Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Lupin III


  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#46 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 03 July 2012 - 15:57

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ the end !!

την αρχισα με μισο ματι κι τελικα την ανυπομονουσα ,εκεινο το 10 ηταν το καλυτερο επ!Human experimentation ,drugs and illusions? just wow!
ισως ηρθε η ωρα να δω κι αλλα Lupin ..
Sidenote :
Spoiler:

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#47 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 July 2012 - 16:13

Έχουν βγει κάτι ταινίες τη δεκαετία του ενενήντα(όπως το Dead or Alive) που θέλω να δω κάποια στιγμή. Δυστυχώς οι προηγούμενες σειρές, εκτός από σχετικά παλιές(κάτι που τις κάνει δυσεύρετες) έχουν και πολλά επεισόδια και γι' αυτό με αποθαρρύνουν.

Spoiler:


#48 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 03 July 2012 - 17:51

Μαζικό spoiler με εντυπώσεις, μετά από μαραθώνιο όλης της σειράς εκτός από τα πρώτα 4 επεισόδια, που τα είχα δει ongoing, πριν το τυφώνα Εξεταστική:
Spoiler:

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#49 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 July 2012 - 17:56

Το ost μου άρεσε κι εμένα, για το opening διαφωνώ όμως. Αν και το βρήκα πρωτότυπο, μάλλον τείνει προς την αμπελοφιλοσοφία.

#50 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 03 July 2012 - 18:02

Πρόσεχες τι έλεγαν τα λόγια;! XD

Αστειεύομαι. Εμένα μου άρεσε, ίσως επειδή μπορείς και να μην το πάρεις στα σοβαρά, όπως και την υπόλοιπη σειρά, δηλαδή. Είναι κάπως tonge in cheek. Αλλά και να ήταν όλο σοβαρό, πάλι μου πάει με το όλο κλίμα της σειράς. It's win-win for me, either way.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, ο Heithcliff του Ανεμοδαρμένα Ύψη πού κολλούσε στο όλο θέμα;

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#51 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 July 2012 - 18:11

Ο Watanabe ήταν υπεύθυνος για τη μουσική και για τίποτα άλλο. Γενικά το Bebop δεν κολλάει.

#52 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 03 July 2012 - 18:28

Στο Myanimelist τον αναφέρει ως producer. Αν κάνει λάθος το MAL, ΟΚ, λάθος έκανα κι εγώ. Το δε Bebop το ανέφερα ως επιρροή. Δεν θες να εξηγήσεις γιατί δεν κολλάει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια;

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#53 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 July 2012 - 18:33

Στο ANN και στο anidb που έχουν αναλυτική λίστα και όχι πέντε άτομα τον αναφέρουν music/sound producer...
Θέλεις να σου εξηγήσω όλους τους τρόπους με τους οποίους... δεν κολλάει; Γιατί να μην εξηγήσεις εσύ το αντίθετο; Εκτός από τη μουσική προφανώς, για την οποία ευθύνεται ο ίδιος άνθρωπος. Τα αυτοτελή επεισόδια είναι ο δεσμός;

#54 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 03 July 2012 - 18:40

Άλλη φορά, θα ελέγχω και το ΑΝΝ πριν γράψω κάτι.

Το μόνο που ζήτησα ήταν μια πιο λεπτομερής απάντηση. Έκανα εγώ μια παρατήρηση στο δικό μου post, για το ότι, κατά τη δική μου εντύπωση, το Lupin III έχει επιρροές από το Bebop, τις οποίες δικαιολόγησα. Αν θεωρείς τόσο λανθασμένη τη λογική με την οποία αιτιολόγησα τις απόψεις μου, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#55 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 July 2012 - 18:44

Αν οι επιρροές ήταν τα αυτοτελή επεισόδια, τα πιστολίδια και η ρετρό ατμόσφαιρα (όπως γράφεις) μπορώ να σου βρω κι άλλα τέτοια.


...όπως το manga του Lupin για παράδειγμα.

Edited by Warchief, 03 July 2012 - 18:44.


#56 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 July 2012 - 20:09

Πάνω κάτω αυτά δεν είναι τα λόγια;

Now, stop everything you’re doing
allow your heart to race,
and look at me.
To steal…
is not to take something away or break something.
It is a special case. An elegant vice.
It’s an amalgam of secrets, felonies,
mischief and terror.


Εδώ δίνει έναν ορισμό της κλοπής προσπαθώντας να ωραιοποιήσει μια πρωτόγονη πράξη.

Just like with Heathcliff in Wuthering Heights,
a life dedicated to stealing brings about the ultimate sensuality.
It’s a person of sexiness from which she cannot escape.
Its psychological foundation is…
unknown.


Σχετικά με τον Χιθκλιφ αντιγράφω από wikipedia: "Heathcliff is a fictional character in the novel Wuthering Heights by Emily Brontë. Owing to the novel's enduring fame and popularity, he is often regarded as an archetype of the tortured romantic hero whose all-consuming passions destroy both himself and those around him."
Άρα η ομοιότητά τους βρίσκεται στην αυτοκαταστροφική τους τάση που πηγάζει από την αδυναμία να αντισταθούν στα πάθη τους. Κοινοί εγκληματίες με λίγα λόγια, δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθούν να προσδώσουν έναν ανώτερο σκοπό στις πράξεις και την ύπαρξή τους.

Who is the slave?
Who is the master?
Is God watching her?
Has God abandoned her?
The act of stealing lets her forget everything
and evokes faint memories.


Εδώ έχουμε μια απόπειρα μετάθεσης ευθυνών, κατηγορεί μέχρι και κάποιον ανύπαρκτο ότι την εγκατέλειψε. Συνεχίζεται δηλαδή η προσπάθεια δικαιολόγησης του βίου της.

Don’t speak, run.
Don’t run, but hide.
If you find me, punish me.
If you punish me, kill me.
Save me.
But you have nothing left for me to steal, silly boy.
You are completely empty, just like me.
So if you want to look at me,
then stop everything you’re doing.
Stop everything but your beating heart and look at me


Κι εδώ γίνεται μια προσπάθεια να δοθεί μια ψεύτικη ανωτερότητα στη Μινε, η οποία και καλά μπορεί να «διαβάσει» τον διώκτη της.
Τι να πω, αν τα παραπάνω είναι φιλοσοφία τότε αδικείται πολύ ο Zommari Rureaux.
Spoiler: bleach hueco mundo arc

Edited by Nikos1451, 03 July 2012 - 20:11.


#57 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 03 July 2012 - 20:10

Μόνο που υπάρχει μια σοβαρή παρανόηση περί σύγκρισης lupin-bebop στα παραπάνω. Iσχύει λίγο πολύ το ανάποδο απ΄ότι ειπώθηκε.
Αυτό φαίνεται ακόμα πιο έντονα αν δείτε παλιότερα lupin.
Το bebop είναι αυτό που έχει κατά κόρον επηρρεαστεί απ' τα lupin (τα παλιότερα φυσικά), χωρίς φυσικά αυτό να μειώνει καμιά απ' τις 2 σειρές.

Οι επιρροές τόσο σε jazz επιλογές, σε στυλ-φινέτσα όσο και στους χαρακτήρες και ειδικά σε κάποιους δευτερεύοντες όπως ο συσχετισμός μεταξύ Fujiko/Fay Valentine femme fatale γενικότερα, και ειδικά το όλο σουλούπι συγκρίνοντας τον λιγομίλητο πιστολέρο του lupin με τον Jet Black είναι λίγο πολύ ολοφάνερες. Επίσης ο Watanabe έχει κατά καιρούς παραδεχτεί και μέσω interviews πόσο είχε επηρρεαστεί στην δημιουργία του bebop από το όλο στυλ και τους χαρακτήρες του lupin. Άλλωστε μιλάμε για manga και anime saga που έχει λίγο πολύ επηρρεάσει όλους τους Ιάπωνες Ανιματέρ που ασχολήθηκαν σοβαρά με το άθλημα.

Εν τέλει βέβαια πάλι χαζομάρα η σύγκριση μεταξύ μιας 90s 26ρας σειράς που θεωρείται από μόνο της έπος στο είδος (ειδικά στον τομέα μουσικής παραμένει αξεπέραστη) και ενός action saga που τρέχει από πριν απ' τα 70s και έχει βγάλει τα χίλια μύρια σε movies/series και όμως ακόμα διατηρεί αξιοπρεπή elements ώστε να μην έχει ιδιαίτερα γεράσει. (ακριβώς όπως ακόμα βγαίνουν james bond ταινίες αν το καλοσκεφτείτε, κάποια πράγματα δεν αλλάζουν πάντα θα πιάνουν κάποια μερίδα θεατών)

Τώρα από κει και πέρα, μιας και είδα και σχετικά πρόσφατα και κάποιες ταινίες lupin όπως και την πρώτη παλιά 26ρα season σε bdrip που βρήκα αρκετά αξιόλογη, fast paced και πολύ ευχάριστη από πολλές απόψεις (μετά από ένα σημείο άλλωστε είχε ως ανιματέρ τους Takahata και Miyazaki!! με φανερή την επιρροή τους στο key animation), χάρηκα δεόντως με την καινούρια σειρά για πολλούς λόγους.

Πρώτον για την darkila που εμπνέει που προέρχεται από manga. Τα παλιά lupin βέβαια είχαν άλλη χάρη θα μου πείτε, σε κέρδιζαν με το χαβαλέ τους και το humor τους οκ, και γενικά την ευχάριστή τους ατμόσφαιρα και φυσικά τα απρόβλεπτα twists ανάμεσα σε κάθε ληστεία/αποστολή. Καλός ο χαβαλές και το humor αλλά με τόση επανάληψη κάποια στιγμή κουράζουν και αυτά στο τέλος. Εδώ μ'αρέσει που κρατάνε τα περισσότερο θετικά του τίτλου και δοκιμάζουν μια άλλη πιο σοβαρή προσέγγιση, το εκσυγχρονίζουν φυσικά πλήρως σε animation style (damn είναι feast to the eyes!!), σε pace αλλά και σε πρωταγωνιστή. Έτσι πιάνουν και τους νεότερους θεατές και τους παλιότερους. Κρίμα μόνο που είναι μικρό το νέο lupin, τόσο λίγα επεισόδια, θέλω τουλάχιστον διπλάσια.

Θα επανέλθω για πλήρες εντυπώσεις όταν το ολοκληρώσω αλλά σίγουρα είναι απ' τα πιο αξιόλογα series φέτος, έστω κι αν ξεφεύγει απ' την πεπατημένη των lupin.

Edited by Radagast, 03 July 2012 - 20:40.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#58 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 July 2012 - 20:26

Νikos1451 ομολογώ ότι διαφωνώ ελαφρώς με την ερμηνεία των στίχων του opening. Δεν είναι αναγκαίο να προσπαθεί να δικαιολογήσει κανείς όταν ερμηνεύει κάτι. Και αυτό γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση. Μας παρουσιάζεται η πράξη της πλοκής ανάλογα με το πως υποθέτει η αφηγήτρια ότι την βλέπει η ίδια η Mine Fujiko χωρίς να αναιρείται πουθενά η πραγματική φύση της κλοπής. Αν προσπαθούσε να την παρουσιάσει ως κάτι το καλό δεν θα την χαρακτήριζε ως προιόν αυτοκαταστροφής άλλωστε. Δεν απαγορεύεται όμως o καθένας να καταφεύγει σε μία πράξη με διαφορετικά κίνητρα και για τους δικούς του λόγους.

Πολλοί από τους υπόλοιπους στίχους έχουν άμεση σχέση και με το περιεχόμενο της σειράς.
Spoiler:


#59 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 July 2012 - 20:35

Μόνο που τα μπερδέψατε λιγάκι

Ένα edit εδώ και άψογος.

Όσο για το opening, είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι πρόκειται για το POV ενός χαρακτήρα και όχι για τη φιλοσοφία της σειράς ή του σκηνοθέτη. Τα λόγια δεν είναι επιχειρήματα κανενός είδους.
Εξαιρώντας την ηθική πλευρά, το opening είναι άψογο επειδή εκτός από το avant-garde του θέματος, είναι σαν μία μικρογραφία της σειράς: ψευτοφιλοσοφικό και self-indulgent. Δεν τα λέω με άσχημο τρόπο, τα γνωρίζει η ίδια η σειρά πριν από μένα άλλωστε.

#60 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 July 2012 - 20:59

Δεν εξετάζω ποιος ομιλεί στο opening(αφηγήτρια, Aisha ή Μίνε). Εξετάζω το περιεχόμενο του μονολόγου και τον κρίνω-αξιολογώ ως αμπελοφιλοσοφία. Επαναλαμβάνω, αν έχω παραπλανηθεί και η κρίση μου δεν είναι ορθή μένω εκτεθειμένος στο πέρασμα του χρόνου.
Δεν αμφισβητώ ότι οι στίχοι συνδέονται με το περιεχόμενο της σειράς. Αυτό όμως δεν τους κάνει λιγότερο κακούς.

Επίσης αν το pov του χαρακτήρα δεν ήταν και τόσο σημαντικό και δεν ταυτιζόταν με την φιλοσοφία της σειράς, δεν πιστεύω να το έβαζαν στο opening για να το ακούσουμε τόσες φορές.

Edited by Nikos1451, 03 July 2012 - 21:31.