Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;


  • Please log in to reply
273 replies to this topic

Δημοσκόπηση: Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ; (396 Μέλος (η) που έχουν ψηφίσει)

Θα σας άρεσε αν τα manga ήταν έγχρωμα ;

  1. Ναι, θα τα προτιμούσα με χρώμα (145 ψήφοι [36.62%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 36.62%

  2. Όχι, μου αρέσουν καλύτερα ασπρόμαυρα (137 ψήφοι [34.60%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 34.60%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (114 ψήφοι [28.79%] - Προβολή)

    Ποσοστό της ψηφοφορίας: 28.79%

Ψήφισε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#61 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1.655 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThe city upon the hill

Καταχωρήθηκε 24 Απρίλιος 2008 - 17:53

Δεν θα συμφωνήσω. Να σου αναφέρω για παράδειγμα τα μάτια των characters. Όταν είναι ασπρόμαυρα είναι πιο εντυπωσιακά ενώ στο anime φαίνονται πως να το πω...πιο απλά?δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα:emptyonexg1:πχ:

Spoiler:


Ναι, μόνο που στο παράδειγμα που δίνεις δεν φταίει το χρώμα αλλά το ότι δεν χρησιμοποιήθηκε σωστά. Ας ποστάρει κάποιος π.χ. τα μάτια απο το Honey and clover, την anime έκδοση να δούμε ποιος μπορεί να πεί ότι δεν είναι ατμοσφαιρικά.

x2
Ασπρόμαυρο. Γιατί είναι πρόκληση να μπορείς να αποδώσεις χωρίς χρώμα, αυτό που οι άλλοι μπορούν να αποδώσουν μόνο με χρώμα. Πιστεύω ότι εκεί φαίνεται η αξία του καλλιτέχνη!


Ενώ δεν είναι πρόκληση να αποδώσεις με χρώμα πράγματα που άλλοι αποδίδουν μόνο με ασπρόμαυρα?:drink:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#62 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 17:53

πχ πως προτιμate αυτην την σελιδα απο naruto? (no spoilers)
ετσι:
Spoiler:
,ή ετσι
Spoiler:


εγω παντως με τα χιλια εγχρωμη:congrats:

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα


#63 1oneiromono

1oneiromono

    suicide with pixels....

  • Members
  • 113 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 19:49

και εγω προτημω το δευτερο χωρις δευτερη σκεψη στο οποιο εχει γινει πολυ καλη δουλεια μοιαζει σαν ανιμε ,αλλα σε ποσα comics η' manga το εχεις δει(πρωσοπικα σε κανενα) γιατι απο πρακτικης αποψης δεν ειναι εφοικτο χρονος,χρημα κτλ....(οπως αναφεραν μερικοι πιο πανω) τετοια ποιοτητα μπορεις να βρεις σε μερικα grafic novel μονο
Δημοσιευμένη  εικόνα

#64 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 20:10

Διάλεξες παράδειγμα που σαφώς στο ασπρόμαυρο manga δεν έχει γίνει καλή δουλειά από άποψη σχεδίου...σε αυτή την περίπτωση εννοείται το δεύτερο.Αλλά ξανα τονίζω σε αυτή την περίπτωση...:wooi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα
Click the hatchlings and save them!!!




#65 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1.763 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 20:11

Και γω το πρωτο χωρις σκεψη....οσο καλη δουλεια και αν εκανε αυτος που την χρωματισε κατεστρεψε την αισθητικη του manga...μοιαζει με screenshot απο το ανιμε...σαν αυτες τις συλλογες με φωτογραφιες απο το ανιμε που προσθετουν μπαλονακια με τα λογια και καρε καρε τις εικονες...κοστος ξεκοστος ο χρωματισμος που κανει ενας mangaka (μπορειτε να τον δειτε μερικες φορες στις πρωτες σελιδες) δεν εχει καμια σχεση με αυτο...καλυτερα ασπρομαυρο και 1-2 εγχρωμες μια στο τοσο...

επισης το ναρουτο εχει αθλιο σχεδιο γενικα αλλα αυτη ειναι αλλη ιστορια...

#66 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 21:57

Εγω νομιζω, ή μολις προσβαλατε τον Masashi Kishimoto?:mador2:

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα


#67 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1.385 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 22:00

Τα προτιμώ και εγώ με χρώμα.Ειδικά σε κάποια shonen manga θα βοηθούσε πολύ το χρώμα για να καταλαβαίνεις τι γίνεται στις μάχες.Άσε που το χρώμα δίνει και ατμόσφαιρα στο comic.Για παράδειγμα δείτε το Hellboy το οποίο έχει απίστευτους χρωματισμούς και περνάει αυτή την σκοτεινή,υπερφυσική ατμόσφαιρα.

#68 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 22:02

Εγω πιστευω οτι το σκεπτηκο τους ειναι απλο εαν κανουν τα μανγκα ενχρωμα μετα το ανιμε θα ηταν λιγοτερο δημοφιλες μιας και αυτο που προσφερη το μανγκα ειναι το story και τιν φαντασια για το πως θα μπορουσε να ειναι το τοπιο νεος χαρακτηρας και τετεια...
Το ανιμε απο την αλλη απαντα σε αυτα τα ερωτηματα...!!!!

Τωρα η βλακια μερικα μανγκα να τυπονουν την πρωτη σελιδα που και που ενχρωμη δεν την εχω καταλαβει!!!

Εμενα θα μου αρεσαν εαν τα μανγκα ηταν ενχρομα δεν εχω πραγματικα κανενα προβλημα αλλα προτημω τα πραγματα οπως ειναι εχουν και αυτο το κλασσικο στηχειο που ειναι καλο!!!!

Οποτε....
Δημοσιευμένη  εικόνα
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#69 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 22:16

Εγω νομιζω, ή μολις προσβαλατε τον Masashi Kishimoto?:mador2:

Gomena-sai Ephialtes-kun:emptyonexg1:

Εγω πιστευω οτι το σκεπτηκο τους ειναι απλο εαν κανουν τα μανγκα ενχρωμα μετα το ανιμε θα ηταν λιγοτερο δημοφιλες μιας και αυτο που προσφερη το μανγκα ειναι το story και τιν φαντασια για το πως θα μπορουσε να ειναι το τοπιο νεος χαρακτηρας και τετεια...
Το ανιμε απο την αλλη απαντα σε αυτα τα ερωτηματα...!!!!

Τωρα η βλακια μερικα μανγκα να τυπονουν την πρωτη σελιδα που και που ενχρωμη δεν την εχω καταλαβει!!!

Εμενα θα μου αρεσαν εαν τα μανγκα ηταν ενχρομα δεν εχω πραγματικα κανενα προβλημα αλλα προτημω τα πραγματα οπως ειναι εχουν και αυτο το κλασσικο στηχειο που ειναι καλο!!!!

Οποτε....

+1

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα
Click the hatchlings and save them!!!




#70 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 22:27

Προσωπικά τα λατρεύω έτσι όπως είναι!
Αν τώρα θέλει κανείς να βάλει και χρώμα, εντάξει θα κριθεί από το αποτέλεσμα.
Πάντως το θεωρώ δύσκολο γιατί θα ανεβούν τα έξοδα και ο χρόνος παραγωγής, και δεν είναι σίγουρο οτι το γιαπωνέζικο κοινό θα το δεχτεί.


#71 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Απρίλιος 2008 - 23:13

Προσωπικά τα λατρεύω έτσι όπως είναι!
Αν τώρα θέλει κανείς να βάλει και χρώμα, εντάξει θα κριθεί από το αποτέλεσμα.
Πάντως το θεωρώ δύσκολο γιατί θα ανεβούν τα έξοδα και ο χρόνος παραγωγής, και δεν είναι σίγουρο οτι το γιαπωνέζικο κοινό θα το δεχτεί.



ρε παιδια δεν προσπαθουμε βα πεισουμε τους Γιαπωνεζους να τα βγαλουν εγχρωμα, απλα λεμε αν θα μας αρεσαν εγχρωμα, γι' αυτο μην λετε οτι ειναι αδυνατο να γινει, αυτο το ξερουμε ηδη

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα


#72 usopp-san!

usopp-san!

    Starting...

  • Members
  • 27 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Απρίλιος 2008 - 11:00

egw ta protimw etsi opws einai,aspromaura,einai teleia k dn blepw logo na alla3oun..........k dn nomizw na 8eloun k oi iapwnes!!!!

#73 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Ιούνιος 2008 - 03:06

Ελατε ρε παιδια ειναι μερικες σκηνες που θελεις το χρωμα στα μανγκα οχι μονο για να καταλαβαινεις καλυτερα τι γινεται στις σκηνες αλλα και για να γινει πιο ευχαριστο το διαβασμα ενος μανγκα παρα να νιω8εις οτι διαβαζεις εφημεριδα...Τουλαχιστον δεν απαιτω να γινουν εγχρωμα τα chapters που βγαινουν καθε βδομαδα και θα ειναι χρονοβορο και κουραστικο για τους μανγκακα αλλα τα volumes που βγαινουν προς πωληση κατα τη γνωμη μου 8α επρεπε να ειναι χρωματισμενα...
Δημοσιευμένη  εικόνα

#74 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Ιούνιος 2008 - 03:09

Eμενα μου αρεσουν πιο πολυ με χρωμα.... Ιδιως οσον αφορα το παραπανω παραδειγμα οπου εγινε και πολυ καλος χρωματισμος, προσθετει κατα πολυ στην ατμοσφαιρα...Θα μπορουσαν παλι να υπαρξουν και 2 εκδοχες και να πωλουνται σε διαφορετικες τιμες......

#75 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Ιούνιος 2008 - 13:51

ενα παραδειγμα που σκεφτηκα τωρα
spoiler elfen lied
αν δεν ειναι εγχρωμη αυτη η σκηνη, τοτε χανεται το μισο νοημα της :
Spoiler:

η αυτη:
Spoiler:

Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece