Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γάμος και υιοθεσία παιδιών μεταξύ ομοφυλοφίλων


  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#31 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 01 March 2008 - 23:43

[...]
Και αβάσιμο, επειδή στη φύση εκτός απο την ομοφυλοφιλία συναντάται και η επιβίωση του ισχυρού. Αν λοιπόν εγω, ξεριζώσω το λαρύγγι ενος περαστικού και του πάρω τα λεφτά επειδή μπορώ, θα τιμωρηθώ απο τους νόμους που θέσπισε η ανθρώπινη κοινωνία. Καλό είναι βέβαια να μην απομακρυνόμαστε απο το φυσικό τρόπο ζωής, ομως η υποταγή στις αρχέγονες προσταγές του ζωόδους εγκεφάλου μας είναι εξίσου, αν οχι περισσότερο επιβλαβής...


Τοτε θα τιμωρηθεις, σαφως. Αν στειλεις το στρατο μιας χωρας και κοψει 1000000 λαρυγγια ομως... Αυτο ειναι η επιβιωση του ισχυρου.

"Αυτους που κλεψαν για να ζησουν τους κρεματε στις πλατειες, κι αυτους που κλεψαν για να πλουτισουν τους στηνετε αγαλματα"
-Brecht

Και εδω εχουμε το αγαλμα της ηθικης, straight κοινωνιας που ζουμε... Αν μου πει καποιος τι του εκανε προσωπικα ενας ομοφυλοφιλος και δεν τον θελει, και αν εχει γνωρισει ποτε κανεναν προσωπικα, ενταξει. Προσωπικα, ενας καθηγητης μου ηταν, και παρα το οτι ηταν απιστευτα μορφωμενος και φοβερος καθηγητης, ολοι εβρισκαν την αφορμη να "κοροιδεψουν". Hell yeah. Αν μεγαλωνε αυτος ενα παιδι, τουλαχιστον θα ηξερε να του μαθει να μην συμπεριφερεται σαν ηλιθιος πιθηκος.
Και γιατι οι ομοφυλοφιλοι εχουν καποιο λογο να βρισκονται στις ιδιες προτασεις με βιαστες και δολοφονους, δεν γνωριζω. What's wrong with us και τη βρισκουμε μονο με επιθετικοτητα, παλι δε γνωριζω.

Posted Image


#32 Locust

Locust

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 3 posts

Posted 02 March 2008 - 02:22

Eγω θελω να πω πως δεν μιλαγα σοβαρα στα προηγουμενα ποστ(χιουμορακι), ειμαι αρνητικος σε καθε μορφη ενεργειας που στοχο εχει να περασει την ομοφιλοφιλια ως κατι το αποδεκτο και το φισιολογικο και ενοειτε πως σε καμια περηπτωση δεν θα ενεκρηνα και υιοθεσια παιδιων, δεν προκειτε να συνεχησω στη διεξαγωγη τη συζητησης οποτε μη μπειτε στο κοπο να μου παντησετε η να μου προβαλετε διαφορα επειχηρηματα, εχω την αποψη μου και αυτην δεν αλλαζει,αυτα.

V for Ventouzes

My blog

:df13952b:

http://copy-paste-64.blogspot.com/


#33 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 02 March 2008 - 08:16

Μα ρε man, αυτό κάνουμε σε αυτό το thread, όπως και σε όλα τα άλλα....καταθέτουμε απόψεις και συζητούμε πάνω τους. Δεν εξάγεται από πουθενά πως θα πρέπει να εισχωρήσεις ή να πεισθείς στις απόψεις του άλλου για να γίνει συζήτηση.

Επιπρόσθετα, το να σου προβάλλει κάποιος επιχειρήματα το κάνει πάνω στις θέσεις που καταθέτεις στην συζήτηση. Δεν το κάνει αυτό για να σου αλλάξει την άποψη ντε και καλά....παραδείγματος χάριν, αν θέλεις να είσαι ομοφοβικός, δεν θα σε σταματήσει κανένας (τουλ. μέχρι να μετατρέψεις την φοβία σου σε στάση με προεκτάσεις σε τρίτους). Απλά καλό θα είναι να προβάλλεις επιχειρήματα και να μην μπαίνεις στο thread με ειρωνεία, αλλά με διάθεση να ακουστείς. Αυτά στα γράφω απόλυτα καλοπροαίρετα και νομίζω ισχύουν για όλη την ομήγυρη, σε κάθε συζήτηση interneτική και μη....^^

Στον πατσά τώρα...:wooi2:

Στην σημερινή κοινωνία laraska1, θαρρώ πως η ομοφυλοφιλία με την παιδεραστία δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους. Επιπρόσθετα είμαι της άποψης πως η παιδεραστία είναι αρρώστια, και μάλιστα αρκετά σοβαρή που μπορεί να δημιουργήσει τεράστια προβλήματα τόσο στο υποκείμενο όσο ΚΥΡΙΩΣ και στο αντικείμενο της εκδήλωσής της. Νομίζω πως συγκρίνεις παντελώς ανόμοια φαινόμενα, βασιζόμενος πάνω σε ιδιαίτερες περιπτώσεις που η εκδήλωσή τους συμπίπτει και αλληλοσυμπληρώνεται.

Τόσο στο θέμα του γάμου (νομικής σύμβασης κατοχύρωσης δικαιωμάτων) όσο και της υιοθεσίας για ζευγάρια του ιδίου φύλου, η άποψη μου είναι ταυτόσημη. ΝΑΙ και ΝΑΙ. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε ως κοινωνία για να ξεφύγουμε από κόμπλεξ και αγκυλώσεις που ουσιαστικά ανήκουν στην λίθινη εποχή.
Και εκτιμώ πως θα έπρεπε πραγματικά να ντρεπόμαστε, που σαν Έλληνες (και καλά πνευματικοί φωστήρες και στυλοβάτες του δυτικού κόσμου, όπως ορεγόμαστε να αυτοπροσδιορισόμεθα), σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, δημοκρατίας και ισότητας, έχουμε άλλους να μας βάζουν τα γυαλιά σε τέτοια θέματα.

@Nikos1451. Νομίζω πως κάνεις την ίδια ακροβασία συσχέτισης με τον laraska1 στο επιχείρημά σου. Το γεγονός πως η ομοφυλοφιλία απαντάται συχνότατα στην φύση (όπως και η πολυγαμία αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) αποτελεί συντριπτικό επιχείρημα ενάντια στην θέση πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί παρά φύσιν πάθηση (ή ελαττωματική συμπεριφορά αν θες), η οποία και μικρή έως καμία σχέση έχει με την "ορθόδοξη"<--(ο χαρακτηρισμός είναι κυριολεκτικός και όχι θρησκευτικός) αντίληψη για την φύση του ανθρώπου.
Το παραπάνω αδιαμφισβήτητο γεγονός νομίζω πως δεν μπορούμε να το συσχετίσουμε με άλλα στοιχεία της ανθρώπινης φύσης για να το αναιρέσουμε. Δλδ, τα επιχειρήματα δεν λειτουργούν σε δίπολο χάριν κατηγοριοποίησης.

Ωραία κουβέντα παίδες, carry on...:riiight:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#34 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 02 March 2008 - 09:55

Ειμαι υπερ ολων των δικαιωματων που ζητουν οι gay εκτος απο ενα πραγμα.

Την υιοθεσια.

- Το να πιστευουμε οτι με το να μεγαλωσει ενα παιδι με gay γονεις δεν θα εχει καμμια ψυχολογικη επιπτωση στο παιδι, ειναι μαλλον ακυρο. Οι πιθανοτητες να εχει προβληματα στις σχεσεις του με το αλλο φυλο η γενικοτερα οταν θα μεγαλωσει, απλα και μονο επειδη δεν θα εχει βιωσει καποια πραγματα και καταστασεις που θεωρουνται δεδομενα, ειναι πολυ μεγαλες.

- Καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να μεγαλωσει σε μια κανονικη οικογενεια με πατερα και μητερα. Με το να δινουμε ενα παιδι για υιοθεσια σε gay ζευγαρι νομιζω οτι του στερουμε αυτο το δικαιωμα. Ιδιαιτερα οταν δεν υπαρχει ελλειψη απο στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν.

- Το ιδιο το παιδι μπορει να αγανακτησει και να θυμωσει με την ιδεα οτι δοθηκε σε gay γονεις. Δεν γινεται να του κρυψουν οτι ειναι υιοθετημενο, και μπορει να αποκτησει ηθικες αποψεις που θα του κανουν να νιωσει οργη για την κατασταση του. Επισης υπαρχει και νομικο προβλημα γιατι θα μπορουσε καλιστα οταν ενηλικιωθει να κανει μυνηση για το γεγονος οτι δοθηκε σε gay ζευγαρι και του στερηθηκαν καποια δικαιωματα.

- Τα στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν θα εχουν καθε λογο να νιωθουν ενοχλημενα οταν ενω περιμενουν χρονια ολακερα για παιδι, αυτα να δινονται σε gay γονεις.
Posted Image

#35 Carnival Of Rust

Carnival Of Rust

    Anime Newbie

  • Members
  • 51 posts

Posted 02 March 2008 - 10:21

Ειμαι υπερ ολων των δικαιωματων που ζητουν οι gay εκτος απο ενα πραγμα.

Την υιοθεσια.

- Το να πιστευουμε οτι με το να μεγαλωσει ενα παιδι με gay γονεις δεν θα εχει καμμια ψυχολογικη επιπτωση στο παιδι, ειναι μαλλον ακυρο. Οι πιθανοτητες να εχει προβληματα στις σχεσεις του με το αλλο φυλο η γενικοτερα οταν θα μεγαλωσει, απλα και μονο επειδη δεν θα εχει βιωσει καποια πραγματα και καταστασεις που θεωρουνται δεδομενα, ειναι πολυ μεγαλες.

- Καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να μεγαλωσει σε μια κανονικη οικογενεια με πατερα και μητερα. Με το να δινουμε ενα παιδι για υιοθεσια σε gay ζευγαρι νομιζω οτι του στερουμε αυτο το δικαιωμα. Ιδιαιτερα οταν δεν υπαρχει ελλειψη απο στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν.

- Το ιδιο το παιδι μπορει να αγανακτησει και να θυμωσει με την ιδεα οτι δοθηκε σε gay γονεις. Δεν γινεται να του κρυψουν οτι ειναι υιοθετημενο, και μπορει να αποκτησει ηθικες αποψεις που θα του κανουν να νιωσει οργη για την κατασταση του. Επισης υπαρχει και νομικο προβλημα γιατι θα μπορουσε καλιστα οταν ενηλικιωθει να κανει μυνηση για το γεγονος οτι δοθηκε σε gay ζευγαρι και του στερηθηκαν καποια δικαιωματα.

- Τα στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν θα εχουν καθε λογο να νιωθουν ενοχλημενα οταν ενω περιμενουν χρονια ολακερα για παιδι, αυτα να δινονται σε gay γονεις.


Eδω έχεις ένα τεράστιο λάθος δλδ τα άτομα που γίνανε ομοφυλόφιλοι έφταιγε η οικογένεια?.Σαφώς και όχι τώρα η ιδιαιτερότητα του καθενός το ανακαλύπτει στη πορεία το να υιοθετήσουν ομοφυλόφιλου ένα παιδί δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα για το λόγο ότι ο χαρακτήρας καλλιεργητέ και δεν νομίζω ότι το παιδί θα στερείτε την αγάπη και τη φροντίδα γιατί εχει ομοφυλόφιλους γονείς απλά το όλο θέμα προξενεί ταμπού και το βλέπουμε με αποστροφή μέγα λάθος με τη ταπεινή μου γνώμη πάντα.^ ^
Posted Image

#36 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 02 March 2008 - 10:32

Eδω έχεις ένα τεράστιο λάθος δλδ τα άτομα που γίνανε ομοφυλόφιλοι έφταιγε η οικογένεια?.

Δεν λεω οτι με gay γονεις θα γινει καποιος οπωςδηποτε gay... απλα οτι μπορει να εχει προβληματα στις σχεσεις του. Οι ψυχολογοι εχουν διαπιστωσει οτι ατομα που ειχαν ελλειψη σε πατρικο η μητρικο μοντελο, ειχαν μεγαλα ποσοστα αποτυχημενων η προβληματικων σχεσεων.
Posted Image

#37 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 March 2008 - 11:39

Ειμαι υπερ ολων των δικαιωματων που ζητουν οι gay εκτος απο ενα πραγμα.

Την υιοθεσια.

- Το να πιστευουμε οτι με το να μεγαλωσει ενα παιδι με gay γονεις δεν θα εχει καμμια ψυχολογικη επιπτωση στο παιδι, ειναι μαλλον ακυρο. Οι πιθανοτητες να εχει προβληματα στις σχεσεις του με το αλλο φυλο η γενικοτερα οταν θα μεγαλωσει, απλα και μονο επειδη δεν θα εχει βιωσει καποια πραγματα και καταστασεις που θεωρουνται δεδομενα, ειναι πολυ μεγαλες.


Παραδείγματα αυτών των καταστάσεων που δεν έχει βιώσει?Καθόλου άκυρο.Πέρα απο το γεγονός ότι έχουν υπάρξει τέτοια παιδιά εκ των οποίων τα περρισσότερα έγιναν ετεροφυλόφιλα (τώρα για το αν είχαν π.χ. τα αγόρια 800 + γκόμενες,λυπάμαι,δεν το γνωρίζω) νομίζω λέει κάτι.

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι αποκαλούμε πρόβλημα στις σχέσεις με το άλλο φύλο.Δεν θα μιλάει στο άλλο φύλο (δεν υσχίει,τα παιδιά τα ίδια το αποδυκνείουν αυτό), δεν θα έχει την στερεότυπη συμπεριφορά που πρέπει να έχει σε αυτή τη κοινωνία ως προς τα φύλα (εμένα θετικό μου ακούγεται) ,τι ακριβώς θες να πείς?


- Καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να μεγαλωσει σε μια κανονικη οικογενεια με πατερα και μητερα. Με το να δινουμε ενα παιδι για υιοθεσια σε gay ζευγαρι νομιζω οτι του στερουμε αυτο το δικαιωμα. Ιδιαιτερα οταν δεν υπαρχει ελλειψη απο στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν.

- Τα στραιητ ζευγαρια που θελουν να υιοθετησουν θα εχουν καθε λογο να νιωθουν ενοχλημενα οταν ενω περιμενουν χρονια ολακερα για παιδι, αυτα να δινονται σε gay γονεις.


Εδώ μάλλον βρίσκετε και το όλο παιχνίδι.'Κανονική',δλδ όπως τη ξέρουμε μέχρι σήμερα.Θα έλεγα πως κάθε άνθρωπος έχει το δικαίομα να μεγαλώσει μέσα σε μια αξιόλογη οικογένεια,δλδ μια οικογένεια που τον/ην φροντίζει και νοιάζεται για το παιδί,αν είναι να τα πούμε απλοικά.Το ότι δεν υπάρχει έλλειψη απο ετεροφυλόφιλα ζευγάρια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περρίσευμα παιδιών που πάνε για υοθεσία.Με λίγα λόγια αν ένα παιδί υοθετιθεί απο ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν σημαίνει ότι είναι το παιδί αυτό είναι μια επιλογή που στερήθηκε απο ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι.

Θα έλεγα στα στρέιτ ζευγάρια τόττε να τα βάλουν με τη γραφειοκρατεία,όχι με τους ομοφυλόφιλους.Υποτίθεται άλλωστε πως όταν υοθετείς ένα παιδί το κάνεις για να του δώσεις ένα σπιτικό.Το βρίσκω τρομερά εγωιστικό να ζηλεύει κανείς σε τέτοιες καταστάσεις.Αν το πέρναμε έτσι άλλωστε,τα στρέιτ αυτά ζευγάρια ζηλεύουν ήδη όσα στρέιτ ζευγάρια έχουν ήδη υοθετήσει.

- Το ιδιο το παιδι μπορει να αγανακτησει και να θυμωσει με την ιδεα οτι δοθηκε σε gay γονεις. Δεν γινεται να του κρυψουν οτι ειναι υιοθετημενο, και μπορει να αποκτησει ηθικες αποψεις που θα του κανουν να νιωσει οργη για την κατασταση του. Επισης υπαρχει και νομικο προβλημα γιατι θα μπορουσε καλιστα οταν ενηλικιωθει να κανει μυνηση για το γεγονος οτι δοθηκε σε gay ζευγαρι και του στερηθηκαν καποια δικαιωματα.


Ναι,υπάρχουν πιθανότητες.Το ίδιο είχε συμβεί όταν οι γυναίκες βγήκαν απο το σπίτι και διεκδήκησαν τη ψήφο και την ανεξαρτησία τους.Πιθανότατα κάποια παιδιά θα απαγοητευθούν απο το τι έγινε.Αυτό δεν αλλάζει ότι ένα μεγάλο (το μεγαλύτερο πιστεύω) μέρος των παιδιών που έχουν μεγαλώσει μέσα σε τέτοιες οικογένιες είναι σήμερα σε καλή ψυχολογική κατάσταση και δεν έχουν τέτοιου είδους ζόρια.

Τις ηθικές απόψεις αν θές να μας τις εξηγήσεις επειδή είναι ολίγον τι γενικό αυτό που λές.....

Το νομικό κομμάτι που λές δεν νομίζω πως υσχίει απο τα λίγα που ξέρω απο νομική.Άλλωστε καταρίπτεται αμέσως απο το επιχήρημα ότι σε αυτό το παιδί δόθηκε ένα σπιτικό να μεγαλώσει με ανθρώπους που το φροντίσαν.

Για το τελευταίο που πόσταρες,μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και μόνες μητέρες ή πατεράδες που δεν χρειάστηκαν βοήθεια για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.Ακόμη κι έτσι,μέσα σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι αναγκαστηκά υπάρχουν ρόλοι ανάμεσα στα μέλη του,όπως και στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια,οπότε δεν θα έπρεπε κανείς να ανυσηχεί για έλλειψη προτύπων.(Αν και το θεωρώ λυπηρό να θέλουμε να συνεχίζουν τα στερεότυπα των φύλων στις σχέσεις μέσα απο την οικογένεια,αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα).


Αν είναι να πώ και τη δικιά μου άποψη, δεν νομίζώ ότι είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι είμαι υπέρ.Τώρα το γιατί υπάρχει τόσο πρόβλημα στην αποδοχή για κάτι που είναι πολύ απλό,εγώ προσωπικός απλά πιστεύω ότι υσχίουν πολλά ταυτόχρονα.Και οι δυτικές κοινωνίες κάνουν πως δεν είναι έτοιμες γιατί φοβούνται το καινούργιο απο ένα τέτοιο βήμα, και οι ομοφυλόφιλοι και των 2 φύλων δεν έχουν διεκδηκήσει και τόσο δυναμικά τα δικαιώματα τους και δυστηχώς ο κόσμος μας έχει βολευτεί σε μια απόλυτα στερεότυπη φάση ως προς το πως πρέπει να είναι μια οικογένεια και ακόμη περισσότερο ως προς το πώς πρέπει να είναι τα φύλα.Τα επιχηρήματα νομίζω υπάρχουν.Οι άνθρωποι δεν θέλουν να τα δούνε ή να τα ακούσουν.
Posted Image

#38 d.x

d.x

    Everybody lies

  • Members
  • 24 posts

Posted 02 March 2008 - 11:53

Κοιτάξτε αν ένα ζευγάρι θέλει να επισημοποιήσει την σχέση του ας το κάνει δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ή ένσταση για αυτό.
Το να υιοθετήσει ένα παιδί είναι μια άλλη ιστορία γιατί:
-Το παιδί χρειάζεται ένα αντρικό και ένα γυναικείο πρότυπο μέσα στο σπίτι κάτι το οποίο δεν μπορεί ένα ζευγάρι αντρών ή γυναικών να του προσφέρει.
-Στην κοινωνία που ζούμε κάτι τέτοιο είναι ακόμα taboo και το παιδί θα έχει προβλήματα στο σχολείο από τα άλλα παιδιά λόγο της ιδιαιτερότητας της οικογένειας
Οπότε μια τέτοια κίνηση δεν θα ήταν και ότι καλύτερο αν την δεις από την οπτική γωνία του παιδιού και θα ήταν καλό να μην επιτρέπετε η υιοθεσία σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια με νόμο.
Και αν μου πείτε είναι δικαίωμα τους να κάνουν κάτι τέτοιο θέλω να σας πω πως είναι και δικαίωμα του παιδιού να ζήσει σε μια φυσιολογική οικογένεια (όσο αυτό είναι εφικτό ).
When in doubt, tell the truth.

#39 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 02 March 2008 - 12:14

Λοιπον, συμφωνω οτι θα επρεπε να γινονται και τα δυο...και ο γαμος μεταξυ ομοφυλοφιλων, και η υιοθεσια απο τετοια ζευγαρια. Ενας βασικος λογος που τιθεμαι υπερ του γαμου των ομοφυλοφιλων, ειναι οπως παρεθεσε και η αγαπητη Δαρκχιλδη, οτι πλεον ο γαμος δεν αποτελει μυστηριο, αλλα νομικη καλυψη των δυο ατομων.Κοινως..ναι, θελεις να φωναξεις την αγαπη σου για τον αλλον μπροστα σε προσκεκλημενους, αλλα αυτο ειναι η τελετη...η ουσια του γαμου ειναι να μη μεινει κανεις ξεκρεμαστος. Ενα ζευγαρι μπορει να αποκτα στην απο κοινου πορεια του, πολλα πραγματα, περιουσια κτλ κτλ..το ορθο λοιπον, αφου απο κοινου αποκτουν κατι, ειναι να μην πηγαινει χαμενο αν κατι στραβωσει-πχ πεθαινει ο ενας εκ των δυο. Σωστο ειναι λοιπον, οτι οπως γινεται σε ετεροφυλικα ζευγαρια, και ειναι καλυμμενα σε τετοιες περιπτωσεις, ετσι να γινεται και στα ομοφυλοφιλικα ζευγαρια. Στο κατω κατω, οπως προαναφερθη, ανθρωποι ειμαστε ολοι, και εχουμε ισα δικαιωματα οπως και υποχρεωσεις...
Γι αυτο το λογο λοιπον, τασσομαι υπερ και της υιοθεσιας απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια (ΠΑΝΤΑ εννοειται οταν ειναι παντρεμενα). Ενα παιδι που δεν εχει σπιτι να μεινει, ή το εχει "πεταξει" η μανα που το γεννησε, ποσο χειροτερα θα περασει σε ενα σπιτι οπου υπαρχουν δυο ανθρωποι του ιδιου φυλου που το αγαπανε...γιατι περι αυτου προκειται..μιλαμε για την φροντιδα ενος παιδιου απορριπτεου απο τους φυσικους του γονεις..(οι οποιοι btw λογικα ειναι straight)..Λοιπον, εδω θελω να πω, οτι το γεγονος οτι καποια πραγματα ειναι taboo για την κοινωνια, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινονται, απλα σημαινει οτι πρεπει να παψουν να ειναι taboo. Το γεγονος οτι τα παιδακια στο σχολειο μπορει να κοροιδευουν ενα αλλο που οι γονεις του ειναι ομοφυλοφιλοι, δειχνει την αγωγη που λαμβανουν απο το σπιτι τους, απο εξισου κλειστομυαλους γονεις. Επειδη δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην ειναι πληρως αποδεκτο κατι τετοιο, σημαινει οτι οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να παραιτηθουν απο το δικαιωμα τους να γινουν γονεις?Απο τη στιγμη λοιπον, που οι ομοφυλοφιλοι ως πολιτες, εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις προς την κοινωνια με τους ετεροφυλοφιλους, δε θα επρεπε να παραιτουνται απο τα δικαιωματα τους που ειναι ιδια με τους ετεροφυλοφιλους.
Απο την αλλη, ειμαι της αποψης, οτι ναι, ισως χρειαζεται προτυπο και απο τα δυο φυλα ενα παιδι για να μεγαλωσει "σωστα"..αλλα αυτο πλεον στην κοινωνια μας εχει σχεδον καταργηθει. Αυτο αποδεικνυεται απο τα χωρισμενα ζευγαρια.Τα παιδια τους, με μερικες εξαιρεσεις, μεγαλωνουν σωστα, ακομα και οταν ο ενας απο τους δυο γονεις δεν ζει μαζι στο σπιτι. Κατα την αποψη μου, ενα παιδι μεγαλωνει σωστα οταν βλεπει δυο γονεις οποιουδηποτε φυλου αγαπημενους, παρα ντε και καλα εναν μπαμπα και μια μαμα πλακωμενους. Στο κατω κατω, αν ειχαμε ολοι ανοιχτο μυαλο οπως οφειλουμε, θα βλεπαμε οτι ενα παιδι δεν μεγαλωνει μονο με τους γονεις του, αλλα περιβαλλεται απο οικογενεια, η οποια περιλαμβανει ατομα και των δυο φυλων. Καπου θα βρει προτυπο αν θελει..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#40 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 02 March 2008 - 12:16

Παραδείγματα αυτών των καταστάσεων που δεν έχει βιώσει?Καθόλου άκυρο.Πέρα απο το γεγονός ότι έχουν υπάρξει τέτοια παιδιά εκ των οποίων τα περρισσότερα έγιναν ετεροφυλόφιλα (τώρα για το αν είχαν π.χ. τα αγόρια 800 + γκόμενες,λυπάμαι,δεν το γνωρίζω) νομίζω λέει κάτι.

Μα αυτο δεν ειναι κατι που γινεται εδω και χρονια. Εχω την εντυπωση οτι το φαινομενο υιοθεσιας σε gay ζευγαρια ειναι ενα πολυ προσφατο φαινομενο που ισχυει (αν ισχυει) σε απειροελαχιστες χωρες. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν case studies για να στηριζουν αυτα που λες.

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι αποκαλούμε πρόβλημα στις σχέσεις με το άλλο φύλο.Δεν θα μιλάει στο άλλο φύλο (δεν υσχίει,τα παιδιά τα ίδια το αποδυκνείουν αυτό), δεν θα έχει την στερεότυπη συμπεριφορά που πρέπει να έχει σε αυτή τη κοινωνία ως προς τα φύλα (εμένα θετικό μου ακούγεται) ,τι ακριβώς θες να πείς?

Στερεοτυπικο το φυσιολογικο? Δεν νομιζω... Και αλλωστε δεν μιλαμε για τους ανθρωπινους νομους μονο αλλα και της φυσης. Το παιδι χρειαζεται να εχει αντρικο και γυναικειο προτυπο για να χειριστει αξιολογα τις σχεσεις του με αυτα τα φυλα ειτε ειναι ερωτικες ειτε οχι.

Το ότι δεν υπάρχει έλλειψη απο ετεροφυλόφιλα ζευγάρια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περρίσευμα παιδιών που πάνε για υοθεσία.Με λίγα λόγια αν ένα παιδί υοθετιθεί απο ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι δεν σημαίνει ότι είναι το παιδί αυτό είναι μια επιλογή που στερήθηκε απο ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι.

αυτο δεν ισχυει. και τα παιδια ειναι λιγα και οι ελεγχοι καταλληλοτητας των γονεων ειναι εξονυχιστικοι. Εχω φιλικο ετεροφυλικο ζευγαρι που εχει περασει αυτη την δοκιμασια. Θα ηταν πυρ και μανια ετσι και τους απεριπταν για να δωσουν το παιδι σε gay ζευγαρι.

Πιθανότατα κάποια παιδιά θα απαγοητευθούν απο το τι έγινε.Αυτό δεν αλλάζει ότι ένα μεγάλο (το μεγαλύτερο πιστεύω) μέρος των παιδιών που έχουν μεγαλώσει μέσα σε τέτοιες οικογένιες είναι σήμερα σε καλή ψυχολογική κατάσταση και δεν έχουν τέτοιου είδους ζόρια.

Τις ηθικές απόψεις αν θές να μας τις εξηγήσεις επειδή είναι ολίγον τι γενικό αυτό που λές.....

παλι που ειναι τα case studies που λες? Σιγουρα πολλα παιδια θα απογοητευθουν με την κατασταση, και πολλα μπορει να εχουν προβληματα καταθλιψης η συμπεριφορας. Πολλα μπορει ακομα και να μισησουν τους gay για αυτο το λογο. Πολλα μπορει να νιωσουν αδικημενα που καποιος τους στερησε το δικαιωμα να γνωρισουν μανα η πατερα, και νομιζω οτι νομικα εχουν βαση να κινηθουν για αποζημιωση.
Posted Image

#41 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 02 March 2008 - 12:21


LGBT adoption - Wikipedia, the free encyclopedia
LGBT parenting - Wikipedia, the free encyclopedia

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#42 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 March 2008 - 12:35

Μιλας σαν ειναι κατι που γινεται εδω και χρονια. Εχω την εντυπωση οτι το φαινομενο υιοθεσιας σε gay ζευγαρια ειναι ενα πολυ προσφατο φαινομενο που ισχυει (αν ισχυει) σε απειροελαχιστες χωρες. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν case studies για να στηριζουν αυτα που λες.


Μιλάμε για ένα κοινωνικό φαινόμενο το οποίο και κρυβόταν για χρόνια.Είναι κάτι το οποίο συμβαίνει εδώ και χρόνια,όχι όμως με τη μορφή αναγνωρισμένης οικογένειας απο το νόμο.Ποιο πολύ για ομοφυλόφιλους γονείς που μεγαλώνουν μόνοι το παιδί τους μιλάμε.Case studies?Κοίτα στα λινκ που έδωσε ο Dante παρακαλώ.

APA Policy Statement on Sexual Orientation, Parents, & Children

Στερεοτυπικο το φυσιολογικο? Δεν νομιζω... Και αλλωστε δεν μιλαμε για τους ανθρωπινους νομους μονο αλλα και της φυσης. Το παιδι χρειαζεται να εχει αντρικο και γυναικειο προτυπο για να χειριστει αξιολογα τις σχεσεις του με αυτα τα φυλα ειτε ειναι ερωτικες ειτε οχι.


Φυσιολογικό είναι του μέσου όρου,αυτό το οποίο κυριαρχεί απο περιοχή σε περιοχή.Νομίζω ότι στο θέμα φύση απαντήσαμε και πιο πάνω.Το ζήτημα είναι ότι σταθερό αντρικό και γυναικείο πρότυπο δεν υπάρχει.Άλλο είναι αυτό το πρότυπο στη Ταιλάνδη,άλλο στην Ελλάδα και άλλο στη Βραζιλία.Δεν μιλάμε οπότε για κάτι σταθερό όταν μιλάμε για φυσιολογικό.

Οι ρόλοι αντρών και γυναικών αλλάζουν απο κοινωνία σε κοινωνία.Το να μιλάμε για σταθερούς τέτοιους ρόλους οπότε είναι νομίζω ολίγον τι τρελο.Το παιδί θα έλεγα χρειάζεται φροντίδα και ανθρώπινο πρότυπο,όχι πρότυπο φύλου.Επαναλαμβάνω,εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω την οικογένεια ως μέσο για να περάσουν στερεότυπα.

αυτο δεν ισχυει. και τα παιδια ειναι λιγα και οι ελεγχοι καταλληλοτητας των γονεων ειναι εξονυχιστικοι. Εχω φιλικο ετεροφυλικο ζευγαρι που εχει περασει αυτη την δοκιμασια. Θα ηταν πυρ και μανια ετσι και τους απεριπταν για να δωσουν το παιδι σε gay ζευγαρι.


Εδώ νομίζω θα ήταν καλό κάποιος που ξέρει απο νομική να πεί κάτι για να δούμε τι υσχίει.

Λυπάμαι για τους φίλους σου αλλά δεν δέχομαι ότι ο θυμός τους είναι δικαιολογημένος.Στο κάτω κάτω ένα σωρό ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν έχουν τα ίδια δικαιόματα με αυτούς αλλά ζούνε με λιγότερες δυνατότητες.Άλλος θα έπρεπε να είναι θυμωμένος...

παλι που ειναι τα case studies που λες? Σιγουρα πολλα παιδια θα απογοητευθουν με την κατασταση, και πολλα μπορει να εχουν προβληματα καταθλιψης η συμπεριφορας. Πολλα μπορει ακομα και να μισησουν τους gay για αυτο το λογο. Πολλα μπορει να νιωσουν αδικημενα που καποιος τους στερησε το δικαιωμα να γνωρισουν μανα η πατερα, και νομιζω οτι νομικα εχουν βαση να αντισταθουν.


Διάβασε το '2 στους 20 γκέι και λεσβίες',δές αν θές κάποια καλά ντοκιμαντέρ του National Geographic (ναι,έχουν κάνει και για αυτό το θέμα).Το πρόβλημα είναι ότι μιλάμε κυρίως για βιβλία εδώ,όχι για λινκς αν και τέτοια έχει δώσει ήδη ο Dante.

The kids are all right

Είναι μια αρχή και αυτά.
Posted Image

#43 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 02 March 2008 - 12:35

LGBT adoption - Wikipedia, the free encyclopedia
LGBT parenting - Wikipedia, the free encyclopedia

μου κανει εντυπωση που τα νουμερα ειναι τοσο μεγαλα (αν μπορει να εμπιστευτει κανεις την Wikipedia), αλλα παλι ειναι πολυ προσφατο το φαινομενο για να βγαλει κανεις συμπερασμα για το τι αντικτυπο θα εχει σε αυτα τα παιδια η κατασταση. Θα πρεπει να ενηλικιωθει μεγαλος αριθμος απο αυτα και να γινουν πολλες και αμεροληπτες μελετες.

Ολα αυτα δεν αλλαζουν το γεγονος οτι ενα παιδι εχει αναγκη και δικαιωμα σε μπαμπα και μαμα, και οτι τα στραιητ ζευγαρια εχουν δικαιωμα να υιοθετουν πιο ευκολα.
Posted Image

#44 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 March 2008 - 12:40

μου κανει εντυπωση που τα νουμερα ειναι τοσο μεγαλα (αν μπορει να εμπιστευτει κανεις την Wikipedia), αλλα παλι ειναι πολυ προσφατο το φαινομενο για να βγαλει κανεις συμπερασμα για το τι αντικτυπο θα εχει σε αυτα τα παιδια η κατασταση. Θα πρεπει να ενηλικιωθει μεγαλος αριθμος απο αυτα και να γινουν πολλες και αμεροληπτες μελετες.

Ολα αυτα δεν αλλαζουν το γεγονος οτι ενα παιδι εχει αναγκη και δικαιωμα σε μπαμπα και μαμα, και οτι τα στραιητ ζευγαρια εχουν δικαιωμα να υιοθετουν πιο ευκολα.


Αν δεν κάνω λάθος στα λινκς δείχνει ότι ένας αρκετά ικανοποιητικός βαθμός απο αυτά είναι ενίληκα.

Με λίγα λόγια έτσι κι αλλιώς δεν είσαι διαθετιμένος να δώσεις τέτοια ευκαιρία σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

Ένα παιδί χρειάζεται αγάπη,φροντίδα,προστασία όσο κλισέ και αν ακούγεται αυτό.Μην ξεχνάμε ότι τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια,ακριβώς επειδή είναι κινούμενος στόχος για πολλούς δίνουν το 200%+ των δυναντοτήτων τους.

Με λίγο ψάξιμο παραπάνω επίσης

news in.gr - Ομαλή η ανάπτυξη των παιδιών που ανατρέφονται από ομοφυλόφιλες γυναίκες
Posted Image

#45 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 02 March 2008 - 12:53

Με λίγα λόγια έτσι κι αλλιώς δεν είσαι διαθετιμένος να δώσεις τέτοια ευκαιρία σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

Οπως πολλοι αλλοι, εχω τις ανυσηχιες μου για το θεμα τις οποιες παρεθεσα στα παραπανω ποστ. Πιστευω οτι θελει πολυ προσοχη και δεν θα το συζητουσαμε καν αν δεν ηταν ενα εξαιρετικα controversial θεμα.

Δεν ειναι το ζητημα το αν θα τους δωσουμε την ευκαιρια η οχι, αλλα οτι προκειται για κατι που πρεπει να εξεταστει διεξοδικα απο ολες τις πλευρες.
Posted Image