Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Captain Harlock


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#121 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 18 June 2013 - 22:21

Youtube Video

Posted Image

#122 GrayFox

GrayFox

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 22 June 2013 - 09:00

Εχω απορία γιατί στην κλασικη σειρα του 1978 το Arcadia ειναι μπλε και με μυτερο μπροστινο ενω στο SSΧ ειναι πρασινο, το μπροστινο του ειναι σαν τρενο και εχει κανονια μεχρι και απο κατω του (πιο τουμπανο δηλαδη).

Θα ελεγα οτι το πρασινο arcadia ειναι πιο δυνατο απο το μπλε.

Επισης στην κλασικη σειρα δειχνει οτι o Tochiro ειναι ρακενδυτος, φτιαχνει το arcadia και φευγουν μεσα απο τα βραχια και μετα απο λιγο πεθαινει.

Στο ssx υπαρχει μεσα στο arcadia κανονικα, δεν εχει πεθανει.

Τι στο καλο γίντεται;;;

#123 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 22 June 2013 - 23:20

To arcadia αλλαξε design γιατί υπήρχε πρόβλημα με τα δικαιώματα για κάτι action figures, μην την ψάχνεις πολύ είναι το ίδιο διαστημόπλοιο (σαν τον james bond που είναι ο ίδιος παρόλο που τον έχουν παίξει 6 ηθοποιοί μέχρι τώρα) όσο για τον tochiro ΔΕΝ έπαιξε ποτέ στην πρώτη σειρά, είναι ήδη νεκρός τότε! Το SSX λαμβάνει χώρα πρίν την πρώτη σειρά.
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#124 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 13 October 2013 - 19:14

Οι Live - Evil έβγαλαν το τελευταίο επεισόδιο του SSX. Πλέον αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν όλες οι σειρές του Captain με fansub...


The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#125 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 October 2013 - 19:15

Αυτά είναι πολύ ωραία νέα. Αντε με το καλό να βγει και η ταινιούλα την οποία περιμένουμε πως και πως.



#126 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 October 2013 - 21:57

ηθελα να δω την SSX και σε σχεση με αυτη του 70, ειναι μερα με τη νυχτα. πολυ πιο σοβαρη και ο Χαρλοκ εδω ειναι πολυ πιο ανθρωπινος και εκφραστικος. 

 

μου αρεσε περισσοτερο, αλλα απο την αλλη νιωθω πως περισσοτερο επηρρεαστηκε απο την Ulysses 31 και Galaxy Express 999 και για αυτο βελτιωθηκε σε σχεση με τη σειρα του 70.

το να προσθεσουν στο cast ενα παιδι που μοιαζει αρκετα με αυτο του GE999 αλλα και να βαλουν μια παραξενη υπαρξη στα τελευταια επεισοδια, θυμιζει εντονα Ulysses 31.

 

αλλα αυτη η Rebi τεραστιο κεφαλι εχει....και απορω γιατι το καναν ετσι, μιας και φανηκε οτι μπορουσαν να σχεδιασουν μικρα κοριτσια σε κανονικες διαστασεις σε ενα επεισοδιο.

 

edit: α, ειχε και καραμπινατες επιρροες απο το Das Boot.

Πχ το επεισοδιο που ο γιατρος βγαινει απο την τουαλετα με τα σωβρακα κατεβασμενα και η σκηνη που ειναι παγιδευμενοι στο βυθο.

 

για αυτο η πρωτη σειρα ηταν πιο original.



#127 Kite

Kite

    Starting...

  • Members
  • 54 posts

Posted 21 October 2013 - 10:21

Ξεκινισα επιτελους να βλεπω αυτην τη σειρα.

Κανονικα αποφεβγω σειρες που εχουν μεγαλιτερη ηλικια απο μενα, μα για καπιο λογο αυτη βλεπετε σχετικα ευχαριστα.

Μ'αρεσει πως βγαλατε το Α απο την λεξη Amazone και ακουγετε τελιος διαφορετικη λεξη.

 

Απο continuity πως παει?

Με πια σειρα να τα δω?

Στο Relation graph του anidb γηνετε ενα μπαχαλο και δεν βγαζω ακρη.

Ακούω ότι με κάθε instalment που βγάζουν, στέλνουν το continuity στο διάολο.


Posted ImagePosted Image
Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."

#128 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 19 April 2014 - 02:29

πρωτη φορα ειδα χαρλοκ....ειδα την τελευταια ταινια που παικτηκε,,,,απιστευτη.


Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#129 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 19 April 2014 - 02:32

Spoiler: harlock movie 2013

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#130 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 19 December 2014 - 01:30

Παιδιά, παιδιά, το λινκ για κατέβασμα που δίνετε για την παλιά σειρά Captain Harlock ισχύει; Αν δεν ισχύει δώστε κάνενα μέρος να τη δούμε. Αα, ναι αν υπάρχει στα ελληνικά τίποτε φωνάξτε!

Εγώ δεν θυμάμαι αν την έβλεπα παλιά, αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα σειρά, οπότε θέλω να τη δω.


Edited by hgatakoskylos, 19 December 2014 - 01:35.


#131 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 29 March 2015 - 23:31

Λοιπόν... Είδα την παλία σειρά με τον Κάπταιν Χάρλοκ, του 78(αν και πολύ σιγά, γιατί με ψυχοπλάκωνε) και την ταινία Arcadia of my youth που υποτίτλισε η Animeclipse και θέλω να σχολιάσω.

Η σειρά του 78 για κάποιο λόγο μου άρεσε περισσότερο από την ταινία. Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα και το στυλάκι της σειράς. Βλέπουμε τις ιστορίες όλων των χαρακτήρων του πληρώματος (εκτός βέβαια από του μυστηριώδη αρχηγού) πράγμα που βοηθαει στο να τους συμπαθήσεις. Ο αρχηγός, παρότι μυστηριώδης και κουλ, έχει εμφανέστατα ανθρώπινα συναισθήματα.  Οι "κακοί" ή αντίπαλοι τελος πάντων, αν αλλάξουν στρατόπεδο και έρθουν με το μέρος των ηρώων 

Spoiler:
, δεν το κάνουν  επειδή έτσι τους κάπνισε, αλλά έχουν κατανοητά κίνητρα. Μεταξύ εχθρών-αντιπαλών δεν υπάρχει πάντα έχθρα και  μίσος, μα μπορεί να αναπτυχθεί και σεβασμός, ακόμη και έρωτας. Είχε επίσης  ειρωνία ενάντια στους ηγέτες της Γης, οι οποίοι παρουσιάζονται άβουλοι, αδιάφοροι και να νοιάζονται μόνο για την ψήφο.

Μου άρεσε πολύ που στο τελευταίο επεισόδιο τονίζεται το στοιχείο της ελπίδας. Είχε ακόμη την πιο τέλεια μουσική που άκουσα ποτέ σε ανιμέ! Αλλό ωραίο ήταν που επιτέλους είδα αντρικούς χαρακτήρες που τους είχαν βάλει κατάλληλο seiyu και ακούγονταν σωστά, με φυσιολογική αντρική φωνή.

Τώρα, τα αρνητικά σημεία:

Δε μου άρεσε καθόλου το σχέδιο.

Μου φαίνεται ότι ο σκηνοθέτης ήταν τελείως μισογύνης!

Spoiler:

Μπορεί βέβαια να είμαι υπερβολική, αλλά έτσι το ερμήνευσα!

ΥΓ: Για την ταινία να σχολιάσω εδώ ή έχουμε άλλο θέμα για το σύμπαν του Harlockq



#132 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 March 2015 - 00:19

Για την ταινία εδώ. Τους κυκνους που ζήταγες αλλού ακόμη τους ψάχνω (με παπαγάλους βολεύεσαι;)



#133 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 March 2015 - 13:52

απο shοjο mαngα ξεκινησε ο Ματσουμοτο, δε νομιζω να ειναι μισογυνης. Η Εσμεραλδα ειναι το τρανοτερο παραδειγμα, οπως και η Μετελ. Αλλα αφορουν αλλες σειρες.
Πιο πολυ γελω που κανει τις γυναικες διμετρες και τους αντρες κοντους και ασχημους.

#134 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 31 March 2015 - 17:35

απο shοjο mαngα ξεκινησε ο Ματσουμοτο, δε νομιζω να ειναι μισογυνης. Η Εσμεραλδα ειναι το τρανοτερο παραδειγμα, οπως και η Μετελ. Αλλα αφορουν αλλες σειρες.
Πιο πολυ γελω που κανει τις γυναικες διμετρες και τους αντρες κοντους και ασχημους.

Χμ, ενδιαφέρον αυτό που λες για τα αρχίκά του έργα! Αν έχεις κάνα τίτλο, πες τον μας(μόνο να βρίσκεται στ' αγγλικά, γιατί συνήθως αυτά που αναφέρεις ε'ιναι ιδιαέτερα δυσεύρετα).

Πράγματι, είναι κάπως αξιοπερίργος ο τρόπος σχεδιασμού θυληκών και αρσενικών χαρακτήρων. Στην παλιά σειρά τουλάχιστον,  απ' τους αρσενικούς χαρακτήρες, μόνο ο ο Harlock και ο νεαρός που τον συνοδεύει,  ο Daiba, είναι ευπαρουσίαστοι. Όλοι οι άλλοι αρσενικοί χαρακτήρες, μέλη του πληρώματος και γήινοι αντίπαλοι, μοιάζουν σαν γελοιογραφίες(εκτός από τον Kiruta και τους εξωγήινους πολεμιστές που ήταν αιχμάλωτοι των Mazone, οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι ψηλοί και γεροδεμένοι).

 

Για την ταινία εδώ. Τους κυκνους που ζήταγες αλλού ακόμη τους ψάχνω (με παπαγάλους βολεύεσαι ;)

Αγαπητή Ιριστέλλα, ευχαριστώ, μα δεν εννοούσα το remake του 2013, μα την παλιά (83 ή 84, νομίζω) ταινία  The Arcadia of my youth, που υποτίτλισαν οι Animeclipse. Εξάλλου, είμαι αρνητικά προκατηλλειμένη απέναντι σε ριμέικ ταινιών σειρών κτλ!

Όσο για το άλλο, ευχαριστώ για την προσπάθεια, και απο περιέργεια(η οποία έφαγε τη γάτα) σου ζητάω pm για αυτό που βρήκες.



#135 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 March 2015 - 20:37

Χμ, ενδιαφέρον αυτό που λες για τα αρχίκά του έργα! Αν έχεις κάνα τίτλο, πες τον μας(μόνο να βρίσκεται στ' αγγλικά, γιατί συνήθως αυτά που αναφέρεις ε'ιναι ιδιαέτερα δυσεύρετα).

Πράγματι, είναι κάπως αξιοπερίργος ο τρόπος σχεδιασμού θυληκών και αρσενικών χαρακτήρων. Στην παλιά σειρά τουλάχιστον,  απ' τους αρσενικούς χαρακτήρες, μόνο ο ο Harlock και ο νεαρός που τον συνοδεύει,  ο Daiba, είναι ευπαρουσίαστοι. Όλοι οι άλλοι αρσενικοί χαρακτήρες, μέλη του πληρώματος και γήινοι αντίπαλοι, μοιάζουν σαν γελοιογραφίες(εκτός από τον Kiruta και τους εξωγήινους πολεμιστές που ήταν αιχμάλωτοι των Mazone, οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι ψηλοί και γεροδεμένοι).

 

Gin no Tani no Maria (Maria of the Silver Valley) ειναι ενα απο αυτα, το 1958, αλλα και  στο περιοδικο Shoujo Club δεκαετια 70.

τα πρωτα του shoujo manga ειναι στη συλλογη Gin no Kinoko

 

tumblr_n8p969cEF31qd7kpzo1_1280.jpg

 

 

γυναικα του ειναι επισης η Maki Miyako, δημιουργος της πασιγνωστης κουκλας Licca.

δυστηχως δεν ετυχε να διαβασω αλλα εργα του ασχετα με το Leijiverse, ωστοσο σχεδιασε ενα  manga βασισμενο στην οπερα του Στοιμπλ...εεεε Βαγκνερ "Επος των Νιμπελουγνκεν". Οπου αντικαθιστα τους χαρακτηρες με τον Χαρλοκ και τους γνωστους μας! Αξιζει! 

 

Και επειδη ο Ματσουμοτο εντρυφει και στην κλασσικη μουσικη, στο manga υπαρχουν μικρες ιστοριες αλλα και κειμενα του που σχετιζονται με μοντερνους μουσικοσυνθετες και την αγαπη του για την κλασσικη μουσικη. Μια απο αυτες αφορα εναν μουσικοσυνθετη που συνδεθηκε με τους Ναζι επειδη εμεινε στη Γερμανια αντι να φυγει και δικαστηκε απο τους Συμμαχους γιατι με τη μουσικη του ενθαρρυνε υποτιθεται τους στρατιωτες και τις θηριωδιες, αλλα ευτυχως αθωωθηκε.