Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει... [γενική συζήτηση]


  • Please log in to reply
5827 replies to this topic

#5101 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 04:53

O Kamui είτε τον λινταζαρατε τη μέρα είτε του έκαναν επίθεση τη νυχτα θα μπορούσε να διαλέξει να πάρει έναν στον τάφο του πριν πεθάνει. Κάτι σαν vigilante χωρίς να έχει την επιλογή ποτέ θα σκοτώσει.

Ο Ghost Prince ήταν bulletproof μόνο για ένα βράδυ, άφησε και καθαρό hint στους δολοφόνους ότι αυτοπροστατευθηκε στο κείμενο του.

Πρώτη νύχτα Babba, 2η Ghost Prince, 3η ο Takayama τον εαυτό του.

ySss0UF.jpg


#5102 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 18 June 2017 - 05:00

Την δεύτερη νύχτα, πυροβολήσατε τον Ghostprince, ο οποίος αποδείχτηκε Bulletproof ή έγινε κάτι άλλο;

Επίσης, άλλη ερώτηση τώρα γιατί έχω μπερδευτεί. Ο Kamui ήταν βιτζιλάντης, σωστά; Ο Woodcutter τι ρόλος είναι;

Την δεύτερη νύχτα πήγαμε για Ghost Prince και δεν βγήκε χωρίς να ξέρουμε γιατί. Υποθέσαμε ότι υπάρχει γιατρός αλλά δεν θα γινόταν να ήξερε ότι θα φάμε τον άκυρο. Πιο λογικό ήταν να προστέψει εσένα ή τον εαυτό του. Οπότε εγώ λίγο πολύ αυτό υπέθεσα, ότι ο Ghost ήταν γιατρός. Ο Guns το τερμάτισε, άρχισε να μας λέει για νεράιδες Hogwarts και ότι αλλού θυμάται από παλιά Παλέρμο λολ.

Edited by Takayama Yuichi, 18 June 2017 - 05:01.


#5103 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 05:09

Έβλεπε νεράιδες στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το ταξίδι στη μαγική νεραϊδοχώρα.

ySss0UF.jpg


#5104 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 18 June 2017 - 05:16

Έβλεπε νεράιδες στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το ταξίδι στη μαγική νεραϊδοχώρα.


Στο επόμενο Παλέρμο θα παίξω Tinkerbell, το δηλώνω από τώρα.

Επίσης ήταν πολύ ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου που δεν ξέραμε τον αριθμό των ρόλων. Έκανε το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον και επέτρεπε και σε εμάς και στους αθώους να παίζουν χαρτιά "είναι 3 οι δολοφόνοι" ενώ αυτό πρέπει να το ξέρουν μόνο οι ίδιοι.
Επέτρεψε βέβαια και meta analysis από τον Guns και τον Osama σε φάση " άμα ήταν 3 και δεν είχαμε επιθεωρητή θα ήταν unbalanced" αλλά αυτό δεν ήταν θέμα των κανόνων στην προκειμένη περίπτωση αλλά των παικτών.

Εγώ θα προτιμούσα Παλέρμο με wildcard roles στο μέλλον.

#5105 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 18 June 2017 - 08:41

Στο επόμενο Παλέρμο ρε θα κάτσω πάνω από ένα γύρο! Επίσης oh wow o Amari έζησε xD καλός κατάσκοπος, μπράβο του.

Ηθικό δίδαγμα: ο Cross πάλι χαμένος βγαίνει ότι και να γίνει εφόσον πάντα θα επιστρέφει στα Akuma.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#5106 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 18 June 2017 - 08:47

O GhostPrince ξεπέρασε την ερμηνεία του ως Shinji είναι η αλήθεια, να τα λέμε κι αυτά.



Τι μου θυμισες τωρα σε εκεινο το Παλέρμο επαιζα τόσο πιομενος, αξεπέραστο.ΧD
フカフカ

#5107 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 18 June 2017 - 08:59

Συγχαρητήρια, Black Kaiser, για το RP, άνετα το καλύτερο στο παιχνίδι όπως τόνισε και η Kai. Απολαυστικές οι αφηγήσεις. Μπράβο και στα παιδιά που έπαιζαν πρώτη φορά, ελπίζω να το διασκέδασαν. Πέθαινα στα γέλια κάθε φορά με τον narrator του Kaiji ακόμη και αν το περίμενα. 

Δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα το παιχνίδι, περίμενα κανα δυο γύρους ακόμη να πω την αλήθεια. Αλλά, πολλές λάθος κινήσεις και από την πλευρά των δολοφόνων και την μεριά των αθώων. Τα περί των posts Osama και Guns τα ανέφερα και πριν τελειώσει το παιχνίδι, μπας και πάρουν και μπρος εκείνη τη στιγμή και σταματήσουν, οπότε δεν θα επεκταθώ παραπάνω. Το παράπονο είχε ήδη διατυπωθεί. Πέρα από τα κουραστικά σας posts, είχατε βέβαια και καλά. Ο τρίτος γύρος ψηφοφορίας όμως... 

Περί των δολοφόνων, περίμενα να είχατε βγάλει Osama πρώτο βράδυ και δεν ξέρω καν γιατί δεν το κάνατε. Είτε υπήρχε γιατρός είτε όχι, η επιλογή του Babba μου φάνηκε άσχετη τελείως, που ενώ ξέρω πόσο καλός παίκτης είναι, είχε πάρει έναν χαρακτήρα που δεν μπορούσε να πει και πάρα πολλά. Ούτε την επιλογή του Ghostprince την κατάλαβα. Περίμενα να βγουν Osama και BK από τους πρώτους δύο γύρους. Άνετα θα μπορούσατε να είχατε βγάλει τον δεύτερο, την τρίτη μέρα που έφυγε ο Luffy. 

Το pm που πήρα για τον ρόλο ήταν διαφορετικό από ένα απλό είσαι αθώος, οπότε περιμένω από την Kai να μας δώσει και των υπολοίπων, και αυτό στοιχείο της αφήγησης ήταν άλλωστε. Επίσης περί αφήγησης, στο post που γέλασα περισσότερο απ' όλα ήταν αυτό με τον Deadpool, απολαυστικότατο κείμενο. 

 

Παράπονο ήταν ότι δεν μου πέτυχε ρόλος για άλλη μια φορά, πέρα από αυτόν της πόρνης με τον Θάνατο από το Saint Seiya - αν είναι δυνατόν -. Ήθελα μια φορά να πετύχω και εγώ. Αλλά και το ότι δεν κατάφερα να γράψω για τα μηλαράκια του Hanbei και της iristella και το μήνυμα στον τοίχο που είχαν αφήσει οι τότε δολοφόνοι από το προηγούμενο Palermo, γιατί ο Takayama αυτοκτόνησε. 



#5108 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 June 2017 - 09:26

Παικτικά καλύτεροι:

1. Οσάμα. Πήραμε το ρίσκο να βγούμε στην φόρα δύο δολοφόνοι. Πήγε αμάσιτη η μπλόφα από όλους πλην αυτού και δεν με τσέκαρε κιόλας απευθείας. Λογικά θα είχα φτάσει στους 5-6 πριν με ξανακαταλάβουν, αλλά όοοοοχι, έπρεπε ο άλλος να τα έχει δει όλα στο μάφια και να με καταλάβει και ήταν και επιθεωρητής, οπότε ο λόγος του ευαγγέλιο. Πολύ καλή ανάλυση και μπράβο του.

 

2. Ζούρα. Η καλύτερη αθώος. Από τα πρώτα κείμενα φάνηκε ότι επρόκειτο για άκυρο αθώο, και ας την υποπτέφθηκε ο Οσάμα, που τα έχει δει (ένα πράμα σαν το έχω δει χειρότερα) στο μάφια. Το παιχνίδι της ήταν απλό και μεθοδικό. Επίσης βραβείο καλύτερου ποστ:

 

"Θα κάνω μια ανασκόπηση, στους αθώους: Pariston, Cross (Black Kaiser) και εγώ. Βάση των αθώων που ανέφερες και τον αθώο που πιστεύω ο ίδιος ότι βρίσκεται ανάμεσα μας, δηλαδή την Sawa (Kamui), μένουμε στον Greed και στο μικρό κοριτσάκι (Takayama). Το οποίο μάλλον δεν ήξερε πως να σε βγάλει από τη μέση και να βρει αυτόν τον κύριο - πώς είπαμε το όνομά του; -. Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, από A άρχιζε. Την τρίτη μέρα μάλιστα ξεκίνησε λέγοντας  ότι οι ψήφοι μας μεταξύ μας την πρώτη μέρα ψηφοφορίας ήταν για αντιπερισπασμό, μιας και εμείς είμαστε ένοχοι. Γι' αυτό και ο συλλογισμός του Cross είναι απόλυτα δεκτός αυτή τη στιγμή και η ένστασή του ήταν σωστή,"

 

 

Όλη η ουσία του παιχνιδιού σε ένα κείμενο.

 

3. Καμούι. Άκυρος αθώος μεν, στο πρώτο πρώτο του κείμενο πέτυχε δύο δολοφόνους μεν, και δεν τα έχει δει και όλα στο μάφια! Μπράβο κυνικέ.

 

Αγαπημένοι στο RP:

 

1. BlasoN. Χάρηκα κάθε γραμμή που αντάλλαξα μαζί σου, αλάνι, μπράβο σου. Ο κύριος από κάτω ήταν φοβερός, αλλά με διασκέδασες περισσότερο από τον καθένα.

 

2. Ο Kaiser έπαιξε για μια φορά μόνο RP και ήταν άψογος. Συγχαρητήρια για τα έξυπνα σου references.

 

3. GhostPrince. Ο πιο εύκολος χαρακτήρας, αλλά τον πέτυχες και αυτό μετράει.

 

Συγγνώμη για το κείμενο που έσπασα το RP και αναφέρθηκα σε παλαιότερα παιχνίδια και metagaming. Σκεφτείτε ωστόσο, πως αν δεν το έκανε ο Οσάμα, ακόμα θα με ψάχνατε και αν δεν σκεφτόμουν κάτι να αντιδράσω, θα έπεφτα απευθείας θύμα της καταδίκης του επιθεωρητή. Αφού βρεθήκαμε καλή παρέα, και ελπίζω να την διατηρήσουμε, θα επιδιώξω να γίνομαι πιο διασκεδαστικός.

 

Από Σεπτέμβρη αν υπάρχει όρεξη το ψήνω να οργανώσω ή συνδιοργανώσω με την Kai ένα Παλέρμο, μιας και δεν της δώσαμε τον χρόνο που ήθελε με το κακό μας παιχνίδι εντέλει. Μέχρι τότε, θα ανοίξω κάν thread ή θα γράψω κάνα review, γιατί στα Παλέρμο μόνο για χαρέμια κάνω.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5109 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 09:35

Όχι ευχαριστώ. Να το διοργανώσεις μόνος σου απ'τη νεραϊδοχωρα.

ySss0UF.jpg


#5110 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 June 2017 - 09:38

Πολύ σκληρή...

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5111 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 18 June 2017 - 09:46

Παικτικά καλύτεροι:

1. Οσάμα. Πήραμε το ρίσκο να βγούμε στην φόρα δύο δολοφόνοι. Πήγε αμάσιτη η μπλόφα από όλους πλην αυτού και δεν με τσέκαρε κιόλας απευθείας. Λογικά θα είχα φτάσει στους 5-6 πριν με ξανακαταλάβουν, αλλά όοοοοχι, έπρεπε ο άλλος να τα έχει δει όλα στο μάφια και να με καταλάβει και ήταν και επιθεωρητής, οπότε ο λόγος του ευαγγέλιο. Πολύ καλή ανάλυση και μπράβο του.

 

2. Ζούρα. Η καλύτερη αθώος. Από τα πρώτα κείμενα φάνηκε ότι επρόκειτο για άκυρο αθώο, και ας την υποπτέφθηκε ο Οσάμα, που τα έχει δει (ένα πράμα σαν το έχω δει χειρότερα) στο μάφια. Το παιχνίδι της ήταν απλό και μεθοδικό. Επίσης βραβείο καλύτερου ποστ:

 

 

Όλη η ουσία του παιχνιδιού σε ένα κείμενο.

 

3. Καμούι. Άκυρος αθώος μεν, στο πρώτο πρώτο του κείμενο πέτυχε δύο δολοφόνους μεν, και δεν τα έχει δει και όλα στο μάφια! Μπράβο κυνικέ.

 

Αγαπημένοι στο RP:

 

1. BlasoN. Χάρηκα κάθε γραμμή που αντάλλαξα μαζί σου, αλάνι, μπράβο σου. Ο κύριος από κάτω ήταν φοβερός, αλλά με διασκέδασες περισσότερο από τον καθένα.

 

2. Ο Kaiser έπαιξε για μια φορά μόνο RP και ήταν άψογος. Συγχαρητήρια για τα έξυπνα σου references.

 

3. GhostPrince. Ο πιο εύκολος χαρακτήρας, αλλά τον πέτυχες και αυτό μετράει.

 

Συγγνώμη για το κείμενο που έσπασα το RP και αναφέρθηκα σε παλαιότερα παιχνίδια και metagaming. Σκεφτείτε ωστόσο, πως αν δεν το έκανε ο Οσάμα, ακόμα θα με ψάχνατε και αν δεν σκεφτόμουν κάτι να αντιδράσω, θα έπεφτα απευθείας θύμα της καταδίκης του επιθεωρητή. Αφού βρεθήκαμε καλή παρέα, και ελπίζω να την διατηρήσουμε, θα επιδιώξω να γίνομαι πιο διασκεδαστικός.

 

Από Σεπτέμβρη αν υπάρχει όρεξη το ψήνω να οργανώσω ή συνδιοργανώσω με την Kai ένα Παλέρμο, μιας και δεν της δώσαμε τον χρόνο που ήθελε με το κακό μας παιχνίδι εντέλει. Μέχρι τότε, θα ανοίξω κάν thread ή θα γράψω κάνα review, γιατί στα Παλέρμο μόνο για χαρέμια κάνω.

Συμφωνώ ότι η λογική του Osama ήταν σωστή, απλώς ο τρόπος που την απέδωσε δεν τον βοήθησε. Γι' αυτό του έβγαζα το λάδι και εγώ χωρίς να σε ψηφίζω, Guns, αν και είχα πειστεί ότι είναι επιθεωρητής. Και γι' αυτό δεν σας έδωσε και κανείς σημασία και ψηφίζανε Takayama, που βέβαια ήταν επίσης δολοφόνος. Απλώς έπαιξε περισσότερο σαν τον εαυτό του, παρά σαν τον Pariston, όπως είπε και ο ίδιος.  

 

Και αίσχος που με υποπτευόταν, ντροπή. 

Σε αυτό το σημείο, μιας και ήταν κάτι που δεν έγραψα, μπράβο και στον Kamui. Προσωπικά μου άρεσε το RP, έχει καιρό που είδα το anime και διάβασα το manga, αλλά το βρήκα επίσης απολαυστικότατο. Δεν νομίζω ότι θα βλέπαμε καμία διαφορά. Guns και το δικό σου RP ήταν πολύ καλό, αν εξαιρέσουμε τα χαζά σημεία που είπαμε, το τελευταίο σου post πριν ψοφήσεις ήταν πετυχημένο μιας και αποφάσισες και εσύ να κατευθυνθείς στα χνάρια που χάραξε ο Black Kaiser και να κάνεις reference στο προηγούμενο παιχνίδι. (Σημειωτέον, και οι Πύλες του Ανεξήγητου από εκεί ήταν.

Και γι' αυτούς στους οποίους δεν αναφέρθηκα, ο Takayama φαντάζομαι θα έσπαγε τα νεύρα σε όσους την ξέρανε, μιας και προσωπικά δεν έχω δει τη σειρά, κάτι το οποίο ισχύει και για την Μπουγάτσα. Δεν μπορούσα να καταλάβω το RP γιατί δεν την έχω παρακολουθήσει ακόμη. Από την άλλη, ο Ghostprince φάνηκε ότι το καταευχαριστήθηκε.

Αλλά και στον καημένο τον Babba, που όσο έζησε, έπαιξε τον Tsukushi πολύ καλά και βασίστηκε όπως και ο Black Kaiser πολύ στην αφήγηση.
 


Edited by Kamen Tantei Zura, 18 June 2017 - 09:47.


#5112 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 June 2017 - 10:01

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως ακόμα και τόσο μικρούλι, όλοι το ευχαριστηθήκαμε και φαίνεται ότι μας είχε λείψει και το χρειαζόμασταν.
Δεν έχει νόημα να αρχίσω να λέω ονόματα, γιατί θεωρώ ότι όλοι (παίκτες και κυρίως GM) ήταν πάρα πολύ καλοί και συνεπείς (κάτι που δεν το είχα και τόσο δεδομένο όταν αρχίσαμε αφού ήταν νωρίς για το reunion του 2019).

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#5113 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 10:28

Ανυπομονώ να ξανανταλλάξουμε ποιηματάκια το 2019. 


ySss0UF.jpg


#5114 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 June 2017 - 11:02

Τα PMs που ζήτησε η Zura

 

Spoiler:


ySss0UF.jpg


#5115 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 June 2017 - 11:13

Τα PMs που ζήτησε η Zura

 

Spoiler:

 

Νόμιζα το είχες κάνει μόνο για μας τους δολοφόνους. Αυτή η λεπτομέρεια είναι αυταπόδεικτη της αφοσίωσης σου και κάτι που όλοι οφείλουμε να κρατήσουμε από την δική σου συμβολή στο ευρύτερο lore του Παλέρμο στο φόρουμ μας.

 

Προσωπικά τα έχω ήδη κλέψει και δεν το ξέρεις για το επόμενο.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018