Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C07R3: Tengen Toppa Gurren Lagann VS Lucky Star


  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

Poll: Ποιο anime σας αρέσει περισσότερο; (62 member(s) have cast votes)

Ποιο anime σας αρέσει περισσότερο;

  1. Tengen Toppa Gurren Lagann (32 votes [51.61%] - View)

    Percentage of vote: 51.61%

  2. Lucky Star (30 votes [48.39%] - View)

    Percentage of vote: 48.39%

Vote

#1 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 16 December 2007 - 17:32

Posted Image

Tengen Toppa Gurren Lagann [AniDB]

In their closed-off underground village, Kamina and Simon chafe at the limits imposed by the village elder. Yet all this will change, when Simon stumbles across a fantastic device - just as the village's peace is broken by a violent intrusion.


Lucky Star [AniDB]

Portrays the lives of several school girls attending a Japanese high school with a very loose humor tone. The main heroine is Konata Izumi, an athletic and intelligent girl who, despite these attributes, is not in a sports club, and her grades remain low. Her laziness at school is due to her love for anime and video games, and she is not interested in much else.



#2 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 16 December 2007 - 17:39

Lucky star is just stupid,not my type of anime.Γενικα ποτε δεν τα καταλαβα τα ανιμε αυτου του τυπου,μαλλον μου λειπει η αισθηση του χιουμορ.
Απο την αλλη ομως το gurren lagann ήταν αριστο ανιμε!^^

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 December 2007 - 17:39

Konata, κάνε στην πάντα να περάσει ο Kamina-sama. :respect::respect::respect:

Who the hell do you think I am??? :hahaha:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 16 December 2007 - 17:50

Lucky star is just stupid,not my type of anime.Γενικα ποτε δεν τα καταλαβα τα ανιμε αυτου του τυπου,μαλλον μου λειπει η αισθηση του χιουμορ.
Απο την αλλη ομως το gurren lagann ήταν αριστο ανιμε!^^



Strange. I thought Gurren was stupid...Well, to each his own. To my defense, I will state that I only saw one episode, though. How many episodes of Lucky Star did you see? Just asking out of curiosity...

Και δεν σου λείπει η αίσθηση του χιούμορ, don't worry. Απλά δεν είσαι καμμένος otaku όπως εμείς οι κακόμοιροι... :( Και δεν το λέω καν για να σε πειράξω...η σειρά ήταν πολύ "otaku friendly", δυστυχώς. Αυτό ήταν και το καλά αλλά και το κακό της. :emptyonexg1: Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της σειράς ήταν το interaction μεταξύ σειράς και πραγματικότητας. Όσοι το παρακολούθησαν γνωρίζουν για τι πράγμα μιλάω... ("Konata is my wife", Newtype fanart, pilgrimage to irl shrines, κλπ) Απλά δεν είναι κάτι που μπορείς απλά να δεις ένα επισόδειο και να "πιάσεις" τι παίκτηκε. :( Just like Dr. Who really :P

Αλήθεια, μέτρησε κανένας πόσες αναφορές στο Lucky Star είδαμε στα anime της νέας σεζόν; Μέτρησα στο Genshiken 2 (2 φορές) και στο Ef (στο πρώτο επισόδιο). Βέβαια στο Ef είχε και αναφορά στο School Days :P Και αυτά στο πρώτο επισόδιο μόνο...:oo:
Posted Image

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 December 2007 - 18:02

Κοίτα, καμμένος otaku είμαι και το Lucky Star το λάτρεψα, αλλά mecha σαν το Gurren Lagann δεν έχω δει ποτέ ξανά, οπότε ένιωσα ότι έπρεπε να το τιμήσω.

Sorry, KyoAni, but GAINAX >>>>>> you.

PS. Έχασες το reference στο Lucky Star που έπεσε στο Sayonara Zetsubou-sensei; You're weak. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 16 December 2007 - 18:13

Κοίτα, καμμένος otaku είμαι και το Lucky Star το λάτρεψα, αλλά mecha σαν το Gurren Lagann δεν έχω δει ποτέ ξανά, οπότε ένιωσα ότι έπρεπε να το τιμήσω.

Sorry, KyoAni, but GAINAX >>>>>> you.

PS. Έχασες το reference στο Lucky Star που έπεσε στο Sayonara Zetsubou-sensei; You're weak. :P



Lol Όχι, αλλά μιλούσα για τα anime της τελευταίας φουρνιάς (οκτώβριος και μετά) Νομίζω ότι το Sayonara ήταν λίγο πιο παλιό από αυτό...χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Και φυσικά να το τιμήσεις. Όμως εγώ έπρεπε να τιμήσω το γεγονός ότι για το τέλος, π.χ., του Lucky Star είχαμε μαζευτεί όλη η παρέα σπίτι μου και μόνο που δεν σηκωθήκαμε να χειροκροτήσουμε από ενθουσιασμό. :P Προσωπικά κατουρήθηκα από τα γέλια και συγκινήθηκα τα μάλλα. Ήταν η πιο απολαυστική σειρά που έχω δει τελευταία. Αν και το Minami-ke τα πάει ΠΟΛΥ καλα όσο προχωράει... :) Μάκο-τσαν ftw. :Blissfull:

In closing....Gainax > KyoAni? Χμμ....κάτσε να προχωρήσει λίγο ακόμα το Clannad, να αρχίσει και δεύτερη σεζόν Haruhi και το συζητάμε μετά. Εξ'άλλου οι Gainax έχουν παράδοση σε ασόβαρες σειρές γαμότο....από Mahoro μέχρι FLCL και "...Utsukushii Sekai" τους διακρίνει μία...χαζομαρούλα που δεν ξέρω αν συμπαθώ :( Όχι ότι δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι. Έχω δει το Kare Kano 100000 φορές όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Αλλά όταν το Gurren ¨αρχισε όπως άρχισε μου έδωσε την αίσθηση "Όχι πάλι που να πάρει..."¨και δεν το συνέχισα :( Ίσως κακώς. Θα δούμε όταν το δω το καλοκαιράκι με την ησυχία μου. :)
Posted Image

#7 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 16 December 2007 - 18:14

Κοnata ftw
απλα και χωρις κανενα ενδοιασμο

Timotei, timotei!!!!!!!!!!!!!!!!!

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#8 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 16 December 2007 - 18:15

Spoiler:

Posted Image


#9 dustov13

dustov13

    Beast Reborn

  • Members
  • 28 posts

Posted 16 December 2007 - 18:22

Και εγω επειδη δε ειμαι απλα Pedo αλλα "also a pedo...."

:emptyonexg1:

#10 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 16 December 2007 - 18:22

Lucky star is just stupid,not my type of anime.Γενικα ποτε δεν τα καταλαβα τα ανιμε αυτου του τυπου,μαλλον μου λειπει η αισθηση του χιουμορ.

well,basically πρεπει να εισαι πολυ hardcore για να εκτιμησεις το Lucky Star..:P
οπως και λοιπα parody/otaku related anime..

Sorry, KyoAni, but GAINAX >>>>>> you.

that's so not true D: D: D:
Until Diebuster and GL anything by Gainax was so-so :x


Tengen Toppa for me of course..:D
oτιδηποτε αλλο φετος,οσο καλο και να ηταν,απλα δεν μπορει να συγκριθει μαζι του ~

#11 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 16 December 2007 - 18:23

Παντως μπορει η konata να εχει οντως δικιο,μαλλον φταιει το γεγονος οτι δεν ειμαι otaku.Ουτε το excel saga δεν το αντεξα.Γενικα για να καταλαβει καποιος μια σατιρα θα πρεπει να εχει βιωσει τα γεγονοτα που σατυριζει και εγω δεν εχω και την πιο τρελη επαφη με αυτα.Ειναι σαν να δει Λαζοπουλο ενας Ιαπωνας ασ πουμε,δεν θα καταλαβει και πολλα.
Περναω αρκετες ωρες βλεποντας anime αλλα δεν το κανω πολυ τακτικα.Αν ειναι να δω κατι θα το δω σε 2-3 μερες,αλλα δεν το κανουμε καθε μερα αυτο.

Αλλα το εχω παρει αποφαση,πια δεν με τσαντιζει που καποιος δεν συμμεριζεται την αποψη μου για κατι(παλια με τσαντιζε και εκανα τα ΠΑΝΤΑ για να του αποδειξω οτι εχω δικιο).Αλλα τωρα πια εχω συνειδητοποιησει οτι υπαρχουν μερικα πραγματα τα οποια αρεσουν σε εμενα και οι αλλοι τα κοροιδευουν και καποια που δεν μου αρεσουν αλλα αρεσουν στους αλλους.Μπορει να πιστευω οτι κατι ειναι το νοημα της υπαρξης και θα ενοχλουμουν αν καποιος το απερριπτε με απολυτο τροπο,υπονοώντας οτι ειμαι χαζη.Ετσι λοιπον εδω και λιγο καιρο σταματησα να το κανω και κυριως να το πιστευω και εγω.
Καθενας εχει τη γνωμη του(εξαιρουνται τα ελληνικα σκυλαδικα,που ειναι τα μονα που δεν μπορω να τα θεωρησω απλως "προσωπικη προτιμηση")

Καλα εφυγα πολυ εκτος και δεν εχουν σχεση και τοσο αυτα που γραφω με το θεμα,αλλα βρηκα μια ευκαιρια να αναφερω μια νεα φιλοσοφια που προσπαθω να εφαρμοσω στη ζωη μου. :P
Πραγματικα αυτο το πραγμα αλλο να το λες και αλλο να το πιστευεις.Πραγματικα σε κανει να νιωθεις καλυτερα και δνε σκας τοσο ευκολα!(κακια μου παλια συνηθεια)
Konata πραγματικα δεν αναφερομαι σε εσενα,απλως βρηκα αφορμη για λογοδιαρροια.^^


edit:πωπω πολλα posts εγιναν μεχρι να κανω το δικο μου καθυστερημενα...

#12 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 16 December 2007 - 18:25

Μου άρεσε πολύ το Lucky Star, αλλά με το που τελείωσα το Gurren Lagann μπήκε στο top.10 μου.
Μπορεί να είναι δύο τελείως διαφορετικού είδους anime, αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν.

Spoiler:

HnH5aB0.jpg


#13 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 16 December 2007 - 18:29

Timotei:wooi2:
Posted Image

#14 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 16 December 2007 - 18:32

Tengen Toppa Gurren Lagann

Posted Image



#15 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 16 December 2007 - 18:51

Παντως μπορει η konata να εχει οντως δικιο,μαλλον φταιει το γεγονος οτι δεν ειμαι otaku.Ουτε το excel saga δεν το αντεξα.Γενικα για να καταλαβει καποιος μια σατιρα θα πρεπει να εχει βιωσει τα γεγονοτα που σατυριζει και εγω δεν εχω και την πιο τρελη επαφη με αυτα.Ειναι σαν να δει Λαζοπουλο ενας Ιαπωνας ασ πουμε,δεν θα καταλαβει και πολλα.
Περναω αρκετες ωρες βλεποντας anime αλλα δεν το κανω πολυ τακτικα.Αν ειναι να δω κατι θα το δω σε 2-3 μερες,αλλα δεν το κανουμε καθε μερα αυτο.

Αλλα το εχω παρει αποφαση,πια δεν με τσαντιζει που καποιος δεν συμμεριζεται την αποψη μου για κατι(παλια με τσαντιζε και εκανα τα ΠΑΝΤΑ για να του αποδειξω οτι εχω δικιο).Αλλα τωρα πια εχω συνειδητοποιησει οτι υπαρχουν μερικα πραγματα τα οποια αρεσουν σε εμενα και οι αλλοι τα κοροιδευουν και καποια που δεν μου αρεσουν αλλα αρεσουν στους αλλους.Μπορει να πιστευω οτι κατι ειναι το νοημα της υπαρξης και θα ενοχλουμουν αν καποιος το απερριπτε με απολυτο τροπο,υπονοώντας οτι ειμαι χαζη.Ετσι λοιπον εδω και λιγο καιρο σταματησα να το κανω και κυριως να το πιστευω και εγω.
Καθενας εχει τη γνωμη του(εξαιρουνται τα ελληνικα σκυλαδικα,που ειναι τα μονα που δεν μπορω να τα θεωρησω απλως "προσωπικη προτιμηση")

Καλα εφυγα πολυ εκτος και δεν εχουν σχεση και τοσο αυτα που γραφω με το θεμα,αλλα βρηκα μια ευκαιρια να αναφερω μια νεα φιλοσοφια που προσπαθω να εφαρμοσω στη ζωη μου. :P
Πραγματικα αυτο το πραγμα αλλο να το λες και αλλο να το πιστευεις.Πραγματικα σε κανει να νιωθεις καλυτερα και δνε σκας τοσο ευκολα!(κακια μου παλια συνηθεια)
Konata πραγματικα δεν αναφερομαι σε εσενα,απλως βρηκα αφορμη για λογοδιαρροια.^^


edit:πωπω πολλα posts εγιναν μεχρι να κανω το δικο μου καθυστερημενα...



Φυσικά και είναι όμορφο να μην νευριάζεις με μια διαφωνία στις απόψεις. Από την άλλη όμως, δεν είναι και κακό να προσπαθείς να εξηγήσεις στον άλλον την άποψή σου πολιτισμένα. :bath: Δεν πήρα κάτι προσωπικά, απλά κατάλαβα από τα λεγόμενα ότι δεν έδωσες στο Lucky την ευκαιρία που δεν έδωσα ΟΥΤΕ εγώ όπως δήλωσα εξ'άλλου στο Gurren. Οι Gainax έχουν αποδειχτεί πραγματικά "χαζούληδες" και κάπως ασόβαροι τελευταία και δεν είχα καμία όρεξη για ένα από τα ίδια. :( Αναγνωρίζω ότι μπορέι να είναι καλό. Όταν το δω θα κρίνω καλύτερα. Αλλά το πρώτο ep. μου έδωσε δυστυχώς την ίδια αίσθηση :(

Θα ήθελα να πιστεύω πάντως ότι το Lucky Star είναι κάτι παραπάνω από ένα άνι για οτάκου. Είναι η εικόνα, η καρδιά ίσως του otakudom αυτή τη στιγμή :) Και θα τολμούσα να πω ότι επιρρέασε και θα επιρρεάσει πάρα πολύ κόσμο, και θα γίνει σημείο αναφοράς - και έχει ήδη γίνει. Όταν το έβλεπα είχα λίγο την αίσθηση "history in the making", if you know what I mean :) Πατώντας πάνω στο βάθρο του Haruhi πήγε ακόμα πιο ψηλά, και έφτιαξε κάτι πολύ όμορφο.

Όλα αυτά φυσικά είναι απλά η άποψή μου, και ζητώ ειλικρινά συγνώμη αν ο τρόπος που την εκφράζω φαίνεται απόλυτος και ενοχλεί. Δεν ήταν ούτε είναι η πρόθεσή μου. Απλά τα άνιμε είναι κάτι που αγαπάω, και θέλω να πιστεύω ότι αγαπάμε όλοι εδώ, και μερικές φορές ίσως ακούγομαι λίγο περίεργος. Δεν ξέρω. :emptyonexg1: Τελικώς μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε :)

BTW, το Excel δεν το άντεξα ούτε εγώ :P Δεν θεωρώ όμως σε καμία περίπτωση ότι είναι στην ίδια υποκατηγορία με το Lucky Star :) Μάλλον τείνει πιο πολύ στο Pani Poni Dash και το Dokuro-chan...
Posted Image