Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Gankutsuou


  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#136 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 06 January 2012 - 01:59

Δεν έχετε ιδέα πόσο χαίρομαι που βλέπω πόσος κόσμος έχει δει τον "Κόμη στο Διάστημα"! (LOL) Πραγματικά, όπου κι αν πάω, ειδικά σε άτομα που δεν πολυγουστάρουν τα anime (κακώς) ή τα θεωρούν ακόμα "παιδικά" (κάκιστα), hypάρω όσο μπορώ το Gankutsuou. Είναι πραγματικά εξαιρετική δουλειά και αξίζει να επενδύσει κανείς χρόνο σ' αυτήν, κι ας έχω δυο τρία προβληματάκια μαζί της.

Θα φανώ πολύ nitpicker τώρα, αλλά τι να γίνει... Μέχρι το 20ό επεισόδιο,

Spoiler:
Μα ξαφνικά, στη μέση του επεισοδίου 20,
Spoiler:

Finally someone said that!
Κι εγώ ακριβώς έτσι ένιωσα στο 20 επεισόδιο, και νομίζω πως το 19 και ίσως το 21 ήταν εξίσου άκυρα.
Spoiler:

Να μην ήταν αυτό και δε θα είχα νιώσει κανένα urgh καθ' όλη τη διάρκεια της σειράς.

P.s. Απ' ότι φαίνεται αυτό το θρεντ θα έχει την τύχη του "Πολεμικές τέχνες" και Three kingdoms archive, κάθε φορά που πετάγεται κάποιος να πει κάτι, θα ξεφυτρώνω κι εγώ να του πω αν συμφωνώ ή όχι.

O6rrvsU.jpg


#137 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 06 January 2012 - 02:10

Finally someone said that!
Κι εγώ ακριβώς έτσι ένιωσα στο 20 επεισόδιο, και νομίζω πως το 19 και ίσως το 21 ήταν εξίσου άκυρα.

Spoiler:


Αυτό! Πραγματικά. Βέβαια, νομίζω πως κάπου σ' αυτά τα επεισόδια μπαίνει
Spoiler:


Και ναι, το επεισόδιο 18 παίζει να είναι και το καλύτερο της σειράς. Εξαιρετικό, απ' όπου και να το πιάσεις. Κι ας γίνεται κάπως γλυκερό όταν
Spoiler:


Spoiler:


Σαδίσταρε!:oo:

P.s. Απ' ότι φαίνεται αυτό το θρεντ θα έχει την τύχη του "Πολεμικές τέχνες" και Three kingdoms archive, κάθε φορά που πετάγεται κάποιος να πει κάτι, θα ξεφυτρώνω κι εγώ να του πω αν συμφωνώ ή όχι.


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Αν κάνει κι άλλους να ενδιαφερθούν για τη σειρά....!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#138 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 06 January 2012 - 11:31

Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#139 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 06 January 2012 - 17:14

Spoiler:


Ακριβώς αυτό που έλεγα πριν. Έχω βρει κι άλλο κόσμο που τη βρίσκει σωστή την αλλαγή του τόνου. Αλλά εγώ δεν μπορώ να το χωνέψω... Δεν ξέρω γιατί...

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#140 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 07 January 2012 - 23:06

Αφού στηρίζομαι πολύ στη φήμη ενός anime πριν το δω για να είμαι 100% σίγουρη ότι δε θα χάσω την ώρα μου, γιατί αυτή είναι απ' τα λίγα πράγματα που δεν ξαναγυρίζουν, είδα τόσο καλά σχόλια εδώ που είπα να δοκιμάσω και το Gankutsuou. Εντάξει, από δω και πέρα αυτό το σύστημα θα εφαρμόζω στα σίγουρα πια!:himitsu: Απ' τις πιο καλές και πιο ποιοτικές σειρές που έχω δει! Μέχρι και τη μαμά μου έβαλα να δει ένα επεισόδιο κι εγώ της το μετέφραζα, μπορώ να πω ότι δεν παραπονέθηκε πολύ! (αν και μου είπε ότι η μόνη διαφορά απ' το Ντόναλντ ήταν τα χρώματα, έχασα κάθε ελπίδα συννενόησης πια όσων αφορά τα anime!:unlucky: Άμα δεν άρεσε και το Gankutsuou...) Θα 'θελα σε κάποια στιγμή να διαβάσω και το βιβλίο, για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα της διασκευής, αλλά πιστεύω θα χαλαστώ γιατί συμπάθησα τον Albert ως πρωταγωνιστή, όπως ξένισε φαντάζομαι όσους είχαν διαβάσει πριν το βιβλίο, που δεν ήταν. (Αυτός ο Fukuyama Jun δεν έχει αφήσει πρωταγωνιστικό ρόλο για πρωταγωνιστικό ρόλο!:oo:) Εντάξει, το παιδάκι ήταν αφελές και ολίγον τι καθυστερημένο, αλλά ήταν καλούλης μωρέ!:wooi2: Μέσα σ' όλη τη σαπίλα, η ύπαρξη του Albert ως σημαντικού ήρωα ήταν μια ευχάριστη νότα. Μου θύμισε τον Shouma απ' το MPD, καλός, καλός, αλλά στη δράση άχρηστος. Περί των γεγονότων:
Spoiler:


Συνολικά, 8.5/10. Ενάμισι πόντος μείον για τα mecha. Κατά τ' άλλα, δολοπλοκίες, εκδίκηση, απαγορευμένοι έρωτες, αγωνία, δράμα... τέλεια!:riiight:

#141 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 08 January 2012 - 00:47

Μέχρι και τη μαμά μου έβαλα να δει ένα επεισόδιο κι εγώ της το μετέφραζα, μπορώ να πω ότι δεν παραπονέθηκε πολύ! (αν και μου είπε ότι η μόνη διαφορά απ' το Ντόναλντ ήταν τα χρώματα, έχασα κάθε ελπίδα συννενόησης πια όσων αφορά τα anime!:unlucky: Άμα δεν άρεσε και το Gankutsuou...)


Μην τα παρατάς! Το εφαρμόζω κι εγώ το σύστημα "Δείξτε στους γονείς σας τι χάσανε που σας μεγάλωσαν με τη Disney"! Προσπάθησε να βρεις κάτι πολύ παραπλήσιο στα ενδιαφέροντά της! Άπαξ και το βρεις, θα κολλήσει, πίστεψέ με!

Θα 'θελα σε κάποια στιγμή να διαβάσω και το βιβλίο, για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα της διασκευής, αλλά πιστεύω θα χαλαστώ γιατί συμπάθησα τον Albert ως πρωταγωνιστή, όπως ξένισε φαντάζομαι όσους είχαν διαβάσει πριν το βιβλίο, που δεν ήταν.


Απ' ότι έχω διαβάσει, στο βιβλίο όλοι οι νεαροί χαρακτήρες χάνουν κάμποσες από τις διαστάσεις που τους δόθηκαν στο anime και είναι ουσιαστικά κακομαθημένα πλουσιόπαιδα (με την εξαίρεση του Maximillien, που είναι έτσι κι αλλιώς το καλόπαιδο της ιστορίας).

(Αυτός ο Fukuyama Jun δεν έχει αφήσει πρωταγωνιστικό ρόλο για πρωταγωνιστικό ρόλο!:oo:)



Ναι, αλλά είναι σίγουρα ο καλύτερός του!


Και επί των σπόιλερ:

Spoiler:



Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#142 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 08 January 2012 - 01:00

Κακομαθημενα πλουσιοπαιδα?hardly.Περισοτερες διαστασεις δοθηκαν στους χαρακτηρες?Καλο ειναι αυτο?Τους καναν τους τυπικους χαζους ερωτευμενους και τους δωσαν τις πιο κλισε ιστοριες εβερ.

Εμενα με πειραξαν καποιες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ αλλαγες με το χαρακτηρα του μοντε κριστο.

Spoiler:


Γενικως 2 πραγματα δεν δουλεψαν.Η αλλαγη του τελους και ο gankutsuoou.....α και τα mecha battles.Η sci fi κατασταση ηταν οκει διοτι δεν καναν αλλαγες που θα επηρεαζαν την ιστορια οπως την εφευρεση του τηλεφωνου η τις εκτρωσεις.Απλως αλλαξαν το στυλ και εγω προσωπικα το βρηκα κουλ σε αντιθεση με αλλες αναλογες περιπτωσεις οπως το treasure planet που δεν το εκανε τοσο καλα.

sc5bab.jpg


#143 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 08 January 2012 - 01:33

Αφού στηρίζομαι πολύ στη φήμη ενός anime πριν το δω για να είμαι 100% σίγουρη ότι δε θα χάσω την ώρα μου, γιατί αυτή είναι απ' τα λίγα πράγματα που δεν ξαναγυρίζουν, είδα τόσο καλά σχόλια εδώ που είπα να δοκιμάσω και το Gankutsuou. Εντάξει, από δω και πέρα αυτό το σύστημα θα εφαρμόζω στα σίγουρα πια!:himitsu: Απ' τις πιο καλές και πιο ποιοτικές σειρές που έχω δει! Μέχρι και τη μαμά μου έβαλα να δει ένα επεισόδιο κι εγώ της το μετέφραζα, μπορώ να πω ότι δεν παραπονέθηκε πολύ! (αν και μου είπε ότι η μόνη διαφορά απ' το Ντόναλντ ήταν τα χρώματα, έχασα κάθε ελπίδα συννενόησης πια όσων αφορά τα anime!:unlucky: Άμα δεν άρεσε και το Gankutsuou...) Θα 'θελα σε κάποια στιγμή να διαβάσω και το βιβλίο, για να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα της διασκευής, αλλά πιστεύω θα χαλαστώ γιατί συμπάθησα τον Albert ως πρωταγωνιστή, όπως ξένισε φαντάζομαι όσους είχαν διαβάσει πριν το βιβλίο, που δεν ήταν. (Αυτός ο Fukuyama Jun δεν έχει αφήσει πρωταγωνιστικό ρόλο για πρωταγωνιστικό ρόλο!:oo:) Εντάξει, το παιδάκι ήταν αφελές και ολίγον τι καθυστερημένο, αλλά ήταν καλούλης μωρέ!:wooi2: Μέσα σ' όλη τη σαπίλα, η ύπαρξη του Albert ως σημαντικού ήρωα ήταν μια ευχάριστη νότα. Μου θύμισε τον Shouma απ' το MPD, καλός, καλός, αλλά στη δράση άχρηστος. Περί των γεγονότων:

Spoiler:


Συνολικά, 8.5/10. Ενάμισι πόντος μείον για τα mecha. Κατά τ' άλλα, δολοπλοκίες, εκδίκηση, απαγορευμένοι έρωτες, αγωνία, δράμα... τέλεια!:riiight:

Πώς και απορείς για την ψύχωση του Albert με τον κόμη?
Your yaoi sense disappoints me.
Πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με Albert.
Mysterious blue-faced count with an open hug for the hard times > your homo best friend that can't find a good way to express his feelings for you.

Spoiler:


Δε ξέρω για εσάς, εγώ πάντως οχι μόνο τα νύχια μου δάγκωσα, αλλά παίζιε να κατάπια και κανα δάχτυλο μαζί.Άνετα η πιο αγωνιώδης, "making me look like a faggot" σκηνή ever.

Πάντως συμφωνώ πως ήταν πολύ καλύτερο που κρατήσαν τα κύρια στοιχεία της εποχής του novel.Άμα το μετατρέπανε σε full-flegded sci-fi θα αλλοιονόταν πολύ το κλίμα της σειράς.
Καλα κι εσείς στις εκτρώσεις και τα κινητά κολλήσατε, εδώ πολεμούσαν με παλιά πιστόλια και σπαθιά ξιφασκίας.


P.s. Απ' ότι φαίνεται αυτό το θρεντ θα έχει την τύχη του "Πολεμικές τέχνες" και Three kingdoms archive, κάθε φορά που πετάγεται κάποιος να πει κάτι, θα ξεφυτρώνω κι εγώ να του πω αν συμφωνώ ή όχι.

-confirmed.

O6rrvsU.jpg


#144 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 08 January 2012 - 22:21

Mysterious blue-faced count with an open hug for the hard times > your homo best friend that can't find a good way to express his feelings for you.


Ι lol'ed!:hahaha:

Spoiler:

Spoiler:


Spoiler:

Spoiler:


Spoiler:



Spoiler:

Say WHAAAAAT??? Okay, now you're shitting with us!:terror2:

#145 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 18 May 2012 - 14:53

Όπως είπα και στo ριβιου, ήταν από τα καλήτερα ανιμε που έχω δεί και μπήκε στα αγαπημένα. Σίγουρα θα διαβάσω και το βιβλίο, πωλείται στην Ελλάδα με Αγγλική μετάφραση?

Ας κράξουμε λίγο:
Spoiler:


Βέβαια έχει τόσα υπέροχα καλά, τα οποία έχω αναφέρει και στο ριβιού και τα οποία είναι πάρα πολλά, τα οποία δεν σε αφήνουν να μην λατρέψεις την σειρά, όσες τρύπουλες και να έχει.

Στα γιάννενα και στο μπλέ βαμπίρ απλά έλιωσα :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: .

Οι αγαπημένοι μου secondary characters ήταν η Haidee και ο Ali.

Όπως είπα και πάνω, μπήκε και θα μείνει για καιρό στα αγαπημένα.

Edited by Keito, 18 May 2012 - 14:56.