Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#92431 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 20 September 2021 - 22:57

χαααααααααα! και με αυτο συμπεραινω οτι τα ειδες απο το κινητο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :orly:

 

 

δες τα απο pc. case solved!


wdasa.png


#92432 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 September 2021 - 09:26

χαααααααααα! και με αυτο συμπεραινω οτι τα ειδες απο το κινητο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :orly:

 

 

δες τα απο pc. case solved!

 

Χααααααα, από το pc τα είδα και απλά βαριέσαι να το κάνεις.


rsrGbGx.gif

#92433 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 21 September 2021 - 09:34

ρε hazuki πως παει ο κοβιντας....????


EDIT:Mετα απο ουτε που θυμαμαι ποσο καιρο αλλαξα avatar...λολ!!! :joyful:


Edited by vectrapearl, 21 September 2021 - 09:42.

                                                                       


#92434 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 September 2021 - 10:08

Έχω επιστρέψει δουλειά, λίγο με γεύση και οσμή έχουμε θέμα αλλά φεύγει σίγα σιγά.

Μέχρι προχθές έβαζα την μύτη μου μέσα στο βάζο με το ελληνικό καφέ και μύριζα κάτι σε καφέ και χώμα.

Σήμερα μυρίζω σχεδόν τελείως τον καφέ και την άλλη μυρουδιά δεν την πιάνω τόσο.

Από γεύση για κάποιο λόγο έχω θέμα με την κοκα κόλα. Είναι σαν να πίνω ζαχαρόνερο με άερα (νταξ που είναι δηλαδή) αλλά δεν έπιανα την κοακολίλα συν ότι μου μύριζε το ανθρακικό λες και σνιφαρα από τη τρόμπα του ποδηλάτου.

Τώρα δεν μου μυρίζει το ανθρακικό και η κοακολίλα νομίζω έχει αρχίσει να έρχεται. Θα πρέπει να πιω μία κανονική γιατί σπίτι οι παραπάνω δοκιμές έγιναν με zero που γενικά δεν μου αρέσει τόσο.

Στα υπόλοιπα καλά, ούτε πυρετό έκανα τελικά, ούτε θέμα με το οξυγόνο, stilll το να μην καταλαβαίνεις τι τρως και τι μυρίζεις είναι λίγο τρομακτικό.

Όταν με έπιασε η ανοσμία, έβαζα το μπουκάλι το οινόπνευμα κάτω από τα ρουθούνια μου, το ζουμπούσα να βγει λίγος αέρας και δεν καταλάβαινα τίποτα απλά μετά από λίγο το κάψιμο από το αλκοόλ.

Επίσης τις πρώτες μέρες είχαν διάφορες κουλές οσμές π.χ όταν θέρμαινα κάτι (μάτι κουζίνας ή τοστιέρα) μπορούσα και μύριζα το μέταλλο που ζεστενόταν αλλά όχι αυτό που ψηνόταν.

Η μπλούζα που φορούσα αντί να μυρίζει μαλακτικό, μύριζε κάτι σε καμένο και σκουριά.

Η αγευσία ήταν απλά τα πάντα νιανια, ένας τεράστιος πουρές χωρίς βούτυρο. Αυτό μετά τις 3-4 μέρες μου είχε φύγει απλά διαπίστωσα ότι τελικά πολλές γεύσεις έχουν να κάνουν με την οσμή.

Οπότε τώρα ας πούμε το θέμα με τη γεύση της κοκά κόλας μπορεί να είναι θέμα ότι δεν πιάνω κάτι από την μυρουδιά της και γι αυτό μου φαίνεται περίεργη η γεύση της.


rsrGbGx.gif

#92435 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 21 September 2021 - 14:04

hazuki μηπως ο covid σου επηρεασε και την ακοη? το βιντεο κανει μπαμ! case resolved


wdasa.png


#92436 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 September 2021 - 15:07

Ok


rsrGbGx.gif

#92437 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 September 2021 - 15:13

POTASSIUM


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#92438 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 September 2021 - 15:43

Οκ


rsrGbGx.gif

#92439 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 21 September 2021 - 16:12

οκ


Edited by Erudinam, 21 September 2021 - 16:12.

wdasa.png


#92440 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 21 September 2021 - 17:42

το 1 ειναι πιο εντονο, οπως κατα την γνωμη μου γινεται η μεταγλωτιση στην ελλαδα.

το 2 ειναι πιο ηπιο ακολουθωντας το αμερικανικο υφος. βεβαια και τα 2 εχουν τις παγιδες τους.


το 1 εχει την παγιδα της σαπουνοπερας/καρτουν

το 2 εχει την παγιδα του να βγει λιγο weird καθως δεν ειναι και πολυ συνηθισμενο ως ελληνες να ακουμε τοσο "ηρεμες" φωνες ειδικα στην τιβι και ειδικα οταν εχει να κάνει με χαρακτηρας που ειναι σε talk show.. οποτε δεν ξερω.

εδω και μερες φτιαχνω και διορθωνω συνεχεια. απο την μια ξενερωνω και λεω "μιεχ βγαινει πολυ καρτουν" απο την άλλη λεω "μιεχ βγαινει πολυ ξενερωτο"


Το δευτερο οπωσδηποτε. Νothing weird about it. Το πρωτο ακουγεται σαν λαμψη, ξερασα λιγο μες στο στομα μου...

stasou%2520mygdala.jpg


#92441 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 21 September 2021 - 20:36

Το πρόβλημα με τις μεταγλωττίσεις είναι ότι συνήθως οι μεταφράσεις είναι άθλιες, όχι οι ηθοποιοί που κάνουν τις φωνές.

Πχ στου erudinam:
"Δηλαδή τους σκότωσες επειδή ήταν αστείο;"
Είναι λέξη προς λέξη μετάφραση από τα αγγλικά που κάνει γελοία την μεταγλώττιση.
Αν χρησιμοποιούσαμε κάτι που να ήταν πιο... ελληνικό, θα ακουγόταν πολύ πιο ευχάριστα.
Π.χ. "Δηλαδή τούς σκότωσες για πλάκα;" ή "Λες ότι τους σκότωσες για να σπάσεις πλάκα;"
Ξέρω ότι στη μεταγλώττιση υπάρχει και το πρόβλημα με το στόμα που ανοιγοκλείνει και είναι πιο δύσκολο να βγαίνει νόημα μέσα σε αυτά τα όρια, αλλά νομίζω ότι όσοι ασχολούνται μπορούν να γίνουν αρκετά creative (π.χ. Ηρακλής της Disney, που η μεταγλώττιση ήταν καταπληκτική!).

Edited by Akihito, 21 September 2021 - 20:38.


#92442 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 21 September 2021 - 22:37

POTASSIUM

Youtube Video



#92443 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 21 September 2021 - 23:23

Αρχικα ελεγα "τους σκοτωσες για πλακα?" Αλλα μετα δεν ταιριαζε με την απαντηση που δινει ο αλλος. Οποτε το αλλαξα.

Edited by Erudinam, 21 September 2021 - 23:26.

wdasa.png


#92444 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 22 September 2021 - 12:31

Δεν ξερω. Αυτο θελω να ειναι demo να στελνω σε εταιρειες. Υπαρχει το εξης διλημμα.


Όταν πετυχαίνω ρεαλιστικότερες ερμηνείες, ο ήχος δεν είναι τοσο καλος. Υπαρχει παραπανω θορυβος, η αρθρωση οχι τοσο τελεια και το μεταλλο λιγοτερο
Γενικα ολα ειναι πιο ρεαλιστικα.

Τωρα στο στημενο οι ήχοι ειναι γαμάτοι και απο αποψη αρθωσης και ηχου αλλα οκ βγαινει πιο χαριτωμενο.


Δεν ξερω τι να ακολουθησω. Απο την μια λεω οτι εαν επιλεξω το ρεαλιστικο, δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι επιτυχης σε ολες τις ατακες.


Αμα επιλεξω το "στημενο" ακουγεται σαν μεταγλωτιση που θα ακουγαμε απο στουντιο. Αλλα βγαινει λιγο χαριτωμενο


Δεν ξερω...

wdasa.png


#92445 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 23 September 2021 - 19:07

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/e-food-ragdaies-exelixeis---metatrepei-se-aoristou-xronou-tis-sumbaseis-olon-ton-nteliberadon/

 

Youtube Video