Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;


  • Please log in to reply
273 replies to this topic

Poll: Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ; (396 member(s) have cast votes)

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;

  1. Ναι, θα τα προτιμούσα με χρώμα (145 votes [36.62%] - View)

    Percentage of vote: 36.62%

  2. Όχι, μου αρέσουν καλύτερα ασπρόμαυρα (137 votes [34.60%] - View)

    Percentage of vote: 34.60%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (114 votes [28.79%] - View)

    Percentage of vote: 28.79%

Vote Guests cannot vote

#31 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 April 2008 - 01:06

Πάντως, εγώ αν γίνει πολλ ψηφίζω την ουδέτερη επιλογή. Ανάλογα το έργο, ανάλογα το προτιμώ είτε ασπρόμαυρο είτε έγχρωμο. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος καθότι υπάρχουν περιπτώσεις που το ασπρόμαυρο βγαίνει αίσχος, το ίδιο και το χρώμα, καθώς και περιπτώσεις που η χρήση τους είναι εξαιρετική.

i think that no colour nourishes your fantasy... ^^


Nothing does nourishe your fantasy. Why not just buy white pages then???
Posted Image

#32 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 April 2008 - 01:12

Πάντως, εγώ αν γίνει πολλ ψηφίζω την ουδέτερη επιλογή. Ανάλογα το έργο, ανάλογα το προτιμώ είτε ασπρόμαυρο είτε έγχρωμο. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος καθότι υπάρχουν περιπτώσεις που το ασπρόμαυρο βγαίνει αίσχος, το ίδιο και το χρώμα, καθώς και περιπτώσεις που η χρήση τους είναι εξαιρετική.

i think that no colour nourishes your fantasy... ^^


Nothing does nourishe your fantasy. Why not just buy white pages then???

Συμφωνώ άπειρα. :nod2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#33 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 23 April 2008 - 01:23

Ειπα κ 'γω....Που πηγανε τοσα ποστ???:oo:
Κ εγω απο μικρος διαβαζα ασπρομαυρα κομικς κ ειχα κ εγω το προβλημα με τα δαχτυλα:hahaha:..Μετα βγηκαν ομως τα spider-man(τα διαβαζα ανελλειπως,πιο πολυ απ'ολα τα αλλα) που ειχαν 2 σελ ασπρομαυρες κ 2 σε πορτοκαλι-κοκκινες αποχρωσεις!!!!Μηπως τα θυμαστε??Anyway,μετα σιγα σιγα γιναν ολα τα κομικς εγχρωμα..Παντως κ εμενα μου φαινεται περιεργο που στην αρχη τα μανγκα εχουν καναδυο σελιδες εγχρωμες κ μετα ειναι ολα ασπρομαυρα..Ισως αυτο να γινεται για να προσδιοριστουν μερικα χαρκτηριστικα των πρωταγωνιστων οπως ξερω'γω χρωμα μαλλιων-ματιων κ τετοια..Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με την αποψη οτι ειναι θεμα χρηματων αλλα κ νοοτροπιας..Αλλα it's okay...Ι like b & w anyways ^^
Posted Image

#34 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 23 April 2008 - 01:34

Nothing does nourishe your fantasy. Why not just buy white pages then???


for pretty much the same reason you don't buy actual books with white pages..

αν η χρηση του ειναι καλη, δεν ειμαι καθολου αντιθετη στην ιδεα.
απλως γενικα πιστευω οτι δεν θα ταιριαζε.
αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσα να διαψευστω καποια στιγμη σ αυτο που λεω..
ειναι απλως η γνωμη μου σε γενικο επειπεδο

Posted Image

Spoiler: &#33909


#35 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 April 2008 - 01:44

for pretty much the same reason you don't buy actual books with white pages..


There was actually a writter that had wrote a book of white pages (yes, no script or poetry or anything at all, just white pages) but I can't recall his name.

Κατά τα άλλα σε πειράζω και λίγο, μη με παίρνεις σοβαρά^^

End of spam

Πάντως πραγματικά το χρώμα συνεπάγεται πολύ μεγαλύτερο κόστος οπότε φαντάζομαι μόνο σειρές που είναι ήδη γνωστές μπορούν να γίνουν έγχωμες απο manga.

Και κάτι που αναφέρθηκε για τις σκιές που βγαίνουν καλύτερα απο το ασπρόμαυρο. Δεν υσχίει. Τα χρώματα στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, είναι καθαρά ακτίνες φωτός που το μάτι μας τις μεταφράζει σε χρώμα (αυτή την ερμηνία ξέρω, αν θέλει κάποιος να βοηθήσει). Κάθε μία απο αυτές έχει μια τονικότητα, πιο ανοικτό ή πιο σκούρο. Οπότε οι σκιές δεν χάνονται με το χρώμα ούτε χάνουν την ένταση τους σε σχέση με το άσπρο-μαύρο, αν ξέρει κάποιος να το χρησιμοποιεί σωστά (τώρα το πόσοι το κάνουν αυτό και το τι ακριβώς σημαίνει αυτό το ''σωστά'', είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα στο οποίο και εγώ προσωπικός δυσκολεύομαι να απαντήσω, οπότε το αφήνω εδώ).
Posted Image

#36 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 23 April 2008 - 01:51

Και κάτι που αναφέρθηκε για τις σκιές που βγαίνουν καλύτερα απο το ασπρόμαυρο. Δεν υσχίει. Τα χρώματα στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, είναι καθαρά ακτίνες φωτός που το μάτι μας τις μεταφράζει σε χρώμα (αυτή την ερμηνία ξέρω, αν θέλει κάποιος να βοηθήσει). Κάθε μία απο αυτές έχει μια τονικότητα, πιο ανοικτό ή πιο σκούρο. Οπότε οι σκιές δεν χάνονται με το χρώμα αν ξέρει κάποιος να το χρησιμοποιεί σωστά (τώρα το πόσοι το κάνουν αυτό και το τι ακριβώς σημαίνει αυτό το ''σωστά'', είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα στο οποίο και εγώ προσωπικός δυσκολεύομαι να απαντήσω, οπότε το αφήνω εδώ).


Εε..ναι...Εγω εννοουσα τις σκιες στην ζωγραφικη με μολυβι κ συγκεκριμενα οταν ζωγραφιζω εγω..Δεν νομιζω οτι ειπα οτι χανονται οι σκιες στα χρωματιστα σχεδια,μη μπερδευεσαι..Καλη η επιστημονικη σου αναλυση παντως..

Εμενα παλι μ'αρεσουν ασπρομαυρα..Ισως επειδη προτιμω να ζωγραφιζω με μολυβι-καρβουνο κ τετοια...(βγαινουν καλυτερα οι σκιες me thinks...)


Posted Image

#37 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 April 2008 - 01:56

Ωχ.....αλλιώς το θυμόμουνα, χίλια συγνώμη....

η ανάλυση δεν είναι δικιά μου αλλά μπορείς να την βρείς απο site στο διαδύκτυο μέχρι και σε βιβλία ζωγραφικής ή και στο βιβλίο της φυσικής (μη με ρωτήσεις ποια τάξη, απο μνήμη δεν πάω καλά).
Posted Image

#38 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 April 2008 - 01:57

Στην Ιαπωνία βγαίνουν χιλιάδες διαφορετικά manga κάθε χρόνο. Τα περισσότερα από αυτά εντάσσονται σε περιοδικές εκδόσεις, που σημαίνει ότι μέσα σε μία βδομάδα πρέπει να έχει βγει chapter. Ε όσο και να σκιστεί ο mangaka, πολλές σελίδες + ποιότητα σχεδίου + χρώμα + deadline εβδομάδας = αδύνατο. Αλλά και να μπορούσανε να ανταποκριθούνε στο στενό χρονικό όριο, λόγω της τερατώδους παραγωγής manga στην Ιαπωνία, οι εκδότες θέλουν να κρατάνε συγκρατημένο το budget. Το ασπρόμαυρο είναι πολύ φτηνότερο, για λόγους που εξήγησε ο red pyramid, οπότε, more or less, δεν πρόκειται να το εγκαταλείψουν για πολύ καιρό ακόμα.

Στην Δύση τα έγχρωμα comics είναι το norm, αλλά εδώ η παραγωγή comics δεν είναι σε καμία περίπτωση εντατική όπως στην Ιαπωνία. Εδώ ο comic artist έχει το χρόνο του να χρωματίσει.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#39 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 23 April 2008 - 08:15

Κι' εγω τα προτιμώ ασπρόμαυρα.. Δεν ξέρω, έτσι μου έχουν καθήσει στο μυαλό και μου δημιουργούν μια ωραία ατμόσφαιρα όταν τα διαβάζω. Πιστεύω πως (η ατμόσφαιρα) θα χάλαγε αν ήταν έγχωμα.

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#40 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 23 April 2008 - 10:03

εγώ δεν θα έχα πρόβλημα με οτιδήποτε. whatever fills my boat...

#41 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 23 April 2008 - 10:37

Το ασπρόμαυρο γενικά δείχνει την ποιότητα δουλειάς του "καλλιτέχνη"...'οπως οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες...επιπλέον για να γίνει έγχρωμο θα χρειαστεί η επεξεργασία από τον υπολογιστή που πιστεύω ότι θα "χαλούσε" το στιλ του manga καθώς και την ατμόσφαιρα του!...:wis:

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!




#42 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 23 April 2008 - 11:09

συμφωνω με τον παραπανω.Τα σκιτσα που εχουν γινει με μολυβι/καρβουνο(σκιτσου) θα εδειχναν σιγουρα τελιως διαφορετικα με χρωμα.Υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλια(σε αντιθεση με τα ανιμε που δειχνουν τελεια με χρωμα):8):ή να δειχνουν καλα......




Προσωπικα προτιμω το manga οπως ειναι. Εξαλλου και εγω οταν σκιτσαρω δεν βαζω ποτε χρωμα γιατι 1)ΒΑΡΙΕΜΑΙ
2)μολυβι και χρωμα στο σκιτσο μου φαινεται χειροτερα
και απο τις ζωγραφιες νηπίων(ο θεος να τις κανει
ζωγραφιες):puke:

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#43 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 23 April 2008 - 11:16

Δεν έχω πρόβλημα, αν και θα ήθελα να δω κάποια δυνατά τεύχη με μάχες με χρώμα. Ωστόσο όλη η μαγεία και η ατμόσφαιρα μπορεί να υπάρχει μέσα στο σχέδιο και όχι στο χρώμα.
Posted Image

#44 1oneiromono

1oneiromono

    suicide with pixels....

  • Members
  • 113 posts

Posted 23 April 2008 - 13:37

[...] που σημαίνει ότι μέσα σε μία βδομάδα πρέπει να έχει βγει chapter. Ε όσο και να σκιστεί ο mangaka, πολλές σελίδες + ποιότητα σχεδίου + χρώμα + deadline εβδομάδας = αδύνατο. Το ασπρόμαυρο είναι πολύ φτηνότερο[...]
Στην Δύση τα έγχρωμα comics είναι το norm, αλλά εδώ η παραγωγή comics δεν είναι σε καμία περίπτωση εντατική όπως στην Ιαπωνία

Συμφωνω πανω κατω με αυτα που λεει ο Kenny και μερικοι αλλοι με το ιδιο σκεπτικο ,χαρακτηρηστικο παραδειγμα ειναι τα American comics(Marvel,DC,Dark Horse...)οπου τα comics κανουν εναν μηνα για να εκδοθουν:wet2:.
:nosey:Κατα τη γνωμη μου το ασπρομαυρο στα manga τονιζουν το σχεδιο και τις γραμμες ,αλλιως με τα χρωμματα δεν παρατηρεις τις λεπτομεριες χανεσαι λιγακι...
Posted Image

#45 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 posts

Posted 23 April 2008 - 13:48

:nosey:Κατα τη γνωμη μου το ασπρομαυρο στα manga τονιζουν το σχεδιο και τις γραμμες ,αλλιως με τα χρωμματα δεν παρατηρεις τις λεπτομεριες χανεσαι λιγακι...

+1 Έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Δεν έχω πρόβλημα, αν και θα ήθελα να δω κάποια δυνατά τεύχη με μάχες με χρώμα. Ωστόσο όλη η μαγεία και η ατμόσφαιρα μπορεί να υπάρχει μέσα στο σχέδιο και όχι στο χρώμα.

+1 Και σε εσένα!!

Posted Image
Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Click the hatchlings and save them!!!