Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Otaku no Sekai - Manga shop στην Αθήνα


  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#31 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 15 April 2008 - 11:03

σήμερα λέμε να το επισκεφτούμε και εμείς [επιτέλους]. Θα προσπαθήσουμε να ξυπνήσουμε και το κοιμώμενο πριγκηπόπουλο να έρθει μαζί μας...

να θυμηθώ να σηκώσω χρήματα πρώτα :D

#32 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 April 2008 - 11:50

Το απόγευμα θα περάσω και γω να δω τον Ηλία και το μαγαζί. :)

#33 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 15 April 2008 - 14:33

Θέλετε να πάμε όλοι μαζί παρέα? Αν είναι πείτε ώρα και μέρος να συναντηθούμε...
Posted Image

#34 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 15 April 2008 - 14:46

Ρε μ@λ@κες μη λέτε τέτοια και ξανακάνω κοπάνα από τα ιαπωνικά(όπως τη προηγούμενη Τρίτη) για να πάω εκεί:hahaha:

ΥΓ.Ελπίζω να μη το δει αυτό το post η Shihou-chan:terror2:

Posted Image


#35 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 April 2008 - 23:19

Πέρασα σήμερα το απόγευμα. Πολύ μεγάλο και με πολύ υλικό το μαγαζί, τέλεια διακοσμημένο, και περιμένει και πολύ ακόμα εμπόρευμα ο Ηλίας.
Κρίμα μόνο που ενώ ήταν κάποια άτομα από το anime.gr εκεί και καθόντουσαν και κουβέντιαζαν, μόλις τελείωσα να κοιτάζω τα διάφορα ωραία που έχει το μαγαζί, τα παιδιά μόλις είχαν φύγει και δεν συστηθήκαμε. Είμαι και γω αρκετά shy και δεν πήγα να συστηθώ μόνος μου.
Οh well, next time!

#36 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 16 April 2008 - 01:55

ποιος ήσουν και τι ώρα ήσουν εκει;

αν ήσουν κατά τις 8 είσαι απαράδεκτος... δε δαγκώνουμε, μη μας φοβάσαι

#37 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 16 April 2008 - 11:59

πρεπει να ετοιμαζω ταξιδακι μου φενεται αν δεν μπορεσω μεσα στο πασχα το καλοκαιρι οπως και δηποτε

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#38 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 April 2008 - 12:27

ποιος ήσουν και τι ώρα ήσουν εκει;

αν ήσουν κατά τις 8 είσαι απαράδεκτος... δε δαγκώνουμε, μη μας φοβάσαι


Heheheh. Μπα, και να δαγκώνετε δεν πειράζει. Ήρθα όμως γύρω στις 8.30 και είδα κάποια άτομα καθισμένα, αλλά μίλησα με τον Ηλία λίγο και μετά κοίταζα και όλα τα ωραία που έχει φέρει.
Τον ρώτησα αν ήσασταν από το anime.gr αλλά δεν είχα προσέξει πως πριν λίγο είχατε φύγει...
Θα μου πεις γιατί ήρθα τόσο αργά. Γιατί εδώ στη Νέα Κηφισιά έχουμε γίνει άγονη γραμμή και περίμενα λεωφορείο 55 λεπτά, ενώ λόγω κίνησης κάναμε 75 λεπτά ως την Αθήνα!!! Οπότε έχασα ώρες και είχα και μια δουλειά πιο πριν να κάνω.
Αλλά θα κατέβω πάλι να πάρω κάτι άλλα καλούδια που θέλω, να συμπληρώσω - επιτέλους - μερικές σειρές manga!

Δεν πρέπει να με προσέξατε αλλά είμαι ένας ψηλός, παχύς, με γυαλιά, ύφος "μόλις προσεδαφίστηκα από τις Πλειάδες" με ένα σακίδιο στον ώμο. :P

#39 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 16 April 2008 - 12:40

Την προηγούμενη Τετάρτη είχα κάνει ποδαρικό, οπότε να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου:

Ποικιλία: H μεγαλύτερη που 'χω δει ποτέ μου στην Ελλάδα. Όχι μόνο είχε αρκετούς πιο ψαγμένους τίτλους που ούτε κατα διάνοια δεν θα 'βρισκα σε άλλα μαγαζία (σ' αυτό συμβάλει και το γεγονός ότι ο Konata είναι ένα πολύ καλό παιδί που συμπτωματικά είχα γνωρίσει κι από κοντά πιο πριν σε μια από τις συναθροίσεις του Anime//GR και δεν ήξερα ότι αυτός είχε το μαγαζί (για το μαγαζί έμαθα από αντίστοιχο thread στο AnimePlanet.gr οπoυ είναι γραμμένος με άλλο nickname), είναι ένας αρκετά ψαγμένος true anime fan κι όχι ένας στυγνός επιχειρηματίας ή κανά ψώνιο που είπε να εκμεταλλευτεί την έλλειψη τέτοιων μαγαζιών κοπανόντας τις τιμές) αλλά είχε κι αρκετά ωραία artbooks, import manga (όπως το Lucky Star και το Kodomo no Jikan) και φιγούρες για όλα τα γούστα. Και μάλιστα, αρκετά από τα προϊόντα που πέτυχα εκεί (όπως ανέφερα και πιο πάνω) κάνω αμαν για να τα βρω σε online μαγαζία αλλά τζίφος.
Τιμές: Ok, είναι σαφώς πιο ακρίβα απ' ότι θα τα 'βρισκες στο internet (το Magic Knight Rayearth το αγόρασα 11 ευρώ ενώ κανονικά έξω κάνει 7) αλλά συγκριτικά με άλλα ελληνικά μαγαζιά είναι σαφώς πιο φθήνα (στο Solaris το ίδιο manga θα το αγόραζα 13,5 ευρώ). Aλλά και πάλι, και πιο φθηνά που τα βρίσκεις στο internet έχεις να πληρώσεις τόσα έξοδα μεταφοράς (κυρίως όταν κάνεις μεγάλη παραγγελία), οπότε οι τιμές του Otaku no Sekai είναι λογικές. Τώρα τα υπόλοιπα manga δεν πρόσεξα πόσο κόστιζαν (ήμουν πιο απασχολημένος με το να πιάνω την πάρλα με τον Konata και να χαζεύουμε μερικά τεύχη του περιοδικού Megami που 'χε φέρει μαζί με τον Alexiel και μια κοπελιά από AnimePlanet.gr που είχε έρθει μαζί μου).

Το να πω με την σειρά που ότι αξίζει να περάσετε από το μαγάζι είναι περιττό, φαντάζομαι. :congrats: Kλεφτρόνια του Solaris, τρέμετε!




Ήθελα να πάω και σήμερα, ρε γαμώτο, αλλά υπέκυψα στην αγκαλιά του Μορφέα (κοινώς, δεν σηκωνόμουν από το κρεβάτι πριν τις 11:30 τέτοιος μούχλας που είμαι). Κι αύριο έχουν πάλι απεργία τα μέσα μαζικής μεταφοράς, γαμώ την μπανάνα μου!

Ρε μ@λ@κες μη λέτε τέτοια και ξανακάνω κοπάνα από τα ιαπωνικά(όπως τη προηγούμενη Τρίτη) για να πάω εκεί:hahaha:

ΥΓ.Ελπίζω να μη το δει αυτό το post η Shihou-chan:terror2:

Δεν ξέρω αν στο 'χω πει, αλλά τ' αγαπημένο μου τραγούδι των Ημισκουμπρίων είναι "ο Ρουφιάνος". :himitsu:

Πέρασα σήμερα το απόγευμα. Πολύ μεγάλο και με πολύ υλικό το μαγαζί, τέλεια διακοσμημένο, και περιμένει και πολύ ακόμα εμπόρευμα ο Ηλίας.
Κρίμα μόνο που ενώ ήταν κάποια άτομα από το anime.gr εκεί και καθόντουσαν και κουβέντιαζαν, μόλις τελείωσα να κοιτάζω τα διάφορα ωραία που έχει το μαγαζί, τα παιδιά μόλις είχαν φύγει και δεν συστηθήκαμε. Είμαι και γω αρκετά shy και δεν πήγα να συστηθώ μόνος μου.
Οh well, next time!

Tην επόμενη φορά που έρθεις ρίξε και κανα pm μπας και σε γνωρίσω επιτέλους από κοντά. :wis:

σήμερα λέμε να το επισκεφτούμε και εμείς [επιτέλους]. να θυμηθώ να σηκώσω χρήματα πρώτα :D

Κοινώς, "Να θυμηθώ να ληστέψω καμιά τράπεζα για ν' αγοράσω όλο το εμπόρευμα του μαγαζιού." (Τι σου κάνει ο ιαπωνικός καπιταλισμός:hihi2: )

#40 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 16 April 2008 - 12:49

πάλι καλά που δε σήκωσα χρήματα τελικά...

καθίσαμε λίγο αλλά ήμουν όλη την ώρα..."ΑΑΑΑΑ και αυτό". "αυτό αυτό θέλω" "ωωωωω κοίτα τούτο"

το ατού αυτού του μαγαζιού είναι η ΠΟΙΚΙΛΙΑ... σχεδόν ότι έλεγα να πάρω απ'έξω τα βρήκα εκεί... και με κέρδισε ήδη...

βασικά από τη στιγμή που πέτυχα το Ranma 1/2 manga το παιχνίδι ήταν game over...

θα ακολουθήσουν και άλλες επισκέψεις for sure...

#41 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 April 2008 - 12:59

Θα πάω πάλι ίσως την Παρασκευή το απόγευμα. Και μάλιστα ο Ηλίας είπε πως περιμένει πολλά πράγματα να έρθουν ακόμα. Μάλιστα έπαθα ένα μικρό "κλακάζ" γιατί είχε τόσα πολλά πράγματα που δεν περίμενα καν να βρω!

Και γω ζαχάρωνα κάτι artbooks των Clamp αλλά συγκρατήθηκα γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνω τα 18 χιλιόμετρα ως το σπίτι μου με τα πόδια! :P (Όχι πως δεν ψώνισα βέβαια). ;)

Kαι συμφωνώ για τον Ηλία με τον οποίο γνωριζόμαστε εδώ και χρόνια και είναι από τους λίγους μαγαζάτορες του είδους των "comics/specialty stores" που πραγματικά ξέρουν και αγαπούν το αντικείμενο της δουλειάς τους!

Aλλά εντάξει, δεν είναι και κλεφτρόνια στο Σολάρις. Έχω δει πολύ χειρότερες τιμές σε άλλα Ελληνικά μαγαζιά.

#42 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 16 April 2008 - 13:21

Εννοειται οτι οταν κατεβω Αθηνα, θα φροντισω να τιμησω το μαγαζι.. Το budget θα το αφησω ανοικτο... the sky is the limit... (ειδικα αν εχει τις chibi φιγουρες απο Lucky Star..)

Dain, δεν ξερω αν πηγες Λονδινο που ελεγες, αλλα στις 24-25 Μαιου εχει το London Expo. Παρε και τον Ηλια και πατε μαζι. Θα τον συμφερει να γνωρισει προιοντα και προμηθευτες. Θα παω και εγω μαλλον.
Posted Image

#43 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 April 2008 - 13:54

Ναι, λέω να πάω τελικά τότε, γιατί με δουλειές κλπ δεν τα κατάφερα. Καλή ιδέα να ρωτήσω και τον Ηλία αν θα ήθελε να πάμε μαζί! ;)

#44 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 16 April 2008 - 17:04

@ Vetus & Spawn: οχι ρε παιδια, εδω εγω που πηγα στο solaris τα ειχα παιξει με τη ποικιλια και ελεγα θελω αυτο και αυτο, α ωχ κοιτα εδω... κτλπ.

Δηλαδη αμα ειναι να παω και εγω καμια δευτερα η τριτη τι να κανω? να βαλω το σπιτι υποθηκη και παμε για αγορες?

#45 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 17 April 2008 - 01:17

@ Vetus & Spawn: οχι ρε παιδια, εδω εγω που πηγα στο solaris τα ειχα παιξει με τη ποικιλια και ελεγα θελω αυτο και αυτο, α ωχ κοιτα εδω... κτλπ.


Για τις τιμές αναφέρθηκα. Ποτέ δεν είπα ότι δεν έχει ποικιλία. Τ' αντίθετο, μάλιστα: Mαζί με το Otaku no Sekai έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία απ' όσα μαγαζιά έχω τσεκάρει ως τώρα.

βασικά από τη στιγμή που πέτυχα το Ranma 1/2 manga το παιχνίδι ήταν game over...

Άντε, καλέ! Moνάχα 36 volumes είναι, που κολλάς; :himitsu: Για να μην αναφέρω και τα 2 artbooks που έχει από την εν λόγω σειρά (εκτός κι αν τα πρόλαβε κάποιος). Btw, μόλις χθες τα παράγγειλα όλα και τα περιμένω πως και πως. :congrats: