Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#31 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 February 2008 - 14:23

Η 7η τέχνη δεν παρακμάζει επειδή οι άνθρωποι δεν προτιμούν τους κινηματογράφους. Η 7η τέχνη παρακμάζει επειδή ακολουθεί τα γούστα των ανθρώπων σήμερα.


Και όχι μόνο αυτό αλλά προσπαθούν να ευχαριστήσουν την αμερικάνικη κυβέρνηση και να προωθήσουν την πολιτική της, και να μην προσβάλλουν κανένα. Ιδίως οι παραγωγοί/σκηνοθέτες του Hollywood. Αυτό όμως τελικά δεν είναι δημιούργημα αλλά έκτρωμα. Όπως έτρωμα κάνανε και το βιβλίο του Pullman. Αν είναι έτσι, no thank you λέω στον κινηματογράφο. Αν δεν πεις τα πράγματα όπως τα σκέφτεσαι, αν δεν δώσεις στον άλλο να καταλάβει ότι "ξέρεις κάτι, δεν συμφωνώ με αυτό, και το κατακρίνω", τότε δεν δημιουργείς, και μην περιμένεις το κοινό να ανταποκριθεί πλήρως. Θα υπάρχουν άτομα που θα πούν "ρε φίλε, αυτό δεν είναι ταινία, είναι πατάτα". Και θα είναι πολλοί αυτοί. Είναι ελάχιστες οι ταινίες που πραγματικά αξίζουν και θίγουν κάποια πράγματα, όπως θα'πρεπε.

Και βασικά λυπάμαι και κάτι άλλο. Ότι προσπαθούν να επιβάλλουν τις "αμερικανιές" και στους υπόλοιπους.

#32 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 25 February 2008 - 14:35

αυτοι που συγκρινουν την τηλεοραση με το κινηματογραφο να μην ξεχνανε οτι στην Ελλαδα χανουμε 40% της εικονας λογω του 4:3...
Posted Image

#33 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 25 February 2008 - 20:24

Και όχι μόνο αυτό αλλά προσπαθούν να ευχαριστήσουν την αμερικάνικη κυβέρνηση και να προωθήσουν την πολιτική της, και να μην προσβάλλουν κανένα. Ιδίως οι παραγωγοί/σκηνοθέτες του Hollywood. Αυτό όμως τελικά δεν είναι δημιούργημα αλλά έκτρωμα. Όπως έτρωμα κάνανε και το βιβλίο του Pullman. Αν είναι έτσι, no thank you λέω στον κινηματογράφο. Αν δεν πεις τα πράγματα όπως τα σκέφτεσαι, αν δεν δώσεις στον άλλο να καταλάβει ότι "ξέρεις κάτι, δεν συμφωνώ με αυτό, και το κατακρίνω", τότε δεν δημιουργείς, και μην περιμένεις το κοινό να ανταποκριθεί πλήρως. Θα υπάρχουν άτομα που θα πούν "ρε φίλε, αυτό δεν είναι ταινία, είναι πατάτα". Και θα είναι πολλοί αυτοί. Είναι ελάχιστες οι ταινίες που πραγματικά αξίζουν και θίγουν κάποια πράγματα, όπως θα'πρεπε.

Και βασικά λυπάμαι και κάτι άλλο. Ότι προσπαθούν να επιβάλλουν τις "αμερικανιές" και στους υπόλοιπους.


για κάποιο λόγο ταυτίζεις τον κινηματογράφο με την αμερική και το hollywood.
δε σ'αρέσει? μην το βλέπεις. υπάρχουν δεκάδες ενδιαφέρουσες μη-αμερικάνικες, μη-hollywood ταινίες που βγαίνουν κάθε χρόνο.
Posted Image

#34 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 February 2008 - 12:57

θυμαμαι που πηγαινα καθε εβδομαδα στο National Film Theater στο Λονδινο που εβαζε παλιες κλασσικες ταινιες απο ολο τον κοσμο αλλα και αγνωστα διαμαντια. Και εδω βλεπω καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια

Μια ταινια για τον κινηματογραφο μονο εκει μπορεις να την απολαυσεις γιατι εκει βλεπεις αλληλουχια φωτογραφιων ενω στην τηλεοραση δε βλεπεις παρα ενα καθοδικο σωληνα.

Η τηλεοραση εχει αντικαταστησει το σινεμα και το εχει αλλοιωσει

Οσο για αλλες πολιτιστικες εκδηλωσεις όπως θέατρο (δεν εννοω τις επιθεωρήσεις), μουσεια, εκθεσεις, κλπ ειναι σε πολυ χειροτερη μοιρα.

Ειναι το λεγομενο "πολιτιστικό κεφάλαιο" του Bourdieu. Aν δεν μαθεις απο μικρος να αγαπας την Τεχνη (και αυτο συχνά δυστηχώς συνάδει με την κοινωνική τάξη που ανήκεις), δύσκολα θα αλλαξεις οταν μεγαλωσεις και εχεις ηδη προκαταλήψεις. Το οτι ενα παιδι δεν εχει βιβλιοθηκη στο σπιτι του, βλεπει σκουπιδια στην τηλεοραση και παιζει βιντεοπαιχνιδια, επιδρά καταλυτικά αργότερα στον τροπο σκεψης του. Απο εκει βγαινουν και οι κοινωνικες προκαταληψεις του να εισαι κουλτουριαρης, να εισαι λατρης των ευπεπτων ταινιων κλπ.


αλλα και παλι, το να βλεπεις ταινια ειναι μια μονοδρομη επικοινωνια. Καλες και οι ταινιες αλλα χρειαζεται και κατι πιο απτό, που να νιωθεις οτι συμμετεχεις.


Μην κρινετε απο την Ελλαδα που επενδυει ελαχιστα στο σινεμα, με παραγωγες που θα μπορουσαν ανετα να γυριστουν για την τηλεοραση.

Το σινεμα βρισκεται σε ενα νεο σταδιο με την ψηφιακη αναβιωση των παλιων και θεωρουμενων χαμενων ταινιων, την προβολη ταινιων απο ολον τον κοσμο,τη διευκολυνση της διεθνους επικοινωνιας και της ανταλλαγης ιδεων, την ευκολοτερη πληροφορηση αλλά και την πειρατία.

Μονο προβλημα ο καταιγισμος ταινιων. Σε κανουν να θες να δεις ολο και περισσοτερο με αποτελεσμα να υπαρχει κορεσμος. Ισως αν σκεφτει κανεις "how much is enough" να μπορει να απολαυσει το σινεμα καλυτερα.

#35 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 26 February 2008 - 14:40

Το μοναδικό που μου την σπάει με τα multiplex cinemas είναι όταν από τις 10 αίθουσες στις 6 θα παίζεται π.χ. Ο Asterix στους Ολυμπιακούς Αγώνες (καλή φάση η ταινία) αντι να παίξει και τίποτα άλλες ταινίες. Το αποθημένο αυτό μου έμεινε όταν στην δεύτερη κιόλας εβδομάδα προβολής του Borat (από τις καλύτερες κωμωδίες που 'χουν βγει) δεν έβρισκε σχεδόν ούτε έναν κιν/φο που να το έπαιζε σε βραδυνή ώρα (την έπαιζαν σχεδόν όλοι στις μεσημεριανές προβολές προφανώς με το πρόσχημα ότι δεν πουλάει και τόσο). Ειδικά στα κωλο-Village που από τις 5 αίθουσες στις 4 έπαιζε μια και μόνο συγκεκριμένη ταινία (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς, αλλά ήταν σίγουρα καμιά μέτρια εμπορικούρα). Ευτυχώς το πέτυχα στα Oden Cinemas στη Συγγρού Φιξ που δεν ήξερα καν ότι είχε κι εκεί πέρα κι είναι και πιο κοντά στο σπίτι μου από τα Village (To NANA στην Δαφνή έχει μέτρια ποιότητα εικόνας και πολλές φορές κατά την διάρκεια των ταινιών παρουσιαζόντουσταν προβλήματα όπως κάθετες γραμμές).

#36 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 26 February 2008 - 16:58

L ποσο δικιο έχεις.....καλα θέατρο δεν το αναφέρω καν! μια ζωη θυμάμαι μέσα να έχει μονο ηλικιες 45+ και να πω την αμαρτία μου και εγώ το έχω ελατώσει αρκετά εως πολυ. Ευχαριστώ τον Θεό που τελευταία στιγμή πήγα στο Δον Καρλος που ήταν φοβερό!!!

Το μοναδικό που μου την σπάει με τα multiplex cinemas είναι όταν από τις 10 αίθουσες στις 6 θα παίζεται π.χ. Ο Asterix στους Ολυμπιακούς Αγώνες (καλή φάση η ταινία) αντι να παίξει και τίποτα άλλες ταινίες. Το αποθημένο αυτό μου έμεινε όταν στην δεύτερη κιόλας εβδομάδα προβολής του Borat (από τις καλύτερες κωμωδίες που 'χουν βγει) δεν έβρισκε σχεδόν ούτε έναν κιν/φο που να το έπαιζε σε βραδυνή ώρα (την έπαιζαν σχεδόν όλοι στις μεσημεριανές προβολές προφανώς με το πρόσχημα ότι δεν πουλάει και τόσο). Ειδικά στα κωλο-Village που από τις 5 αίθουσες στις 4 έπαιζε μια και μόνο συγκεκριμένη ταινία (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς, αλλά ήταν σίγουρα καμιά μέτρια εμπορικούρα). Ευτυχώς το πέτυχα στα Oden Cinemas στη Συγγρού Φιξ που δεν ήξερα καν ότι είχε κι εκεί πέρα κι είναι και πιο κοντά στο σπίτι μου από τα Village (To NANA στην Δαφνή έχει μέτρια ποιότητα εικόνας και πολλές φορές κατά την διάρκεια των ταινιών παρουσιαζόντουσταν προβλήματα όπως κάθετες γραμμές).


βασικά αυτο που με έκανε να γράψω και το αρχικό κείμενο ειναι αυτο που λές σε συνδιασμό με την αιθουσα με μεσο ορο ηλικίας 50...
δεν γινεται να θες να πας σε ταινία και να μην την πέζει πουθενά αισχος!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#37 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 December 2013 - 16:37

επειδη δεν ευρισκα καταλληλοτερο θεμα και δεν εχω χρονο για παρουσιαση, ειπα να γραψω εδω.

 

ειδα προσφατα την ταινια "Αγαπη στα 16"

 

http://www.cine.gr/film.asp?id=705436&page=4

 

Youtube Video

 

Αν και την ειχα ακουστα οταν προβληθηκε, την αγνοησα τοσο καιρο ωσπου ξεχασα οτι υπηρχε.

και ομως, επρεπε να τη δω τοτε.

 

απο τις κορυφαιες ελληνικες ταινιες για νεους, ισαξια με γνωστες παρεμφερεις ξενογλωσσες παραγωγες.

ολα δειχνουν τοσο ρεαλιστικα και τα παιδια συμπεριφερονται και μιλανε σα πραγματικοι εφηβοι,

 

καμια σχεση με τις ελληνικες σειρες του Μπεζου και το Καφε της Χαρας και τους λογοκριμενους εφηβους τους.

 

κριμα τετοιες προσπαθειες να θαβονται πλεον με τις τωρινες παραγωγες.

 

παραγωγοι μεταξυ αλλων η τοτε ΕΡΤ αλλα και η Νοβα. σπανιο. μαλλον λογω Ολυμπιακων αγωνων....



#38 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 21 December 2013 - 21:25

Για καποιο περιεργο λογο εκατσα και την ειδα :)

Πολυ γλυκια ταινια, αν και δεν εζησα στην δεκαετια που εξελιζοταν, με αγγιξε διοτι εχοντας μεγαλωσει τα περισσοτερα καλοκαιρια της εφηβιας μου στο χωριο μου στα Γρεβενα, μου θυμησε παρα πολυ το χωριο μου και ζωντανεψε πολλες αναμνησεις :)

 

Το ελληνικο stand by me :D



2bbd14fc.jpg