Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως σας φανηκε η Lucy στο Elfen Lied?


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

Poll: Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied??? (124 member(s) have cast votes)

Ποια η γνωμη σας για την Lucy στο elfen lied???

  1. Tην συμπαθω (72 votes [58.06%] - View)

    Percentage of vote: 58.06%

  2. Την αντιπαθω (14 votes [11.29%] - View)

    Percentage of vote: 11.29%

  3. Μου ειναι εντελως αδιαφορη (7 votes [5.65%] - View)

    Percentage of vote: 5.65%

  4. Αν και δεν τρελαινομαι μπορω να καταλαβω τις πραξεις της (31 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

Vote Guests cannot vote

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 18:55

Χαιρετω ολους συμφορουμητες του anime.gr!

Με αφορμη την επιτυχια του προηγουμενου θεματος που ανοιξε ο φιλος μου ο Zoro,για το ποσο (ΔΕΝ) μας αρεσε η Misa απο το Death Note,ειπα να ανοιξω κι εγω ενα παρομοιο θεμα,με πρωταγωνιστρια την Lucy απο το Elfen Lied.
Τελικα ποια η γνωμη σας για την Lucy(Lucy+Nyu) απο το Elfen Lied??? Προκειται για τον καλυτερο χαρακτηρα ever? Θα ηταν καλυτερα αν δεν ειχε δημιουργηθει (η αν πεθαινε αργα και βασανιστικα στα πρωτα επεισοδια/chapters)? Δεν μου εκανε και τοση εντυπωση σε σχεση με τους υπολοιπους χαρακτηρες του anime/manga? Η αν και δεν την πολυσυμπαθω μπορω να κατανοησω τις πραξεις της?

Με λιγα λογια,θεωρειτε λογικα τα κινητρα της Lucy(παρελθον,τραυματικες εμπειριες) για να δικαιολογησουν την εξοντωση τοσων ατομων/οικογενειων??? Την βρισκεται συμπαθητικη ή νιωθετε την ακατανικητη επιθυμια να της βαλετε ενα πιστολι στον κροταφο και να πατησετε την σκανδαλη?

Εγω προσωπικα παρα το γεγονος οτι δεν την πολυσυμπαθω σαν Lucy για τον απλουστατο λογο οτι σκοτωνει αδιακριτως οτι βρεθει μπροστα της (πλην του Kouta) εντουτοις δεν μπορω να μην αναγνωρισω το γεγονος οτι εχει ορισμενα ελαφρυντικα τα οποια σε μεγαλο βαθμο δικαιολογουν τις πραξεις της και οτι εχει περασει μεσα απο καταστασεις τις οποιες δεν προκαλεσε η ιδια και οι οποιες διαμορφωσαν αποφασιστηκα την διχασμενη προσωπικοτητα της(με λιγα λογια δεν ειναι ενα ξεκαρφωτο δολοφονικο βλητο - ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε). Επιπλεον η υπαρξη της nyu που αποτελει κατ εμε το τι θα γινοταν ενδεχομενως η lucy αν δεν υπηρχε η συστηματικη κακοποιηση ετων οπως και το οτι ο αγωνας για επιβιωση ειναι μερος του ενστικτου της με κανουν να μην μπορω να παρω απολυτη θεση υπερ η κατα, αλλα να επιλεξω την μεση οδο.

Ας ακουσουμε και τι εχει να πει ο καθενας σας...:Blissfull:
ΥΓ:Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Zoro Χωρις την βοηθεια του οποιου σε κειμενο και how to .... δεν θα ειχε δημιουργηθει το παρον Poll

Attached Files



#2 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 02 June 2008 - 19:02

ενα παραξενο πραγμα....
δν ξερω δν ψηφιζω ακομα..
αλλα μεχρι τωρα εχω την " γευση " οτι την πηγαινα πολλη αυτη την κοπελα...
δν ξερω γιατι..
αφηνω ορια για EDIT 4 later ^^
Posted Image

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 19:15

Xmmm διακρινω μια ελαφρα αντιπαθεια αλλα ειναι νωρις ακομη.......

#4 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 02 June 2008 - 19:17

χμμμμ, συγνωμη που θα γινω εγω πρωτος κακος, αλλα αυτη η συζητηση εχει γινει στο αναλογο 8ρεντ. γτ δεν πατε εκει να ξανααναψετε το flame? θα ακολουθησω

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 19:19

ειπαμε να το παρουμε στατιστικα το ζητημα.....Να εχουμε και στοιχεια...
τωρα περα απο το αστειο ειχα ριξει μια ματια στο manga thread και δεν ειχα δει κατι, αλλα απο την αλλη μπορει και να μου ξεφυγε... Και επειδη στο anime thread θα επαιζαν πολλα manga spoilers μιας και εχει προχωρησει πολυ η υποθεση εκει, ηθελα καπου να μπορουν να πουν την αποψη τους και οσοι ειδαν μονο το anime και οσοι εχουν διαβασεικαι το manga

#6 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 02 June 2008 - 19:22

Δεν κανω τον κοπο να ψηφισω γιατι 1ον εχω ασχοληθει αρκετα με την τυπισα στο αναλογο thread 2ον θα καταληξουμε σε flame/lock 3ον εχω και αλλες δουλειες.
kthnxbye

#7 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 June 2008 - 19:25

Μεγια το τhread,χαιρομαι που εφτασε στην επιφανεια τελικα!!

(καταρχας να πω οτι αυτο ειναι το πρωτο θεμα οπου εγω και ο Kenny ψηφισαμε το ιδιο,αρα οι συζητησεις θα ειναι λιγοτερο...εχεμ...εχεμ...εντονες :nanana::Blissfull: ...θα μεινει στην ιστορια!!)

Μετα,η αποψη μου...

Αν και εως ενα βαθμο θα επρεπε να επιλεξω την μεση οδο γιατι καταλαβαινω τις πραξεις της,αλλo τοσο μου χουν μεινει εκεινες οι εικονες των οικογενειων που σκοτωσε(ειδικα εκεινη η οικογενεια που μολις γυρισε ο πατερας σπιτι και αφου τους ειδε καλα,τους σκοτωσε,απο ζηλια και μονο...αυτο δεν ονομαζεται επιβιωση!!:df13952b:αλλο στους αστυνομικους/πρακτωρες που την κυνηγουσαν)...

Επισης,εχω να πω οτι οπως εχω ηδη εξηγησει,η δυναμη της αυτη ειναι που εκανε την διαφορα με εναν αλλο οποιονδηποτε χαρακτηρα που περασε τραυματικο παρελθον(πλην Naruto,One Piece και αλλα τετοια...ΟΚ αυτα δεν ειναι στην πραγματικη ζωη τοποθετημενα..)...

Δηλαδη αν ηταν μια αλλη κανονικη γυναικα ή θα δεχοταν την μοιρα της και θα ωριμαζε,ισως απο μεγαλη και να γινοταν μια χαρα κοπελα ή κομπλεξαρα γεματη προβληματα ή θα αυτοκτονουσε...το θεμα ειναι οτι η δυστυχια σε μεγλυτερο ή μικροτερο βαθμο υπαρχει στην ανθρωπινη φυση και ειναι κατι που πρεπει να δεχτουμε ολοι...

Αυτη,παρα της δυναμεις της,ειχε δικαωμα να υπερασπιζεται και να φτασει στο να σκοτωσει μονο για να επιβιωσει,οχι ομως και να θεωρησει τον εαυτο της ανωτερο και να αρχισει να σκοτωνει τον επομενο(οι οικογενεις,μαζι με αυτην του Κοuta ακομη μου μεινε πως τους εσφαξε),αρα,οχι,την αντιπαθησα,και δεν δικαιολογω τις πραξεις της.

Επισης να πω και οτι η σειρα δεν μ'αρεσε και για εναν αλλο λογo...ηταν Forced!

Ηθελαν ντε και καλα να μας βαλουν το αισθημα οτι ολοι γυρω της συμπερηφερονται ασχημα σ'αυτην και μονο ο Κouta ο βουτυρομπεμπες αγγελος εχει πολυ ενδιαφερον για το ολο της....

Ακομη θυμαμαι την σκηνη στο luna park που ηταν μαζι με την ξαδερφη του ο Kouta και η Lucy κοιτουσε πονεμενη..σε μια στιγμη την σπρωχνει ενας και πεφτει κατω και ενω στην πραγματικη ζωη και μια γρατσουνια να παθεις ή θα τρεξουν 3-4 ατομα να δουν αν εισαι καλα ή θα αδιαφορησουν,εδω το περασανε το οριο...μαζευτηκε κοσμος και αυτος που την εριξε κατω αρχισε να της λεει:"Baka,πως επεσες κατω,πως βρεθηκες εδω κλπ"..ουτε καν ενδιαφερθηκε που την εσπρωξε..επισης μαζευτηκαν και καποιες κουτσομπολες και αρχισαν να λενε"Μα καλα τι εχει αυτο το παιδι?παραξενο ειναι...το ακουσα που μουρμουριζε μονο του"...

Ασε μας,κανεις δεν κανει ετσι στην πραγματικη ζωη,και αν το κανει,δεν συμβαινουν ολα στην Lucy,ελεος,καλοι ανθρωποι υπαρχουν σε ολονων τις ζωες...και αν δεν υπαρχουν σε καποιου,δεν θα ειναι σ'αυτου που εχει υπερδυναμεις....το παρακαναν με το μας μεταδωσουν το συναισθημα οτι εχει δικιο η Lucy..και ετσι πηρε αφορμη και τους εσφαξε...

Αυτα απο μενα,την αντιπαθω λοιπον!

Κατι τελευταιο,μην με ρωτησετε πως ειναι δυνατον να συμπαθω την Misa και οχι την Lucy,ειναι αλλο θεμα και offtopic,θα πω μονο οτι η μια τουλαχιστον ενδιαφερονταν για εγκληματιες μονο ενω η αλλη δεν ξεχωρηζε κανεναν αλλα ολη την ανθρωπινη φυλη..αλλα και παλι παρακαλω μην μου το αναφερετε :df13952b:
Και κατι που με εκανε να γελασω

Με αφορμη την επιτυχια του προηγουμενου θεματος που ανοιξε ο φιλος μου ο Zoro,για το ποσο (ΔΕΝ) μας αρεσε η Misa απο το Death Note,ειπα να ανοιξω κι εγω ενα παρομοιο θεμα,με πρωταγωνιστρια την Lucy απο το Elfen Lied.


Χαχα το (ΔΕΝ) με την παρενθεση ηταν ολα τα λεφτα!!:hihi2:

Edited by Zoro, 02 June 2008 - 19:46.


#8 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 02 June 2008 - 19:29

Θα καταληξουμε σε flame/lock 3ον εχω και αλλες δουλειες.
kthnxbye

x100 + ότι όπως αποδείχτηκε και στο προηγούμενο thread η στζήτηση δεν οδηγήθηκε ουσιαστικά πουθενά!
Posted Image

#9 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 02 June 2008 - 19:31

Προς τους απο πανω : Ευχαριστουμε που αναφερετε οτι πιστευετε οτι δεν μπορει να γινει συζητηση. Τωρα που ειπατε τη γνωμη σας, παρακαλω αφηστε αυτους που πιστευουν οτι μπορει να γινει συζητηση να προσπαθησουν να την κανουν

*

Να και ενα ωραιο poll που δε δινει μονο την ασπρη και την μαυρη επιλογη. Τη Lucy τη συμπαθω αλλα οχι αρκετα για να ψηφισω υπερ της σε ενα poll.

Μολονοτι δε συμφωνω με τις πραξεις της προφανως, κατανοω πληρως τον λογο για τον οποιον εγινε ετσι. Οτι και να λεμε, αν ο καθενας μας ειχε περασει αυτα που περασε, θα ηταν φυσικο να γινει βιαιος ή/και αντικοινωνικος. Το οτι λογω της φυσης της ειχε το μεσον να γινει πιο "βιαιη" απο το κανονικο, δεν αλλαζει το γεγονος οτι θα μπορουσε να ειναι ενας πραγματικος, τραγικος χαρακτηρας.

Οπως καταλαβατε ψηφιζω "Δεν τρελαινομαι αλλα την καταλαβαινω".
Posted Image

#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 19:38

καταρχας για τα παιδια που δεν θελουν να συζητησουν, δεν νομιζω οτι επιασα κανεναν απο το αυτι και τους υποχρεωσα με το ζορι να μπουν στο poll. Ειμαι καινουριο μελος και πανω σε μια συζητηση που ειχε ξεκινησει διεκρινα ενα θεμα το οποιο φανηκε να ενδιαφερει πολλους. Ενδεχομενως εαν πηγαινα στο ηδη υπαρχον thread οι ιδιοι ανθρωποι να διαμαρτυρονταν και να ελεγαν οτι εχουν και αλλα πραγματα να συζητησουν περα απο την Lucy που το εχουν εξαντλησει. Οφειλω να σας πληροφορησω λοιπον οτι Α)ναι υπαρχουν και καινουρια μελη που δεν εχουν λαβει μερος στην πιο πανω συζητηση
Β) το ξεχωριστο thread εγινε ακριβως επειδη σεβαστηκα αυτους που δεν εχουν την ορεξη μιας τετοιας συζητησης
Γ) μαντεψτε!!! εχουμε δημοκρατια οποτε εαν καποιος θελει να συζητησει για την lucy μην του στερειτε το δικαιωμα

#11 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 June 2008 - 19:40

Προς τους απο πανω : Ευχαριστουμε που αναφερετε οτι πιστευετε οτι δεν μπορει να γινει συζητηση. Τωρα που ειπατε τη γνωμη σας, παρακαλω αφηστε αυτους που πιστευουν οτι μπορει να γινει συζητηση να προσπαθησουν να την κανουν

*

Να και ενα ωραιο poll που δε δινει μονο την ασπρη και την μαυρη επιλογη. Τη Lucy τη συμπαθω αλλα οχι αρκετα για να ψηφισω υπερ της σε ενα poll.

Μολονοτι δε συμφωνω με τις πραξεις της προφανως, κατανοω πληρως τον λογο για τον οποιον εγινε ετσι. Οτι και να λεμε, αν ο καθενας μας ειχε περασει αυτα που περασε, θα ηταν φυσικο να γινει βιαιος ή/και αντικοινωνικος. Το οτι λογω της φυσης της ειχε το μεσον να γινει πιο "βιαιη" απο το κανονικο, δεν αλλαζει το γεγονος οτι θα μπορουσε να ειναι ενας πραγματικος, τραγικος χαρακτηρας.


Ακριβώς αυτό. Σίγουρα για το χαρακτήρα της λειτουργούν θετικά και α flashback της σειράς που δείχνουν το τι πέρασε και το πώς ένιωσε απο τη δική της οπτική γωνία, κάτι που κανονικά δεν έχουμε την ευκαιρία να το δούμε σε ανάλογες πραγμαικές και μή περιπτώσεις.

Οπως καταλαβατε ψηφιζω "Δεν τρελαινομαι αλλα την καταλαβαινω".


Και αυτό ακριβώς ψήφισα και εγώ
Posted Image

#12 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 02 June 2008 - 19:44

καταρχας για τα παιδια που δεν θελουν να συζητησουν, δεν νομιζω οτι επιασα κανεναν απο το αυτι και τους υποχρεωσα με το ζορι να μπουν στο poll. Ειμαι καινουριο μελος και πανω σε μια συζητηση που ειχε ξεκινησει διεκρινα ενα θεμα το οποιο φανηκε να ενδιαφερει πολλους. Ενδεχομενως εαν πηγαινα στο ηδη υπαρχον thread οι ιδιοι ανθρωποι να διαμαρτυρονταν και να ελεγαν οτι εχουν και αλλα πραγματα να συζητησουν περα απο την Lucy που το εχουν εξαντλησει. Οφειλω να σας πληροφορησω λοιπον οτι Α)ναι υπαρχουν και καινουρια μελη που δεν εχουν λαβει μερος στην πιο πανω συζητηση
Β) το ξεχωριστο thread εγινε ακριβως επειδη σεβαστηκα αυτους που δεν εχουν την ορεξη μιας τετοιας συζητησης
Γ) μαντεψτε!!! εχουμε δημοκρατια οποτε εαν καποιος θελει να συζητησει για την lucy μην του στερειτε το δικαιωμα

Καλά δεν είπαμε κάτι τέτοιο απλώς δεν πρέπεί nα καταλήγουν οι συζητήσεις σε flaming!Όποιος έχει μίσος απλά για έναν οποιδήποτε χαρακτήρα χαρακτήρα (όπως έχω κι εγώ)απλά το αναφέρει μια φορά και αυτό ήταν δεν χρειάζεται να το αναφέρει 10.000 φορές με διαφορετικό τρόπο!
In General πάντοτε για να μην παρεξηγηθώ!
Posted Image

#13 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 02 June 2008 - 19:46

Πάει καιρός από τότε που είδα το Elfen Lied οπότε δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα αλλά μόνο και μόνο το ότι έχει boobs(κι ωραία μάλιστα:nbleed:) μου αρκεί για να ψηφίσω ότι την συμπαθώ:hehehe:

Posted Image


#14 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 02 June 2008 - 19:46

Εχμμ.... δεν εχω δει ολο το Elfen Lied και γι'αυτο δεν θα ψηφισω ακομη.
Αλλα πιστευω, επειδη η Lucy δεν ειναι ανθρωπος και δεν εχει ανθρωπινα αισθηματα, οτι τα κανει λογω του παρελθοντος της.
Προς το παρον, την συμπαθω και στη κακια και στη καλη πλευρα της.
Στη κακια, εχει δικια της εξουσια κι αυτο μ'αρεσει πολυ. Μου αρεσε που εσφαζε αστυνομικους κι ειδικα:
Spoiler:

Τι να κανουμε, τα' θελε ο...... ποπος τους. Αλλα ακομα δεν καταλαβα απο που προηλθε και την δεσανε, φορωντας το κρανος. Μην με κρινετε για το που λετε οτι σκοτωσε και αθωους, γιατι δεν εχω δει ακομα εκει τπτ..
Στη καλη, ειναι γλυκια. Και με κανει να γελαω.

Πριν με κραξετε, θυμηθειτε οτι δεν εχω τελειωσει το Elfen Lied.... ειμαι ακομα στην αναπτυξη.:df13952b:



#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2008 - 19:46

@ Ζoro: καταρχας χαιρομαι παρα πολυ που εσυ και ο Kenny για μια φορα ταυτιζεστε (τουλαχιστον απο οσο εχω παρατηρησει)...Για εμας τους δυο φαινεται οτι υπαρχει ακομη μελλον.....
Κατα κυριο λογο και αυτο ηθελα να στο πω και πιο πριν με παραξενευει πραγματικα η αποφαση σου..... Δεν περιμενα να συμπαθησεις τον συγκεκριμενο χαρακτηρα αλλα και αντιπαθεια απο εσενα τουλαχστον μου φανηκε καπως ακραια. Για την σκηνη που αναφερεις με την οικογενεια... Α)ναι ηταν οντως φριχτο αυτο που εκανε
Β) ναι ηταν αδικαιολογητο
Αλλα απο την αλλη μιλαμε οτι ο δραστης ηταν ενα κακοποιημενο παιδι το οποιο δεν ειχε βιωσει την αγαπη και την ζεστασια απο κανεναν. Και το οποιο ειχε ηδη αναπτυξει τα δολοφονικα ενστικτα του ειδους του. Η Ζηλια ηταν φυσιολογικη και η αντιδραση της κατανοητη. Σκεψου προσεκτικα πως αντιδρουν και τα φυσιολογικα παιδια οταν ζηλευουν... Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι η Lucy ειχε υπερανθρωπες δυναμεις Β) φυσικο φονικο ενστικτο για την επιβιωση των diclonii
@Jiraya...:hahaha:Δικαιωνεις το nick σου