Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Gankutsuou


  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#16 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 May 2007 - 08:06

Ανεβαίνει ανεβαίνει....σιγά σιγά παιδιά, 9giga είναι το άτιμο (καταραμένοι KAA!!)...:nosey:

quaja, αν κρίνω από τα γούστα σου, ή θα σου αρέσει, ή θα πάθεις επιληψία και θα το παρατήσεις στο 1ο eps...^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#17 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 01 May 2007 - 08:25

Και εγώ λέω να το δω, μιας και ανεβαίνει στο forum μας :P
Ρε συ Γιώργο, τι ανάλυση έχει το κάθε έπι; Υποθέτω είναι H264, ε; :hahaha:

oR4yYRl.gif


#18 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 May 2007 - 08:58

Yep...:wooi2:

Posted Image

Για όσους θέλουν οπτικά ερεθίσματα, ρίχτε μια ματιά και εδώ...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#19 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 01 May 2007 - 11:10

Λοιπόν και εγώ το είδα πρόσφατα στην έκδοση των KAA και έχω να πω πως ήταν σε εξαιρετική ποιότητα. Όσον αφορά το anime αυτό καθεαυτό μου άρεσε πολύ , αλλά υπήρχαν και κάποια σημεία που με χάλασαν λίγο...

Υπέρ:
-Σουρεαλιστικό σχέδιο που σε αφήνει ώρες ώρες άναυδο με την ομορφιά του.
-Πολύ καλό soundtrack
-Αρκετά προσεγμένες και έξυπνες αλλαγές κατά τη μεταφορά του βιβλίου στο μέλλον και ειδικότερα σε ένα Παρίσι που συνδυάζει τα διαστημόπλοια και την εποχή της αναγέννησης.
-Δυνατή σκηνοθεσία.

Κατά:
-Η (αποτυχημένη) προσπάθεια να γίνει πρωταγωνιστής της ιστορίας ο 15χρονος Albert , για προφανείς λόγους.
-Η μεγάλη χρήση 3D που ώρες ώρες ήταν αρκετά άσχημη οπτικά (όπως οι μάχες με τις πανοπλοίες mecha)
-H ύπαρξη κάποιων βαρετών χαρακτήρων και η σμίκρυνση του ρόλου κάποιων άλλων και κυρίως της Mercedes που ήταν ένας από τους σημαντικότερους χαρακτήρες του βιβλίου.

Όπως και να'χει το να μεταφέρεις σε anime ένα από τα σπουδαιότερα βιβλία που έχουν γραφτεί δεν είναι εύκολο πράγμα και εν τέλει θα έλεγα πως η προσπάθεια είναι και γενναία και πετυχημένη.

#20 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 04 May 2007 - 18:08

Είδα το πρώτο επεισόδιο και μου βγήκαν τα μάτια έξω. WOW.

#21 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 05 May 2007 - 08:37

Είχα κατεβάσει το εν λόγω άνιμε μετά το review του Dante80 που διάβασα στην Animeclipse. Είχα γελάσει λίγο με την έκφραση: "Γιατί τα άνιμε είναι τέχνη ρε γαμώτο!", ή κάπως έτσι, με έντονα κόκκινα γράμματα. Αλλά με την ανάγνωση του review και τη θέα των φωτογραφιών δε μπόρεσα να αντισταθώ.
Όταν είδα το πρώτο επεισόδιο, είπα οκ, καλύτερα να το δω μια μέρα χωρίς πονοκέφαλο γιατί μου γύρισε λίγο το μυαλό ανάποδα. Η συνέχεια όμως ήταν άλλο πράγμα. Μακράν το καλύτερο από τα άνιμε που έχω δει (όχι ότι έχω δει και πολλά) σε θέμα καλλιτεχνικής δημιουργίας (σχέδιο, χρωμματισμός κλπ), και ειδικότερα στη δημιουργία του Κόμη και του περιβάλλοντος του. Από άποψη σεναρίου αν και γνωστή η ιστορία, κατάφερε σε κάθε επεισόδιο να δημιουργεί αρκετή αγωνία καθώς προσφέρει συνεχώς εξελίξεις.

Gankutsuou FTW :wooi2:

Posted Image


#22 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 May 2007 - 14:05

Είδα το πρώτο επεισόδιο και μου βγήκαν τα μάτια έξω. WOW.


Πιστευω θα σου αρεσει παρα πολυ!
Posted Image

#23 Rubedo

Rubedo

    Cloud walker

  • Members
  • 18 posts

Posted 06 May 2007 - 09:15

Το είδα και τρελάθηκα! Είμαι στη μέση της ιστορίας αλλά πραγματικά όσο περισσότερο βλέπω τόσο πιο πολυ μ' αρέσει. Με τη μουσική, τη σκηνοθεσία, το σχέδιο, την πλοκή είναι σαν να σε μεταφέρει σε άλλο κόσμο. Φοβερό :wooi2:
Btw δεν ξέρω γιατί αλλά τρελαθηκα με το opening theme...
Posted Image

"The closer you get to the meaning, the sooner you know that you 're dreaming..."


#24 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 06 May 2007 - 09:30

Btw δεν ξέρω γιατί αλλά τρελαθηκα με το opening theme...



Ναι τα σπάει το opening. Καθώς και τα γαλλικά "Madames et monsieurs, bon soir..." με αυτή την εκπληκτική φωνή

Posted Image


#25 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 May 2007 - 19:14

Μια που ανεφερες τα γαλλικα τα οποια μετρανε πολυ στην εισαγωγη του καθε επεισοδιου....θα ηθελα να πω κατι λιγο ασχετο...Γιατι δεν κανουν ενα anime που να εκυλισσεται στην Ελλαδα να γουσταρουμε? Εδω εκαναν και James Bond.
Μonster.............Γερμανια
Gankutsuou.......Γαλλια
Gunslinger Girl...Ιταλια
Και φυσικα ποσα αλλα που εχουν σχεση με Αμερικη και Αγγλια...
Το ξερω οτι ειμαστε μικρη χωρα και δεν εχουμε μεγαλο αγοραστικο κοινο αλλα εχουμε ιστορια....Αντε αντε καντε ενα anime για Ελλαδα να γουσταρουμε!
Posted Image

#26 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 24 June 2007 - 19:15

Μόλις είδα το 1ο επ. Παραξενεύτηκα απο το το σχέδιο, αλλά με έκανε να θέλω να δω και το επόμενο...Περαιτέρω σχόλια later...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#27 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 24 June 2007 - 22:16

Το είχα δει πρόσφατα και αναμφίβολα το έχω στο Top 5 μου. Είναι πάρα πολύ καλό και η ατμόσφαιρα του είναι διαφορετική από τα περισσότερα anime. Δεν έχω διαβασει το βιβλίο για να τα συγκρίνω, αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορεί να είναι πολύ καλύτερο. Είναι φοβερό!

#28 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 25 June 2007 - 12:16

Χθες είδα και το δεύτερο και μου φαίνεται πως όσο πάει καλυτερεύει....Αντε να κατέβει και το 3ο...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 September 2007 - 09:44

επιτέλους το είδα, ένα ευχαριστώ στον Digitaltracker που μου το έδωσε.

Να πω την αλήθεια κάποια στοιχεία του animation δεν μου άρεσαν,
μου άρεσε όμως το σενάριο και η μεταφορά που έγινε αν και σε πολλά σημεία
ήταν υπερβολικοί.
Μου άρεσε που όπως και στο βιβλίο υπάρχουν επιρροές από όλες τις χώρες της
Ευρώπης, έτσι και στο anime υπάρχουν αυτά τα στοιχεία άσχετα αν τα βλέπουμε
στους τοίχους. Δεν μου άρεσε που παρουσίασαν τον Pasha και την κόρη του
σαν καλούς, καθότι στο βιβλίο παρουσιάζεται πιο καλά η αλήθεια αφού ο Pasha ήταν κακός (αφού ήταν Πασάς σε μια περιοχή της Ελλάδος αν θυμάμαι καλά).
Μου άρεσε η μίξη των πολιτισμών στο ανιμε και ο συνδιασμός πολλών φιλών μαζί.
Το καρναβάλι της Luna όντως θύμιζε αυτό της Βενετίας.

Σε γενικές γραμμές ήταν όλα ωραία, τα εφέ μπορώ να πω ήταν λίγο υπερβολικά
και πραγματικά θα προτιμούσα λιγότερα εφέ με υπολογιστή.
Αχ.. το λάτρεψα έχει περάσει πολυς καιρό απο τότε που είδα κάτι τόσο όμορφο.

Spoiler:


#30 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 September 2007 - 11:56

[spoiler] αυτός ο Albert νομίζω θα του ταίριαζε καλύτερα το όνομα, Βούρτση, Μάρθα Βούρτση


:hahaha::thatsit::hahaha:
Posted Image