Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#16 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 24 February 2008 - 13:18

επίσης, μάλλον ξεχνάτε όλοι ότι πλέον ο καθένας με adsl μπορεί να κατεβάσει ό,τι θέλει και να το δει σπιτάκι του.


Αλλά όμως άλλη αίσθηση μέσα στο σινεμά, με μερικά άτομα παρέα και άλλο να το δείς σπίτι...

#17 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 24 February 2008 - 13:47

δε διαφωνώ, αλλά δεν αναιρεί κάτι αυτό.
εγώ πχ συνήθως όταν πηγαίνω σινεμά ψάχνω ταινίες στυλ 4 μήνες,3 βδομάδες, 2 μέρες ή du levande (απ'τις πρόσφατες) και αφήνω πχ prestige ή bourne supremacy για το pc.
Posted Image

#18 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 24 February 2008 - 14:37

μάλλον ξεχνάτε όλοι ότι πλέον ο καθένας με adsl μπορεί να κατεβάσει ό,τι θέλει και να το δει σπιτάκι του.


Αυτο ισχυει για ολους και πολυ μαλιστα. Ακομα και για μενα που δεν πηγαινω κινηματογραφο και χιλιοπροτιμω να δω μια καλη ταινια με την οικογενεια μου, με τους φιλους μου στο σπιτι και να εχω διπλα τα ποπ-κορν (κλασικο).... Φυσικα ομως υπαρχουν κι αλλοι που θελουν να δουν ταινιες μονο στο κινηματογραφο, ειναι απλα θεμα γουστου ολα αυτα.
Υπαρχουν και τα dvdαδικα που επισης, οπως ειπε κι η Eri, το ν'αγορασεις ή να νοικιασεις ειναι πιο ευκολο και πιο φθηνο. Κι οσο για συλλογη? Ειμαι μεγαλη συλλεκτρια ταινιων. Προτιμω να την κατεβασω απλα και τζαμπα κιολας παρα να την πληρωνω...
Οσο για τα βιβλια? Ειμαι υπερ των βιβλιων.... χωρις βιβλιο δεν μπορω να με φανταστω οκ κι εχει δικιο ο Kenny οτι δεν διαβαζουν πια βιβλια οι ανθρωποι. Με τοση ακριβεια εκει εξω, ουτε απο το σπιτι τους δεν βγαινουν πια. Κι εχουν μεινει με την μοναδικη τους παρηγορια: το Ιντερνετ.

Θα συμφωνησω και σ'αυτο που ειπε ο παστορας: Εχει ξεκινησει η παρακμη του ανθρωπου.



#19 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 24 February 2008 - 16:31

Αυτο ισχυει για ολους και πολυ μαλιστα. Ακομα και για μενα που δεν πηγαινω κινηματογραφο και χιλιοπροτιμω να δω μια καλη ταινια με την οικογενεια μου, με τους φιλους μου στο σπιτι και να εχω διπλα τα ποπ-κορν (κλασικο
Οσο για τα βιβλια? Ειμαι υπερ των βιβλιων.... χωρις βιβλιο δεν μπορω να με φανταστω οκ κι εχει δικιο ο Kenny οτι δεν διαβαζουν πια βιβλια οι ανθρωποι.
B]



Πάντως οι περισσότεροι ξεχνάτε ότι οι ταινίες είναι φτιαγμένες για το cinema.Γι αυτό και έχουν κάποιους ήχουν και αρκετή ένταση, έχοντας υπόψιν τα dolby surround ,τα ηχεία και τη μεγάλη οθόνη.

Τώρα κάτι χαζοαμερικάνικες και κάτι ελληνικές και στο google video να τις δείς τα ίδια σκατά θα είναι.

Τα βιβλία ρε παιδιά γιατί δε τα κατεβάζετε; Τα έχει και αυτά στο Ίντερνετ.:oo:

#20 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 24 February 2008 - 16:40

Τα βιβλία ρε παιδιά γιατί δε τα κατεβάζετε; Τα έχει και αυτά στο Ίντερνετ.:oo:



Αν αρχισω να διαβαζω βιβλιο απο το pc μου, θα μου βγουν τα ματια.... Ειμαι κλασσικη, προτιμω ενα χειροπιαστο βιβλιο και διαβαζοντας το ξαπλα.



#21 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 February 2008 - 16:44

Προκαταλήψεις. Αν η ταινία έχει κάτι αξιόλογο να μου πει, θα μου το πει ακόμα και σε 15άρι monitor, με 2.0 ηχεία.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#22 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 24 February 2008 - 19:51

Τα βιβλία ρε παιδιά γιατί δε τα κατεβάζετε; Τα έχει και αυτά στο Ίντερνετ.:oo:


Μήπως επειδή είναι κουραστικό να διαβάζεις στην οθόνη υπολογιστή; Ιδίως μερικά βιβλία που διαβάζω, που είναι 500+ σελίδες. Έχω κατεβάσει κι εγώ κάποια βιβλία, αλλά για να τα διαβάσω πρέπει να τα τυπώσω. Κι έπειτα άλλη αίσθηση έχει το τυπωμένο χαρτί, και η μυρωδιά των βιβλίων.

#23 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 24 February 2008 - 19:54

Κι έπειτα άλλη αίσθηση έχει το τυπωμένο χαρτί, και η μυρωδιά των βιβλίων.



+100000:nod:



#24 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 25 February 2008 - 04:19

μα καλα τωρα λετε ακριβος αυτο που λέει ο bulle περι cinema....
και στο οπιο φυσικά συμφονό
δλδ ενα action movie το οποίο στιριζεται κιρίος στα θεαμα τι να το δείς στην τηλεορασουλα.

αν και πιστεύω οτι ακομι και στα dramas/thrillers ειναι πολυ αναγκαίο να τα δείς στο σινεμα και αυτο γιατι μου έχει τυχει να δω ταινία στο σινεμα και μετα στην τηλεοραση να μην μου κανει καποια εντιπωση.

ας πουμε μονο που σκέφτομαι πος μπορουσε να επιδράση το κοματι intermission στην ταινία 2001: a space odyssey αν το έβλεπες στο σινεμά ζιλεύω τους ανθρώπους που το είδαν εκεί. Και αυτο γιατι πραγματικά δεν γινεται να μπεις στην τηλεορασουλα στο νόημα και κιρίος στην ψυχολογία που θέλει να σε βάλει ο σκηνοθέτης.

ελπίζω η σύγκριση βιβλίων με ταινίες να σταματήσει εδώ μιας και άλλο είναι το θέμα.
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2008 - 06:02

Αν το ζήτημα είναι οι action ταινίες, τότε δεν θα έπρεπε να επικαλείσαι την παρακμή του καλού κινηματογράφου, μιας και τέτοιες ταινίες έβγαιναν, βγαίνουν και θα βγαίνουν. Τέτοιες ταινίες στοχεύουν σ' ένα πράγμα: να σε πορώσουν. Προφανώς και θα το καταφέρουν πολύ καλύτερα στη μεγάλη οθόνη.

Τα δράματα/κοινωνικά, όμως, δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει με τι προδιαγραφές θα τα δεις. Ο σκοπός αυτών των ταινιών, σε αντίθεση με τις action, είναι να σου μεταδώσουν ένα μήνυμα. Ε, αυτό το μήνυμα μεταδίδεται ακόμα κι από την τηλεορασούλα. Όμως δίνετε περισσότερη σημασία στο μέσο παρά στο μήνυμα.

Η αναφορά στα βιβλία δεν έγινε από απροσεξία. Είναι ένα ακόμα δεδομένο που μας βοηθάει να δούμε τι φταίει. Φταίμε εμείς που πλέον απαιτούμε τη γρήγορη διασκέδαση. Δεν είμαστε πρόθυμοι να διαβάσουμε ένα βιβλίο 500 σελίδων για να αποκομίσουμε κάποιο μήνυμα, προτιμούμε να δούμε ένα 2ωρο adaption με εικόνα και ήχο. Και η εικόνα πρέπει να είναι μεγάλη. Και ο ήχος πρέπει να είναι τρισδιάστατος...

Με μια λέξη: κακομάθαμε.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 25 February 2008 - 06:09

Η αναφορά στα βιβλία δεν έγινε από απροσεξία. Είναι ένα ακόμα δεδομένο που μας βοηθάει να δούμε τι φταίει. Φταίμε εμείς που πλέον απαιτούμε τη γρήγορη διασκέδαση. Δεν είμαστε πρόθυμοι να διαβάσουμε ένα βιβλίο 500 σελίδων για να αποκομίσουμε κάποιο μήνυμα, προτιμούμε να δούμε ένα 2ωρο adaption με εικόνα και ήχο. Και η εικόνα πρέπει να είναι μεγάλη. Και ο ήχος πρέπει να είναι τρισδιάστατος...

Με μια λέξη: κακομάθαμε.


Οι άνθρωποι που θα διαβάζανε κάποιο βιβλίο που έγινε ταινία και πάλι θα το διαβάσουνε. Άσχετα με το αν θα δουν την τανία. Αυτοί που δε θα διαβάζανε το βιβλίο ίσως δούνε την ταινία.

Posted Image


#27 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 25 February 2008 - 13:34

μα εσυ τώρα kenny είναι σαν να λές οτι το βιβλίο έχει ος επέκταση την ταινία.

την ταινία δεν την βλέπεις μόνο για το σενάριο και τους διαλόγους όμως.
κιρίος την βλέπεις για τις εικόνες. Για τον τρόπο που κάποιος φαντάστικε το κείμενο και θέλει να στο δίξει. Το κακομάθαμε που λές μου φένεται τελίος αφελίς λέξη.

είναι σαν να απαξιείς κάθε ομορφία μιας εικόνας μπροστά στα γράμματα. Εγω πιστευω στο ριτο 1 εικονα 1000 λέξεις. Ποτέ δεν μπορεσαν να μου περάσουν τα βιβλία συναισθήματα και αυτο γιατι τα βρισκώ ψυχρά. Βρικώ ψυχρω το να διαβάζω σκέτα γραμματα δεν με κάνει καμία αίσθηση.

αλλα και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να σιγκρίνουμε το βιβλίο με τον κινιματογράφο. Καταρχίν το ένα θεωρίτε ''καλη'' τεχνη και το άλλο άπλα τεχνη. Το καθένα αρέσει στον κόσμο για το τι προσφέρει στον καθένα.

Και συνεχίζω να επιμένω πος το να δείς ενα δραμα ή κοινονικο στην τηλεόραση δεν έχει καμία σχεση με το να το δεις στον κινιματογράφο. Αυτή ειναι η αποψή μου μέσα απο τα βιόματα μου. Δεν γίνεται να δόσεις την ίδια αφοσιόση στην εικόνα που σου δίχνει η τηλεοραση γιατί υπαρχουν πολοι παράγοντες που σε αποσπάνε.


Τωρα μπορει να θέλετε να βλέπετε ταινίες μαζι με παρέα που συνέχεια μιλάει και ουσιαστικά (για μενα τουλαχιστον) αυτο ειναι κατι σαν κατίνιασμα και μου την σπάει απολυτα. Εντάξη δεν μπορω να πω κατι γουστο σου καπελο σου αλλα για μένα αυτο ειναι παλι παρακμη και κοροιδία προς την ταινία (αυτο ισχύει μονο αν ειναι καλή η ταινια )
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#28 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 February 2008 - 13:48

είναι σαν να απαξιείς κάθε ομορφία μιας εικόνας μπροστά στα γράμματα. Εγω πιστευω στο ριτο 1 εικονα 1000 λέξεις. Ποτέ δεν μπορεσαν να μου περάσουν τα βιβλία συναισθήματα και αυτο γιατι τα βρισκώ ψυχρά. Βρικώ ψυχρω το να διαβάζω σκέτα γραμματα δεν με κάνει καμία αίσθηση.


Το καθένα έχει την ομορφιά του. Με το βιβλίο πολλές φορές ξεφεύγω τελείως, ιδίως εαν ο συγγραφέας ξέρει να αποδώσει τον κόσμο του. Εκεί φαντάζεσαι, είναι κάτι που δεν μπροώ να το περιγράψω. Απλά χάνομαι στον κόσμο των βιβλίων πολύ περισσότερο από τον κινηματογράφο. Ίσως επειδή όταν διαβάζω δουλεύει και παράλληλα η φαντασία μου ενώ στον κινηματογράφο τα έχουν κάνει όλα. Η αίσθηση του χαρτιού, η μυρωδιά του, να χάνεσαι στις λέξεις, κάτω από μία κουβέρτα... να χάνεσαι και να σκέφτεσαι κι εσύ, και να συνεπαίρνει ο συγγραφέας στον δικό του αλλά και δικό σου συνειρμό σκέψεων... Και υπάρχουν βιβλία που δεν αποδίδονται σωστά στον κινηματογράφο, που δεν είναι εύκολο να τ'αποδόσεις. Π.χ. Τα βιβλία του Harry Potter: οι κινηματογραφικές μεταφορές είναι άθλιότατες σε σχέση με τα βιβλία. Η η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία του Asimov, ή "Η λέξη για τον κόσμο είναι δάσος" της LeGuin. Βιβλία και νουβέλες που δεν μπορούν ν'αποδοθούν σοτν κινηματογράφο. Και όσες φορές προσπάθησαν να μεταφέρουν Asimov στον κινηματογράφο, μπορώ να πώ ότι αποτύχανε... Τελευταία αποτυχία ήταν και το I am Legend του Matheson. Καλύτερα διάβασε το βιβλίο ή το πολύ καλοφτιαγμένο graphic novel.

#29 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 25 February 2008 - 13:56

αλλα και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να σιγκρίνουμε το βιβλίο με τον κινιματογράφο. Καταρχίν το ένα θεωρίτε ''καλη'' τεχνη και το άλλο άπλα τεχνη. Το καθένα αρέσει στον κόσμο για το τι προσφέρει στον καθένα.


already told that:emptyonexg1:
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#30 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2008 - 14:16

Μην κολλάς στον διαχωρισμό ταινίες - βιβλία. Και τα δύο είναι μέσα για να ειπωθεί μια ιστορία. Το να λες ότι στον κινηματογράφο αφωσιώνεσαι καλύτερα στην ταινία και την βιώνεις πραγματικά, είναι σαν να λέω εγώ ότι για να αφωσιωθώ σ' ένα βιβλίο πρέπει να είναι τυπωμένο σε ιλλουστρασιόν χαρτί, με σκληρό εξώφυλλο. Απλά δεν ισχύει. Η άνεση του θεατή/αναγνώστη μπορεί να είναι μεγαλύτερη, αλλά επί της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα. Ούτε οι ατάκες των ηθοποιών, ούτε οι λέξεις του βιβλίου. Η ταινία και το βιβλίο είναι πρωτίστως μέσα εξιστόρισης. Μην παρασύρεσαι από τεχνικές λεπτομέρειες, εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει η ιστορία.

Η 7η τέχνη δεν παρακμάζει επειδή οι άνθρωποι δεν προτιμούν τους κινηματογράφους. Η 7η τέχνη παρακμάζει επειδή ακολουθεί τα γούστα των ανθρώπων σήμερα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||