Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Gankutsuou


  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 September 2007 - 12:23

:hahaha::thatsit::hahaha:


τι θες ρε!!!!!!!!!

#32 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 16 September 2007 - 08:54

Δεν μου άρεσε που παρουσίασαν τον Pasha και την κόρη του
σαν καλούς, καθότι στο βιβλίο παρουσιάζεται πιο καλά η αλήθεια αφού ο Pasha ήταν κακός (αφού ήταν Πασάς σε μια περιοχή της Ελλάδος αν θυμάμαι καλά).

Βασικά διάβασα την αυθεντική ολόκληρη Version του βιβλίου πριν λίγο καιρό που παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σχέση με τις παιδικές ελληνικές εκδόσεις. Ο Πασάς που αναφέρεις είναι ο Αλή Πασάς των Ιωαννίνων. Το βιβλίο δεν ασχολείται με το αν ο Πασάς ήταν πολύ καλός ή κακός, απλώς αναφέρει ότι η προδοσία έγινε από Γάλλο αξιωματικό για προσωπικό κέρδος σε καιρό που υπήρχε κάποιου είδους συμμαχία μεταξύ του Πασά και της Γαλλίας, πράγμα απαράδεκτο. Σημειωτέον πως ο Αλή Πασάς είχε στην ουσία δημιουργήσει ένα ανεξάρτητο κρατίδιο στα Γιάννενα και πως τον σκότωσαν οι ίδιοι οι Τούρκοι. Βέβαια του άξιζε γιατί ο τύπος είχε κάνει μεγάλα εγκλήματα.

#33 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 September 2007 - 12:42

των ιωαννίνων ήταν;
τελικά πρέπει να το ξαναδιαβάσω το βιβλίο.

#34 Lockie

Lockie

    Psycho Otacku

  • Members
  • 137 posts

Posted 19 September 2007 - 14:16

κορυφαιο ανιμε με κρατησε μεχρι το τελος....δεν είναι περιεργο που το είδα μεσα σε 2 ημερες...επιπλεον η ιστορια του κομη του Μοντεκριστο είναι απο τις ωραιοτερες ιστοριες που γραφτηκαν ποτε και ο Edmont Dantes ηταν ενα απο τα πρωτυπα μου απο τοτε που ήμουν παιδι...
με χαλασε το τελος η αληθεια είναι...και το μικρο καθυστεριμενο ο Albert(...γιατι πρεπει παντα να υπαρχει το generic βλαμενο στα ανιμε μου λετε...)
παντως σε γενικες γραμμες σεβαστικαν την ιστορια και προσεθεσαν μικρες λεπτομεριες απο το βιβλιο που δεν θα τις δεις σε καμια απο τις κινηματογραφικες του μεταφορες...το animation ήταν εκπληκτικο και το κυριοτερο ηταν κατι πρωτοτυπο και καινουριο...
:awww:

Posted Image
I shall conquer the universe...

#35 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 September 2007 - 14:31

Και εγώ το τελείωσα πρόσφατα και ήταν πραγματικά υπέροχο.Φοβερή υπόθεση,όπως είπε και η Μαρία από τις πιο ωραίες που γράφτηκαν ποτέ.Το βιβλίο δε το έχω διαβάσει αλλά έχω δει 2 ταινίες αν θυμάμαι καλά.Σίγουρα anime>>>>>ταινίες.Και κάτι άλλο το σκηνικό της φιλίας Count-Albert υπάρχει και στην αυθεντική ιστορία ή όχι;

Posted Image


#36 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 19 September 2007 - 20:55

Και κάτι άλλο το σκηνικό της φιλίας Count-Albert υπάρχει και στην αυθεντική ιστορία ή όχι;

Υπάρχει, αλλά γενικά ο Albert έχει μικρότερο ρόλο, ενώ ο Franz είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Επίσης στο βιβλίο ο Count αποκτά δυνατή φιλία με τον Maximillian. Τέλος, στο anime δεν υπάρχει καθόλου η περίοδος που ο Dantes ήταν φυλακισμένος, ένα κομμάτι που είναι από τα καλύτερα του βιβλίου. Γενικά πιστεύω πως αξίζει κανείς να διαβάσει την αυθεντική έκδοση του βιβλίου. Θα τη βρείτε όμως μόνο στα Γαλλικά και στα Αγγλικά.

#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 September 2007 - 10:27

γιατί η ελληνική έκδοση τι έχει δηλαδή; έκοψαν σκηνές; ή έχει διαφημίσεις;

#38 SteveCof

SteveCof

    Itoh Misaki~ no1 fan!

  • Members
  • 86 posts

Posted 21 September 2007 - 15:25

2-thumbs up, επειδη δεν εχω 3ο χερι.

Απο τις κορυφαιες δραματικες σειρες που εχουν βγει, με απιστευτο σχεδιο. Ο count-ολα τα λεφτα κατα τη γνωμη- μου ειναι η πιο ηγετικη μορφη villain σε ανιμε ever.
Απειρα pause σε καθε επισοδειο απλα για να χαζεψεις λιγο τα διαφορα χρωματα πανω στα ρουχα του καθενα. Τα mecha θα μπορουσανε αν λειπανε, αλλα τελοσπαντων.

Must-see.'Nuff Said!
Have you ever seen the Lain?

#39 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 21 September 2007 - 17:33

γιατί η ελληνική έκδοση τι έχει δηλαδή; έκοψαν σκηνές; ή έχει διαφημίσεις;

H Ελληνική έκδοση είναι απλώς παιδική. Έχουν κοπεί πάρα πολλά κομμάτια του βιβλίου ( το αυθεντικό είναι περίπου διπλάσιο σε μέγεθος ) και η μετάφραση είναι watered down για να αποκτήσει πιο παιδική μορφή. Πολλά βιβλία κλασσικής λογοτεχνίας έχουν μεταφερθει σε εκδόσεις που στοχέυουν σε μικρές ηλικίες όμως τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις και σε κανονική μορφή, το Count Of Montecristo διστυχώς όχι.

#40 Lockie

Lockie

    Psycho Otacku

  • Members
  • 137 posts

Posted 22 September 2007 - 16:57

ναι και είναι κρίμα...μπορει να είναι ποιο σκληρο και ποιο σκοτεινο αλλά αποτυπώνει καλυτερα το πνευμα που θελει να περασει ο συγγραφεας...είναι αλλωστε ενα βιβλιο που μιλαει για εκδίκηση δεν θα μπορουσε να είναι αναλαφρο...:emptyonexg1:
Posted Image
I shall conquer the universe...

#41 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 16 October 2007 - 05:11

Το όλο anime Ζωγραφίζει με κεφαλαίο Ζ. Αριστούργημα, αν και για λίγους. Η ιστορία του Monte Cristo είναι από τιςαγαπημένες μου ~ μια από τις ταινίες είναι και καλή.
Το μόνο μείον είναι ότι περίμενα περισσότερη αναφορά στο παρελθόν του κόμη αλλά εδώ ουσιαστικά είναι ο Albert ο ήρωας. Eίναι αντιπαθέστατος αλλά αυτό δε σταματάει το anime από το να είναι οπτασία. Τα χρώματα και η σταθερά αυξανόμενη ταχύτητα της πλοκής είναι αυτά που μου άρεσαν περισσότερο.
Φυσικά κόμης rules:wis:

Posted Image


#42 EUROJUMP

EUROJUMP

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 07 January 2008 - 06:36

Πολύ ενδιαφέρουσα φουτουριστική διασκευή του βιβλίου.

Μην ξεχνάτε είναι βασισμένο στο βιβλίο και δεν είναι μεταφορά του βιβλίου !!!!!!!!!!!!!!!!

Η μεγαλύτερη επιτυχία του, οφείλεται στο ότι έχει βασιστεί σε ένα βιβλίο που περιέχει σχεδόν τα πάντα: προδοσία, διαφθορά, ερώτα, χρήμα, πόλεμο, καχυποψίες, δολοπλοκίες………

Πολύ ενδιαφέρουσα η στιλιστική επιλογή των κουστουμιών, ως προς την ύφανση. Πράγμα που βοήθησε κατά την άποψη μου να μειωθεί και το κόστος της όλης δουλείας αφού βασικά ο καμβάς ήταν έτοιμος και στατικός και δεν χρειάστηκε ο χρωματισμός των κουστουμιών για κάθε 1 από τα 12 καρέ που είναι απαραίτητα για μια κίνηση.

Ακόμα τα CGI ήταν ωραία δεμένα με την αισθητική της όλης σειράς και δεν εμφανίζονταν σαν εντελώς ξεκάρφωτα.

#43 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 07 January 2008 - 11:57

Πραγματικα κορυφαιο anime,και ο κομης (οπως ειπωθηκε και παραπανω) ειναι απο τους καλυτερους villains ever.
Aυτο ομως που αξιζει κατα τη γνωμη μου σε αυτη τη σειρα δεν ειναι τοσο το οτι εχει εναν τοσο καλο χαρακτηρα,οσο το ολο cast.Απο τους χαρακτηρες που παρουσιαζονται κανενας δεν περναει αδιαφορος.Απο τον κομη και τον Albert μεχρι τον Andrea
Spoiler:
ολοι τους αναλυονται αρκετα.

Αυτο βεβαια που δεν μπορω να καταλαβω ηταν γιατι αντιπαθησατε ρε παιδια τοσο πολυ τον Albert.Δεν λεω,η εμμονη του με τον Κομη ηταν ακρως εκνευριστικη,αλλα κατα τα αλλα ηταν ενας χαρακτηρας που ειδε ολοκληρη τη ζωη του να γκρεμιζεται μπροστα στα ματια του(οποτε λογικο εινια να φωναζει ως ενα βαθμο:|) και ομως αντιδρα με τελειως διαφορετικο τροπο απο οτι ο Κομης.

Βεβαια αν και ολοι οι χαρακτηρες ηταν καλοι (πλην του Andrea) η κορυφαια μορφη ηταν ο φιλος του Albert,ο Franz:wooi2:

#44 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 07 January 2008 - 17:26

Το όλο anime Ζωγραφίζει με κεφαλαίο Ζ. Αριστούργημα, αν και για λίγους. Η ιστορία του Monte Cristo είναι από τιςαγαπημένες μου ~ μια από τις ταινίες είναι και καλή.
Το μόνο μείον είναι ότι περίμενα περισσότερη αναφορά στο παρελθόν του κόμη αλλά εδώ ουσιαστικά είναι ο Albert ο ήρωας. Eίναι αντιπαθέστατος αλλά αυτό δε σταματάει το anime από το να είναι οπτασία. Τα χρώματα και η σταθερά αυξανόμενη ταχύτητα της πλοκής είναι αυτά που μου άρεσαν περισσότερο.
Φυσικά κόμης rules:wis:


I wouldn't quite say that....
Προσωπικα δεν ενιωσα ποτε αντιπαθεια προς τον Albert, γιατι ηταν ενας τραγικος ηρωας....

Spoiler:


But still, the count rules!!!:wis:

#45 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 07 January 2008 - 20:50

I wouldn't quite say that....
Προσωπικα δεν ενιωσα ποτε αντιπαθεια προς τον Albert, γιατι ηταν ενας τραγικος ηρωας....

Spoiler:


But still, the count rules!!!:wis:



Μπορεί να έχεις ένα Α δίκιο γιατί βασικά πριν το δω ήμουν προκατειλημένος νομίζοντας 100% ότι Hero/Main Character=Count. Και επειδή βλέπαμε πολλές φάσεις με μόνο Albert + το γεγονός ότι αντικειμενικά δε συγκρίνονται οι χαρακτήρες Albert & Count να με οδήγησε στο να τον αντιπαθήσω. Boήθησε και το γεγονός ότι ακόμα και τον κολλητό του τον Franz τον συμπαθούσα περισσότερο:nosey:
Ο Alber ήταν ίσως αρκετά ανθρώπινος. Για πολλές του αποφάσεις χρειάστηκε βοήθεια, ενώ αν ενέργησε δίχως σκέψη τελικά κατέληξε σε λάθος ή σε κάτι ανούσιο, βέβαια χωρίς να φταίει εντελώς αυτός. Αλλά πχ το ότι
Spoiler:


Αλλά στα τελευταία επισόδεια που είναι πιο ώριμος γενικά, είναι οκ. Στην αρχή και στη μέση που κάνει σαν παιδί είναι που τον βρήκα αντιπαθητικό και φυσικά με τον κόμη δίπλα του φαινόταν ακόμα χειρότερος μιας και θέλοντας και μη, αφού ήταν συχνά μαζί κάνεις μια μικρή σύγκριση ασυναίσθητα.

Posted Image