Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Splatter, Horror, Thriller


  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#961 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 18 June 2013 - 13:28

Προσπάθησα 2 φορές να δω το warm bodies, I failed. >_<

Posted Image


#962 Mike The Great

Mike The Great

    Anime Fan

  • Members
  • 414 posts

Posted 21 June 2013 - 20:37

Εχει δει καποιος/α το Fritt vilt για να μου πει αν ειναι καλο?Μην το κατεβασω τσαμπα
Posted Image

I don't worth only 50 Beli.I can prove it in New World.
SET SAIL BASTARDS!!!!

#963 Mike The Great

Mike The Great

    Anime Fan

  • Members
  • 414 posts

Posted 11 July 2013 - 11:32

Προσφατα ειδα και εγω το Mama.
Συμφωνω σε οσα ειπατε(και με το βαθμο που του εβαλες Anelis),αλλα σε εμενα με ξενερωσε ενα πραγμα στην αρχη.Ευτυχως η ταινια μετα ηταν αρκετα καλη που το ξεχασα.
Ο σεναριογραφος ηθελε σωνει
Spoiler:
.Οκ κατανοητο.Πως το κανεις ετσι ομως?????
Spoiler:


Κατα τα αλλα ηταν μια αρκετα καλη ταινια.

Το Sillent House to ειχα δει στο σινεμα.Δεν ηταν κατι πρωτοτυπο.Με χαμηλο budget(θεωρω)εδειξαν οτι μπορεις να κανεις μια πολυ καλη ταινια.Με σασπενς και απο τι θυμαμαι με ανατροπη στο τελος.

Το Evil Dead(Καθαροαιμο splatter,horror)απο την αλλη δεν μου αρεσε σχεδον καθολου.Να πω την ιστορια στα γρηγορα για οσους δενε χουν ιδεα για τι προκειται.Στο παρελθον,μια κορη δαιμονισμενη ετρεχε μεσα στο δασος μεχρι που την επιασε την εδεσε ο πατερας της και της τιναξε τα μυαλα στο υπογειο μιας καλυβας.
Στο τωρα,μια παρεα φιλων πανε στη συγκεκριμμενη καλυβα για να βοηθησουν την αδερφη ενος απο τη παρεα να αποτοξινωθει απο τα ναρκωτικα.Ενας απο τι παρεα ανακαλυπτει στο υπογειο της καλυβας ενα βιβλιο των νεκρων.διαβαζοντας μερικα αποσπασματα απο το βιβλιο ξυπναει (ξανα)τα δαιμονια πνευματα.
Πολυ κακη ταινια
ANelis,στο resident Evil που λες τι εννοεις?Ο σκηνοθετης ειναι ο γκομενος της Μιλα?
Μπορουσαν να ειχαν γυρισει τα παιχνιδια Resident Evil 0 & 1 και να τα εκαναν ταινια.Θα ηταν περα για περα γαματα(αν τα προσεχαν φυσικα),αλλα........

Edited by Mike The Great, 11 July 2013 - 18:32.

Posted Image

I don't worth only 50 Beli.I can prove it in New World.
SET SAIL BASTARDS!!!!

#964 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 16 July 2013 - 17:37

Ειδα Evil Dead(2013), Dark Skies και κατι αλλα που δεν θυμαμε τις προηγουμενες μερες :gotit:
Evil Dead:
Καλη φαση ητανε, ειχε αρκετο splatter και ηταν αρκετα τρομακτικο (οχι πως με τρομαξε :kakaka: ).Δεν πορω να πω οτι σε καποια φαση βαρεθηκα αλλα μου θυμησε αρκετα σε στυλ το Cabin in the Woods σε πολλα σημεια.Με τιποτα δεν ειχε ιδια ιστορια και λοιποα αλλα καποια πραγματα μου το θυμησαν
Spoiler:

Θα το βαθμολογουσα με 7/10!Μαρεσε αρκετα, το θεωρω καλη ταινια!

Για το Dark Skies τωρα!Λιγα ειναι τα horror-thriller που εχουν αυτη την θεματολογια και φτιαχνουν μια αρκετα καλη ατμοσφαιρα (Για οσους δεν ξερουν, παροτι δεν φαινεται στην αρχη εχει σχεση με
Spoiler:

Καλη ητανε, ωραια ατμοσφαιρα ειχε, οι ηθοποιοι παιζανε αρκετα καλα και γενικα ηταν μια ταινια που με ειχε συνεχεια στην "τσιτα" και την ευχαριστηθηκα!
8/10 ο βαθμος για το Dark Skies απο μενα!
Σημερα θα δω και Insidious (συνεχεια λεω να το δω και το αναβαλω,ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΟΜΩΣ), μετα θα τσεκαρω το Uninvited, Sleepy Hollow και Grave Encounters (Τι λεει?Ειναι τρομακτικο ξερω γω?Και γενικα την ευχαριστηθηκατε οσοι την ειδατε την ταινια?)

Mike The Great Ρε συ δεν λεω οτι ητανε η καλυτερη ταινια που εχει κυκλοφορησει αλλα γιατι σου φανηκε τοσο κακη?Αρκετα καλη μου φανηκε εμενα οπως ειπα!Ο καθενας εχει την γνωμη του φυσικα απλως θελω να μαθω την δεν σαρεσε!

Edited by Itachi Akatsuki, 16 July 2013 - 17:44.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#965 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 16 July 2013 - 19:52

Παιδια για το evil dead προκειται για ενα remix γνωστων ταινιων τρομου. Καλογυρισμενο ομως! Ειναι μια ταινια που φτιαχτηκε για να πουλησει, εντυπωσιακο για το νεο κοσμο στο ειδος και αδιαφορο, ή ενδιαφερον οσον αφορα την σκηνοθεσια και μονο, απο τους διαβασμενους του ειδους.
Posted Image
"Life is spherical, investigate the other side..."

#966 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 July 2013 - 07:58

Παιδια για το evil dead προκειται για ενα remix γνωστων ταινιων τρομου. Καλογυρισμενο ομως! Ειναι μια ταινια που φτιαχτηκε για να πουλησει, εντυπωσιακο για το νεο κοσμο στο ειδος και αδιαφορο, ή ενδιαφερον οσον αφορα την σκηνοθεσια και μονο, απο τους διαβασμενους του ειδους.

Εχω δει αρκετες ταινιες του ειδους και οπως ειπα μπορει να μην ηταν κατι φοβερο αλλα τουλαχιστον καλο ητανε ;)
Δηλαδη ειχε καλη σκηνοθεσια, καλες φασεις (βασικα πιο πολυ βασιζοτανε σε "φθηνες" σκηνες τρομου και οχι στο να φτιαξει μια ατμοσφαιρα που θα "γκρεμιζει" σιγα σιγα την υπομονη και την ψυχολογια σου και αυτο ηταν αρνητικο).Η ηθοποιοι ητανε μετριοι, βασικα οι καλοι πιστευω ητανε οι δυο κεντρικοι πρωταγωνιστες, οι αλλοι απλως μετριοι.
Κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν κρατουσε το ενδιαφερων μου καθολη την διαρκεια της ταινιας!
Υ.Γ.Κατεβασα το Insidious αλλα τελικα δεν με θελει...Το τορρεντ ειναι λιγο μπροκεν και δεν μπαινουν υποτιτλοι...Αχχ τελωσπαντων δεν θα μου την σπασει και αυτη την φορα, θα το δω online!

Edited by Itachi Akatsuki, 17 July 2013 - 08:06.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#967 Mike The Great

Mike The Great

    Anime Fan

  • Members
  • 414 posts

Posted 17 July 2013 - 09:27

Δεν μου αρεσε η ηθοπιοια εκτος απο αυτη που εκανε τη Μια.Θα μου πεις και σε ποια τετοια ταινια εχει καλους ηθοπιοιους?Μαζι σου,δεν εχω συναντυσει καμια τρομερη ηθοπιοιαρα.Απο ατμοσφαιρα ηταν αρκετα καλο,εως πολυ καλο.Εμενα εκειπου δεν μου αρεσε σχεδον καθολου ηταν απο την εξελιξη της ιστοριας.
Spoiler:


ΑΥτα για το Evil Dead

Εχεις δει το Cabin fever?αν οχι,δες το θα σου αρεσει κατα πασα πιθανοτητα το 1ο ομως,γιατι το 2ο δεν βλεπεται.Και ειδα και το πιο συχαμενο πραγμα που εχω δει σε ταινια.Παρ'ολο που εχω δει ta Saw,ο σχιζοφρενης δολοφονος κτλ τετοιο πραγμα που ειδα δεν το αντεξα.

Τo Insidious δες το.Το βρηκα πολυ καλο.Και κανουν και κατι προτωτυπο στη ταινια.Λεπτομερια μεν,αλλα καλη
Spoiler:

Posted Image

I don't worth only 50 Beli.I can prove it in New World.
SET SAIL BASTARDS!!!!

#968 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 July 2013 - 11:55

Δεν μου αρεσε η ηθοπιοια εκτος απο αυτη που εκανε τη Μια.Θα μου πεις και σε ποια τετοια ταινια εχει καλους ηθοπιοιους?Μαζι σου,δεν εχω συναντυσει καμια τρομερη ηθοπιοιαρα.Απο ατμοσφαιρα ηταν αρκετα καλο,εως πολυ καλο.Εμενα εκειπου δεν μου αρεσε σχεδον καθολου ηταν απο την εξελιξη της ιστοριας.

Spoiler:


ΑΥτα για το Evil Dead

Εχεις δει το Cabin fever?αν οχι,δες το θα σου αρεσει κατα πασα πιθανοτητα το 1ο ομως,γιατι το 2ο δεν βλεπεται.Και ειδα και το πιο συχαμενο πραγμα που εχω δει σε ταινια.Παρ'ολο που εχω δει ta Saw,ο σχιζοφρενης δολοφονος κτλ τετοιο πραγμα που ειδα δεν το αντεξα.

Τo Insidious δες το.Το βρηκα πολυ καλο.Και κανουν και κατι προτωτυπο στη ταινια.Λεπτομερια μεν,αλλα καλη
Spoiler:

Συμφωνω απολυτα φιλε για το Evil Dead!
Οχι δεν το εχω δει το Cabin Fever καλα εκανες που το προτεινες γιατι δεν το ειχα καν στην watchlist!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#969 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 17 July 2013 - 11:56

Εχεις δει το Cabin fever?αν οχι,δες το θα σου αρεσει κατα πασα πιθανοτητα το 1ο ομως,γιατι το 2ο δεν βλεπεται.Και ειδα και το πιο συχαμενο πραγμα που εχω δει σε ταινια.Παρ'ολο που εχω δει ta Saw,ο σχιζοφρενης δολοφονος κτλ τετοιο πραγμα που ειδα δεν το αντεξα.

Τo Insidious δες το.Το βρηκα πολυ καλο.Και κανουν και κατι προτωτυπο στη ταινια.


Το cabin fever ας πουμε και δεν ειναι το μονο ειναι ενα κομματι του copy paste του evil dead, δειτε τα και συγκρινετε. Ουτε τα saw ουτε ο σχιζοφρενης θεωρουνται κατι το ιδιαιτερο σαν splatter ταινιες. Ανατρεξτε σε προηγουμενα post του topic και θα βρειτε πολυ πιο εντονα splatter για καλυτερη ψυχαγωγηση :)

Για το insidious ναι, ηταν οτι καλυτερο βγηκε τα τελευταια χρονια μιας και μονο μονοτονες αντιγραφες βλεπουμε, τουλαχιστον αναφερομενοι στην mainstream σκηνη.
Posted Image
"Life is spherical, investigate the other side..."

#970 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 July 2013 - 13:19

Το cabin fever ας πουμε και δεν ειναι το μονο ειναι ενα κομματι του copy paste του evil dead, δειτε τα και συγκρινετε. Ουτε τα saw ουτε ο σχιζοφρενης θεωρουνται κατι το ιδιαιτερο σαν splatter ταινιες. Ανατρεξτε σε προηγουμενα post του topic και θα βρειτε πολυ πιο εντονα splatter για καλυτερη ψυχαγωγηση :)

Για το insidious ναι, ηταν οτι καλυτερο βγηκε τα τελευταια χρονια μιας και μονο μονοτονες αντιγραφες βλεπουμε, τουλαχιστον αναφερομενοι στην mainstream σκηνη.

Bασιμα το απολυτο splatter θα ελεγα οτι ειναι το Braindead :riiight:

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#971 Mike The Great

Mike The Great

    Anime Fan

  • Members
  • 414 posts

Posted 17 July 2013 - 13:28

Το cabin fever ας πουμε και δεν ειναι το μονο ειναι ενα κομματι του copy paste του evil dead, δειτε τα και συγκρινετε. Ουτε τα saw ουτε ο σχιζοφρενης θεωρουνται κατι το ιδιαιτερο σαν splatter ταινιες. Ανατρεξτε σε προηγουμενα post του topic και θα βρειτε πολυ πιο εντονα splatter για καλυτερη ψυχαγωγηση :)

Για το insidious ναι, ηταν οτι καλυτερο βγηκε τα τελευταια χρονια μιας και μονο μονοτονες αντιγραφες βλεπουμε, τουλαχιστον αναφερομενοι στην mainstream σκηνη.


Εδωσα ετσι 2 παραδειγματα για 2 πασιγνωστες ταινιες,αλλα αυτο που ειδα στο cabin fever 2 σε μια σκηνη,εκεινη τη στιγμη συχαθηκα τα γενετικα μου οργανα.τεσπα

Συμφωνω απολυτα φιλε για το Evil Dead!
Οχι δεν το εχω δει το Cabin Fever καλα εκανες που το προτεινες γιατι δεν το ειχα καν στην watchlist!


Δες μονο ομως το 1ο,ειναι αρκετα καλο απο τι θυμαμαι.Πραγματικα,σου μιλαω δεν αξιζει να κατεβασεις και να δεις το 2ο.Δεν ηταν καλο,μεγαλη αποσταση απο το 1ο
Posted Image

I don't worth only 50 Beli.I can prove it in New World.
SET SAIL BASTARDS!!!!

#972 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 July 2013 - 13:33

Tο Kαμπινέ φιβερ 1 το ειχα δει σινεμα. απο τις χειροτερες και προχειροτερες ταινιες που εχω δει. εκλαιγα τα λεφτα μου.
καλο ειναι για b-movie αλλα οχι και για σινεμα με 7 (τοτε) ευρω εισοδο!

απο το Evil Dead ειχα δει το παλιο πριν χρονια. μου αρεσε. και το sequel αν και ειναι πιο πολυ horror comedy. μου κανει εντυπωση παντως που ελαχιστοι θυμουνται ή εχουν δει το παλιο. αν και τους δικαιολογω γιατι ο πρωταγωνιστης ειναι σκετος κοπανος......

#973 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 24 October 2013 - 01:35

Εγώ αφιέρωσα πριν κανα δυο εβδομάδες μια μέρα για να δω κάλτικα θρίλερ του '80. Έχω τρελό κόλλημα με αυτές τις ταινίες, εδικά με αυτά του '60-'70, κάτι house of fear, the haunting, some of christopher lee, τα του argento, θεωρώ πως έχουν μια μαγεία που δύσκολα βρίσκεις στα σύγχρονα.

Πρώτο είδα το Παρασκευή και 13 του 1980. Κλασικό σλάσερ φλικ, παραγεμισμένο με κλισέ βέβαια και χαζοαμερικανιές. Το ευχαριστήθηκα πάντως. Είχε πλάκα.

Δεύτερο και πολυ εντυπωσιακό, την Ομίχλη του Κάρπεντερ. Πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα, εξαιρετική μουσική και πολύ ωραία εισαγωγή με τον θρύλο από το ψαροχώρι. Ένιωθες το κρίπι φίλιν' σε αρκετά σημεία και το έκανε ακόμα πιο απολαυστικό. Έδινε εξαίσια αίσθηση στη ταινία και η χρήση του ραδιοφωνικού σταθμού. Αυτή, το Χάλογουιν και το In the mouth of madness τα θεωρώ από τα πιο αξιόλογα χόρορ φλικς του Κάρπεντερ.

Αναμένεται προς θέαση και το The Howling του 1981.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#974 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 January 2014 - 11:52

Θα συμφωνήσω με Petran για cabin fever 1. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε ταινία-σταθμός στον κινηματογράφο του τρόμου γαμώ το splatt-pack και τον Eli Roth γαμώ το κέρατό μου γαμώ.

 

Ένιγουέη,

 

Είδα το Insidious 2 και σοκαρίστικα. Νομίζω ότι την απέχθειά μου για το 1ο την έχω εκφράσει σε ουκ ολίγα μέρη αυτού του φόρουμ. Δεν το περίμενα όχι μόνο να είναι καλό, αλλά και να φτιάχνει πράγματα από την προηγούμενη ταινία. Ναι έχει κάποιες τραγελαφικές ερμηνείες, ναι σου ζητάει να κάνεις τρελές παραδοχές, ναι έχει πολλές τρύπες, αλλά πραγματικά είναι μια ταινία με την οποία περνάς καλά, ίσως να τρομάξεις, υπάρχουν κάποιες ανατροπές που δεν περιμένεις αλλά το κυριότερο, φαίνεται ότι την έγραψαν παράλληλα με την πρώτη. ΔΕΝ είναι ένα σίκουελ του σωρού που απλά προσπαθεί να λιτσάρει την όποια επιτυχία της πρώτης ταινίας. Kudos στους παραγωγούς, αυτό ήταν κάτι που ποτέ δεν περίμενα.

 

The Conjuring: Μόλις τα έγραψα και στο αντίστοιχο θρεντ. Το λάτρεψα, δε με πείραξε τίποτα.

 

Detention of the Dead: Δεν ξέρω πόσοι διαβάζουν αυτό το θρεντ και σκόπευαν να δουν αυτή την ταινία, αλλά ελπίζω όποιοι και όπου να είστε να καταφέρω να σας σώσω από αυτή τη μοίρα. Άνετα συναγωνίζεται τις χειρότερες ζομποταινίες που έχω δει....και έχω δει ΠΟΛΛΕΣ κακές ζομποταινίες. Φαίνεται από την αρχή πόσο κενή και ηλίθια ταινία θα είναι, αλλά τουλάχιστον ήλπιζα σε καλό σπλάτερ. Nope. Είχα και κάποιες ελπίδες μήπως είναι ανατροπή του είδους, ή έστω μαύρη κωμωδία μιας και έχει αστειάκια. Nope. Κακά εφέ, κακή ηθοποιία, κακή σκηνοθεσία, κακό γράψιμο ΚΑΙ κακή σκηνοθεσία. Σούπερ κόμπο.

Αποφύγετέ την για δικό σας καλό, δεν το αξίζει.

 

Open Grave: Με το μανάρι Klaus από το vampire diaries. Πολύ καλή ταινία. Να την κατεβάσετε χωρίς να διαβάσετε τίποτα γι αυτήν. Έτσι έκανα κ εγώ και απέδωσε. Έχει αδύναμες ερμηνείες και σε κάποιες στιγμές αναρωτιέσαι πόσο θα προσπαθήσει με νύχια και με δόντια ο σεναριογράφος να σου αποκρύψει την αλήθεια με κόστος την αξιοπρέπεια της ταινίας. Άλλα είναι καλή. Είναι λίγο από αυτές τις ταινίες τύπου Red State (omg best movie ever btw αν δεν την έχετε δει κατεβάστε την ΤΩΡΑ, ΤΩΡΑ) όπου το genre τους αλλάζει αρκετές φορές κατά τη διάρκειά της και σε αφήνει να αναρωτιέσαι τί θα γίνει στη συνέχεια. Βέβαια δεν είναι τόσο έξυπνη ή τόσο καλοφτιαγμένη όσο το Red State, αλλά είναι εξαιρετικά ευχάριστη.


Posted Image


#975 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 09 January 2014 - 13:54

^^Το ειδα και εγω το Insidious 2 πριν 3 εβδομαδες περιπου, τρελη μ*λακια.Δεν μαρεσε καθολου.Το 1ο αντιθετα δεν μου ειχε μεινει ως κατι ασχημο.
Καμια καλη κλεισοφοβικη ταινια τρομου εχεται να προτεινεται ρε παιδια?Δεν μου αρχεται κατι στο μυαλο (Καλα εκτως απο αυτες που εχω δει :P).


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om