Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 23 February 2008 - 17:32

Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?

Σίγουρα διαβάζοντας την παραπάνω ερώτηση θα σκέφτηκε κανείς ‘’ τι τον έπιασε πάλι, τόσες καλές ταινίες βγαίνουν’’ ή ‘’ πάλι μιλάει σε σύγκριση με παλιές ταινίες’’.
Όχι δεν αναφέρομαι στην αυτούσια παρακμή του κινηματογράφου ως τέχνη ούτε εικάζω ότι σταμάτησαν να δημιουργούνται ταινίες αριστουργηματικές. Πως θα μπορούσα άλλωστε όταν χτες είδα μια ταινία που ξεπερνούσε ακόμη και τον θρύλο του Citizen Cane? (μιλάω για την ταινία there will be blood)

Αναφέρομαι στον κόσμο που παρακολουθεί ταινίες. Αναφέρομαι στην παρακμή που συναντάω στους άδειους κινηματογράφους εδώ και ένα μήνα. Αναφέρομαι στον άνθρωπο που προτιμά να φάει τα λεφτά σε εξόδους κάθε μέρα πίνοντας τον καφέ για τρία ευρώ και δεν ανταλλάσει τρις καφέδες για μια ταινία. Αναφέρομαι στον παρακμασμένο πλέον μυαλό του ανθρώπου που θα πάει να δει το Μόλις χώρισα για να δει την Μακρυπούλια για μια ώρα σε μεγάλη οθόνη και δεν θα πάει να δει το There will be blood γιατί δεν θα καταλάβει το νόημα και θα βαρεθεί κιόλας.

Ναι είμαι οργισμένος. Πραγματικά το να βλέπω μια αίθουσα μισό άδεια με μέσο όρο ηλικίας 50 σε μια ταινία που παίζεται μόνο δύο μέρες και πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων ετών με οργίζει!
Με οργίζει με τους συνανθρώπους μου. Με κάνει και θυμώνω με τον κόσμο που βρίσκεται τριγύρω μου.

Βέβαια δεν φταίει μόνο ο κόσμος που έχει καταντήσει να πηγαίνει σινεμά μόνο για να ξεχνιέται φταίνε και οι εταιρίες και το καπιταλιστικό σύστημα που άμα θέλει κάτι να το ‘’πουλήσει’’ θα το κάνει. Είναι τραγικό να βλέπεις στο 80% των αιθουσών της Θεσσαλονίκης να παίζει τον αστερίξ και το μόλις χώρισα. Άλλα δεν φταίνε για αυτό μόνο οι εταιρείες αλλά και ο ίδιος ο κόσμος που δεν πάει στο σινεμά. Όταν η εταιρία βλέπει τον κόσμο να μην πηγαίνει σε βαρυσήμαντες και μεγάλης διάρκειας ταινίες γιατί να τις φέρει ?

Και δεν μιλάω για ταινίες εναλλακτικές και καλά κουλτουρέ. Μιλάω για ταινίες του Hollywood ,που όσο και αν θέλουν μερικοί να το κατακρίνουν βγάζει αρκετές φορές ταινίες που είναι πολύ πιο ωραίες από αυτές τις low-budget ‘’κουλτουριάρικες’’.
Δεν κατακρίνω της High-Budget ταινίες λοιπόν ούτε τον κόσμο που τις βλέπει. Γιατί έχω μάθει να μην κρίνω το περιεχόμενο από το εξώφυλλο του. Κατακρίνω τον κόσμο που από την παρακμή του άρχισε να παρακμάζει και τις τέχνες. Που έφτασε σε σημείο να πηγαίνει στα ‘’θεάματα’’ μόνο για να κλίσει το μυαλό του και να χαθεί στις ωραίες εικόνες και όχι να το ανοίξει και να τις αναλύσει.

Για αυτό θέτω και σε εσάς αυτό το ερώτημα.

Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?

(*edit: source=cultureofaboy.blogspot.com)
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 February 2008 - 17:50

Εδώ ο κόσμος έχει πάψει να διαβάζει βιβλία. 10^38 φορές πιο σημαντικό. :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 23 February 2008 - 18:53



Σίγουρα διαβάζοντας την παραπάνω ερώτηση θα σκέφτηκε κανείς ‘’ τι τον έπιασε πάλι, τόσες καλές ταινίες βγαίνουν’’ ή ‘’ πάλι μιλάει σε σύγκριση με παλιές ταινίες’’.
Όχι δεν αναφέρομαι στην αυτούσια παρακμή του κινηματογράφου ως τέχνη ούτε εικάζω ότι σταμάτησαν να δημιουργούνται ταινίες αριστουργηματικές. Πως θα μπορούσα άλλωστε όταν χτες είδα μια ταινία που ξεπερνούσε ακόμη και τον θρύλο του Citizen Cane? (μιλάω για την ταινία there will be blood)

αυτο που λες ειναι υποκειμενικο ξεκαθαρα.
δεν λεω οτι δεν ειναι Καλη ταινια.
δεν λεω οτι δεν ειναι οτιδηποτε.
λεω οτι ειναι γνωμη σου αυτη.

Αναφέρομαι στον κόσμο που παρακολουθεί ταινίες. Αναφέρομαι στην παρακμή που συναντάω στους άδειους κινηματογράφους εδώ και ένα μήνα.

Βαση στατιστικων ο Ελληνας παει 1.5 φορα το χρονο σινεμα.

Αναφέρομαι στον άνθρωπο που προτιμά να φάει τα λεφτά σε εξόδους κάθε μέρα πίνοντας τον καφέ για τρία ευρώ και δεν ανταλλάσει τρις καφέδες για μια ταινία.

Δυστυχως/ευτυχως οτι θελει κανει ο καθενας τα € του.

Αναφέρομαι στον παρακμασμένο πλέον μυαλό του ανθρώπου που θα πάει να δει το Μόλις χώρισα για να δει την Μακρυπούλια για μια ώρα σε μεγάλη οθόνη και δεν θα πάει να δει το There will be blood γιατί δεν θα καταλάβει το νόημα και θα βαρεθεί κιόλας.

Παγκοσμιως παρατηρειτε το φενομενο μεγαλες ταινιες του Χολι-κραπ-γουντ να "τον πινουν" απο ταινιες εγχωριας παραγωγης.

Ναι είμαι οργισμένος. Πραγματικά το να βλέπω μια αίθουσα μισό άδεια με μέσο όρο ηλικίας 50 σε μια ταινία που παίζεται μόνο δύο μέρες και πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων ετών με οργίζει!

Γιατι μετοχος εισαι στην εταρια παραγωγης?
Ναι η ταινια σαν ταινια ειναι κατωτερη απο τους 300 π.χ. αλλα σε καμια περιπτεωση δεν εχουν το ιδιο κοινο.

Με οργίζει με τους συνανθρώπους μου. Με κάνει και θυμώνω με τον κόσμο που βρίσκεται τριγύρω μου.

emo?anti-social?
i m just kidding dude.

Βέβαια δεν φταίει μόνο ο κόσμος που έχει καταντήσει να πηγαίνει σινεμά μόνο για να ξεχνιέται φταίνε και οι εταιρίες και το καπιταλιστικό σύστημα που άμα θέλει κάτι να το ‘’πουλήσει’’ θα το κάνει. Είναι τραγικό να βλέπεις στο 80% των αιθουσών της Θεσσαλονίκης να παίζει τον αστερίξ και το μόλις χώρισα.

εσυ σαν επιχειρηση αν ειχες σιγουρα εσοδα θα το ριψοκινδυνευες?"
Οχι φυσικα.

Άλλα δεν φταίνε για αυτό μόνο οι εταιρείες αλλά και ο ίδιος ο κόσμος που δεν πάει στο σινεμά. Όταν η εταιρία βλέπει τον κόσμο να μην πηγαίνει σε βαρυσήμαντες και μεγάλης διάρκειας ταινίες γιατί να τις φέρει ?

Ναι και πολλες ταινιες που στο εξωτερικο ειχαν λαμπρη καριερα στο σινεμα ηρθαν στην χωρα μας απευθειας σε dvd κυκλοφορια ( η ταινια της Κοπολα Marie Antoinette ) η ηρθαν με 6 μηνες και βαλε καθυστερηση ( 88 λεπτα / Al Pacino πχ)

Και δεν μιλάω για ταινίες εναλλακτικές και καλά κουλτουρέ. Μιλάω για ταινίες του Hollywood ,που όσο και αν θέλουν μερικοί να το κατακρίνουν βγάζει αρκετές φορές ταινίες που είναι πολύ πιο ωραίες από αυτές τις low-budget ‘’κουλτουριάρικες’’.

το και καλα κουλτουρε ειναι κυριως αποψη του ευρωπαικου κινηματογραφου.

Δεν κατακρίνω της High-Budget ταινίες λοιπόν ούτε τον κόσμο που τις βλέπει. Γιατί έχω μάθει να μην κρίνω το περιεχόμενο από το εξώφυλλο του. Κατακρίνω τον κόσμο που από την παρακμή του άρχισε να παρακμάζει και τις τέχνες. Που έφτασε σε σημείο να πηγαίνει στα ‘’θεάματα’’ μόνο για να κλίσει το μυαλό του και να χαθεί στις ωραίες εικόνες και όχι να το ανοίξει και να τις αναλύσει.

απο την εποχη που ο κοσμος πηγαινε στο Κολλοσαιο για να δει του χριστιανους να κατασπαραζονται απο τα λιονταρια αυτο γινεται.
ο κοσμος θελει Θεαμα,διασκεδαση .
Αν θελει προβληματισμο κοιταει την κοινωνια γυρω του.



Έχει ξεκινήσει η παρακμή του καλού κινηματογράφου?

οχι.Εχει ξεκινησει η παρακμη του ανθρωπου.

Posted Image


#4 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 23 February 2008 - 18:55

Amen to that!

Οντας cinefil,συμφωνω μαζι σου Champloo...

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 23 February 2008 - 19:54

κάθε χρόνο θα υπάρχουν μερικά διαμάντια στην σαβούρα των ταινιών που προβάλλονται στους κινηματογράφους.
Η ιδέα του να πάω σε mulitplex με αποθαρρύνει ειδικά όταν αυτά είναι γεμάτα με
ανήλικα που κάνουν φασαρία.
Ιδανικό μέρος για να δεις ταινία τα City Gate τις καθημερινές που είναι άδεια.
Οι κινηματογράφοι στην Θεσσαλονίκη έχουν κλείσει όλοι.

Αρνούμαι να πληρώσω για να δω μια ταινία στον κινηματογράφο όταν με την αξία των δύο εισιτηρίων μπορώ να αγοράσω το dvd της ταινίας και να την έχω στη συλλογή μου. Θεωρώ ότι ο κινηματογράφος είναι ακριβή διασκέδαση για ένα μέσο εργαζόμενο με βασικό μισθό. Στην τελική αν βάλω λίγα ακόμη ευρώ στο εισιτήριο του σινεμά μπορώ να πάω στο θέατρο.

Όσο αυξάνονται οι πωλήσεις σε Home Theaters τόσο ο κόσμος θα μειώνει τις επισκέψεις στου στις αίθουσες.

Κλείνοντας να σου θυμίσω ότι στην δεκαετία του 80 και την έκρηξη της βιντεοκασέτας, οι κινηματογράφοι φυτοζωούσαν.

θάνατος στα Mlutiplex!!!

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 23 February 2008 - 21:13

θάνατος στα Mlutiplex!!!


+ Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 23 February 2008 - 22:22

δεν έχω κάποι προβλημα με τα multiplex.
και στα κανονικά και σε αυτά τις ίδιες ταινίες βλέπω και τα πιστιρίκα δυστιχός δεν μπένουν σε ταινίες αξιες οπότε μακάρι ας ήταν τα πιτσιρίκια μέσα στην αίθουσα και ας με πρίζαν.

Παγκοσμιως παρατηρειτε το φενομενο μεγαλες ταινιες του Χολι-κραπ-γουντ να "τον πινουν" απο ταινιες εγχωριας παραγωγης.


και αυτό ειναι αναγκάστικά καλό?
διαφονώ τελίος με τον τίτλο κραπ που του δίνεις το οτι βγάζει μαλακί** δεν σιμένει οτι δεν βγάζει και κάλες ταινίες.

Ναι και πολλες ταινιες που στο εξωτερικο ειχαν λαμπρη καριερα στο σινεμα ηρθαν στην χωρα μας απευθειας σε dvd κυκλοφορια ( η ταινια της Κοπολα Marie Antoinette ) η ηρθαν με 6 μηνες και βαλε καθυστερηση ( 88 λεπτα / Al Pacino πχ)
Quote:


καλα αυτό ειδικά ειναι καταστροφικο το m.clayton το έφερε μονο για δυο βδομάδες το αριστετέλειο:oo::oo:
επίσις επαθα την πλάκα μου με το black snake moan που δεν το φέραν καν!
και φυσικα και τα 2 εργα που αναφέρεις.
γενικά η φασι ειναι γαμισετα.

οχι.Εχει ξεκινησει η παρακμη του ανθρωπου.


ουσιαστικα και εγώ αυτο ενοώ στο κείμενο
:emptyonexg1:
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#8 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 23 February 2008 - 23:09

Καλα, δε νομιζω οτι το ολο ζητημα χρειαζετα τοσο ακραιες αντιδρασεις...

Το καθε ρευμα, περναει τη φαση που η "σκηνη" του ειναι ζωντανη, και αντιστροφως. Ο κινηματογραφος, στην εποχη που περναμε, πιστευω ειναι στο μεταιχμιο για δευτερη φορα μετα απο την κριση στα 80s που ηδη αναφερθηκε... Η φθορα απο το dvd, την tv, τον τροπο ζωης κλπ. θα απομακρυνουν τα μεγαλα κοινα. Αλλα οσο δεν υπαρχει φασαρια, ειναι και καλες εποχες για το underground. Τα κυκλωματα στυλ holywood απομακρυνονται και οι afficionados πληθαινουν. Ισα ισα, οσο ο κοσμος χαζευει, οι πιστοι ας εχουν τα ματια τους 14.

Παντως απ' ο,τι καταλαβα απο το τελευταιο post του champloo_mastah στη θεσσαλονικη υπαρχει και τεραστιο προβλημα με τις αιθουσες... Εδω δεν ειναι ετσι, υπαρχουν οι γνωστες αιθουσες κυριως στο κεντρο, αλλα και δημοτικα cinema που προβαλλουν πιο εξεζητημενες ταινιες.

Και υπαρχει και ενα φεστιβαλ που το λενε νυχτες πρεμιερας. Γινεται πολλα χρονια, αλλα τα τελευταια 2-3 εχω παρατηρησει οτι γινεται ψιλοχαμος απο κοσμο, με τις αιθουσες να γεμιζουν αδιακριτως. Ο λογος? Οτι ειναι πια σημαδεμενο σαν "κουλτουριαρικο event". Εχουν για σενα νοημα τα κοινα που τσιμπανε σε τετοια αγκιστρια? Ο πολυς κοσμος, ειτε υποστηριζει κατι ειτε οχι, παντα ασχετος ειναι. Προτεινω να διαβασεις τα σχολια του R. Waters για το κοινο των pink floyd τοτε... και για τους πολυ ψαγμενους,

Spoiler:


Posted Image


#9 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 24 February 2008 - 00:15

Στην Αθήνα ακόμα και τα multiplex προβάλλουν πιο δύσκολες ταινίες. Αλλά είναι όμως και τι θες να δείς την συγκεκριμένη στιγμή. Μερικές φορές θέλω να δώ κάτι καλό, μερικές φορές θέλω να γελάσω, μερικές φορές θέλω να δώ μία περιπέτεια... (Καλά δεν θα πήγαινα να δώ και το "Μόλις χώρισα"...)
Και τελευταία λόγω συγκυριών, δεν πάω σινεμά όσο θα ήθελα. Ενώ πέρισυ πήγαινα τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα, φέτος πάω κάπου 1-2 φορές τον μήνα, αν και θα'θελα να πηγαίνω περισσότερο, και σε περισσότερες ταινίες.
Και δεν πάω πάντα Σ/Κ, προτιμώ τις καθημερινές που έχει λιγότερο κόσμο.

Ναι, οι νύχτες πρεμιέρας είναι πάντα γεμάτες. Και δεν πάω πιά ακριβώς επειδή έχει συνέχεια στριμωξίδι, και πάρα μα πάρα πολύ κόσμο. Όταν τις πρωτοκάνανε, που είχε λιγότερο κόσμο και έβρισκες εύκολα να καθίσεις ήταν καλά, τώρα γίνεται χαμός κάθε φορά. Στις νύχτες πρεμιέρας παίζονται καλά έργα, και χαίρομαι που είναι πάντα γεμάτα από κόσμο.

Τα multiplex προσωπικά μου αρέσουν. Πρώτον, διότι μπορώ να κλείσω εισιτήρια και μέσα από το internet και να διαλέξω θέσεις, δεύτερον γιατί έχεις την θέση σου και δεν τρέχεις να πιάσεις θέση... Αυτό το τελευταίο ιδίως ήταν που απεχθανόμουνα κάθε φορά που πήγαινα πιο παλιά Σ/Κ σε σινέμά όπως το Ideal. Έπρεπε να είσαι έτοιμος μόλις ανοίξουν οι πόρτες να κάνεις τρεχάλα να πιάσεις τις θέσεις που θες, ώστε να είσαι μαζί με τους άλλους... Και πολλές φορές δεν έβρισκες αρκετές μαζί και χωριζόσουνα από την παρέα σου, ιδίως εαν ήταν πάνω από 4-5 άτομα. Δεν φταίνε τα Multiplex, εαν ο κόσμος πάει σε χαζοταινίες όπως το "Μόλις Χώρισα", αλλά οι εταιρείες διανομής και η προβολή που γίνεται στις ταινίες.

Υπάρχουν ταινίες που το trailer σε ξενερώνει τελείως, και είναι μικρά αριστουργήματα. Αλλά τι να το κάνεις εαν το trailer δεν μπορεί να τραβήξει κόσμο; Υπάρχουν φανταστικά trailer και αποδεικνύεται ότι η ταινία είναι μάπα... Κι εγώ πολλές φορές διαλέγω τι θα δώ από το trailer. Εαν το trailer μου αρέσει θα πάω να την δώ στο κινηματογράφο, εαν όχι θα την δώ κάποια στιγμή σε DVD. Επίσης να πώ ότι δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη στους περισσότερους κριτικούς κινηματογράφου... Την έχω πατήσει αρκετές φορές με ταινίες που είχαν καλές κριτικές. (Και φυσικά δεν μιλάμε για τις ταινίες του Αγγελόπουλου που όλοι οι κριτικοί λατρεύουν για κάποιον περίεργο λόγο... Κι εγώ όσες φορές προσπάθησα να δώ έστω και τον Μελισσοκόμο με πήρε ο ύπνος!).

Μία ταινία πάντως που δεν τράβηξε όσο κόσμο θα έπρεπε να τραβήξει και μ'άρεσε πολύ, ήταν το Children of Man. Για μένα από τις καλύτερες ταινίες τα τελευταία χρόνια, την είχα δεί στο σινεμά.

Και κάτι ακόμα, για ένα πράγμα που είπε ο Kenny. Ότι ο κόσμος δεν διαβάζει. Και έχει δίκιο σε αυτό. Προτιμάνε να βλέπουν την Μαρία την Βλαμμένη από το να πάνε ένα σινεμά ή να διαβάσουν ένα καλό βιβλίο, ή να βάλουν κάτι καλό να δούνε στο DVD έστω. Κι εγώ έχω αναγκαστεί να κάνω την παλιά ντουλάπα βιβλιοθήκη γιατί δεν χωράνε τα βιβλία μου... (ναι πρέπει επιτέλους να καθαρίσω το διπλανό δωμάτιο και να παραγγείλω βιβλιοθήκες...)

#10 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 24 February 2008 - 01:21

Εγώ τελευταία προτιμώ να πάω για καφέ από το να δω μια ταινία, αλλά ντάξει αυτό δεν οφείλεται στην εποχή, είναι προσωπική επιλογή απλά...

Εδώ ο κόσμος έχει πάψει να διαβάζει βιβλία. 10^38 φορές πιο σημαντικό. :nosey:

Κι εγώ είμαι ένα πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ανθρώπου που δεν διαβάζει βιβλία. I'm not really proud of it, αλλά δεν ξέρω books bore me to death :nosey:
Λέτε να υπάρχει θεραπεία; :terror2:

Πάντως όσον αφορά τα mutliplex δεν θα έλεγα ότι με πειράζουν το αντίθετο μάλιστα. Όχι μόνο φέρνουν πολλές ταινίες, έχουν στην τελική καλύτερη εξυπηρέτηση και ποιότητα υπηρεσίας. Και μαζεύουν κόσμο. Κακά τα ψέματα το να βλέπεις κάποια ταινία στον κινηματογράφο έχει και κοινωνικές προεκτάσεις. Ε και ειδικά σε κάποια κωμωδία, το να γελάνε πχ όλοι μαζί εγώ το θεωρώ θετικό.

Το μόνο θεωρητικά κακό με τα mutliplex είναι ότι φέρνουν μόνο τις γνωστές ταινίες. Οπότε υπάρχει η τάση να υπάρχουν 1-2 μικροί (και παρακμιακοί κατά την άποψη μου) κινηματογράφοι που δείχνουν κάτι εναλλακτικό και ότι δεν προβάλλεται επειδή δεν πουλάει, το βλέπει ο κόσμος από το DVD που θα νοικιάσει-αντιγράψει από το video-club ή θα κατεβάσει από το internet.

Τώρα το αν ο κόσμος δεν πάει πλέον cinema δεν το γνωρίζω, αφού δεν πάω ούτε εγώ :P
phmava.php

#11 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 24 February 2008 - 01:39

Στην Αθήνα ακόμα και τα multiplex προβάλλουν πιο δύσκολες ταινίες. Αλλά είναι όμως και τι θες να δείς την συγκεκριμένη στιγμή. Μερικές φορές θέλω να δώ κάτι καλό, μερικές φορές θέλω να γελάσω, μερικές φορές θέλω να δώ μία περιπέτεια... (Καλά δεν θα πήγαινα να δώ και το "Μόλις χώρισα"...)
Και τελευταία λόγω συγκυριών, δεν πάω σινεμά όσο θα ήθελα. Ενώ πέρισυ πήγαινα τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα, φέτος πάω κάπου 1-2 φορές τον μήνα, αν και θα'θελα να πηγαίνω περισσότερο, και σε περισσότερες ταινίες.
Και δεν πάω πάντα Σ/Κ, προτιμώ τις καθημερινές που έχει λιγότερο κόσμο.

Ναι, οι νύχτες πρεμιέρας είναι πάντα γεμάτες. Και δεν πάω πιά ακριβώς επειδή έχει συνέχεια στριμωξίδι, και πάρα μα πάρα πολύ κόσμο. Όταν τις πρωτοκάνανε, που είχε λιγότερο κόσμο και έβρισκες εύκολα να καθίσεις ήταν καλά, τώρα γίνεται χαμός κάθε φορά. Στις νύχτες πρεμιέρας παίζονται καλά έργα, και χαίρομαι που είναι πάντα γεμάτα από κόσμο.

Τα multiplex προσωπικά μου αρέσουν. Πρώτον, διότι μπορώ να κλείσω εισιτήρια και μέσα από το internet και να διαλέξω θέσεις, δεύτερον γιατί έχεις την θέση σου και δεν τρέχεις να πιάσεις θέση... Αυτό το τελευταίο ιδίως ήταν που απεχθανόμουνα κάθε φορά που πήγαινα πιο παλιά Σ/Κ σε σινέμά όπως το Ideal. Έπρεπε να είσαι έτοιμος μόλις ανοίξουν οι πόρτες να κάνεις τρεχάλα να πιάσεις τις θέσεις που θες, ώστε να είσαι μαζί με τους άλλους... Και πολλές φορές δεν έβρισκες αρκετές μαζί και χωριζόσουνα από την παρέα σου, ιδίως εαν ήταν πάνω από 4-5 άτομα. Δεν φταίνε τα Multiplex, εαν ο κόσμος πάει σε χαζοταινίες όπως το "Μόλις Χώρισα", αλλά οι εταιρείες διανομής και η προβολή που γίνεται στις ταινίες.
[...]

you really got it... η κουλτουροφρενεια των τελευταιων ετων αποθαρρυνει πολλους που πραγματικα εχουν καποιο λογο να πανε. Ετυχε να το συζητησω σε μια προβολη με ενα ατομο που ηταν και μελος της οργανωτικης επιτροπης και μου ειπε ακριβως το ιδιο. Γι αυτο... Οσο λιγοτερο ενδιαφερον απο τη μαζα, τοσο το καλυτερο... Ερχονται ωραια χρονια για το cinema. Η δυναμη της θελησης και του οραματος, ετσι κι αλλιως κυριαρχει. [απο τους αγαπημενους μου: Werner Herzog] Αρα, νομιζω οτι δε χρειαζεται να κουραζουμε τα μυαλα μας με ιδεες παρακμης...

Εδιτ: Στα multiplex διφωνουμε. τα multiplex ειναι ο,τι πρεπει για να πιασεις τον παλμο της αμερικανικης λασπης και να ενωθεις με το κοπαδι, πιστευω. Ειναι βολικα, αλλα α)το 99% των ταινιων τους ειναι χαλια β) δεν εχουν human touch, απλως εναι παροχη υπηρεσιας. Θα αγοραζες manga σε supermarket?

Posted Image


#12 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 24 February 2008 - 01:48

Θα αγοραζες manga σε supermarket?


Public stores......


Επέιδή τώρα είμαι μέσα απο άλλο pc θα κάνω κανονικό ποστ αργότερα....
Posted Image

#13 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 24 February 2008 - 07:27

Moved to the right place λόγω θεματολογίας...carry on folks...:Blissfull:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#14 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 24 February 2008 - 11:29

Δεν φταινε τα multiplex. Η ελληνικη τηλεοραση φταιει. Αυτη εχει αποβλακωσει τον κοσμο.

Καλες ταινιες υπαρχουν, απλά λιγοστευει ο κοσμος με το απαραιτητο επιπεδο για να τις εκτιμησει. Οταν θελω να γελασω λιγο πηγαινω και διαβαζω τα reviews του κοινου στο athinorama.gr. Τα μπινελικια και οι κοτσανες ειναι ολα τα λεφτα...
Posted Image

#15 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 24 February 2008 - 13:17

εγώ νομίζω ότι δε φταίει κανείς και φυσικά δεν υπάρχει παρακμή.
το ποιοτικό σινεμά σχεδόν ποτέ δεν ήταν εμπορικό (ίσως γι'αυτό να'ναι και ποιοτικό).
οι περισσότεροι πήγαιναν και πηγαίνουν σινεμά για να διασκεδάσουν/χαβαλεδιάσουν,
όχι για να κουράσουν το μυαλό τους. γενικά είμαι κατά των multiplex αλλά δε νομίζω ότι φέρουν ευθύνη για το οτιδήποτε. απλά μαζοποίησαν μια ήδη υπάρχουσα ανάγκη/τάση.
επίσης, μάλλον ξεχνάτε όλοι ότι πλέον ο καθένας με adsl μπορεί να κατεβάσει ό,τι θέλει και να το δει σπιτάκι του.
Posted Image