Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

Poll: Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied??? (124 member(s) have cast votes)

Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied???

  1. Tην συμπαθω (72 votes [58.06%] - View)

    Percentage of vote: 58.06%

  2. Την αντιπαθω (14 votes [11.29%] - View)

    Percentage of vote: 11.29%

  3. Μου ειναι εντελως αδιαφορη (7 votes [5.65%] - View)

    Percentage of vote: 5.65%

  4. Αν και δεν τρελαινομαι μπορω να καταλαβω τις πραξεις της (31 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#76 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 31 October 2009 - 13:26

αν ολα αυτα ειναι πραγματικα λυπαμαι αλλα οπως ειπες τον εβαλαν μεσα. δεν τον σκοτωσαν.
πλεον μπορει να διαλεξει αυτος τη ζωη του. και οι αλλοι θα κρινουν παντα τις πραξεις του.
ετσι ειναι η κοινωνια.


κανοντας edit το Post σου κανεις το δικο μου να μοιαζει ακυρο. οποτε ξαναπαντω στο ποστ σου οπως ειναι τωρα :



Περαστικα!!!

Edited by Serestrum, 31 October 2009 - 13:35.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#77 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 31 October 2009 - 14:13

καλα τους εκανε μην τα βλεπεται ολα με τετραγωνη λογικη πιστευεται οτι αυτα θα γινοντουσαν (ανθρωποι) η αν βλεπατε αυτη την σκηνη και ειχατε αυτη την μεγαλη δυναμη που φερει και μεγαλη ευθυνη θα μπορουσατε να το διαχειρηστiτε σε τετοια ηλικια?Eγω προσωπικα δεν θα μπορουσα.

Edited by spartankid, 31 October 2009 - 14:41.

Posted Image

#78 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 31 October 2009 - 16:40

Στατιστική Ερευνά για την συναισθηματική επίδραση των θανάτων στο Elfen Lied.


Posted Image



#79 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 31 October 2009 - 16:55

Lucy-Nyu και spartankid, θα ήθελα να αρχίσω να σας λέω πόσο τραγικά λανθασμένη οπτική γωνία έχετε επί του θέματος. Θα ήθελα να σας εξηγήσω πως γίνεται να σκότωνεις ένα ζώο όταν είσαι μικρός αλλά να γίνεις μια χαρά φυσιολογικός άνθρωπος με δικαίωμα στη ζωή όταν μεγαλώσεις. Θα ήθελα να σας γράψω τόσα πολλά... σε όχι και τόσο φιλικό τόνο, φοβάμαι... αλλά η iristella τα είπε όλα με μία εικόνα.

Ειρήνη... τα ρισπέκτια μου. :nod2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#80 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 31 October 2009 - 17:23

Εξαρταται το πως το εννοεις το να σκοτωσεις ενα ζωο αλλο να πεσεις πανω του με ενα ποδηλατο η να του ριξεις μια πετρα οταν ησουν μικρος σε ηλικια σε αυτο ενταξει.Εσυ λοιπον αμα ησουν στην θεση της σε τετοια τρυφερη ηλικια ησουν ο περιγελος της ταξης τα συγκεκριμενα ατομα σου εκαναν καθε μερα την ζωη κολαση το μονο ατομο που εμπιστευοσουν δεν σεβοταν τα μυστικα σου και σε τα ελεγε στεγνα, σκοτωναν μπροστα σου το μονοδικο ον που ειχε δωσει νοημα στην ζωη σου και σε ειχε κανει να αισθανθεις οτι εχεις καποιον μεσα σε ολα αυτα τα συναισθηματα οργης που θα σε γεμιζαν εκεινη την στιγμη, εχοντας μια τοσο μεγαλη δυναμη και βρισκοσουν στην ηλικια της θες να μου πεις οτι εισαι σιγουρος οτι δεν θα το εκανες? (τεσπα το τοπικ ειναι για λεμε την γνωμη μας για την lucy και οχι για να διαφωνουμε με τις γνωμες των αλλων οσο και παραλογες μπορει να ακουγονται για μας)οποτε peace.
Posted Image

#81 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 31 October 2009 - 17:30

Εξαρταται το πως το εννοεις το να σκοτωσεις ενα ζωο αλλο να πεσεις πανω του με ενα ποδηλατο η να του ριξεις μια πετρα οταν ησουν μικρος σε ηλικια σε αυτο ενταξει.Εσυ λοιπον αμα ησουν στην θεση της σε τετοια τρυφερη ηλικια ησουν ο περιγελος της ταξης τα συγκεκριμενα ατομα σου εκαναν καθε μερα την ζωη κολαση το μονο ατομο που εμπιστευοσουν δεν σεβοταν τα μυστικα σου και σε τα ελεγε στεγνα, σκοτωναν μπροστα σου το μονοδικο ον που ειχε δωσει νοημα στην ζωη σου και σε ειχε κανει να αισθανθεις οτι εχεις καποιον μεσα σε ολα αυτα τα συναισθηματα οργης που θα σε γεμιζαν εκεινη την στιγμη, εχοντας μια τοσο μεγαλη δυναμη και βρισκοσουν στην ηλικια της θες να μου πεις οτι εισαι σιγουρος οτι δεν θα το εκανες? (τεσπα το τοπικ ειναι για λεμε την γνωμη μας για την lucy και οχι για να διαφωνουμε με τις γνωμες των αλλων οσο και παραλογες μπορει να ακουγονται για μας)οποτε peace.



1. Fucking DOTS!!!

2. αρα ειναι δικαιολογημενη. δολοφονησε για να βρει την ησυχια της. ναι. αρχιζω σιγα σιγα να πιστευω πως και εγω στη θεση της θα το εκανα. κανω τη λιστα μου.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#82 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 31 October 2009 - 17:39

Εξαρταται το πως το εννοεις το να σκοτωσεις ενα ζωο αλλο να πεσεις πανω του με ενα ποδηλατο η να του ριξεις μια πετρα οταν ησουν μικρος σε ηλικια σε αυτο ενταξει.Εσυ λοιπον αμα ησουν στην θεση της σε τετοια τρυφερη ηλικια ησουν ο περιγελος της ταξης τα συγκεκριμενα ατομα σου εκαναν καθε μερα την ζωη κολαση το μονο ατομο που εμπιστευοσουν δεν σεβοταν τα μυστικα σου και σε τα ελεγε στεγνα, σκοτωναν μπροστα σου το μονοδικο ον που ειχε δωσει νοημα στην ζωη σου και σε ειχε κανει να αισθανθεις οτι εχεις καποιον μεσα σε ολα αυτα τα συναισθηματα οργης που θα σε γεμιζαν εκεινη την στιγμη, εχοντας μια τοσο μεγαλη δυναμη και βρισκοσουν στην ηλικια της θες να μου πεις οτι εισαι σιγουρος οτι δεν θα το εκανες? (τεσπα το τοπικ ειναι για λεμε την γνωμη μας για την lucy και οχι για να διαφωνουμε με τις γνωμες των αλλων οσο και παραλογες μπορει να ακουγονται για μας)οποτε peace.

:riiight::riiight:
με καλυψες πληρως!!!
οπως και να χει
εγω τη λουσυ την συμπαθω οχι απλα την συμπαθω αλλα νιωθω πως ειναι εγω :P
Posted Image

#83 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 31 October 2009 - 17:41

Εξαρταται το πως το εννοεις το να σκοτωσεις ενα ζωο αλλο να πεσεις πανω του με ενα ποδηλατο η να του ριξεις μια πετρα οταν ησουν μικρος σε ηλικια σε αυτο ενταξει.

Το σκότωσα ηθελημένα. Σε ηλικία 7 χρονών.

Πες μου τώρα ότι δεν έχω και δικαίωμα στη ζωή.

Εσυ λοιπον αμα ησουν στην θεση της σε τετοια τρυφερη ηλικια ησουν ο περιγελος της ταξης τα συγκεκριμενα ατομα σου εκαναν καθε μερα την ζωη κολαση το μονο ατομο που εμπιστευοσουν δεν σεβοταν τα μυστικα σου και σε τα ελεγε στεγνα, σκοτωναν μπροστα σου το μονοδικο ον που ειχε δωσει νοημα στην ζωη σου και σε ειχε κανει να αισθανθεις οτι εχεις καποιον μεσα σε ολα αυτα τα συναισθηματα οργης που θα σε γεμιζαν εκεινη την στιγμη, εχοντας μια τοσο μεγαλη δυναμη και βρισκοσουν στην ηλικια της θες να μου πεις οτι εισαι σιγουρος οτι δεν θα το εκανες?

Με τέτοια επιχειρηματολογία μπορείς να δώσεις δίκιο και στα αμερικανάκια που, επειδή οι γονείς τους δεν τους παίρνουν το καινούργιο κινητό, και τα άλλα παιδιά στο σχολείο τα κοροϊδεύουν, παίρνουν ένα αυτόματο, πάνε σχολείο και αρχίζουν να γαζώνουν αδιακρίτως.

Πολλές φορές η ζωή είναι άδικη. Δεν είναι όμως το μακελιό η λύση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#84 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 31 October 2009 - 17:53

πολυ επιθετικα το πας ρελαξ λιγο τα πολλα νευρα κανουν κακο οπως ειπα και πιο πανω αλλο αυτο δεν το εκανες Quote ( το τοπικ ειναι για λεμε την γνωμη μας για την lucy και οχι για να διαφωνουμε με τις γνωμες των αλλων οσο και παραλογες μπορει να ακουγονται για μας)
ο καθε ανθρωπος λοιπον αντιλαμβανεται διαφορετικα ορισμενα πραγματα και αν δεν ησουν μεσα στο μυαλο της δεν μπορεις να κρινεις τοσο αυστηρα ποτε δεν ειπα οτι ηταν σωστο αυτο που εκανε αλλα τουλαχιστον την δικαιολογω και αυτο που ειπα για την ηλικια της σκεψου το.
Posted Image

#85 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 01 November 2009 - 22:34

Το σκότωσα ηθελημένα. Σε ηλικία 7 χρονών.

Πες μου τώρα ότι δεν έχω και δικαίωμα στη ζωή.

:terror2: Δολοφονε εσυ δεν εισαι ανθρωπος εισαι τερας μπροστα σου ο Johan ειναι αγγελος,φανταζομαι ποσα αθωα μερμυγκια εχου πεθανει κατω απο τα απανθρωπα ποδια σου ποσα αθωα γατακια εχεις αραγε βασανισει ποσα κουταβακια εχουν υποφερει στα χερια σου ειμαι σιγουρος οτι εισαι κρεατοφαγος,την αστυνομια ρε παιδια ενα εισαγγελεας να επεμβη δεν γινεται να κυκλοφορει ελευθερος ενας τετοιος ανθρωπος αν και ειμαι κατα τις θανατικης ποινης για σενα θα κανω μια εξαιρεση.

Με τέτοια επιχειρηματολογία μπορείς να δώσεις δίκιο και στα αμερικανάκια που, επειδή οι γονείς τους δεν τους παίρνουν το καινούργιο κινητό, και τα άλλα παιδιά στο σχολείο τα κοροϊδεύουν, παίρνουν ένα αυτόματο, πάνε σχολείο και αρχίζουν να γαζώνουν αδιακρίτως.

Πολλές φορές η ζωή είναι άδικη. Δεν είναι όμως το μακελιό η λύση

Νταξει περα απο την πλακα νομιζω οτι εδω εχεις αδικο οι δυο περιπτωσεις δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.
Νομιζω οτι το κυριοτερο που ξεχνας ειναι οτι η Lucy-Nyu δεν ειναι ανθρωπος αλλα Diclonius,αν και εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που το δα(οποτε διορθωσε με αν κανω λαθος)η Lucy στην ηλικια που ηταν δεν ειχε αναπτυξη ακομη τις δυναμεις της μετα λοιπον απο αυτο το γεγονος και την τραυματικη εμπειρια της εκεινη τι στιγμη λογω της συναισθηματικης φορτισης που ειχε ενεργοποιηθηκαν και οι δυναμεις της με τον γνωστο αιματηρο τροπο δεν ηταν κατι που μπορουσε να ελενξει εκεινη την στιγμη.
Αντιθετα το παραδειγμα που παιρνεις προϋποθέτει προθεση και κυριως ειναι προμελετημενο η Lucy αντιθετα δεν ειχε προθεση τουλαχιστον περισσοτερη απο τον καθενα που καποια στιγμη πανω στον θυμο του ευχεται να κανει κακο σε καποιο που τον εχει αδικησει +μιλαμε για ενα 10-12 κοριτσι(νομιζω καπου εκει)ενω στις αλλες περιπτωσης η ηλικια των δραστων ειναι καπως μεγαλυτερη αυτο ηταν που εκανε την διαφορα οτι αυτη ειχε δυναμεις οποτε δεν μπορεις να επικαλεισε παραδειγματα του πραγματικου κοσμου αντιθετα πρεπει να λαβεις τις συνθηκες που επικρατουν στην σειρα και τοτε να σκεφτεις τι θα συνέβαινε σε μια τετοια κατασταση,το αν οι μετεπειτα πραξεις τις δικαιολογουνται η οχι ειναι μια αλλη ιστορια.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#86 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 02 November 2009 - 11:29

Το σκότωσα ηθελημένα. Σε ηλικία 7 χρονών.

Πες μου τώρα ότι δεν έχω και δικαίωμα στη ζωή.Με τέτοια επιχειρηματολογία μπορείς να δώσεις δίκιο και στα αμερικανάκια που, επειδή οι γονείς τους δεν τους παίρνουν το καινούργιο κινητό, και τα άλλα παιδιά στο σχολείο τα κοροϊδεύουν, παίρνουν ένα αυτόματο, πάνε σχολείο και αρχίζουν να γαζώνουν αδιακρίτως.

Πολλές φορές η ζωή είναι άδικη. Δεν είναι όμως το μακελιό η λύση.

Posted Imageνταξι για μενα απλα το μελλον ενος παιδιου που σκοτωνει ζωα εχει ολυ απλα προδιαγραφει(και σε περιπτωση που δεν κανεις πλακα για το οτι σκοτωσες ενα ζωο τοτε ψωφαααα να καεις στη πυρα,μπορω ηδη να μαντεψω τι ανθρωπος-μη εισαι)]

τα αμερικανακια ειναι αλλο πραγμα,δεν ειχαν την και καλα δυναμη της λουσυ που δεν μπορουσε να ελεγξει ουτως η αλλως(και να προσθεσω κατι που δεν ανεφερα πριν,πως μονο την πρωτη δολοφονια που εκανε μπορω να δικαιολογησω και μονο αυτη κατανοω)
και αλλλο λοιπον τα αμερικανακια που για την καυλα τους βιαζουν και σκοτωνουν\
η λουσυ δεν ηταν σαικο ηταν θυμα παιδιων σαν αυτα τα αμερικανακια που κανανε τους φονους.
ηταν το ατομο που επερνε την εκδικηση.
και πολυ απλα αν εχεις την καρδια να σκοτωσεις κατι που δεν μπορει ουτε καν να δακρυσει για να δειξει τον πονο του,ουτε καν να ικετεψει για ελεος τοτε πραγματικα δεν εχεις καμια αξια στη ζωη.
Posted Image

#87 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 02 November 2009 - 12:24

(και σε περιπτωση που δεν κανεις πλακα για το οτι σκοτωσες ενα ζωο τοτε ψωφαααα να καεις στη πυρα,μπορω ηδη να μαντεψω τι ανθρωπος-μη εισαι)]

Εντάξει διαφωνώ κάθετα με αυτό που λές δεν είναι σε καμία περίπτωση απόλυτο και δεν το πιστεύω.

Απο την αλλη νομίζω οτι για να ξεκίνησε να διαφωνεί με αυτούς που δικαιολογούσαν την lucy
στη συγκεκριμένη περίπτωση και για να καταλήξει να πεί οτι έγινε αυτό το περιστατικό πριν χρόνια να το έχει και λίγο βάρος στην ψυχή του και προσπαθώντας να δικαιολογήσει αυτά τα παιδιά ίσως προσπαθεί έμμεσα να δικαιολογήσει τον εαυτό του.;)
Posted Image

#88 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 02 November 2009 - 13:51

και σε περιπτωση που δεν κανεις πλακα για το οτι σκοτωσες ενα ζωο τοτε ψωφαααα να καεις στη πυρα,μπορω ηδη να μαντεψω τι ανθρωπος-μη εισαι


Εγω πριν 2 μηνες σκοτωσα μια κατσαριδα, μου αξιζει να ζω, η στη πυρα με τις ξενερωτες ?

Και πισω στο θεμα της Lucy, το να εχεις ενα ουζι στα χερια σου, με το να εχεις χερια που θεριζουν δε μου φαινετε να εχει και τεραστια διαφορα.Και επισης η Lucy δεν εφαγε μονο τα παιδακια που σκοτωσαν το σκυλακι, αλλα περιλαβε και κατι ανθρωπους σε ενα festival, ειχε δικαιωμα να το κανει και αυτο?Και επισης ειχε σκοτωσει και εναν περαστικο που απλα ειχε ενα σκυλο σε λουρι, και αυτο ειναι αδικημα που τιμωρητε με φονο?


Και btw δε μισω τη Lucy, αλλα ειναι σκετη δολοφονος, nothing more, nothing less.

qzMHWHd.png


#89 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 02 November 2009 - 14:15

Εγω πριν 2 μηνες σκοτωσα μια κατσαριδα, μου αξιζει να ζω, η στη πυρα με τις ξενερωτες ?

Και πισω στο θεμα της Lucy, το να εχεις ενα ουζι στα χερια σου, με το να εχεις χερια που θεριζουν δε μου φαινετε να εχει και τεραστια διαφορα.Και επισης η Lucy δεν εφαγε μονο τα παιδακια που σκοτωσαν το σκυλακι, αλλα περιλαβε και κατι ανθρωπους σε ενα festival, ειχε δικαιωμα να το κανει και αυτο?Και επισης ειχε σκοτωσει και εναν περαστικο που απλα ειχε ενα σκυλο σε λουρι, και αυτο ειναι αδικημα που τιμωρητε με φονο?


Και btw δε μισω τη Lucy, αλλα ειναι σκετη δολοφονος, nothing more, nothing less.

χιχιχι λυπαμαι που δεν διαβασες ολοκληρο το ποστ μου...!!!!!!!!οπως ειπα και πριν ο μονος φονος της λουσυ που κατανοω ειναι ο πρωτος(και τον δικαιολογω)
εχω γραψει πολλα ποστ παραπανω οπου λεω πως τετοιοι ανθρωποι τα αξιζουν αλλα δεν σημαινει πως θεωρω πως εχουμε δικαιωμα να παρουμε τηνν δικαιοσυνη στα χερια μας.
αν μου συνεβαινε προσωπικα κατι τετοιο(να σκοτωσουν το σκυλο μου...μου χει συ,βει κατι παρομοιο βεβαια)δεν ξερω κατα ποσο θα επερνα εκδικηση.αλλα εξακολουθω να πιστευω πως τουλαχιστον σε ενα ποσοστο 90% τα παιδια που νιωθουν οικια με τον θανατο και δεν κωλονουν να σκοτωσουν ενα ζωο ειναι χαμενα απο χερι(αντε μετα απο τοσα ποστ με καταφερατε να βαλω ενα 10% οτι μπορει να αλλαξουν τροπο)
Posted Image

#90 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 November 2009 - 14:42

Καταρχάς το θέμα του thread είναι "Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?" όχι "ανθρώπινη ζωή και η αξία της". Παρακαλώ προσπαθήστε να μην ξεφεύγετε. Αν θέλετε να το συνεχίσετε pms/vms ή στην χειρότερη ανοίξτε ξεχωριστό thread στο community bar (αν και δεν βλέπω το λόγο γιατί τέτοια ζητήματα πρέπει να λυθούν στο Anime//gr)

Κατά δεύτερο λόγο, ο φόνος των παιδιών που σκότωσαν το κουταβάκι ήταν ακούσιος. Δεν έγινε με βάση την ψυχρή λογική για εκδίκηση. Νομικά να το πάρει κανείς, σε δικαστήριο οι περιπτώσεις όπου κάποιος προσωρινά δεν έχει σώας τας φρένας διαχωρίζονται από τις περιπτώσεις φόνων εν ψυχρώ με στόχο την εκδίκηση.

Κατά τρίτον πέρα από αυτό το περιστατικό η Lucy διέπραξε και κάτι εκατοντάδες άλλους φόνους
Spoiler: manga spoiler
. Δεν μπορείς να την κρίνεις μόνο με βάση τον ένα. Επίσης αν αυτό το οποίο ήθελε να πει η σειρά ήταν μόνο το πόσο καλά κάνει που παίρνει εκδίκηση Α) δεν θα έπαιζε τόσο σημαντικό ρόλο το έμφυτο δολοφονικό ένστικτο των diclonii B) δεν θα ήταν σημαντικότατο στοιχείο της σειράς η πορεία της Lucy προς την εξιλέωση Γ) δεν θα αναγνώριζε και η ίδια το οτι αυτό που κάνει δεν είναι και το σωστότερο. Αυτό φαίνεται ειδικά στο manga που η υπόθεση και οι χαρακτήρες είναι πολύ πιο πλήρεις (για τα δεδομένα του Elfen Lied πάντα).

Τέταρτον όταν κάποιος ακούει φωνούλες μέσα του που του λένε να σκοτώσει κόσμο κλινικά έχει πρόβλημα. Όπως επίσης και όταν έχει διχασμένη προσωπικότητα αλλά αυτό ήρθε αργότερα...

Πέμπτον όπως η Lucy είχε περάσει πολλά το ίδιο ενδεχομένως ισχυε και για τα παιδάκια στο ορφανοτροφείο. Απλά βλέπουμε την οπτική της Lucy επειδή αυτή ήταν η πρωταγωνίστρια.

Έκτον είναι γενικά αποδεκτό στην ψυχολογία ότι πολλοί μανιακοί δολοφόνοι ξεκίνησαν κακοποιώντας ζώα. ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΟΜΩΣ! Κοινώς δεν σημαίνει ότι κάποιο παιδάκι που μπορεί να σκότωσε ένα ζώο θα εξελιχθεί σε δολοφόνο. Τα παιδιά έχουν πολύ διαφορετική αντίληψη του θανάτου από ότι οι ενήλικοι. [/psychology lesson]