Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#93526 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 25 May 2023 - 23:07

Είναι σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, γι'αυτό. Είχε chart με άνετες μέρες και με πιο ζόρικες και οι τιμές διέφεραν πολύ. Είχε και μέσα στον Ιούνιο 650 με δύο στάσεις και το Φθινόπωρο αρκετά αλλά και του χρόνου. Φαντάζομαι είναι πού θα σου τύχει.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93527 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 May 2023 - 23:17

Καλα σίγουρα, και αλλαζουν καθημερινά ολα αυτα. Μπορει πχ 17 τ μηνα με 18 να υπαρχει τεραστια διαφορα στη τιμη. Λεω τωρα ενα τυχαιο νούμερο. Σεπτ-οκτ ειδα να ειναι αρκετα πεσμενα αλλα οκ δν βολευε να φυγω τότε. Γενικα εχουν ανεβει ολα στο θεό. 28ωρες δεν ειναι πολλες πάντως αν κ αναλογα σε τι ωρες εχεις τις αναμονες, αν ειναι πρωϊ ή βραδυ παιζει ρολο, ειδικα αν εισαι μονος σου.
Δυστυχώς τωρα μ χωσανε δυο 23 κιλες τσαντες αρα λογικα μικρες, ενω προ κοβιντ ειχα την μεγαλη 35κιλη, αλλα τι να κανεις... Πάνω απο 1000ρι δεν θα σκαγα για αεροπορικά με τπτ, απο πείσμα ξεκαθαρα, αλλα δν αξιζει. Δυστυχως ειμαστε και μια χωρα που δεν εχει απευθείας για εκει, οσο κ να θες να πας γρηγορα το νωριτερο που μπορεις ειναι κτ 15ωρα με ακραιες τιμες.
フカフカ

#93528 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 11 June 2023 - 17:08

Παίδες, ξέρει κανείς τι παίζει με κάρτες SIM Ελλάδα;
Έρχομαι Ελλάδα τον άλλο μήνα και δεν ξέρω αν το Ιαπωνικό τηλέφωνο θα πιάνει. Μπορώ να αγοράσω κάρτα SIM στην Ελλάδα και απλά να την βάλω στο τηλέφωνο; Κάποια τηλέφωνα νομίζω θέλουν ξεκλείδωμα για να βάλεις άλλη κάρτα πέρα από την αρχική.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93529 Getta Robo

Getta Robo

    ..:: CoDe V ::..

  • Members
  • 23 posts

Posted 11 June 2023 - 18:38

Παίδες, ξέρει κανείς τι παίζει με κάρτες SIM Ελλάδα;
Έρχομαι Ελλάδα τον άλλο μήνα και δεν ξέρω αν το Ιαπωνικό τηλέφωνο θα πιάνει. Μπορώ να αγοράσω κάρτα SIM στην Ελλάδα και απλά να την βάλω στο τηλέφωνο; Κάποια τηλέφωνα νομίζω θέλουν ξεκλείδωμα για να βάλεις άλλη κάρτα πέρα από την αρχική.

 

Εξαρταται το μοντελο του κινητου σου και τη υποστηριξη band εχει. Αν υποστηριζει eSIM λογικα θα εισαι  ενταξει, για περισσοτερα ομως κοιταξε τις οδηγιες οπου σου παρεχει η ιδια η εταιρεια.

Σε καθε περιπτωση παντως, μπορεις να παρεις ενα πολυ φθηνο απλο κινητο και να του βαλεις μια απλη κλασικη microSIM.

Υγ. Νομιζα πως το 99% στην Ιαπωνια εχουν Iphone, εδω και χρονια υποστηριζουν eSIM και αυτα.


Ulver_logo.jpg

The production of silence in art is an utopian enterprise.
If we disregard the alchimie du verbe, traditional language cannot capture the essence of what we attempt.
It possesses utility only so far as it can construct boundaries.

Forgive me, but I truly believe that music encompasses more, not stumbling in logic and formality.
 


#93530 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 June 2023 - 18:47

Από αυτά που βλέπω 4g και 5g παίζουν σε διαφορετικές μπάντες από τις Ελληνικές. Υπάρχουν κάποιες κοινές αλλά μόνο μία για κάθε τεχνολογία. Δες το μοντέλο του κινητού που έχεις κι αν μπορεί να παίξει χωρίς ρουταρισμα με τις Ελληνικές. Αλλιώς βάλε στα έξοδα του ταξιδιού και ένα κατοσταρικο για το φθηνότερο android τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου.
rsrGbGx.gif

#93531 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 11 June 2023 - 18:50

Ναι φανταζομαι οπως κι εμείς στην ιαπωνια, δεν πιάνει οταν αλλαζεις Ήπειρο. Τσεκαρε αν η συσκευη σου ειναι ξεκλειδωμενη/υπορτηριζεται κτλπ ή οχι αλλα γενικα δν νομιζω να χεις θέμα. Γενικα ελλαδα πανακριβη στα καρτοκινητα σε σχεση με αλλες χωρες, ειδικα με το θεμα του ίντερνετ. Μακαρι να χαμε κιεμεις ωραιες τουριστικές σιμ με απεριοριστα και σε οικονομικες τιμες οπως δινει η ιαπωνια για shortterm κτλπ. Αλλα εμεις μονο να ξεβρακονουμε τν κοσμο ξερουμε.

Τωρα κατα ταλλα δες το ειτε με Vodafone ειτε με cosmote, έχουν καποιες για μικρο διάστημα προσφορές για τετοια φαση. Υπαρχουν επίσης όντως και prepaid sim cards που μπορείς να τις φορτιζεις νομιζω καθε τοσο οσο θα εισαι εδω, αν εχεις ανάγκη και για κλησεις περα του ίντερνετ.
Αν και tbh το να παρεις τωρα αριθμο ελληνικο δεν ξερω αν αξιζει.

Μια εναλλακτική λυση ειναι και το portable wi-fi.

Edited by GhostPrince, 11 June 2023 - 18:56.

フカフカ

#93532 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 June 2023 - 20:12

Αθήνα σε Ομόνοια και Σύνταγμα είναι στημένα παιδιά που πουλάνε sims στους τουρίστες με one off πακέτα. Λογικά σε κάποιο αντίστοιχο σημείο θα είναι και στην Θεσσαλονίκη. Μπορεί να πάρει από εκεί και να του δίνουν αρκετά δεδομένα.
rsrGbGx.gif

#93533 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 16 June 2023 - 03:33

Πήγα στο μαγαζί που αγόρασα το τηλέφωνο (παντόφλα) και μου είπαν ότι δεν πιάνει στο εξωτερικό, ούτε δέχεται άλλες κάρτες SIM.

 

Οπότε η επιλογή, όπως το βλέπω, είναι ένα τηλέφωνο από Ελλάδα.

 

Για Portable wifi να πω την αλήθεια δεν είχα σκεφθεί, γιατί υπέθεσα ότι θέλει συμβόλαιο (ετήσιο;) και Ελλάδα θα είμαι μόνο ένα μήνα και κάτι, οπότε μάλλον δεν συμφέρει.

 

Βασικά ο μόνος λόγος που χρειάζομαι το τηλέφωνο είναι για κλήσεις, άντε και για κανένα μήνυμα.

 

Είδα ότι υπάρχουν κάτι παντόφλες γύρω στο εικοσάευρω βρήκα και προπληρωμένες κάρτες, π.χ. αυτήν εδώ:

 

https://planetsim.gr/product/planetsim-direct/

 

οπότε με κανένα πενηντάευρω θα γίνει η δουλειά.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93534 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 June 2023 - 04:21

Πήγα στο μαγαζί που αγόρασα το τηλέφωνο (παντόφλα) και μου είπαν ότι δεν πιάνει στο εξωτερικό, ούτε δέχεται άλλες κάρτες SIM.

Οπότε η επιλογή, όπως το βλέπω, είναι ένα τηλέφωνο από Ελλάδα.

Για Portable wifi να πω την αλήθεια δεν είχα σκεφθεί, γιατί υπέθεσα ότι θέλει συμβόλαιο (ετήσιο;) και Ελλάδα θα είμαι μόνο ένα μήνα και κάτι, οπότε μάλλον δεν συμφέρει.

Βασικά ο μόνος λόγος που χρειάζομαι το τηλέφωνο είναι για κλήσεις, άντε και για κανένα μήνυμα.

Είδα ότι υπάρχουν κάτι παντόφλες γύρω στο εικοσάευρω βρήκα και προπληρωμένες κάρτες, π.χ. αυτήν εδώ:

https://planetsim.gr/product/planetsim-direct/

οπότε με κανένα πενηντάευρω θα γίνει η δουλειά.


Μλκια αυτο, αλλα αν σε βολεψει η φαση με καποιο παλιο τηλεφωνο οκ.


Να ρωτησω τωρα κιεγω κατι ασχετο,υπαρχει τροπος να βγαλει κανεις εισιτήριο για οποιαδήποτε συναβλια αν δεν μενει ηδη ιαπωνια; ή το χουνε εντελεως κλειστο το συστημα; Ψαχνω εδω και μέρες τροπο για να βγαλω για μια συναβλια των bucktick και δεν βγαζω ακρη, ζηταει απ ολα τα σαητ διεύθυνση στην ιαπωνια και τηλεφωνο (που δεν θα εχω προφανώς μεχρι να φτασω εκει) eplus layson κτλπ δλδ δεν δεχονται να πληρωσεις με τπτ για καποιο λογο κ ουτε καν τις visa/mastercard εκτος τζαπαν. Κιη μλκια ειναι οτι οταν θα μαι εκει θα ναι πολύ αργα για να βγαλω το οτιδηποτε.. απτη μια εχουν ηλεκτρονικό εισιτήριο απ'την αλλη τι το χουν να ειναι μονο για μόνιμους κατοίκους..ποιο το νοημα.

https://sogotokyo.com/live_information/detail/832

Edited by GhostPrince, 16 June 2023 - 04:23.

フカフカ

#93535 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 16 June 2023 - 14:32

Από όσο είδα λέει ότι μπορείς να πληρώσεις το εισιτήριο σε κάποιο LAWSON, άρα τοις μετρητοίς. Έχεις κανέναν φίλο/γνωστό που να μένει Ιαπωνία και που να μπορείς να τον δεις από κοντά όταν θα έρθεις; Θα μπορούσες να του ζητήσεις να σου αγοράσει το εισιτήριο τώρα, και να σου το δώσει όταν έρθεις Ιαπωνία. Και του δίνεις το παραδάκι όταν βρεθείτε.

Πάντως αν θυμάμαι καλά, στα LAWSON μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο μέχρι και μια μέρα πριν την συναυλία. Αν έχεις περιθώριο μερικών ημερών, ίσως προλάβεις δηλαδή να το αγοράσεις όταν φτάσεις Ιαπωνία. Εκτός βέβαια αν είναι sold out η συναυλία, πράμα καθόλου απίθανο, μιας και μόλις πριν λίγους μήνες βγήκε η Ιαπωνία από την εποχή της Κορώνας.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93536 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 June 2023 - 16:51

Ε απλα ηλπιζα μηπως υπηρχε καποιος αλτερνατιβ τροπος να τα βγαλω ο ιδιος (οπως γινεται στις υπόλοιπες χωρες του πλανητη μας δηλαδή) πριν αρχισω τα παρακαλετα με ατομα που εχω να δω ή να μιλήσω χρονια xD ή ρισκαρω το δυο ή τρεις μερες πριν τη συναβλια. Απ'τι βλεπω εχουν κατι σα deadline τα εισιτήρια επισης οποτε ισως και να μη παιζει σαν ενδεχομενο αυτο με το τελευταία στιγμη, δεν ξερω. (Καπως ετσι περιμενοντας και για τους uverworld τα βγαζει soldout πλεον πχ) στη χειροτερη ισως παω σε κανα φεστιβαλ τυπου fujifestival ή το αλλο που εχει στη γιοκοχαμα δεν θυμαμαι ονομα. Σαυτα μπορω να βγαλω παραδοξως xDD

Anyway, ασχετως της γκρινιας μου, ευχαριστώ πάντως.

Edited by GhostPrince, 17 June 2023 - 16:54.

フカフカ

#93537 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 17 June 2023 - 20:33

Μου έφυγε ένα νεφρό και ένα πνευμόνι για το αμάξι... Έκανα full service, άλλαξα λάστιχα και έβαλα βενζίνη!

Σε κάτι τέτοιες στιγμές σκέφτομαι ότι θα μου έλυνε τα χέρια η πιστωτική κάρτα, αλλά μετά σκέφτομαι τις ανεκδιηγητες συνδρομές που ζητάνε οι τράπεζες και χαλαρώνω.

#93538 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 June 2023 - 01:04

Να κάτσεις στα αυγά σου, τα επιτόκια ανεβαίνουν κάθε τρείς μήνες. Σε κάνα δυο χρόνια και αν.
rsrGbGx.gif

#93539 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 18 June 2023 - 21:21

Εντάξει, δεν σκεφτόμουν να αφήνω τα ποσά να τοκιζονται, απλώς την ευκολία των δόσεων. Πχ τώρα έδωσα ντουκου 750€, ενώ θα μπορούσα να δώσω από 100€ σε 8 μήνες ξέρω 'γω.

#93540 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 June 2023 - 08:09

Ε απλα ηλπιζα μηπως υπηρχε καποιος αλτερνατιβ τροπος να τα βγαλω ο ιδιος (οπως γινεται στις υπόλοιπες χωρες του πλανητη μας δηλαδή) πριν αρχισω τα παρακαλετα με ατομα που εχω να δω ή να μιλήσω χρονια xD ή ρισκαρω το δυο ή τρεις μερες πριν τη συναβλια. Απ'τι βλεπω εχουν κατι σα deadline τα εισιτήρια επισης οποτε ισως και να μη παιζει σαν ενδεχομενο αυτο με το τελευταία στιγμη, δεν ξερω. (Καπως ετσι περιμενοντας και για τους uverworld τα βγαζει soldout πλεον πχ) στη χειροτερη ισως παω σε κανα φεστιβαλ τυπου fujifestival ή το αλλο που εχει στη γιοκοχαμα δεν θυμαμαι ονομα. Σαυτα μπορω να βγαλω παραδοξως xDD

Anyway, ασχετως της γκρινιας μου, ευχαριστώ πάντως.

Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό, αν ζητήσεις ευγενικά σε κάποιον στο Τόκυο, να σου πάρει εισητήριο για συναυλία (και να του δώσεις φυσικά μετά τα λεφτά), δε νομίζω να αρνηθεί. Ούτε πέντε λεπτά υπόθεση δεν είναι, τόσες φορές έχω αγοράσει εισιτήρια από τα LAWSON.

 

Υπάρχει και η έσχατη εναλλακτική, πας νωρίς στον χώρο της συναυλίας χωρίς εισιτήριο, κρεμάς μια ταμπελίτσα ("αγοράζω εισητήριο για τη συναυλία σε κανονική τιμή") και όλο και κάποιος καλός άνθρωπος θα βρεθεί να σου πουλήσει εισιτήριο που είχε πάρει για φίλο-γνωστό-συγγενή που κάτι του έπαθε την τελευταία στιγμή και δεν μπόρεσε να έρθει.

 

(Για την ιστορία αναφέρω ότι με αυτόν τον τρόπο, μπόρεσα και είδα συναυλία Dir en grey :head: αμέσως μόλις ήρθα Ιαπωνία! )

 

Α, παίζει να υπάρχουν και απατεώνες που τα πουλάνε σε τσιμπημένες τιμές, αλλά δεν υποστηρίζω αυτή την επιλογή.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.