Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

Poll: Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied??? (124 member(s) have cast votes)

Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied???

  1. Tην συμπαθω (72 votes [58.06%] - View)

    Percentage of vote: 58.06%

  2. Την αντιπαθω (14 votes [11.29%] - View)

    Percentage of vote: 11.29%

  3. Μου ειναι εντελως αδιαφορη (7 votes [5.65%] - View)

    Percentage of vote: 5.65%

  4. Αν και δεν τρελαινομαι μπορω να καταλαβω τις πραξεις της (31 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#16 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 June 2008 - 20:13

Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι η Lucy ειχε υπερανθρωπες δυναμεις Β) φυσικο φονικο ενστικτο για την επιβιωση των diclonii


Εχεις δικιο αρκετα!!

Ισως δεν την δικαιολογω γιατι δεν μπορω να την ταυτισω με μενα..αν εγω ζηλεψω κατι ειτε θα προσπαθησω να μην το δειχνω,ειτε θα απομακρυνθω απ αυτον που εχει το αντικειμενο της ζηλειας ειτε θα του κανω κομπλιμεντο,παραδεχντας οτι τον ζηλευω που ειναι τοσο τυχερος...

Στην κατασταση της Lucy δεν ημουν ποτε αρα δεν μπορω να ξερω με βεβαιωτητα τι θα εκανα σε εκεινη την περιπτωση,αλλα αυτο που ξερω ειναι το εξης:

Δεν υπαρχει κανενας γραπτος νομος που λεει στην Lucy οτι επειδη ηταν δυνατοτερη επρεπε να τους εξοντωσει ολους!!:hahaha:

Μιας και ηταν ανθρωπομορφη και οχι κανα τερας-αλιεν,(τα κερατα ειτε κρυβονται,ειτε δικαολογουνται ως αρρωστια-μεταλλαξη,στον κοσμο) μπορουσε ανετα να συμβιωσει με τους ανθρωπους και να χρησιμοποιησει τις δυναμεις της οταν "επρεπε"...

Αλλα το να παει σε μια σταυροφορια για να τους σκοτωσει ολους μονο και μονο επειδη θεωρει τον εαυτο της ανωτερο εγω το θεωρω μια δικαιολογια...

Αποδειξη??

Τον Κouta δεν μπορουσε να τον σκοτωσει,γιατι της φερονταν καλα...αυτο αποδεικνυει οτι ηταν ενα καπριτσιο,ενα παιδικο κομπλεξ ανωτεροτητας και δεν υπηρχε καθολου δικιο στην πραξη της....αν ειχε τοσο δικιο θα σκοτωνε και τον Kouta αφου ηταν ανωτερη...και μπορουσε να καταλαβει οτι αφου ο Kouta δεν ειναι σωστο να πεθανει,δεν ειναι κανεις..

Επισης να πω οτι το τελος με ξενερωσε αφανταστα
Spoiler:


Επισης να πω και τους αλλους λογους που δεν μου αρεσε(αν και λιγο off):...οχι σχολιασμοι γιατι θα φυγουμε απο την συζητηση..

Spoiler:


Αυτα ειναι τα πιστευω μου...

Edited by Zoro, 02 June 2008 - 21:13.


#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 20:26

Καταρχας οφειλω να πω οτι το anime μου φανηκε αρκετα ελλιπες σε καποια σημεια πολλα απο τα οποια αναφερεις,,,
Spoiler:
"Στο manga γινεται καλυτερη δουλεια και δεν υπαρχουν τοσα κενα.....
Αν για κατι με ενοχλουσε η Lucy και με ενοχλει ακομη ειναι το οτι δεν δισταζε να σκοτωσει ανθρωπους οι οποιοι ηταν εντελως μα εντελως ασχετοι μαζι της, η που μπορει ενιοτε να πηγαιναν και να την βοηθησουν... Αλλα κατ εμε δεν εχεις δικιο στο οτι τους σκοτωνε αποκλειστικα και μονο επειδη ενιωθε ανωτερη... Θα σε παραπεμψω στην σκηνη στο πανηγυρι στην οποια ειχε πεσει κατω και μουρμουριζε...Αυτη οπως και η σκηνη του γυρισμου απο τον ζωολογικο κηπο με τον Kouta ειναι ενδεικτικες της εσωτερικης μαχης με το φονικο ενστικτο των diclonii το οποιο της υπαγορευε να σκοτωσει καθε homo sapiens στον πλανητη. Και το οτι κατορθωσε να καταπνιξει το ενστικτο αυτο τουλαχιστον οσον αφορα τον Kouta ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη της αγαπης της γι αυτον (μαζι με το οτι αν και ειχε χασει ολες της τις αναμνησεις σαν nyu η αγαπη της γι αυτον παρεμενε εστω και ενστικτωδης)... Και ο παραπανω ειναι ο ορισμος της αγαπης για μενα και η ειρωνεια ειναι οτι μας δινεται απο μια αδιστακτη, σαδιστρια παρανοικη δολοφονο (για να μην μας λες οτι καποιες αλλες ξερουν ν αγαπουν/γκουχου γκουχου)
Edit: τπτ καλε για μια ξανθια ηλιθια με ενα τετραδιο λεω

Edited by iristella, 02 June 2008 - 20:34.


#18 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 June 2008 - 20:31

Και ο παραπανω ειναι ο ορισμος της αγαπης για μενα και η ειρωνεια ειναι οτι μας δινεται απο μια αδιστακτη, σαδιστρια παρανοικη δολοφονο


Ειπα εγω οτι δεν τον αγαπουσε??Οχι,και μαλιστα τον αγαπουσε πολυ....

Αλλα το θεμα ειναι τι εκανε στον υπολοιπο κοσμο(οπως ειπες,ακομη και σ'αυτους που δεν την πειραξαν ή ηθελαν να την βοηθησουν)

(οσο για την συγχωρεση του Kouta το κανα edit,και το βαλα κι αυτο σε spoiler πιο πανω...)

(για να μην μας λες οτι καποιες αλλες ξερουν ν αγαπουν/γκουχου γκουχου)


Ποια,δεν καταλαβα??:wooi2:

Edited by Zoro, 02 June 2008 - 20:45.


#19 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 02 June 2008 - 23:54

EΕγώ βασικά ψήφισα οτι την συμπαθ'ω αλλά τ'ωαρ που το ξανασκέφτομαι ίσως έπρεπε να ψηφίσω το τελευταίο..αλλά είναι κάπως αργά μάλλον τώρα!

Τελος πάντων,ο λόγος που εγώ την συμπαθώ είναι τελέιως υποκειμενικος...είναι αυτο που εξέφραζαν οι φόνοι της Lucy ,ήταν μία κατάθεση στο rατσισμό της κοινωνίας απέναντι στη διαφορετικότητα (καλά το χεσά με τη σοβαρότητα....:nosey:)
επειδή πολλές φορές έχω νίσει αυτή την alterοφoβία ,και επειδή τις περισσότερες φορές στρέφεται σε ανθρώπους αδύναμους που δεν αντιδρούν και δέχοναται όλη αυτή την άσχημη συμπεριφορά,στα μάτια μ η Lucy ήταν ο απόλυτος εκδικητής!(σαν ένα otaku που κοροιδεύουν όλοι και μι μέρα γίνεται serial killer:hahaha:)
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#20 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 June 2008 - 00:02

Αν το καλοσκεφτεις η ιδια και το ειδος της δεν τραβηξαν και λιγα...Και παλι ομως δεν ξερω κατα ποσο δικαιολογειται να σκοτωνει ακριτα οτι βρισκεται μπροστα της... Ειναι σαν να γινεται ιδια με τους ανθρωπους που τοσο περιφρονει. Απο την αλλη αυτο που πραγματευεται το anime ειναι ουσιαστικα ενας πολεμος αναμεσα σε 2 διαφορετικα ειδη. Και σε εναν πολεμο δεν υπαρχει σωστο η λαθος παρα μονο το δικιο του νικητη (πχ αν το αγανακτισμενο otaku σκοτωσει ολους τους υπολοιπους και μεινει μονο του ο otakismos(σικ) θα γινει τροπος ζωης)

#21 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 03 June 2008 - 00:12

Απλά πιστεύω πως στον άκριτο αυτό κατακλησμό φόνο πιο πολύ ευθύνονταν -και όλα αυτά που είχε περασει-αλλά και αυτές οι φωνες που ακουγε που την καθοδηγούσαν και την χειργωγούσαν.Πιστεύω οτι αυτές αποτελούσαν το λεγομενο "φονικό ενστικτο" που έχουν και μερικα ζώα.Αποτελούσαν δηλαδη το ενστικτό του να σκοτώνει που η Lucy είχε εξ απχης καθώς δν ήτανακριβως αθρώπινο ον...

Απλά ήταν μερικές σκηνές όπως εκείνη με το σκυλάκι και τα παιδί στο σχολείο που έγω προσωπικα τσιριζα
Spoiler:

Και γενικότερα πιστεύω πως αναδύκνυε το γεγονός πως ο ανθρωπος σαν ον μπορεί να κάνει πολυ΄κακο και πως ο φόνος καμια φορά φαίνεται πιο "ελαφρυς" ενάντια σε μία αισχρη συμπεριφορά
Spoiler:

οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#22 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 June 2008 - 00:30

Σιγουρα στην συγκεκριμενη σειρα τα πραγματικα τερατα ειναι οι ανθρωποι για την συμπεριφρα τους οχι μονο προς τους diclonii αλλα και προς τους ομοειδους τους. Αυτο ομως δεν αγιοποιει προσωπα και καταστασεις. Οση οργη και αν ειχε η Lucy μεσα της οσο φονικα ενστικτα και να ειχε μπορουσε ως εναν βαθμο να τα ελεγξει
Spoiler:


#23 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 03 June 2008 - 00:38

Απλά το γεγονός της διπλής προσωπικότητας πιστεύω δείχενι αυτό κριβώς το πραγμα...οτι ο πραγματικο΄ς εαυτός ο ανθρώπινος είναι η Nyu .Όμως υπάρχει και η άλλη πλευρα της η οποία εκ φυσεως δε μπορεί να συγκρατηθεί και βγαίνει στην επιφάνεια....
Απλά πιστεύω πως αν δεν είχε υποστεί τέτοια συμπεριορα απ τους ανθρώους ίσως η φονική της φύση να μην ξύπναγε ποτέ...

Και τουλάχιστον αυτή είχε και μια σοβαρή δικαιολογια για να κάνει οτι κανει οχι σαν κατι άλλες χαζοβιόλες!:df13952b: *cough* misa *cough*
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#24 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 03 June 2008 - 00:40

+άπειρο to what iristella said.
Πραγματικά, δεν βρήκε κάποιο σημαντικό λόγο να την αντιπαθήσω. Βέβαια όταν
Spoiler:

μου φάνηκε λίγο υπερβολική, αλλά όπως είπε και η usagi πργματικά το ευχαριστήθηκα σε εκείνη τη σκηνή με τα παιδιά.....

Edited by Kenny, 03 June 2008 - 01:51.
tag fixed

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#25 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 June 2008 - 00:59

Μην κρίνετε τη Lucy ως δολοφόνο. Όπως δεν είναι δολοφόνοι οι άνθρωποι που σκοτώνουν τις αρκούδες και τους λύκους που ενοχλούν τα κοπάδια τους. Ή οι κυνηγοί που σκοτώνουν ελέφαντες για τους χαυλιόδοντες. Λογικό είναι μέσα στη φύση, το ισχυρότερο είδος "να κάνει του κεφαλιού του".
Έτσι και η Lucy, ως ανώτερη, αν όχι στην ευφυΐα, τουλάχιστον οσον αφορά την ωμή δύναμη, ακολούθησε την φύση της. Μία φύση που σας υπενθυμίζω, κατέστησε τον άνθρωπο κυρίαρχο είδος του πλανήτη. Καλές και ωραίες οι τέχνες, οι επιστήμες και η φιλοσοφία. Αν ομως δεν είχαμε αφανίσει ολους τους θηρευτές των άλλων ζωϊκών ειδών, ούτε Καίσαρα, ούτε Αλέξανδρο, Σωκράτη, Σαίξπηρ, Μοντεσκιέ κτλ κτλ κτλ θα είχαμε...

#26 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 June 2008 - 01:14

Oπως ισως προανεφερα ναι τα φονικα ενστικτα της Lucy ηταν ισχυρα, καισε συνδυασμο με την παιδικη της ηλικια της δινουν καποια ελαφρυντικα. Ομως παρολαυτα η Lucy παραμενει ελλογο ον και αναγνωριζει οτι αυτο το οποιο κανει ειναι λαθος. Γι αυτο και
Spoiler:
. Παρα την πρωτη της ατακα στην Nana "δεν εχω σκοτωσει κανεναν ακομη" που αφηνει να εννοηθει οτι δεν υπολογιζει τους ανθρωπους ως θηραμα στην ουσια οι πραξεις της αφηνουν να εννοηθει οτι ακομη και αυτο το θεωρει φονο και κατακριτεο.

#27 Etemon

Etemon

    Super Saiyan

  • Members
  • 169 posts

Posted 03 June 2008 - 09:03

Πάει καιρός από τότε που είδα το Elfen Lied οπότε δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα αλλά μόνο και μόνο το ότι έχει boobs(κι ωραία μάλιστα:nbleed:) μου αρκεί για να ψηφίσω ότι την συμπαθώ:hehehe:

+1000,αυτή η γυναίκα με γοητευσε...δεν ξερω πάντως την συμπαθώ πάρα πολύ,αυτο ειναι σιγουρο:hahaha::hahaha:

#28 psofia

psofia

    Retired troll

  • Members
  • 395 posts

Posted 03 June 2008 - 14:45

Tην συμπαθώ. Αντιπαθώ όμως το γεγονός ότι επειδή είναι imba character, πρέπει να την κάνουνε λιγότερο imba (δεν γίνεται σε ένα anime να είναι κάποιος μαμάτος, πρέπει να έχει ΠΑΝΤΑ ελαττώματα) και γι'αυτό έχει αυτή τη γελοία δεύτερη προσωπικότητα, τη Nyu.

#29 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 03 June 2008 - 15:53

Ανθυγιεινή για τους περαστικούς.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#30 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 03 June 2008 - 17:37

Μου άρεσε η Lucy στο Εlfen Lied. Και ψήφισα ότι την συμπαθώ. Ε ναι λοιπόν, είναι κακιά, psycho και ένα σωρό αρνητικά άλλα πράγματα που δεν δικαιολογούνται. Θα μου πει κάποιος μα είχε άσχημο παρελθόν κλπ κλπ.
Δεν έχει σημασία. Ο καθένας μπορεί να έχει άσχημο παρελθόν, αλλά δεν γίνονται όλοι τους φονιάδες. (Και δεν λέω για real world μόνο, γιατί θα μου πείτε οι απλοί άνθρωποι απλά δεν μπορούν κλπ κλπ). Εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο/ον το πώς θα πάρει τα στοιχεία που δέχεται από το περιβάλλον του και τι πράξεις θα ακολουθήσει μετά από αυτό. Μπορεί άλλη στη θέση της να ήταν weak-hearted και να προτιμούσε να αυτοκτονήσει πχ.
Και την σχίζα δεν περίμενε τη Nyuu για να την αποκτήσει.
Spoiler:


Παρόλα αυτά, δεν σημαίνει ότι επειδή είναι κακιά δεν την συμπαθώ. Χαρακτήρας είναι σε κάποια ιστορία. Πάντα στις ιστορίες δε μας αρέσουν μόνο οι καλοί. Έτσι έγινε με μένα εδώ. Ήταν κακιά, fine, no problem. Έχει κάποια reasons που τα κάνει αυτά όλα. Fair enough, αλλά δεν πείθομαι. Μπορώ να μπω στην διαδικασία να να σκεφτώ πώς θα αντιδρούσα στη θέση της και αν όντως για αυτήν όλα αυτά που συνέβησαν είναι μια χαρά δικαιολογία για να σφάζει. Αλλά αν ήταν καλή, και όντως είχε φτάσει σε σημείο όπου σκεφτόταν με τη λογική - άνθρωπος->πιθανός εχθρός/κατάσκοπος -> εκτός από τον Kouta που τον ξέρω ότι είναι με το μέρος μου - τότε δεν θα γελούσε με απίστευτη ικανοποίηση μετά από κάθε σφαξίδι. (Και στο anime δεν γελάει και τόσο. Στο manga το απολαμβάβει όπως ένας φτωχός το ζεστό φαγητό).

Οπότε για μένα ότι έγινε σίγουρα της δημιούργησε βαθιά τραύματα (ψυχικά) αλλά ήταν αφορμή για να βγει στην επιφάνεια ο χαρακτήρας "Lucy" που όλοι ξέρουμε.

Spoiler:


Αλλά still μαρέσει. Αναγνωρίζω δηλαδή ότι είναι κακιά (ως Lucy) αλλά είναι από τους κακούς που μαρέσουν.

Όσο για ομορφιά με έπεισε και εκεί:congrats: (Και σαν χαρακτήρας (χαρακτήρας anime όχι χαρακτήρας/προσωπικότητα σε άτομο:P) μαρέσει. Παρόλο το θάψιμο από πάνω. Αλλά don't mind me, σχεδόν ότι μαρέσει, μαρέσει πιο πολύ να το θάβω στα σημεία που δε μαρέσουν παρά να εξυμνώ τα σημεία που μαρέσουν.

(Πέρα από C.C. που μέχρι τώρα δεν έχει σημεία που να μη μου αρέσουν:drink:)

Posted Image