Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;


  • Please log in to reply
273 replies to this topic

Poll: Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ; (396 member(s) have cast votes)

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;

  1. Ναι, θα τα προτιμούσα με χρώμα (145 votes [36.62%] - View)

    Percentage of vote: 36.62%

  2. Όχι, μου αρέσουν καλύτερα ασπρόμαυρα (137 votes [34.60%] - View)

    Percentage of vote: 34.60%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (114 votes [28.79%] - View)

    Percentage of vote: 28.79%

Vote Guests cannot vote

#16 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 22 April 2008 - 22:45

ε σορρυ μετα, ισως να εχω συνιθησει απο τα comics (που διαβαζα, γιατι τωτα μπααα)

Posted ImagePosted Image


#17 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 22 April 2008 - 22:49

Παντως εγω εχω να διαβασω comics απο τοτε που καθε βδομαδα( η μηνα δεν θυμαμαι) πηγαινα να παρω το αλμανακο και μαζι πολλα πολλα αλλα(οτι εβρισκα δηλαδη απο donald ειδικα ητανε η αδυναμια μου) αληθεια αυτο το αλμανακο ακομα υπαρχει?

#18 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 22 April 2008 - 22:54

μανγκα με χρωμα θα ειναι σαν μακαροναδα με σοκολατα....


Εντάξει, θα μου πεις είναι θέμα νοοτροπίας, όμως τότε για ποιον λόγο οι πρώτες σελίδες πολλών manga τυπώνονται έγχρωμες ?

Ναι, το Αλμανάκο κυκλοφορεί ακόμα κάθε μήνα. Παίρνω κάνα τεύχος που και που.

E5VV38U.jpg


#19 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 22 April 2008 - 22:55

Στην Ιαπωνία δεν νομίζω να έχει βγει ένα που να είναι έγχρωμο.


Λάθος κάνεις. Το πρώτο πολύ χαλαρό παράδειγμα που μου έρχετε στο νού είναι το Ghost in the shell.

Νομίζω πως θα συμφωνίσω μαζί σου όμως πως αυτό υσχίει στη πλειοψηφεία καθότι έτσι έχει μείνει η τεχνοτροπία. Πιστεύω όμως ότι αν κάποιος απο εμάς, καλός γνώστης ιαπωνικών. είχε πρόσβαση στην εκεί αγορά (ιδιαίτερα στα πιο underground έργα της) θα βρίσκαμε αρκετά έγχρωμα.


Η φράση "εν έτει 2008" το συνεπάγεται αυτό, yami....


Το ότι είναι 2008 δεν σημαίνει ότι έχει αλλάξει το κόστος της έγχρωμης έκδοσης.

Στο τυπογραφείο, η εκτύπωση γίνεται χρησιμοποιόντας 4 τσίγκους (δηλαδή 4 διαφορετικά μελάνια). Cyan (μπλέ), Magenda (ας το πούμε ανοικτό ροζ), Yellow και μαύρο (δεν θυμάμαι την αγγλική λέξη για το γράμμα K). Για να τυπώσεις έγχρωμη μια σελίδα θα χρειαστείς και τους 4 τσίγκους, ενώ για μια ασπρόμαυρo μπορείς να χρησιμοποιήσιες μόνο ένα = μικρότερο κόστος. Βέβαια αυτό σημαίνει και χειρότερη ποιότητα στο τελικό τύπωμα, αλλά και πάλι μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει π.χ. ελάχιστο Cyan μαζί με το μαύρο για να βελτιωθεί η έκδοση.

Πεινάω. Πεινάω πολύ.
Posted Image

#20 maniatis

maniatis

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 51 posts

Posted 22 April 2008 - 22:56

Εμενα παλι μ'αρεσουν ασπρομαυρα..Ισως επειδη προτιμω να ζωγραφιζω με μολυβι-καρβουνο κ τετοια...(βγαινουν καλυτερα οι σκιες me thinks...)[/quote]


σιγα ρε homo sapiens...:hahaha:

#21 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 22 April 2008 - 23:02


Εντάξει, θα μου πεις είναι θέμα νοοτροπίας, όμως τότε για ποιον λόγο οι πρώτες σελίδες πολλών manga τυπώνονται έγχρωμες ?



αποψη μου ειναι οτι το χρωμα δεν κολλαει στα manga...
οσο για τις πρωτες σελιδες, προσωπικα δεν μου αρεσει το συγκεκριμενο "τερτιπι", δεν θα επρεπε να ειναι ουτε αυτες εγχρωμες imho...
i think that no colour nourishes your fantasy... ^^

Posted Image

Spoiler: &#33909


#22 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 22 April 2008 - 23:10

σιγα ρε homo sapiens...:hahaha:

Εννουσα τα ειδικα καρβουνα για σχεδιο....................................................:sigh2:
Posted Image

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 April 2008 - 23:26

μεγάλωσα με ασπρόμαυρα comics τα περισσότερα είχαν την μορφή manga αν και δεν ήταν, τα έβγαζαν τότε σε ανακυκλωμένο χαρτί, συνήθως βρομούσαν μελάνι και κατέληγα με μαύρα δάχτυλα.
Η μόνη όαση στη μοναξιά μου ήταν οι εκδόσεις της disney αλλά δεν υπήρχε πουθενά ο μαύρος πάνθηρας σε τέτοια έκδοση. Έτσι μια μέρα έπεσε στα χέρια μου ένα ξένο comics απο την Marvel, εκείνη τη μέρα πείρα μια απόφαση....

Ύψωσα το χέρι μου στον ουρανό και ορκίστηκα στό όναμα του Kirby και του Moebius ότι δεν θα επέτρεπα ξανά σε κανένα έντυπο να μου λερώσει τα δάχτυλα.

... μου λείπουν οι μέρες του ασπρόμαυρου άθλιου χαρτιού, αλλά πιο πολύ μου λείπει η αθωότητα όταν διάβαζα εκείνα τα comics... δεν είμαι εκείνη η αθώα βοσκοπούλα που διάβαζε τα απομεινάρια των φίλων τής... Τώρα είμαι μια ολοκληρωμένη πριγκίπισσα του πόντου και διαβάζω μόνο έχρωμές και προσεγμένες εκδόσεις... ο θείος Lee θα είναι πολύ περήφανος για το κοριτσάκι του.

Είπε η βασίλισσα του σπαμ.. και έφυγε στο σκοτάδι αγκαλιά με το καινούριο της manga.

#24 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 22 April 2008 - 23:35

Επισης το Μανγκα Digimon (το ιαπωνικο,οχι το κορεατικο που ειναι adaptation των σειρων) για τα 2 πρωτα volume ηταν εγχρωμες ΟΛΕΣ οι σελιδες... Δεν ειναι οτι δεν θελουν χρωμα,απλα κοστιζει. :drink:

ΥΓ: Lol Eri

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#25 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 22 April 2008 - 23:36

μεγάλωσα με ασπρόμαυρα comics τα περισσότερα είχαν την μορφή manga αν και δεν ήταν, τα έβγαζαν τότε σε ανακυκλωμένο χαρτί, συνήθως βρομούσαν μελάνι και κατέληγα με μαύρα δάχτυλα.
Η μόνη όαση στη μοναξιά μου ήταν οι εκδόσεις της disney αλλά δεν υπήρχε πουθενά ο μαύρος πάνθηρας σε τέτοια έκδοση. Έτσι μια μέρα έπεσε στα χέρια μου ένα ξένο comics απο την Marvel, εκείνη τη μέρα πείρα μια απόφαση....

Ύψωσα το χέρι μου στον ουρανό και ορκίστηκα στό όναμα του Kirby και του Moebius ότι δεν θα επέτρεπα ξανά σε κανένα έντυπο να μου λερώσει τα δάχτυλα.

... μου λείπουν οι μέρες του ασπρόμαυρου άθλιου χαρτιού, αλλά πιο πολύ μου λείπει η αθωότητα όταν διάβαζα εκείνα τα comics... δεν είμαι εκείνη η αθώα βοσκοπούλα που διάβαζε τα απομεινάρια των φίλων τής... Τώρα είμαι μια ολοκληρωμένη πριγκίπισσα του πόντου και διαβάζω μόνο έχρωμές και προσεγμένες εκδόσεις... ο θείος Lee θα είναι πολύ περήφανος για το κοριτσάκι του.

Είπε η βασίλισσα του σπαμ.. και έφυγε στο σκοτάδι αγκαλιά με το καινούριο της manga.

αλλο πειρα... αλλο πηρα

Posted ImagePosted Image


#26 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 22 April 2008 - 23:38

Χμμμ εκτος του κατατοπιστικου post του red pyramid, ειχα διαβασει και καπου οτι οι σχεδιαστες manga πιεζονται παρα πολυ απ' τη βιομηχανια για να αυξηθει η παραγωγικοτητα, οποτε δεν νομιζω οτι θα ηταν και κανεις ενθερμα υπερ μιας τετοιας αλλαγης.

ΕΔΙΤ: Σε ενα επ καπου στο 10-13 του Paranoia Agent περιγραφει την πιεση σε ενα anime studio. Απανθρωπο.

btw, κι εγω τα προτιμω ασπρομαυρα

Υ.Γ. Μολις εκανα format. Fuck you, Microsoft.

Posted Image


#27 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 22 April 2008 - 23:47

ειχα διαβασει και καπου οτι οι σχεδιαστες manga πιεζονται παρα πολυ απ' τη βιομηχανια για να αυξηθει η παραγωγικοτητα, οποτε δεν νομιζω οτι θα ηταν και κανεις ενθερμα υπερ μιας τετοιας αλλαγης.


Και άλλο? Σε λίγο δεν θα αντέχει το ίδιο το αγοραστικό κοινό.
Posted Image

#28 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 22 April 2008 - 23:51

Οι αλυσιδες των σκλαβων εχουν γινει αλυσιδες παραγωγης στα εργοστασια. Nothing really changes...

Posted Image


#29 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 23 April 2008 - 00:36

κατι μ λεει οτι η συζητηση περι χρωματος μανγκα επρεπε να γινει σε ξεχωριστο thread
it is never too late though
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#30 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 April 2008 - 00:51

Όντως, απλά όταν έκανα το σχόλιο δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση. Επομένως συνεχίζουμε εδώ πέρα.

E5VV38U.jpg