Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Υπαρχει θεος ;


  • This topic is locked This topic is locked
617 replies to this topic

Poll: Υπαρχει θεος ; (168 member(s) have cast votes)

Υπαρχει θεος ;

  1. ναι (666 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  2. οχι (777 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  3. δεν ξέρω (888 votes [38.10%])

    Percentage of vote: 38.10%

Vote

#601 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 July 2008 - 20:39

οι άθεοι δεν έχουν την πραγματική ιδέα για ορθοδοξία
όταν λέω την παραμικρή,την παραμικρή

Chief_Chips, μου λύνεις μια απορία; Που ακριβώς κολλάει η ορθοδοξία σε ένα thread με τίτλο "Υπάρχει Θεός;" (και όχι με τίτλο "Είναι η ορθοδοξία η πιο σωστή θρησκεία;").

Ποτέ δεν παύει να με εκπήσσει η ανικανότητα των θρησκόληπτων να δουν τέτοιες συζητήσεις υπό φιλοσοφικό και όχι υπό δογματικό πρίσμα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#602 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 20:40

Το κείμενο πάλι δεν με πείθει.
Κοιτάζοντας μετά ποιοι είναι οι ιδρυτές του site είδα ότι είναι άνθρωποι τις εκκλησίες. Δεν είναι και ότι ποιο αντικειμενικό υπάρχει. Αν υπάρχει κανένα άλλο κείμενο ωστόσο από ανεξάρτητη πηγή να το διαβάσω ευχαρίστως.

αν θέλεις να μάθεις γιατί υπάρχει το κακό,τι είναι το κακό και όλα αυτά απλά θέλεις πολύ διάβασμα από συγγράμματα των Αγίων Πατέρων

#603 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 20:41

Chief_Chips, μου λύνεις μια απορία; Που ακριβώς κολλάει η ορθοδοξία σε ένα thread με τίτλο "Υπάρχει Θεός;" (και όχι με τίτλο "Είναι η ορθοδοξία η πιο σωστή θρησκεία;").

Ποτέ δεν παύει να με εκπήσσει η ανικανότητα των θρησκόληπτων να δουν τέτοιες συζητήσεις υπό φιλοσοφικό και όχι υπό δογματικό πρίσμα.

επειδή πιστεύω ότι ο πραγματικός Θεός είναι ο Θεός που ακούγεται στο Πιστεύω

#604 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 July 2008 - 20:41

τι επιχειρήματα θέλεις;;;ο Θεός ούτε να αποδειχθεί μπορεί,ούτε να οριστεί,ούτε να μιλήσεις για το Θεό μπορείς,είναι ευκολότερο να μιλάς για το τι δεν είναι ο Θεός παρά για το τι είναι όπως έλεγε και ο ψευδο-Διονύσιος ο αεροπαγίτης.το θέμα είναι ότι οι άπιστοι αν ήξεραν έστω και κάτι από ορθοδοξία δεν θα είχαν συνέχεια αυτά τα ανόητα ερωτήματα.


Αφού λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει ορισμός του θεού ούτε να αποδειχθεί, πως ως πιστός μας λές να πιστέψουμε σε αυτά που μας λέει η θρησκεία σου? Ανόητο ερώτημα?

Επίσης συγνώμη που το λέω, αλλά

-αμφιβάλλω αν ο οποιοσδήποτε έχει 100% ολοκληρωμένη γνώση για το οτιδήποτε. Έχοντας όμως τη πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα, και ζώντας σε μια ορθόδοξη χώρα, οι ''άπιστοι'' πιστεύω όλο και κάτι ξέρουν για να απορίπτουν την ορθοδοξία.

Για πές μου κάτι που δεν ξέρω και θα με έκανε να αλλάξω την άποψη μου για την ορθοδοξία, που κατ' εμέ είναι μια συντιριτική, γεμάτη στερεότυπα και προκαταλήψης θρησκεία?

υ.γ. πάλι πάμε να βγούμε οφ τόπικ μου φένεται

υ.γ.2. άντε να σκοτώσουμε λίγο χρόνο:yawn2:
Posted Image

#605 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 20:48

Αφού λοιπόν δεν μπορεί να υπάρξει ορισμός του θεού ούτε να αποδειχθεί, πως ως πιστός μας λές να πιστέψουμε σε αυτά που μας λέει η θρησκεία σου? Ανόητο ερώτημα?

Επίσης συγνώμη που το λέω, αλλά

-αμφιβάλλω αν ο οποιοσδήποτε έχει 100% ολοκληρωμένη γνώση για το οτιδήποτε. Έχοντας όμως τη πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα, και ζώντας σε μια ορθόδοξη χώρα, οι ''άπιστοι'' πιστεύω όλο και κάτι ξέρουν για να απορίπτουν την ορθοδοξία.

Για πές μου κάτι που δεν ξέρω και θα με έκανε να αλλάξω την άποψη μου για την ορθοδοξία, που κατ' εμέ είναι μια συντιριτική, γεμάτη στερεότυπα και προκαταλήψης θρησκεία?

υ.γ. πάλι πάμε να βγούμε οφ τόπικ μου φένεται

υ.γ.2. άντε να σκοτώσουμε λίγο χρόνο:yawn2:


ο Θεός δεν είναι γνωστός κατά του ουσία Του καθώς είναι αμέθεκτη
μεθεκτές φυσικά όμως είναι οι άκτιστες ενέργειες Του
και ναι οι άπιστοι δεν έχουν ιδέα από Ορθοδοξία,αν ήξεραν έστω και κάτι δνε θα έκαναν τα ίδια ερωτήματα συνέχεια.Απλά δείχνουν πόσο αδιάβαστοι είναι.

#606 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 20:49

Ακόμα περιμένω απάντηση στο προηγούμενο μου ερώτημα. Και ποιος ορίζει ποια είναι η ορθοδοξία;
Posted Image

#607 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 27 July 2008 - 20:51

ο Θεός δεν είναι γνωστός κατά του ουσία Του καθώς είναι αμέθεκτη
μεθεκτές φυσικά όμως είναι οι άκτιστες ενέργειες Του
και ναι οι άπιστοι δεν έχουν ιδέα από Ορθοδοξία,αν ήξεραν έστω και κάτι δνε θα έκαναν τα ίδια ερωτήματα συνέχεια.Απλά δείχνουν πόσο αδιάβαστοι είναι.



Δεν βλεπω πουθενα στον τιτλο του thread: "Μονο για διαβασμενους"
Και αμ δεν πιστευεις σε κτ γιατι να κατσεις να διαβασεις γι'αυτο



Ακόμα περιμένω απάντηση στο προηγούμενο μου ερώτημα. Και ποιος ορίζει ποια είναι η ορθοδοξία;


Δεν νομιζω πως υπαρχει απαντηση σε αυτο.

Αλλωστε οι εποχες εχουν αλλαξει, ο ανθρωπος δεν χρειαζεται τον Θεο, ή τους θεους ή οτιδηποτε τελοςπαντων, κατι το οποιο γινοταν παλια (πολυ παλια ομως)

PS: Πιστευω στον Θεο

Posted ImagePosted Image


#608 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 20:55

Ακόμα περιμένω απάντηση στο προηγούμενο μου ερώτημα. Και ποιος ορίζει ποια είναι η ορθοδοξία;

και τι εννοείς με αυτό
γιατί να είναι ορθοδοξία ας πούμε η πραγματική ορθοδοξία και όχι οι προτεστάντες;;;

#609 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 July 2008 - 20:57

επειδή πιστεύω ότι ο πραγματικός Θεός είναι ο Θεός που ακούγεται στο Πιστεύω

Ακριβώς αυτό που περίμενα. Πάμε άλλη μία, λοιπόν.

Σ' αυτό το thread δεν διαπραγματευόμαστε ποιος είναι ο πραγματικός θεός. Μας είναι αδιάφορο, αν θες. Σ' αυτό το thread διαπραγματευόμαστε το αν υπάρχει θεός ή όχι. Κατά προτίμηση με επιχειρήματα και όχι με δόγματα.

Be on topic.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#610 ::Eye Rean::

::Eye Rean::

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 27 July 2008 - 20:58

... Άρα όλα είναι σχετικά...? Δεν έχω και καλή ιδέα επί του θέματος, αλλά η Εκκλησία ή ο Χριστός δεν είχε ορίσει τι είναι η ορθοδοξία...? Ή κάτι τέτοιο...? :S

EDIT: 'Δεν ξέρω' αν υπάρχει θεός... (για να μην είμαι και τελείως οφ..)



#611 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 21:05

Πείτε μου αν κάνω λάθος ορθοδοξία=ορθή δοξασία=σωστή πίστη.

Άρα τη ορίζει τη σωστή πίστη.
Posted Image

#612 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 21:33

Πείτε μου αν κάνω λάθος ορθοδοξία=ορθή δοξασία=σωστή πίστη.

Άρα τη ορίζει τη σωστή πίστη.

την ιστορία του σχίματος την ξέρεις;;;τις αιρέσεις;;;απλά η ορθοδοξία είναι η Εκκλησία που έμεινε αναλοίωτη από τον καιρό της Πεντηκοστής

#613 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 27 July 2008 - 21:43

την ιστορία του σχίματος την ξέρεις;;;τις αιρέσεις;;;απλά η ορθοδοξία είναι η Εκκλησία που έμεινε αναλοίωτη από τον καιρό της Πεντηκοστής


So what? Αυτο ειναι που οριζει την σωστη πιστη?!?!:erk:

Posted ImagePosted Image


#614 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 21:59

So what? Αυτο ειναι που οριζει την σωστη πιστη?!?!:erk:

καλά δεν μπορώ να σας καταλάβω
το μόνο που θέλεται δεν είναι να μάθεται αν υπάρχει Θεός η όχι αλλά να βγάλεται το μισός σας για την Ορθοδοξία

#615 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 27 July 2008 - 22:33

την ιστορία του σχίματος την ξέρεις;;;τις αιρέσεις;;;απλά η ορθοδοξία είναι η Εκκλησία που έμεινε αναλοίωτη από τον καιρό της Πεντηκοστής

Άντε κι έλεγα ΔΕ θα ποστάρω...Για πες μου λοιπόν επειδή μονλεκτικά ανέφερες τις αιρέσεις ποιός ορίζει ποιές είναι αυτές και με ποια κριτήρια?Ή μάλλον ακόμα καλύτερα τόσοι άνθρωποι βγήκαν και σου είπαν ο τίτλος του thread είναι "υπάρχει θεός?" γιατί καλέ μου άνθρωπε εμμένεις να προσπαθήσεις να πείσεις ότι η ορθοδοξία είναι η καλύτερη πίστη αντί να μας δώσεις 2-3 επιχειρήματα για την ύπαρξη του θεού που προφανώς είναι η άποψή σου?
Posted Image