Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

D&D world


  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#61 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 03 April 2008 - 22:23

Γενικά τέτοιου τύπου θέματα εξαρτώνται από τον DM. Όλα έχουν σχέση με το τι campaign setting χρησιμοποιεί (planescape, FR κτλ) και με τις μικροαλλαγές που κάνει με βάση τις ιδέες του. Γενικά το CE είναι το default alignment για τα drow, απλά (πάντα κατά την δική μου άποψη) ο κλήρος είναι κάπως πιο οργανωμένος, για να στέκει κ κάπως καλύτερα η αυστηρή τήρηση των νόμων της Lolth.

Τεσπα, έτσι για να αλλάξουμε θέμα, από έξυπνες, κουφές, αστείες και γενικά καμένες ατάκες πώς πάνε τα session που έχετε παίξει;

Paladin: Και πώς θα δούμε αν η πόλη έχει δυναμικό πεδίο;
Sorcerer: Θα πετάξουμε τον rogue (halfling) και αν κάνει γκελ, η πόλη έχει δυναμικό πεδίο...

Cleric: Όταν μάθω το mass harm και θα τρώνε όλοι από 150 damage θα δείτε τι ωραία που θα περνάνε.
Blackguard: Και θα φωνάζουν όλοι μαζί "mass g***ses"...

Paladin: Πιάνω αυτό το... πώς το είπαμε... το rod of wonder και το γυρνάω πάνω από το κεφάλι μου.
DM: Να υποθέσω ο μωβ αγρότης, το thunderbolt που έψησε το γουρούνι και το darkness που εμφανίστηκε τριγύρω σου σε κάνουν να θες να σταματήσεις να το κάνεις αυτό...
Paladin: Όχι ιδιαίτερα...
Rogue: Ναι, ας του πάρει κάποιος το σκατόραβδο...


Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#62 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 04 April 2008 - 00:27

Εγώ με τον rogue μου μετά από πετυχημένο bluff σε blacksmith που έχει καταλάβει ότι το longsword που του πουλάω το έχω πάρει από seargant της city guard.

Rogue: "Ήταν η τελευταία του επιθυμία".

Σε άλλο party.
DM: Ξημερώνει η επόμενη μέρα. Bard τί κάνεις;
Bard: Χουζουρεύοντας κάτω από το δέντρο γυρνάω από την άλλη πλευρά/
DM: Νιώθεις το μάγουλό σου να ακουμπάει σε κάτι παχύρευστο. Και ναι είναι σκατά.
Posted Image

#63 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 04 April 2008 - 00:48

DM: στο δρομο σας συναντατε ενα χωρικο που σας λεει οτι στο χωριο τους αυτη τη στιγμη υπαρχει μια συμμορια απο 15 orcs. θα πατε να τους βοηθησετε? θα σας πληρωσουν. off the record καθε ορκ ειναι 10lvl barbarian

Παιχτες: ε,χμμμ εμεις ειμαστε 8 ατομα... μαλλο0ν δεν τους εχουμε

DM: θα πατε παει κα ιτελειωσε

μετα τη μαχη ( την καθαρισα με ενα περιποιημενο teleport & invisibillity σε ολους) ρωταω τον DM: ρε φιλε τι στο διαολο ειχε το χωριο απο κατω? χρυσαφι,ασημι, κανα αντικειμενο κα ιεστειλε τους ορκ καποιος να το παρουν, τι ?

DM: πατατες ειχε...

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#64 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 04 April 2008 - 07:56

εδώ στο ΟΟTS βοηθήσανε αγρότες που καλιεργούσαν dirt, οπότε καλά είστε...

μέσω ΜΣΝ έχει το καλό ότι είναι πιο σύντομο ΑΛΛΑ έχει και το μείον ότι θα πρέπει να οργανωθούμε έτσι ώστε να είμαστε όλοι μέσα την ίδια ώρα... και δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να βολέψει...

μέσω του φόρουμ θα είναι πιο αργό αλλά θα ποστάρει ο καθένας όποτε μπορεί. και αν είμαστε και λίγο συνεπής μπορούμε να το προχωρήσουμε [θεωρώ]


στα δικά μας...

χθες το πάρτυ κατάφερε και μπήκε στον πύργο του Καρπάθουλα των Δρακουλίων... δεν εξηγείται αλλιώς. Και πως θα φύγουμε δε ξέρω


και άλλη ερώτηση...

είμαι rogue lvl. 6. Στο επόμενο lvl. αν βάλω 2 ranks στο move silently συμπληρώνω ότι χρειάζεται για να γίνω shadowdancer... αξίζει;

#65 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 04 April 2008 - 08:55

είμαι rogue lvl. 6. Στο επόμενο lvl. αν βάλω 2 ranks στο move silently συμπληρώνω ότι χρειάζεται για να γίνω shadowdancer... αξίζει;

Το move silently ναι, ο shadowdancer όχι. Αυτή η κλάση είναι μια πολύ καλή ιδέα με πολύ κακή εκτέλεση, κυρίως γιατί σου καταστρέφει το sneak attack progression.

Μπορείς να πετύχεις το ίδιο περίπου flavour (βγάλε τη σύντροφο σκιά και πρόσθεσε κάποιο anime feel) ακολουθώντας το μονοπάτι του Shadow Hand από το Book of Nine Swords: Tome of Battle.

Αν πάρεις 8 levels Rogue, και μετά δυο level swordsage, εκτός από το ότι παίρνεις το wisdom mod στο AC, το martial adept λέβελ σου είναι αρκετό για να πάρεις καλούδια όπως
assassin's stance (αντί να βλάψεις τη sneak attack progression σου, τη βελτιώνεις)
shadow jaunt(για να ταξιδεύεις μέσα από τις σκιές σε μέρη που βλέπεις αλλά δεν μπορείς να τα φτάσεις)
cloak of deception (για ένα γύρο σου, improved invisibility. Sneak attack και άγιος ο Κθούλου)
shadow garrote (δεν θες να στραγγαλίζεις τον άλλο με τη σκιά του; )
shadow blade technique (για να πετυχαίνει στα σίγουρα η πρώτη sneak attack σου).

Αν δεν μπορείς λόγω είδους να κάνεις αυτό το multiclassing, μπορείς να πάρεις με ένα δυο feats τις μανούβρες που θες (το shadow jaunt μπορείς να το πάρεις στο level 6 και θα σου δώσει αρκετό shadowdancer feeling, και μετά διαλέγεις κάποιο από τα άλλα για μια δόση überness).

Κατά τ'άλλα, χαιρετίσματα στον Στραντ φον Ζάροβιτς ;) (90% είσαι σε αυτού τον πύργο ;)).
Μερικά χιντς για το πώς δουλεύουν οι swordsages και ο Στραντ θα τα βρεις εδώ.

#66 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 04 April 2008 - 09:07

Τα βιβλία για d20 ήταν υπερσπασμένα απ' ό,τι μου έχουν πεί.


απλά βαρετά είναι κατά τη γνώμη μου...διέλυσαν το παιχνίδι από rp-based το κάνανε ό,τι να'ναι. τα βασικά βιβλία για d10 είναι εξαιρετικά. μερικά τα βλέπω στον ύπνο μου :confused:

Posted Image


#67 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 04 April 2008 - 10:43

κοιτα, ο Shadowdancer αξιζει να παρεις μονο το πρωτο level toy για να εχεις το hide in plain sight. αλλα αν δεν το παρεις κιολας δνε εγινε κα ιτιποτα

το prestige class που προτεινει ο φιλτατος tec-goblin ειναι πολλα υποσχομενο, αν και εγω δεν εχω ανοιξει το βιβλιο Book of Nine Swords ακομα

απο την αλλη μην υποτιμας τα special abilities που παιρνει ο Rogue απο το 10 επιεπεδο και πανω. το Crippling strike ( -2 Str ) σε καθε Sneak Attack δεν ειναι διολου ευκαταφρονητο ( να δω ποιος strengthas θα ερθει να σου την πεσει ) και το feat Savvy Rogue που υπαρχει στο Complete Scoundrel ειναι ακομα πιο ψευτικο γιατι το παιρνεις μαι φορα και βελτιωνει ολα τα special abilities απο εκει και περα.

συγκεκριμενα μπορεις να κανεις apply( σε συνθηκες οπου με ζωντανους εχθρους θα ηταν Sneak Attack ) το -2 Str κα ισε undead, constracts παρολο που δνε πιανει σε αυτα Sneak Attack


ακομα βελτιωνει το Improved Evasion ( ααααααλλο ψεμα ) και δινει ενα μονιμο +2Ref. θα μου πεις . κιαλλο Reflex? ποτε δεν βλαπτει...

στην τελικη. και να συνεχισεις καθαρος Rogue λεει πολυ ,αλλα ( χωρις να ξερω, απλα ετσι οπως ακουγεται ) και η prestige class απο το Βook of Nine Swords ειναι πολυ καλη

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#68 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 04 April 2008 - 19:10

απλά βαρετά είναι κατά τη γνώμη μου...διέλυσαν το παιχνίδι από rp-based το κάνανε ό,τι να'ναι. τα βασικά βιβλία για d10 είναι εξαιρετικά. μερικά τα βλέπω στον ύπνο μου


Παρόμοια τύχη είχε και το Rokugan d10 όταν έγινε d20. Ευτυχώς η 3η έκδοση κάπως επιδιόρθωσε το κακό (αν και έχει πολύ πρόχειρο editing).

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#69 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 04 April 2008 - 19:12

το prestige class που προτεινει ο φιλτατος tec-goblin ειναι πολλα υποσχομενο, αν και εγω δεν εχω ανοιξει το βιβλιο Book of Nine Swords ακομα

Είναι βασική κλάση, όχι prestige ;)

Συμφωνώ με τις προτάσεις σου - γι'αυτό και προτείνω μόνο δύο levels swordsage, γιατί ο rogue είναι σύνθετος και δυνατός από μόνος του.

#70 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 04 April 2008 - 19:19

απλά βαρετά είναι κατά τη γνώμη μου...διέλυσαν το παιχνίδι από rp-based το κάνανε ό,τι να'ναι. τα βασικά βιβλία για d10 είναι εξαιρετικά. μερικά τα βλέπω στον ύπνο μου :confused:


Χεχε, Sophia's Daughters ftw :D.

Βασικά, η γνώμη μου είναι ότι η μεταφορά στο d20 ήταν καλή ιδέα αλλά κακή εκτέλεση. Το αρτ ήταν καλό μόνο σε δυο βιβλία (cathay, sidhe), το play balance πήγε κατά διαόλου (τα παιδιά δεν ξέρανε τι γράφανε στο d20, και από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν οι εκπτώσεις και στο d10), υπήρξαν προσωπικές στρατηγικές ακατανόητες (επειδή η manager δεν συμπαθούσε τις SD, τις εξαφάνισε πρακτικά από σχεδόν όλα τα βιβλία όσο μπορούσε) και τέλος...
αυτό που λες, το παιχνίδι έγινε ό,τι να'ναι.
Δηλαδή, αν θες να ανοίξεις σε d20, μπράβο σου, αλλά πρέπει να πας το flavour για εκεί, να δίνεις υλικό σε κάθε βιβλίο (παράρτημα) για fantasy κόσμους, να προσπαθείς να κρατάς την ισορροπία και να επιτρέπεις στον κόσμο να το συνδυάζει με άλλα βιβλία κλπ κλπ. Αλλιώς, το να ανοίξεις στο d20 ίσα ίσα για να υπάρχει ακόμα λιγότερος χώρος για αρτ και υπόθεση στα βιβλία, δεν έχει νόημα.

Αλλά το 7thSea υπέφερε από την αρχή από άλλα πράγματα. Ήταν ένα σύστημα που φτιάχτηκε για χαβαλέ πειρατικό, παρουσιαζόταν ως χαβαλές πειρατικός, και γρήγορα εξελίχθηκε στο απίστευτο metaplot σκοτεινών συμμαχιών, εξωγήινων και αθάνατων μαγισσών. Μία λέξη: marketing. Δεν υπήρχε. Απλά δεν. Κάποιος να πει "φτιάχνουμε το χ παιχνίδι για τους ψ ανθρώπους."
Από ταλέντο πάλι, υπήρχε άφθονο, και ακόμα στα ebooks τους υπάρχει.

#71 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 05 April 2008 - 08:00

Παιδιά τσεκάρετε αυτό το πρόγραμμα: OpenRPG: Online Virtual Tabletop
είναι πάρα πολύ καλό για online dnd, έχει άμεσο chat log, "character sheets", χάρτες, ζάρια να ρίχνεις, τα πάντα!

Όσο για τον Shadowdancer πρέπει κι εγώ να πω ότι όσο ωραίο και να είναι το παιχνίδι που κάνει, μπορείς να επιτύχεις πολύ καλύτερο damage με άλλες κλάσεις. Πάντως δεν σταματάει να είναι ενδιαφέρον.

#72 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 05 April 2008 - 22:28

Ξερεις κανενας ποσο κανει το expansio του Neverwinter Nights 2? (Mask of the Betrayer)

Posted ImagePosted Image


#73 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 06 April 2008 - 00:39

Γύρω στα 30 αργύρια αν θυμάμαι καλά. Εγώ περιμένω να γίνει καμιά πασχαλινή προσφορά γύρω στα 30 euro το πακέτο του αρχικού μαζί με το expansion.
Posted Image

#74 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 07 April 2008 - 11:03

Χεχε, Sophia's Daughters ftw :D.

Βασικά, η γνώμη μου είναι ότι η μεταφορά στο d20 ήταν καλή ιδέα αλλά κακή εκτέλεση. Το αρτ ήταν καλό μόνο σε δυο βιβλία (cathay, sidhe), το play balance πήγε κατά διαόλου (τα παιδιά δεν ξέρανε τι γράφανε στο d20, και από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν οι εκπτώσεις και στο d10), υπήρξαν προσωπικές στρατηγικές ακατανόητες (επειδή η manager δεν συμπαθούσε τις SD, τις εξαφάνισε πρακτικά από σχεδόν όλα τα βιβλία όσο μπορούσε) και τέλος...
αυτό που λες, το παιχνίδι έγινε ό,τι να'ναι.
Δηλαδή, αν θες να ανοίξεις σε d20, μπράβο σου, αλλά πρέπει να πας το flavour για εκεί, να δίνεις υλικό σε κάθε βιβλίο (παράρτημα) για fantasy κόσμους, να προσπαθείς να κρατάς την ισορροπία και να επιτρέπεις στον κόσμο να το συνδυάζει με άλλα βιβλία κλπ κλπ. Αλλιώς, το να ανοίξεις στο d20 ίσα ίσα για να υπάρχει ακόμα λιγότερος χώρος για αρτ και υπόθεση στα βιβλία, δεν έχει νόημα.

Αλλά το 7thSea υπέφερε από την αρχή από άλλα πράγματα. Ήταν ένα σύστημα που φτιάχτηκε για χαβαλέ πειρατικό, παρουσιαζόταν ως χαβαλές πειρατικός, και γρήγορα εξελίχθηκε στο απίστευτο metaplot σκοτεινών συμμαχιών, εξωγήινων και αθάνατων μαγισσών. Μία λέξη: marketing. Δεν υπήρχε. Απλά δεν. Κάποιος να πει "φτιάχνουμε το χ παιχνίδι για τους ψ ανθρώπους."
Από ταλέντο πάλι, υπήρχε άφθονο, και ακόμα στα ebooks τους υπάρχει.


yup +1. προσωπικά κρατάω τις ωραίες ιδέες αυτών των ανθρώπων και προσπερνώ τα προβλήματα....:bath:



απ' τα πιο πρόσφατα ευτράπελα:

DM: ψάχνει τα τέτοια του (εννοώντας πουγγιά/πράγματα/εξοπλισμό, λόγω κατάποσης μπιρών και απείρου γέλωτος προ ολίγου ήταν λίγο αδύνατο να έρθει άμεσα μία από τις παραπάνω λέξεις στο μυαλό...)
Druid: (με έντονο ενδιαφέρον) τα βρήκε;;


Παίζει ο βάρδος του πάρτυ. Η μάγισσα του πάρτυ είναι φίλη του και η race της είναι ελαφρώς άφυλη (γι' αυτό και τρώει καζούρα).
Wizard: ουυ μπράβο μπράβο! αν φόραγα σουτιέν θα στο πέταγα!:hahaha:


Posted Image


#75 tec-goblin

tec-goblin

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 08 April 2008 - 07:51

yup +1. προσωπικά κρατάω τις ωραίες ιδέες αυτών των ανθρώπων και προσπερνώ τα προβλήματα....:bath:


Εδώ μόλις ξεκινήσαμε μια δδιαδικασία conversion σε 4η έκδοση. Οι πρώτοι χαρακτήρες μοιάζουν να έχουν μια καλή ισορροπία στο παιχνίδι, flavour και συμβατότητα με το 7thSea, αλλά γενικά χρειαζόμαστε κι άλλες ιδέες και playtesting.
Τι θα γίνει, θα ξεφουρνίζω ένα λίνκι σε κάθε ποστ; :P