Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#93346 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 13 January 2023 - 23:26

Ρε συ Prince, να σε ρωτησω. Τωρα που εχεις τελειωσει απο καλων τεχνων, τι κανεις? Υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση ή ειναι ενα καλο ανεκδοτο? Ρωταω γιατι ξεκιναω εργαστηρι για προετοιμασια καλων τεχνων απο επομενη εβδομαδα με σκοπο να μπω καλων τεχνων και το εχω πραγματικα απορια.

 

Και ναι, τελικα παρατησα τη σχολη μου και επισημα, δεν ηταν για μενα καθολου. Το σκεφτηκα παρα πολυ και μου πηρε παρα πολυ καιρο (κοντα δυο χρονια...) να το παρω αποφαση, οποτε ευελπιστω οτι δεν ειναι απλα μια αποφαση της στιγμης που θα μετανιωσω. Ανεκαθεν ηθελα πολυ να μπω στον χωρο της τεχνης, απλα μαλλον διαλεξα λαθος οδο με την πληροφορικη (το πηγαινα για game industry) και συνειδητοποιησα οτι δεν με ενδιαφερει καθολου  :dazed: Συν οτι δεν ειχα περασει σχεδον κανενα μαθημα ξερω γω, απλα δεν τραβαγε καθολου η υποθεση και δεν ασχοληθηκα καθολου. Και ναι, το ξερω οτι ο τομεας της πληροφορικης ειναι το μελλον, αλλα ειλικρινα με βλεπω να κοβω καμια φλεβα αν πρεπει να το κανω επαγγελματικα  :riiight:  Οποτε καλων τεχνων με βλεψεις για χωρο των κομικς/illustrations/concept art και ο Θεος βοηθος.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93347 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 13 January 2023 - 23:56

Απ' όσο γνωρίζω οι βασικές επιλογές για τους απόφοιτους είναι είτε το να γίνουν δάσκαλοι καλλιτεχνικών σε σχολεία, φροντιστήρια κλπ, γραφίστες, αγιογράφοι, κάποιοι γίνονται σκηνογράφοι για θεατρικές παραστάσεις και υπάρχουν και μεταπτυχιακές σπουδές εξειδικευμένες στο video art, που συνδέεται με το game development, έστω σε ένα πειραματικό επίπεδο που δεν έχει φυσικά σχέση με τη βαριά βιομηχανία. Σίγουρα υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος ως freelancer που δεν μου έρχονται, πέρα φυσικά από το να γίνει επαγγελματίας καλλιτέχνης είτε μέσω γκαλερί, ιδιωτικές αναθέσεις, ακόμα και instagram. Το τελευταίο λίγοι νομίζω ότι το καταφέρνουν και βιοπορίζονται από αυτό.

Γενικά εννοείται ότι ο βιοπορισμός μέσω της τέχνης είναι παλούκι και κανείς δεν ασχολείται με την τέχνη έχοντας αυτό ως βασικό στόχο, αλλά αναλόγως τους συμβιβασμούς που διατίθεται να κάνει κανείς ή της προοπτικές για ακαδημαϊκή εξέλιξη, το πτυχίο της ΑΣΚΤ δεν είναι καθόλου άχρηστο μιας και είναι παμπάλαια σχολή (actually είναι η πρώτη που ιδρύθηκε από το Νεοελληνικό Κράτος, παλαιότερη και από το Καποδιστριακό) και έτσι έχει εδραιώσει προ πολλού τους τομείς επαγγελματικής της αποκατάστασης. Για το δικό μου πτυχίο καλύτερα να μην σχολιάσω.


O6rrvsU.jpg


#93348 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 January 2023 - 01:22

Πατέρας φίλου που τελείωσε την καλών τεχνών είναι καθηγητής καλλιτεχνικών. Γενικά δύσκολο σπορ η τέχνη στην Ελλάδα, δες για παράδειγμα τι έκανε στους ηθοποιούς η Κεραμεως. Παίζουν και χοντρά φράγκα αν μπορέσεις να χωθείς κάπου αλλά αυτά είναι one offs. Τώρα τα έχεις τώρα όχι.
rsrGbGx.gif

#93349 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2023 - 01:45

Επαγγελματικη αποκατασταση καλό ανέκδοτο , όντως. Μεχρι ιουνη εχω μια συμβαση στη σχολη παράλληλα με το μεταπτυχιακό οποτε καπως τη βγαζουμε, που γενικα αποφοιτοντας προφανώς (ξανα) βγαίνω πρακτικα ανεργος. Αν τυχει ευκαιρια για καποιο συνεδριο ή εκθεση ειναι η κατάσταση που κιεκει 9/10 φορες δεν ειναι ότι θα πουλησεις οποτε ναι, διδασκαλία καπως μονοδρομος tbh αν παραμεινει καποιος Ελλάδα. Αλλιως θα ζουμε απο ερευνητικά προγράμματα μια ζωη. Κατα ταλλα με καλυψε κιο καμουϊ, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ναι, δύσκολος δρομος αν θες κατι πιο εικαστικό.

Αλλα οπως και να χει, καλη επιτυχία!

Edited by GhostPrince, 14 January 2023 - 01:50.

フカフカ

#93350 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 14 January 2023 - 01:49

Απ' όσο γνωρίζω οι βασικές επιλογές για τους απόφοιτους είναι είτε το να γίνουν δάσκαλοι καλλιτεχνικών σε σχολεία, φροντιστήρια κλπ, γραφίστες, αγιογράφοι, κάποιοι γίνονται σκηνογράφοι για θεατρικές παραστάσεις και υπάρχουν και μεταπτυχιακές σπουδές εξειδικευμένες στο video art, που συνδέεται με το game development, έστω σε ένα πειραματικό επίπεδο που δεν έχει φυσικά σχέση με τη βαριά βιομηχανία. Σίγουρα υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος ως freelancer που δεν μου έρχονται, πέρα φυσικά από το να γίνει επαγγελματίας καλλιτέχνης είτε μέσω γκαλερί, ιδιωτικές αναθέσεις, ακόμα και instagram. Το τελευταίο λίγοι νομίζω ότι το καταφέρνουν και βιοπορίζονται από αυτό.
Γενικά εννοείται ότι ο βιοπορισμός μέσω της τέχνης είναι παλούκι και κανείς δεν ασχολείται με την τέχνη έχοντας αυτό ως βασικό στόχο, αλλά αναλόγως τους συμβιβασμούς που διατίθεται να κάνει κανείς ή της προοπτικές για ακαδημαϊκή εξέλιξη, το πτυχίο της ΑΣΚΤ δεν είναι καθόλου άχρηστο μιας και είναι παμπάλαια σχολή (actually είναι η πρώτη που ιδρύθηκε από το Νεοελληνικό Κράτος, παλαιότερη και από το Καποδιστριακό) και έτσι έχει εδραιώσει προ πολλού τους τομείς επαγγελματικής της αποκατάστασης. Για το δικό μου πτυχίο καλύτερα να μην σχολιάσω.

Αυτο ειχα και εγω στο μυαλο μου, απλα ρωτησα επειδη εχουμε ατομο που οντως εβγαλε τη σχολη. Τωρα τελευταια το social media presence οντως παιζει ρολο και μπορει πιο ευκολα καποιος να τα βγαλει περα, χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι ειναι ευκολο. Εγω σκοπευω να το γυρισω πιο πολυ σε κομικς/μανγκα φαση, κατι τετοιο θα με ενδιεφερε περισσοτερο, αλλα μου αρεσει πολυ και η ιδεα concept art κλπ για παιχνιδια και αλλα medium. Στην τελικη, ο,τι πρεπει για να επιβιωσω θα εκανα, απλα please τουλαχιστον να ειναι στον χωρο της τεχνης. Και ναι, συγκεκριμενα για ΑΣΚΤ το σκεφτομουν, απλα επειδη ειναι η πιο κοντινη μου σχολη και δεν θα χρειαστει να μετακομισω, συν οτι ειναι τοσο μεγαλη σε σκελος που νομιζω ειναι αδυνατον να μην κανεις διασυνδεσεις.
 
Εσυ τι πτυχιο εχεις ειπαμε? Ιστορια της τεχνης? Λογοτεχνια? Κατι τετοιο δεν ηταν? Σορρυ, δεν θυμαμαι ακριβως  :sweat:
 
 

Πατέρας φίλου που τελείωσε την καλών τεχνών είναι καθηγητής καλλιτεχνικών. Γενικά δύσκολο σπορ η τέχνη στην Ελλάδα, δες για παράδειγμα τι έκανε στους ηθοποιούς η Κεραμεως. Πέζουν και χοντρά φράγκα αν μπορέσεις να χωθείς κάπου αλλά αυτά είναι one offs. Τώρα τα έχεις τώρα όχι.

Τα μαθαμε για τα πτυχια, πιο προφανη την απαξιωση τους προς την τεχνη δεν μπορουσαν να την κανουν  :kakaka: Παντως νταξει, πρωτον δεν πολυσκοπευω να μεινω Ελλαδα για δουλεια. Δευτερον, δεν με απασχολει τοσο να βγαλω χοντρα φραγκα οσο να μπορω να ζησω ικανοποιητικα, σταθερα. Δυσκολο ονειρο, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα δυστυχως.
 

Επαγγελματικη αποκατασταση καλό ανέκδοτο , όντως. Μεχρι ιουνη εχω μια συμβαση στη σχολη παράλληλα με το μεταπτυχιακό οποτε καπως τη βγαζουμε, που γενικα αποφοιτοντας προφανώς (ξανα) βγαίνω πρακτικα ανεργος. Αν τυχει ευκαιρια για καποιο συνεδριο ή εκθεση ειναι η κατάσταση που κιεκει 9/10 φορες δεν ειναι ότι θα πουλησεις οποτε ναι, διδασκαλία καπως μονοδρομος tbh αν παραμεινει καποιος Ελλάδα. Αλλιως θα ζουμε απο ερευνητικά προγράμματα μια ζωη. Κατα ταλλα με καλυψε κιο καμουϊ, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ναι, δύσκολος δρομος αν θες κατι πιο εικαστικό.


Πολυ κριμα αυτο που ακουω. Η ιδεα διδασκαλιας ειναι οκ, αλλα θα προτιμουσα αλλα μονοπατια σιγουρα. Φανταζομαι βλεπουμε με τα δεδομενα σε πεντε χρονια, αλλα, για να ειμαι ειλικρινης, δεν νομιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα τοτε. Μαλλον για εξωτερικο το βλεπω σε καθε περιπτωση. Βλεπομεν. Κατσε να μπουμε κιολας πρωτα και μετα ολα τα αλλα.


Edited by Angel.tze, 14 January 2023 - 02:50.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93351 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2023 - 01:55

Για τα σοσιαλ μίντια γενικα προσοχη, μιας και ειναι γεματα scammers ειδικα προς τους καλλιτέχνες, εδω το artstation κιεχουν σκασει μυτη φεηκ δουλειες τελευταια, δεν ξερω αν επαιξε ρολο κιο εγκλεισμός με αυτο, αλλα τραγικό. Την παρησα κανα 2φορες με κάτι οπενς κολλς κιαπο τοτε μακρια απ'τα Instagram. Αν θες το χεις για να ανεβαζεις δουλεια οκ, σα πορτφολιο φαση, αλλα μεχρι εκει ειναι το Instagram.


Σε 5χρονια μπορει να ναι καλυτερα μπορει και χειρότερα. Ειδικα με την εξέλιξη των τεχνολογιών AI που αργοπεθαίνει την γραφιστική και τα ντιτζιταλ, πραγματικά δεεεν ξερω που θα παει το πραγμα. Ας μη πιάσουμε και τη σταση αντιμετώπισης κυβέρνησης με ολο τον εικαστικό κλαδο που για εξαφάνιση το παλεύουν χρόνια τώρα. Αλλα προφανώς μπορεις, να κανεις τις εκθεσεις σου, να το κυνηγας εικαστικά και να χεις μια σταθερη δουλεια ως καθηγητής, που ισως ειναι το πιο υγιές. I mean,δεν θα αναγκαστείς να κανεις κατι εκτος κλαδου τελειως ετσι. Ειτε ως ακαδημαϊκος ειτε σε σχολείο. Αλλιώς εξω για οποιον εχει την δυνατότητα και αντεχει το στρες. Αν ειχα φυγει εξωτερικό τότε το 20' που τελειωσα με το βασικο πτυχίο ισως να σκεφτόμουν και διαφορετικά δεν ξερω.

Edited by GhostPrince, 14 January 2023 - 02:34.

フカフカ

#93352 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 14 January 2023 - 03:22

Πατέρας φίλου που τελείωσε την καλών τεχνών είναι καθηγητής καλλιτεχνικών. Γενικά δύσκολο σπορ η τέχνη στην Ελλάδα, δες για παράδειγμα τι έκανε στους ηθοποιούς η Κεραμεως. Πέζουν και χοντρά φράγκα αν μπορέσεις να χωθείς κάπου αλλά αυτά είναι one offs. Τώρα τα έχεις τώρα όχι.

 

Νομίζω το παράδειγμα της μαλακίας που έκανε η Κεραμέως στους ηθοποιούς είναι υπέρ της ΑΣΚΤ, γιατί είναι παμπάλαιο κρατικό ίδρυμα με πλήρη πιστοποίηση και δεν παίζει να του συμβεί κάτι αντίστοιχο. Εδώ πού τα λέμε το ότι πρόκειται για πανεπιστήμιο όπου διδάσκει η σάρα και η μάρα χωρίς διδακτορικό είναι από μόνο του ένα ζήτημα για την ίδια την ΑΣΚΤ. Για αυτά πιο πολύ ανησυχούν όσοι δεν έχουν κρατικό πτυχίο, όχι όσοι έχουν.

 

Αυτο ειχα και εγω στο μυαλο μου, απλα ρωτησα επειδη εχουμε ατομο που οντως εβγαλε τη σχολη. Τωρα τελευταια το social media presence οντως παιζει ρολο και μπορει πιο ευκολα καποιος να τα βγαλει περα, χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι ειναι ευκολο. Εγω σκοπευω να το γυρισω πιο πολυ σε κομικς/μανγκα φαση, κατι τετοιο θα με ενδιεφερε περισσοτερο, αλλα μου αρεσει πολυ και η ιδεα concept art κλπ για παιχνιδια και αλλα medium. Στην τελικη, ο,τι πρεπει για να επιβιωσω θα εκανα, απλα please τουλαχιστον να ειναι στον χωρο της τεχνης. Και ναι, συγκεκριμενα για ΑΣΚΤ το σκεφτομουν, απλα επειδη ειναι η πιο κοντινη μου σχολη και δεν θα χρειαστει να μετακομισω, συν οτι ειναι τοσο μεγαλη σε σκελος που νομιζω ειναι αδυνατον να μην κανεις διασυνδεσεις.
 
Εσυ τι πτυχιο εχεις ειπαμε? Ιστορια της τεχνης? Λογοτεχνια? Κατι τετοιο δεν ηταν? Σορρυ, δεν θυμαμαι ακριβως  :sweat:
 

Πολυ κριμα αυτο που ακουω. Η ιδεα διδασκαλιας ειναι οκ, αλλα θα προτιμουσα αλλα μονοπατια σιγουρα. Φανταζομαι βλεπουμε με τα δεδομενα σε πεντε χρονια, αλλα, για να ειμαι ειλικρινης, δεν νομιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα τοτε. Μαλλον για εξωτερικο το βλεπω σε καθε περιπτωση. Βλεπομεν. Κατσε να μπουμε κιολας πρωτα και μετα ολα τα αλλα.

 

Εγώ έχω Ιστορίας της τέχνης, το οποίο επίσης υπάγεται στην ΑΣΚΤ, αλλά φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το εικαστικό ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Για την ακρίβεια εμείς δεν έχουμε καν επαγγελματικά δικαιώματα, και τα ελάχιστα που μας δώσανε στα χαρτιά δεν έχουν κάποιο πραγματικό αντίκρισμα. Το ίδιο δεν ισχύει για το εικαστικό τμήμα, που είναι απείρως παλαιότερο και είναι σαφώς το υψηλότερο ιεραρχικά πτυχίο καλλιτεχνικών σπουδών στην Ελλάδα, με διεθνή αναγνώριση.
 

Πάντως με βάση αυτά που σκέφτεσαι για δουλειά, μου φαίνεται ότι την ΑΣΚΤ τη βλέπεις πιο πολύ σαν ευκαιρία να αναπτύξεις skills παρά σαν πτυχίο που θα σου βρει δουλειά. Δεν ξέρω τι ακριβώς να προτείνω ως προς αυτό γιατί γενικά είναι λίγο πιο "κλασικός" ο τρόπος διδασκαλίας εκεί από το να απευθύνεται σε τέτοια μέσα. Δηλαδή μην περιμένεις ότι η ΑΣΚΤ είναι ένα κρατικό ίδρυμα που βγάζει κομιξάδες, μανγκάκα και game designers. Το αν μπορείς ή αν χρειάζεται να αξιοποιήσεις γνώσεις από εκεί για να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι είναι στο χέρι σου, η εμπειρία της σχολής είναι απλώς ένα εφόδιο για να το κάνεις έχοντας ευρύτερους ορίζοντες, και σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο.

 

Δεν καταλαβαίνω επομένως προς τι απογοήτευση ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση, γιατί ο ίδιος λες ότι σε ενδιαφέρει ουσιαστικά ο ιδιωτικός τομέας. Κρατικά προγράμματα χρηματοδότησης mangaka προφανώς δεν υπάρχουν. Αν κάποιος θέλει και μπορεί να κάνει κάτι και να το προωθήσει στην καλλιτεχνική βιομηχανία, αυτό αφορά την καλλιτεχνική βιομηχανία και τον ίδιο, όχι ένα κρατικό πανεπιστήμιο. Δεν νομίζω ότι η άμεση ενασχόληση με την τέχνη (ειδικά την εφαρμοσμένη, ή την mass-produced) απαιτεί σε μεγάλο βαθμό ένα πτυχίο τέτοιου τύπου. Οι δουλειές που απαιτούν κρατικά πτυχία είναι πιο συγκεκριμένες, όπως αυτή του δασκάλου/καθηγητή. Από εκεί και πέρα η ΑΣΚΤ έχει γενικά μια πιο avant-garde στόχευση, με κάποια επιλέξιμα παρακλάδια όπως πχ αυτό της αγιογραφίας.


Edited by Kamui, 14 January 2023 - 03:22.

O6rrvsU.jpg


#93353 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 January 2023 - 10:17

Α και το άλλο που μου χει πει ο φίλος του παραπάνω πατέρα ότι υπάρχουν κλίκες που λύνουν και δένουν σε εικαστικούς χώρους και προωθούν όσους είναι στην εκάστοτε κλίκα. Οκ μιλούσαμε για μεγάλα ιδρύματα αλλά αντίστοιχες εμπειρίες είχε και στο χώρο του θεάτρου λόγο της συντρόφου του. Αν απλά θες να την βγάζεις μπορεί να μην σε απασχολεί απλά έχετε στο νου ως πιθανό εμπόδιο.
rsrGbGx.gif

#93354 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2023 - 14:34

Γενικα οι καλων τεχνών, ισως με εξαίρεση αυτη των των Ιωαννίνων που ειναι πιο ανοιχτή κάπως σαυτο το κομμάτι, εστιάζουν στις καλες τέχνες και οχι στις εφαρμοσμενες. Και η ΑΣΚΤ και της Θεσσαλονίκης δηλαδή. Ακομα κιαν εχουν τα τελευταία χρονια μπει στα προγράμματα σπουδών πιο "εφαρμοσμένα" μαθηματα ή υπάρχουν καποιοι καθηγητές που ασχολούνται και με αυτο το κομμάτι στα εργαστήρια, δεν ειναι εκει ο στοχος αυτων των σχολων. Ειναι να σε βγάλουν ως εικαστικό ή θεωρητικό. Τωρα απο κει κιεπειτα ειναι κιεσυ τι θα αποκομίσεις απ ολο αυτο ή τι τι θελεις να κανεις, πολλοι συμφοιτητές κατέληξαν κομιξαδες ή εικονογράφοι αλλα δεν ειναι κατι που εκαναν μεσα στα εργαστήρια της σχολης. Αγιογραφία εχει χρημα , αλλα παλι δεν θα μάθεις τις τεχνικές της μεσα στη σχολη, παρα μονο αν πας και δουλεψεις μετά σε καποιον αγιογράφο ή παπά.
Περι κλικας εγω θαλεγα οτι ειναι γενικότερο θεμα της χωρας μας και δεν αφορα μονο τον εικαστικό χωρο, αλλα ισως το βλεπεις πιο εντονα με τους καλλιτέχνες και ηθοποιούς.

Αυτο με τους ηθοποιούς πάντως πετσοκοψε μεχρι και ηθοποιους του εθνικού θεάτρου οποτε οτι και να λεμε τραγικη απόφαση. Οι περισσότεροι δεν ηταν απο την δημοσια ανώτατη σχολη και λογω της μεχρι τωρα αναγνωρισης των ιδιωτικών εκαναν μεχρι και διδακτορικά εξωτερικό που πλεον ουτε θα μπορούν μαλλον αλλα κιοσοι κατέχουν τετοιους τιτλους ξαφνικά τους εχασαν , δεν αναγνωρίζονται στην ελλαδα και λογικα εχει μισθολογικό αντίκτυπο μεχρι στα ιδιωτικά θεατρα ολο αυτο..

Edited by GhostPrince, 14 January 2023 - 14:43.

フカフカ

#93355 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 14 January 2023 - 15:23

Πάντως με βάση αυτά που σκέφτεσαι για δουλειά, μου φαίνεται ότι την ΑΣΚΤ τη βλέπεις πιο πολύ σαν ευκαιρία να αναπτύξεις skills παρά σαν πτυχίο που θα σου βρει δουλειά. Δεν ξέρω τι ακριβώς να προτείνω ως προς αυτό γιατί γενικά είναι λίγο πιο "κλασικός" ο τρόπος διδασκαλίας εκεί από το να απευθύνεται σε τέτοια μέσα. Δηλαδή μην περιμένεις ότι η ΑΣΚΤ είναι ένα κρατικό ίδρυμα που βγάζει κομιξάδες, μανγκάκα και game designers. Το αν μπορείς ή αν χρειάζεται να αξιοποιήσεις γνώσεις από εκεί για να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι είναι στο χέρι σου, η εμπειρία της σχολής είναι απλώς ένα εφόδιο για να το κάνεις έχοντας ευρύτερους ορίζοντες, και σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο.
 
Δεν καταλαβαίνω επομένως προς τι απογοήτευση ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση, γιατί ο ίδιος λες ότι σε ενδιαφέρει ουσιαστικά ο ιδιωτικός τομέας. Κρατικά προγράμματα χρηματοδότησης mangaka προφανώς δεν υπάρχουν. Αν κάποιος θέλει και μπορεί να κάνει κάτι και να το προωθήσει στην καλλιτεχνική βιομηχανία, αυτό αφορά την καλλιτεχνική βιομηχανία και τον ίδιο, όχι ένα κρατικό πανεπιστήμιο. Δεν νομίζω ότι η άμεση ενασχόληση με την τέχνη (ειδικά την εφαρμοσμένη, ή την mass-produced) απαιτεί σε μεγάλο βαθμό ένα πτυχίο τέτοιου τύπου. Οι δουλειές που απαιτούν κρατικά πτυχία είναι πιο συγκεκριμένες, όπως αυτή του δασκάλου/καθηγητή. Από εκεί και πέρα η ΑΣΚΤ έχει γενικά μια πιο avant-garde στόχευση, με κάποια επιλέξιμα παρακλάδια όπως πχ αυτό της αγιογραφίας.

Έχεις πέσει 100% μέσα. Η ιδέα είναι να πάρω το πακέτο εμπειρίας και επιρροών για να γίνω καλύτερος καλλιτέχνης, γιατί, απ'όσο καταλαβαίνω, οι επιρροές και τα άτομα που βλέπεις εκεί μέσα είναι τρομερά πολύτιμες φάσεις, και να πάρω (δευτερευόντως) ένα δυνατό πτυχίο που θα με βοηθήσει στο εξωτερικό (πχ στην Ιαπωνία για βγάλεις work visa χρειάζεσαι πτυχίο πανεπιστημίου, δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει σε άλλες χώρες). Απλά το όλο ζήτημά μου είναι να ξέρω ότι, όσο και να πάει στραβά η κατάσταση, μπορώ τουλάχιστον να έχω μια τυπική δουλειά με το πτυχίο αυτό, ακόμα και στην Ελλάδα. Η όλη φάση είναι για τo back up plan ας πούμε. Εννοείται πως δεν περιμένω από κυβερνητικό πρόγραμμα να μου μάθει πώς να γίνω μανγκάκα και ποια βήματα να πάρω από εκεί και πέρα (δεν υπάρχει καν τέτοια βιομηχανία στην Ελλάδα δηλαδή), δεν είναι νομίζω αυτός ο λόγος που θέλω να μπω στην ΑΣΚΤ.
 
Το πιθανότερο είναι, όσο σπουδάζω, να κάνω και ένα πορτφόλιο παράλληλα ή να χτίσω social media presence όσο μπορώ, με όλες τις επιφυλάξεις που ανέφερε ο Prince, γιατί όντως ψιλοείσαι θύμα του όχλου και των scams αναλόγως τις κινήσεις που θα κάνεις στις σελίδες σου. Υπάρχουν και μάνγκα contests από τεράστιες εκδοτικές που είναι πολύ καλές ευκαιρίες για χτίσιμο portfolio -το ελάχιστο- και φυσικά, αν μπορέσεις να κερδίσεις και έπαθλο και αναγνώριση, ακόμα καλύτερα.

 

Edit: είδα τώρα και την απάντηση του Prince, ναι, το φαντάζομαι ότι δεν μαθαίνεις ακριβώς τόσο εξειδικευμένα πράγματα στον κορμό σπουδών, αλλά δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα. Νομίζω ότι η ενασχόληση με κάθε μορφή τέχνης βοηθάει να γίνεις καλύτερος σε αυτό το ένα συγκεκριμένο πράγμα που θες να κάνεις, οπότε θέλω να μπω με αυτό το mindset, αν και, για να είμαι ειλικρινής, απλά τυχαίνει να μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα έτσι κι αλλιώς  :P Έχω ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών και, σε πολύ μεγάλο βαθμό, μου φαίνονται πολύ ωραία τα μαθήματα και οι επιλογές που έχεις. Τώρα για το αν θα πέσεις στον μαλάκα καθηγητή, κλαιν, δεν μπορούμε να τα ξέρουμε εκ των προτέρων.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93356 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2023 - 18:26

Καλα για work visa πολλα θες, δεν ειναι το πτυχιο xD
Αλλα γενικα ναι ανοιγει πορτες ενα πτυχίο ΑΕΙ, για μεταπτυχιακά, ερευνητικά ή δουλειες οπουδήποτε στον κοσμο. Αν περασεις με το καλο Αθήνα και σε ενδιαφέρει η γλυπτική υπαρχει μια συνεργασια ανταλλαγής νομιζω με τη σχολη του Τόκιο επισης, κατι που οι αλλες καλών τεχνών δεν ειχαμε σαν ευκαιρία πχ. Γενικα ψαξτο λιγο σε τι καθηγητη θα πας μολις περασεις. Τι εργαστηριο θα επιλεξεις κτλπ..
Κατά τ'αλλα οτι θες ρωτας,μετα το καλοκαίρι επιστρεφω κιεγω αθηνα το πιο πιθανό..

Edited by GhostPrince, 14 January 2023 - 18:29.

フカフカ

#93357 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 January 2023 - 18:32

Μετά τι έχει το πρόγραμμα, ποιο θα είναι το τρίτο πτυχίο; Πήγαινε να δώσεις με τα στοιχεία του angel tze και να τελειώσεις και πληροφορική. :)
rsrGbGx.gif

#93358 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 January 2023 - 18:37

Διδακτορικό στο ντελιβερι μετά. Δεν ξέρω , θα δούμε. Χαχχα

Edit: περα απτη πλακα, λογικα θα μπω στους πίνακες κιεγω για σχολειο, κιοπου με παει η τυχη. Μεχρι να βρω καποιο πρόγραμμα για εξω.

Edited by GhostPrince, 14 January 2023 - 18:41.

フカフカ

#93359 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 January 2023 - 18:02

Άντε παιδιά πάει ο κοκός, όλη μέσα στο μαύρο χώμα θα μπούμε. :)
rsrGbGx.gif

#93360 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 16 January 2023 - 18:49

ο ποιος παει


8J90AKf.jpg

that's a dude!