Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C07R3: Tengen Toppa Gurren Lagann VS Lucky Star


  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

Poll: Ποιο anime σας αρέσει περισσότερο; (62 member(s) have cast votes)

Ποιο anime σας αρέσει περισσότερο;

  1. Tengen Toppa Gurren Lagann (32 votes [51.61%] - View)

    Percentage of vote: 51.61%

  2. Lucky Star (30 votes [48.39%] - View)

    Percentage of vote: 48.39%

Vote

#16 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 16 December 2007 - 19:02

Gurren Lagann και κάνω τη 2η ισοψηφία σήμερα:terror2:

Posted Image


#17 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 16 December 2007 - 19:12

Mα δνε μου φανηκε απολυτος ο τροπος που το ειπες!
Εξηγησα οτι η απαντηση μου δεν σχετιζοταν απολυτα με τα λεγομενα σου.
Και περα απο αυτο ναι ισως να μην εδωσα την ευκαιρια που αξιζε στο lucky star αλλα και στο haruhi που την εδωσα μεχρι το τελευταιο επεισοδιο απογοητευτηκα οικτρα.Μου φανηκε εντελως αδιαφορο.
Αλλα δεν λεω οτι ειναι αντικειμενικα κακο anime.Υποκειμενικα για εμενα ειναι κακο και αυτο το αναγνωριζω.Δεν ειναι του τυπου μου,ολοι εχουμε προτιμησεις στη ζωη μας.Απλως ελεγα οτι αν καναμε αυτη τη συζητηση πριν απο 1-2 μηνες θα προσπαθουσα να σε πεισω οτι η αποψη μου ηταν η πιο σωστη...-_-
Πραγμα που ευτυχως τωρα γνωριζω πολυ καλα οτι ειναι λαθος.

[off topic mode]
Θυμαμαι καποτε που καναμε μια συζητηση στην ταξη για το αν θα πρεπει να θεσουμε κριτηρια στην τεχνη και αν ορισμενα πραγματα πρεπει να αποκλειονται απο αυτη την κατηγορια.Τοτε υποστηριζα εντονα το οτι ναι καποια πραγματα δεν ειναι τεχνη.Λαθος μου.Και τωρα πια χαιρομαι που εχω απαλαχθει απο αυτα τα στεγανα και τη στενομυαλια.Για εμενα κατι ειναι τεχνη,για καποιον αλλον ειναι κατι αλλο τεχνη.[/off topic mode]

#18 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 16 December 2007 - 20:44

Lucky star FTW...
Posted Image

#19 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 December 2007 - 00:24

Προβλέπεται δυνατό thriller εδώ, της τάξεως του "Claymore VS Code Geass"... :wooi2: 12-12 μέχρι στιγμής.

yami-chan, ξεχνάς ή υποτιμάς το FLCL. ;)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#20 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 17 December 2007 - 00:59

yami-chan, ξεχνάς ή υποτιμάς το FLCL. ;)

με 5 φορες που το εχω δει μαλλον και τα 2 :P

#21 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 17 December 2007 - 10:16

PS. Έχασες το reference στο Lucky Star που έπεσε στο Sayonara Zetsubou-sensei; You're weak. :P

Τα references εννοεις. Το ενα ηταν το μπλουζακι με την Κονατα που φορουσε ο πρωην της stalker-san και το αλλο ηταν στο ιδιο επεισοδιο με την hikkikomori-san. Οταν πεταξε την τηλεοραση στην πορτα του δωματιου της εγραφε πανω στην οθονη Lucky Channel στα ιαπωνικα.

P.S ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ οτι ο Kenny και η Yami δεν ψηφισαν Lucky Star.. :if:
Posted Image

#22 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 17 December 2007 - 11:29

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα μόνο του hardcore. Εγώ που απολαμβάνω τα καλά slice of life έργα, σε συνδιασμό με τους ίδιους τους χαρακτήρες του Lucky Star, απλά το λάτρεψα.

Από την άλλη, ρεαλιστικά, το σενάριο του Gurren Lagann πάσχει... Με πρώτο και χειρότερο το κλασικό και μη εξαιρεταίο ζήτημα: «Πόσα world-shuttering events όχι μόνο αντέχει, αλλά προβλέπεται και να υποστεί ένα setting, και τα οποία, εντελώς βολικά, συμβαίνουν το ένα μετά το άλλο;»

Βεβαίως, από την άλλη, το Lucky Star έχει και τα καψίματα. Πέραν από τη λατρεία που δείχνω στο τελευταίο επεισόδιο για πολλούς λόγους, ένα από τ' αγαπημένα μου σημεία είναι στη συναυλία, όπου έχουμε την τραγουδίστρια/seiyuu να αναφέρεται τρεις φορές: ως τραγουδίστρια, ως Haruhi, και στο ρόλο της Konata; I rest my case...

#23 MoonCHilde

MoonCHilde

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 17 December 2007 - 11:37

Φυσικά Konata uber alles. Και μερικές σκέψεις.

Χωρίς να θέλω να κατακρίνω άλλα πράγματα που ψηφίσθηκαν να παραμείνουν ή να πεταχθούν εκτός από την ψηφοφορία, θα ήθελα να αναρωτηθώ με τι αισθητικό κριτήριο ψηφίζει κανείς. Γιατί από θέμα συγκίνησης και αίσθησης ότι "ανήκεις στην παρέα" ελάχιστα άνιμε το έχουν καταφέρει αυτό. Το να αισθανθείς ότι συμμετέχεις, έστω και απλώς βλέποντας ή μιλώντας για αυτό, σε ένα anime δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Τουλάχιστον όχι σε εμένα, δεν ξέρω για εσάς.

Δεν θα αναφερθώ στο Newtype το οποίο "δημοσίευσε" fan-art της Konata, επειδή το θεωρώ διαφημιστικό κόλπο.

Θα αναφερθώ όμως στο reference που κάνει η Konata στον αληθινό ναό στον οποίο υπάρχουν αληθινές prayer plaques που γράφουν επάνω "Konata is my wife" και τις οποίες σχολιάζει η περί ης ο λόγος σε ύστερο επεισόδιο.

Θα αναφερθώ στο γεγονός ότι τα πράγματα που βλέπεις εκεί μέσα σίγουρα μπορεί να μην τα πιάνεις όλα, αλλά νοιώθεις κομμάτι αυτής της παρέας, εξάλλου όλοι μας, μέσα στις παρέες μας και στις κουβέντες τους δεν μπορούμε να τα "πιάσουμε" όλα, τα κρυφά υπονοούμενα, τα λογάκια, τα γελάκια, τα περίεργα βλέματα. Αλλά ξέρουμε ότι υπάρχουν γιατί και εμείς τα κάνουμε. Ε εκεί βλέπουμε ακριβώς αυτό το πράγμα. Αυτό που κάνουΜΕ όλοι ΜΑΣ.

Δεν θέλω να επηρρεάσω την ψήφο σας, μα δεν επικροτώ την άποψη ότι το Lucky Star είναι για otakus. Σίγουρα ασχολείται με σχετικά με otaku θέματα. Αλλά αφορά όλους όσοι υπήρξαν/υπάρχουν κομμάτι μιας παρέας.

Και σίγουρα δεν είναι Excel Saga (μιλάει ο άνθρωπος που είδε τα τελευταία 16 επισόδια του Excel Saga μονορούφι). Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ της έξυπνης και δυνατής μπηχτής (Lucky Star) και ενός μάτσου γελοιοτήτων και τραβηγμένων καραγκιοζιλικιών τόσο ηλίθιων που κάνουν τα αμερικάνικα gag με πορδές να δείχνουν ιδιουφυή (Excel Saga).

#24 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 17 December 2007 - 13:51

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα μόνο του hardcore. Εγώ που απολαμβάνω τα καλά slice of life έργα, σε συνδιασμό με τους ίδιους τους χαρακτήρες του Lucky Star, απλά το λάτρεψα.

Από την άλλη, ρεαλιστικά, το σενάριο του Gurren Lagann πάσχει... Με πρώτο και χειρότερο το κλασικό και μη εξαιρεταίο ζήτημα: «Πόσα world-shuttering events όχι μόνο αντέχει, αλλά προβλέπεται και να υποστεί ένα setting, και τα οποία, εντελώς βολικά, συμβαίνουν το ένα μετά το άλλο;»

Βεβαίως, από την άλλη, το Lucky Star έχει και τα καψίματα. Πέραν από τη λατρεία που δείχνω στο τελευταίο επεισόδιο για πολλούς λόγους, ένα από τ' αγαπημένα μου σημεία είναι στη συναυλία, όπου έχουμε την τραγουδίστρια/seiyuu να αναφέρεται τρεις φορές: ως τραγουδίστρια, ως Haruhi, και στο ρόλο της Konata; I rest my case...



"I want to meet Aya Hirano!!" :hahaha:
Kona-chan, τό'χεις χάσει τελείως...:terror2:


Και για να μην πούμε για το προ-τελευταίο επισόδειο, ε; :nanana:
Posted Image

#25 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 17 December 2007 - 23:35

Gurren Lagann από μένα και 16-16 το σκορ :terror2:

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε το Gurren Lagann (όπως και ό,τι άλλο έχει βγάλει η GAINAX) αλλά το Lucky Star παραείναι καμμένο για τα γούστα μου. Είναι ακριβώς το στυλ που απεχθάνομαι, επομένως το Guren Lagann παίρνει την ψήφο μου ελπίζοντας να αφήσει το Lucky Star απ' έξω :bike:

E5VV38U.jpg


#26 MoonCHilde

MoonCHilde

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 18 December 2007 - 11:22



Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε το Gurren Lagann επομένως το Guren Lagann παίρνει την ψήφο μου ελπίζοντας να αφήσει το Lucky Star απ' έξω


Χαίρομαι που για άλλη μια φορά ο Έλληνας αποδεικνύεται ότι είναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
Πως λέμε "Δεν είμαι Παναθηναικός. Απλά είμαι Αντι-Ολυμπιακός" ένα πράμα ρε παιδί μου.

Και φίλε Phantom-Duck, επειδή ακριβώς θέτεις θέμα "παραείναι καμμένο για τα γούστα μου", χαίρομαι που προσπαθείς να επιβάλλεις τα γούστα σου. Τουλάχιστον προτίμησε να απέχεις από την ψηφοφορία εφόσον τίποτε από τα δύο δεν σου αρέσουν ή δεν έχεις άποψη. Αλλά δεν πειράζει, προτιμάμε να τιμωρήσουμε κάτι που δεν μας αρέσει, μόνο και μόνο γιατί δεν είναι του γούστου μας.

Τέτοιες στιγμές αναρωτιέμαι τι θα ειπωθεί στην επόμενη ψηφοφορία για τα ef, Clannad και Higurashi...
[EDIT] Και θα χαρώ να δω τι θα ειπωθεί στην επόμενη ψηφοφορία όταν φυσικά "για λόγους πολιτικής ορθότητας" δεν θα συμπεριληφθεί το Kodomo No Jikan.


Υ.Γ. Και αν δηλαδή το Lucky Star φαίνεται "καμμένο", τότε τα υπόλοιπα slice-of-life anime τι είναι;
Υ.Γ. (2) ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ MADARAME ΓΙΑ SIG ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΙΜΕ "ΚΑΜΜΕΝΟ".

#27 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 December 2007 - 11:54

MoonCHilde, in Haruhi's name, ΧΑΛΑΡΩΣΕ. :deadga6:

Καταρχήν, ποιος είπε ότι απαγορεύονται οι "αρνητικές ψήφοι" (AKA "ψηφίζω αυτό που μίσησα λιγότερο"); Μια χαρά έγκυρες και δικαιολογημένες ψήφοι είναι, και μάλιστα έχουν ήδη δοθεί τέτοιες κάμποσες φορές σε προηγούμενα polls. Για να μιλήσω μόνο για δικές μου ψήφους, "αρνητική" έριξα στο Zombie Loan (στό VS με το DMC) και στο Claymore (στο VS με το Code Geass). There you have it.

Επιβολή γούστων; Απείλησε κανέναν να μην ψηφίσει Lucky Star; Geez...

ΥΓ1. Μην βάζεις το Lucky Star στο ίδιο τσουβάλι με τα slice of life (μόνο τα τελευταία eps με την Kanata άγγιξαν αυτό το realm). Το Lucky Star είναι, πάνω απ' όλα, ένα otaku show. Αν δεν είσαι καμένος kawaii/moe/loli enthusiast, δεν πρόκειται να σου αρέσει.

ΥΓ2. Το Genshiken ήταν περίπου μία τάξη μεγέθους λιγότερο καμένο από το Lucky Star, διότι, παρότι απευθυνόταν και πάλι σε otakus, εντούτις είχε δώσει αρκετό βάρος στις σχέσεις μεταξύ των κύριων χαρακτήρων. Αποτέλεσμα: το Genshiken προσφέρεται σαν anime και σε μη otakus, το Lucky Star όχι.

---

EDIT, γιατί θέλω να σχολιάσω το παρακάτω. Προτού αρχίσω τον σχολιασμό, να τονίσω ότι και τα δύο anime μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά εδώ που έχει φτάσει πλέον ο διαγωνισμός, πρέπει να ζυγίζουμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του καθενός για να επιλέξουμε τι θα ψηφίσουμε.

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα μόνο του hardcore. Εγώ που απολαμβάνω τα καλά slice of life έργα, σε συνδιασμό με τους ίδιους τους χαρακτήρες του Lucky Star, απλά το λάτρεψα.

Από την άλλη, ρεαλιστικά, το σενάριο του Gurren Lagann πάσχει... Με πρώτο και χειρότερο το κλασικό και μη εξαιρεταίο ζήτημα: «Πόσα world-shuttering events όχι μόνο αντέχει, αλλά προβλέπεται και να υποστεί ένα setting, και τα οποία, εντελώς βολικά, συμβαίνουν το ένα μετά το άλλο;»

Βεβαίως, από την άλλη, το Lucky Star έχει και τα καψίματα. Πέραν από τη λατρεία που δείχνω στο τελευταίο επεισόδιο για πολλούς λόγους, ένα από τ' αγαπημένα μου σημεία είναι στη συναυλία, όπου έχουμε την τραγουδίστρια/seiyuu να αναφέρεται τρεις φορές: ως τραγουδίστρια, ως Haruhi, και στο ρόλο της Konata; I rest my case...

Καταρχήν, η ταμπέλα slice of life είναι λίγο overkill, για τους λόγους που είπα και στον MoonCHilde (μόνο ορισμένα eps προς το τέλος αξίζουν αυτόν τον χαρακτηρισμό).

Περι σεναρίου... ναι, το σενάριο του Gurren Lagann δεν ξεφεύγει από το cliché που επισημαίνεις, αλλά σκέψου ότι το Gurren Lagann τουλάχιστον είχε σενάριο... το Lucky Star από την άλλη "played safe" στον συγκεκριμένο τομέα, με το να είναι μια random συλλογή από στιγμές της ζωής της Konata και των φιλενάδων της... κοινώς, δεν είχε σενάριο. Φυσικά, κανείς δεν γκρίνιαξε γι' αυτό μιας και αυτό γουστάραμε οι fans, αυτό πήραμε.

Και πάμε στο θέμα animation... η GAINAX έδωσε μαθήματα στο πόσο "ζωντανό" μπορεί να είναι ένα anime με καρτουνίστικη παλέτα χρωμάτων και character design. Χαλαρά ξεπέρασε το Dead Leaves του Production I.G σ' αυτόν τον τομέα, κατ' εμέ. Δυστυχώς, δεν μπορώ να πω το ίδιο για το Lucky Star, στο οποίο, με εξαίρεση ορισμένες διάσπαρτες σκηνές, το animation ήταν πολύ watered-down... και ειδικά σε σύγκριση με τα θαύματα που μας έχει αποδείξει η KyoAni ότι μπορεί να κάνει (λέγε με Suzumiya Haruhi no Yuuutsu).

Τέλος, το μοναδικό πραγματικά μεγάλο μου παράπονο από το Lucky Star είναι το εξής: Γιατί μου έδινε ώρες-ώρες την εντύπωση ότι υποβαθμιζόταν σε κράχτη για τα DVDs του Suzumiya Haruhi no Yuuutsu; Δηλαδή... δεν δικαιολογείται ένα anime που υποτίθεται ότι περιέχει αναφορές-tribute σε άλλα παλιά anime/ταινίες, να έχει ΤΟΣΕΣ πολλές αναφορές σε ένα μόλις περυσινό anime (όλως τυχαίως της ίδιας εταιρίας)... Λίγο έλεος... μόνο

BUY OUR DVDs, BITCHAS!

που δεν έγραψαν στην οθόνη. :uhh:


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#28 MoonCHilde

MoonCHilde

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 18 December 2007 - 13:18

Αααα Kenny, I stand corrected. Έχεις απόλυτο δικίο. Η ζωή του κόσμου δεν περιλαμβάνει gaming, anime watching, χαζομάρεμα στον εργασιακό/σπουδαστικό χώρο και hanging around with friends με αποτέλεσμα ατελειιιιιιιιωτες βλακώδεις συζητήσεις που ξεκινάν από το πουθενά και καταλήγουν εκεί και χαζοξενύχτια. Χαίρομαι που ΚΑΝΕΝΑΣ εδώ μέσα δεν έχει τέτοια ζωή και επομένως το Lucky Star δεν είναι slice of our life show.

Παρεπιπτόντως σιχαίνομαι το Loli και τα repercussions του όπως και το όλο Moe concept. Αλλά εφόσον με ασφάλεια θεωρώ ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ασχολούνται σε μεγάλο βαθμό (εώς μέγιστο) με: Anime, Manga, Comics, Gaming, RPGs, MMORPGs, computing, κλπ κλπ και ότι όλα αυτά τα κάνουν και με παρέα και ότι όλα αυτά τα κάνουν εις βάρος συνήθως άλλων δραστηριοτήτων και ότι μετά μαζεύονται με την παρέα τους και το (σόρρυ για τη λέξη) μαλακίζουν μέχρι πρώτων πρωινών ωρών, τότε ΝΑΙ, το Lucky Star *είναι* το soundtrack της ζωής τους.

Τώρα, εάν κάποιος θεωρεί ότι η παραπάνω περιγραφή δεν του ταιριάζει και ότι θίγεται προσωπικά επειδή τον περιλαμβάνω εκεί μέσα, μπορούμε να το συζητήσουμε.

Όσον αφορά το genshiken θα δεχτώ ότι οι χαρακτήρες εκεί φαίνονται να σπαταλούν λιγότερες ώρες λειτουργόντας σε otaku πλαίσια. H ειδοποιός διαφορά είναι φυσικά ότι οι χαρακτήρες στο genshiken κάνουν και άλλα πράγματα στη ζωή τους. (Η Konata by the way και δουλεύει και είναι μαθήτρια, ενώ οι χαρακτήρες του Genshiken είναι φοιτητές που χαζοχαίρονται από το πρωί μέχρι το βράδυ).
Τώρα, επειδή η κεντρική πρωταγωνίστρια, ω του θαύματος, δεν έχει σχέση, και προτιμά να ασχολείται περισσότερο με games/κλπ αυτό από πότε ξενίζει τον κόσμο; Και δη, τον κόσμο που διαβάζει αυτό το thread?

Α, και κάτι άλλο. Μιας και τα anime βγαίνουν στην Ιαπωνία, και το main target group είναι Ιάπωνες, δε νομίζω να χρειάζεται να κάνουν διαφήμιση στο anime που σάρωσε διακρίσεις, βραβεία και πωλήσεις και έκανε το cast του γνωστούς σε παγκόσμιο βεληνεκές. Τα λεφτά της η Haruhi τα έχει βγάλει στο εκατονταπλάσιο και συνεχίζει ακόμη. Δεν έχει ανάγκη διαφήμισης. Υπάρχει απλά ο τυφλός γηπεδικός οπαδισμός ο οποίος εν πάσει περιπτώσει, ΕΙΝΑΙ δεκτός. Για να μη μιλήσουμε για τα ringtones των χαρακτήρων στο genshiken που είναι μουσικές από anime του 1960-70 μόνο και μόνο με σκοπό την επίδειξη. Αν αυτοί οι χαρακτήρες λειτουργούν έτσι, τι να πει η καψερή η Konata.
Και στην τελική τελική, μα την πίστη μου, αν είχες την Aya Hirano στο cast σου και ΔΕΝ έκανες 155 αναφορές στο δεκάλεπτο στη Haruhi τότε θα ήσουν και βλάκας.

#29 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 18 December 2007 - 13:20

gurren lagann :nod:

#30 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 December 2007 - 13:26

Gurren Lagann, χωρίς σκέψη :bike::fromabove: Κάφρικο > Καμμένο

όσο καλό και να είναι το Lucky Star (και πραγματικά μου αρέσει πολύ) για μένα απλά δεν υπάρχει μπροστά στο έπος TTGL