παντως που εχει φτασει το manga (100) θα πω οτι εχω αρχισει και την συμπαθω πολυ περισσοτερο απο οτι πριν
Spoiler:


#43 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 30 July 2008 - 12:10

σιγουρα δεν την συμπαθω με το mindless killing της αλλα ουτε και την αντιπαθω απλα πηρε το λαθος δρομο
Spoiler:
εμενα παντως και η lucy και ο kohta αδιαφοροι μου φανηκαν και ανυπαρκτοι σαν προσωπικοτητες but that's another story.

give some love to nana :)

#44 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 30 July 2008 - 12:28

Την αντιπαθώ και αυτήν και την αδικαιολόγητα υψηλή δημοτικότητα του Elfen Lied.
Μου έσπαγε τα νεύρα όταν είχε την ''χαζή'' προσωπικότητα και όταν άλλαζε στην δεύτερη προσωπικότητα κάτι δεν μου κόλλαγε σωστά στον χαρακτήρα της...
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#45 lightshadow

lightshadow

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 36 posts

Posted 18 August 2008 - 17:55

....................

Edited by lightshadow, 09 December 2008 - 01:28.