Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Vampire Knight (manga spoilers inside)


  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#46 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 12 May 2008 - 22:10

Ψηνομαι! Αλλα στο μονο σχετικα που ειμαι καλη σχετικα με τις δουλειες των scans ειναι το Proofreading...So, αν θελεις να κανουμε το project δεν εχω κανενα προβλημα φτανει να ειμαι στο ποστο μου.... Αγγλικα scanlations εχουμε αλλωστε...Και απο αγγλικα και χρηση της ελληνικης καλα τα παω νομιζω.:ureshii:

όταν λες proofreading εννοείς να ελέγχεις το αποτέλεσμα???
δεν έχω πρόβλημα να μεταφράζω από τα αγγλικα στα ελληνικά...αλλά μετά πως τα ανεβάζουμε στο internet δεν ξέρω...

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#47 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 12 May 2008 - 22:20

Eν τω μεταξυ δε με χαλαει καθολου να παω να αγορασω το Lala αν ειναι και κυκλοφορει αδεσποτο καπου στην Αθηνα και στα στενα δρομακια της.

I wish, only from japanese sites and the shipping is KILLER. {απο το αμαζον το shipping αναγκαστικα είναι 20 ευρώ και 3 ευρώ το κάθε item και παίζει να στα κρατησουν και τελωνειο αν ειναι πολλα τευχη. holy shit}

Οσο για το project έχετε τα HQ scans?

Posted Image


#48 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 12 May 2008 - 22:24

Τα scans των VK Scans μας κάνουν???

sas λυπαμαι που θα στο πω παιδι μου(δεν ξερω κ τι κατευθυνση εισαι που να παρει) αλλα αν ειναι στις εξετασεις σου να ξεπηδαει μεσα απο τα γραμματα ο Kaname, περαν του οτι θα σου αφιερωσουμε μια διασκευη του γνωστου ασματος "πισω απο τις λεξεις ερχεται ο Αλεξης (όπου Αλέξης βάλε Kaname), μηπως να κανουμε κανα τρισαγιο να ροκαρεις στις πανελληνιες για να ασχοληθεις μετα με το μωρο ψυχη τε και σωματι χωρις διακοπες και αγχη?

Τεχνολογική κατεύθυνση με την διοίκηση και τον προγραμματισμό! ούτος η άλλως δεν μπορούμε τώρα αμέσως...χρειαζόμαστε ομάδα και να οργανώσουμε γενικότερα το project!!

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#49 Liberty19

Liberty19

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 12 May 2008 - 22:40

όταν λες proofreading εννοείς να ελέγχεις το αποτέλεσμα???
δεν έχω πρόβλημα να μεταφράζω από τα αγγλικα στα ελληνικά...αλλά μετά πως τα ανεβάζουμε στο internet δεν ξέρω...


Proofreading ειναι ο ελεγχος της μεταφρασης αν ακι τωρα που το σκεφτομαι και στη μεταφραση ειμαι καλη...:drink:

ΓΜΤ μια δουλεια της προκοπης και να φερουν το lala δεν μπορουν να κανουν.... Τι να κανουμε θα παρω το volume απο κανα μαγαζι με mangas...
Posted Image
Kaname-kuuun:wooi2:

#50 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 12 May 2008 - 22:49

Proofreading ειναι ο ελεγχος της μεταφρασης αν ακι τωρα που το σκεφτομαι και στη μεταφραση ειμαι καλη...:drink:

ΓΜΤ μια δουλεια της προκοπης και να φερουν το lala δεν μπορουν να κανουν.... Τι να κανουμε θα παρω το volume απο κανα μαγαζι με mangas...

τα εχω τα manga...μέχρι το 3...αλλά είναι μικρές σελίδες και δεν νομίζω να βγούν σωστά στο scanner...ενώ το lala έχει μεγάλες σελίδες...τι να πώ ας πούνε όσοι ενδιαφέρονται για ένα τέτοιο project και βρίσκουμε λύση! manga & scanlations εχουμε, αγγλικά ξέρουμε... άνθρωποι μας λείπουν...θέλουμε 2 τουλάχιστον μεταφραστες για μετάφραση και έλεγχο μετάφρασης, κάποιον που να ξέρει πως τα ανεβάζουμε στο ίντερνετ σε zip μορφή...τι άλλο??

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#51 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 12 May 2008 - 23:06

ΓΜΤ μια δουλεια της προκοπης και να φερουν το lala δεν μπορουν να κανουν.... Τι να κανουμε θα παρω το volume απο κανα μαγαζι με mangas...

Και το shit εξαντελίται γρήγορα. :bike:

sas εγώ το μόνο που μου επιτρέπει ο χρονος μου να κάνω είναι να τα κάνω upload σαν βοήθεια γενική. {και τα scans μπορώ να βρω μεσω lj friend list}

Posted Image


#52 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 12 May 2008 - 23:22

οποιαδήποτε βοήθεια είναι δεκτή...
ευχαριστώ the_second_child...μια απορία έχω...πως θα τα μεταφέρουμε μεταξύ μας??

Edited by sas, 12 May 2008 - 23:29.

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#53 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 13 May 2008 - 00:16

οποιαδήποτε βοήθεια είναι δεκτή...
ευχαριστώ the_second_child...μια απορία έχω...πως θα τα μεταφέρουμε μεταξύ μας??

Κατσε βρε, ακομα δεν οργανώθηκε. ^^
e-mail, msn etc αλλα νομίζω πως ξεφεύγουμε απο το θέμα. "^^

On topic, κάπου διάβασα πως το VK θα τελειώσει γύρω στο volume 12. Έχουμε ακομα μέλλον.

Posted Image


#54 Liberty19

Liberty19

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 13 May 2008 - 08:08

Στανταρ αμα ειναι να τελειωσει στο 12 εχουμε ακομα πολυυυ μελλον. Γεγονος που με κανει να "ανησυχω" λιγο και για την τυχη του anime. Τωρα αυτο να το ρωτησω εδω η ειναι off?
τεσπα το ρωταω και αν ειναι off πειτε μου να το κανω edit και να μεταφρω την απορια μου στο anime section.
Ιδου η απορια: Θα παμε και για 2η season γιατι 26 επεισοδια με το manga unfinished ειναι πολυ λιγα δεδομενης της επιτυχιας που γνωριζει. Αμα δεν κανουν δευτερη τουλαχιστον καποια σειρα απο OVAs
Posted Image
Kaname-kuuun:wooi2:

#55 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 13 May 2008 - 10:07

Στανταρ αμα ειναι να τελειωσει στο 12 εχουμε ακομα πολυυυ μελλον. Γεγονος που με κανει να "ανησυχω" λιγο και για την τυχη του anime. Τωρα αυτο να το ρωτησω εδω η ειναι off?
τεσπα το ρωταω και αν ειναι off πειτε μου να το κανω edit και να μεταφρω την απορια μου στο anime section.
Ιδου η απορια: Θα παμε και για 2η season γιατι 26 επεισοδια με το manga unfinished ειναι πολυ λιγα δεδομενης της επιτυχιας που γνωριζει. Αμα δεν κανουν δευτερη τουλαχιστον καποια σειρα απο OVAs

Πιθανον αλλα δε ξέρεις ακόμα, υπάρχει η συνήθεια να συμπυκνώνονται τα storylines σε λιγα episodes στο τελος. Οποτε μεχρι να φτασουμε στο 13, στη μεση, δε νομίζω πως κάποιος μπορεί να γνωρίζει απο τώρα.

Posted Image


#56 ANM

ANM

    Anime Freak

  • Members
  • 273 posts

Posted 13 May 2008 - 13:10

Πάντως προσωρινά πάει ανά chapter αν έχω καταλάβει σωστά..
BE AGAINST YOUR FATE!!!

#57 Megi ♥

Megi ♥

    .:DMS:.

  • Members
  • 224 posts

Posted 13 May 2008 - 13:28

Στανταρ αμα ειναι να τελειωσει στο 12 εχουμε ακομα πολυυυ μελλον. Γεγονος που με κανει να "ανησυχω" λιγο και για την τυχη του anime. Τωρα αυτο να το ρωτησω εδω η ειναι off?
τεσπα το ρωταω και αν ειναι off πειτε μου να το κανω edit και να μεταφρω την απορια μου στο anime section.
Ιδου η απορια: Θα παμε και για 2η season γιατι 26 επεισοδια με το manga unfinished ειναι πολυ λιγα δεδομενης της επιτυχιας που γνωριζει. Αμα δεν κανουν δευτερη τουλαχιστον καποια σειρα απο OVAs


Στην wiki λέει ότι η σειρά θα φτάσει τα 26 επεισόδια:
List of Vampire Knight episodes - Wikipedia, the free encyclopedia

Ακόμα δεν νομίζω να χρειάζεται να τελειώσει το manga για να φτάσει η σειρά στα 26 επεισόδια. Πάρε να παράδειγμα το Ouran High School Host Club όταν έγινε σειρά των 26 επεισοδίων το manga δεν είχε ακόμα τελειώσει για την ακρίβεια ακόμα και τώρα η mangaka δεν λέει να βάλει ένα τέλος στα πάθη της Haruhi :hahaha:

Even though "I want to be loved" in my own way, it fills me, but I can't see you
I just have the feeling that I'll never see you again...
I want to tell you that, but I can't find the right words
Maybe it's okay if I lie, but I can't even say "Don't go away"


#58 Liberty19

Liberty19

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 13 May 2008 - 14:00

Ναι αυτο το γνωριζω οπως και το ιδιο ισχυει και για το Bokura Ga Ita. Αλλα πολλες φορες ακουγεται οτι θα κανουν και δευτερη season σε αυτα τα animes. Βεβαια το ιδιο δεν εγινε στο πολυ επιτυχημενο Fruits Basket που παρ'ολη την επιτυχια που γνωριζε και σαν manga και σαν Αnime το αφησαν δυστυχως μ'ενα κυκλο μονο και ολο το υπολοιπο το διαβασαμε χωρις να εχουμε ουτε ενα OVA or sth....:erk: Aπαραδεκτο κατα τη γνωμη μου.

Η αληθεια ειναι πως δε θα ηθελα να αφησω απο τα ματια μου τον Καναμε με μια μονο season... Μου φαινεται εντελως απανθρωπο. Θα μου πεις εχεις το manga και θα σου απαντησω. Δεν μπορεις να εισαι ποτε ευχαριστημενη με μονο το manga για τα ματια του Kaname-sama....:nanana:

Τωρα σχετικα με το manga και παλι...Περα απο το cliffhanger που μας αφησε η ιστορια με τον Ζερο εχουμε καμια υποψια για το πως θα καταληξει αυτη η δουλεια? Ακουω αποψεις...
Posted Image
Kaname-kuuun:wooi2:

#59 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 13 May 2008 - 14:15

Τωρα σχετικα με το manga και παλι...Περα απο το cliffhanger που μας αφησε η ιστορια με τον Ζερο εχουμε καμια υποψια για το πως θα καταληξει αυτη η δουλεια? Ακουω αποψεις...

Δυστυχώς πιστεύω πως ο Kaname θα die προστατεύοντας τη Yuuki απο κανα archangel vampire και αυτή στο τέλος θα καταλήξει με το Zero. {οχι απαραίτητα romance, ξέρεις τώρα στα shoujo} Μια εκδοχή αυτή. Αλλες, let me think about it. XDD

Posted Image


#60 Liberty19

Liberty19

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 13 May 2008 - 14:34

:nanteee::unlucky: Αμα πεθανει ο Καναμε παει θα κλειστω σε κανα ψυχιατρικο κεντρο και θα πρεπει να με κρατανε μακρια απο οτιδηποτε ιαπωνεζικο κυκλοφορει...Ασε που θα κανω και μηνυση για ψυχικη οδυνη χρησιμοποιωντας τον πολυ εμπειρο σε αυτα, Α.Κουγια.
Η δικη μου αποψη ειναι πως ναι μεν ο Καναμε θα κινδυνευσει να χασει τη ζωη του αλλα ισως να ειναι ο Ζερο αυτος που θα θυσιαστει τελικα στον αγωνα φερνοντας ταυτοχρονα και την ειρηνικη συνυπαρξη μεταξυ βρυκολακων και ανθρωπων. Το κακο ειναι πως το love triangle ζει και βασιλευει σε ολο του το μεγαλειο σε αυτη την ιστορια και ετσι εφοσον ακομα δεν εχει εμφανιστει καποια υποψηφια για τον Ζερο δεν μπορω ακομα να τον βγαλω απο τη δυσκολη θεση του θανατου.
Η mangaka ειναι αληθεια πως στις ιστοριες της προτιμα να παιζει αρκετα με το supernatural και οπως εχω παρατηρησει και στην ιστορια της "Toraware no Minoue" παντα ξεκινα μ'ενα flashback αναμεσα στο πρωταγωνιστικο ζευγαρι. You know, between those two who are meant to be together κι ετσι... Ετσι και σε αυτην την ιστορια ξεκινησε μ'ενα flashback αναμεσα στη Yuki και τον Kaname με τον τελευταιο να τη σωζει.
Θα συμφωνησω σε αυτο που ειχε πει η ιδια η δημιουργος, οτι δηλαδη, το Vampire Knight ειναι η πιο σκοτεινη ιστορια της so far καθοτι ξεφευγει λιγο απο τα κλασικα του shoujo χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν εχει και τα cliches του ειδους. Αναφερθηκε σε συνεντευξη της οτι ισως αναγκαστει να σκοτωσει καποιο χαρακτηρα(το καλο που της θελω ειναι να μην ειναι Ο χαρακτηρας) αλλα και αυτη ακομα δεν εχει καταληξει σε ποιο τελος θα οδηγηθει.(:sigh2: )
Αλλα οπως ειπα και πιο πανω δε νομιζω οτι θα ειναι ο Kaname αυτος που θα την πατησει λογω του στυλ της ιδιας της mangaka...
Posted Image
Kaname-kuuun:wooi2: