Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#90121 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 26 June 2020 - 21:20

Youtube Video


xbJ3b2w.jpeg


#90122 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 27 June 2020 - 09:47

Hazuki, αν θελησω καμια φορα, να γραψω ενα προβλημα ψυχαναγκαστικο, μιας και σβηστηκε το θεμα, μπορω να το γραφω που και που εδω? οχι σπαμ.


wdasa.png


#90123 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 27 June 2020 - 11:18

Θα απαντήσω εγώ αντί του Hazuki.Με πολλή αγάπη θα το πω αλλά αφού υπάρχει ήδη topic για το ζήτημα (είναι κρυμμένο και όχι σβησμένο) δεν υπάρχει λόγος να σπαμάρουμε τη black hole. Και ένας επιπλέον και βασικός λόγος είναι ότι κάποια ζητήματα είναι triggering για πολύ κόσμο οπότε καλό είναι να είναι στο δικό τους topic και να τα διαβάσει όποιος έχει όρεξη. Οπότε, αν σου έρθει ξανά όρεξη στείλε μας ένα pm να επαναφέρουμε το topic. Αλλά αν το επαναφέρουμε θα είναι μόνιμο, δεν θα κάνουμε αυτή τη δουλειά :P


xbJ3b2w.jpeg


#90124 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 27 June 2020 - 11:41

προνοησατε δηλαδη.

 

μαλιστα.


wdasa.png


#90125 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 June 2020 - 13:27

Σε τι php τρέχει; Σε 7 δεν είναι υποχρεωτική η χρήση mysqli statements που λύνει το θέμα;

Look η PDO έχει prepared statements, the magic bullet το οποίο λύνει όποια προβλήματα με sql injection. ΑΛΛΑ το codebase που έχω είναι μεγάλο complex και χωρίς κανένα prepared statement. Also το website είνι γραμμένο σε codeingiter 2.2 as well και έχω καμιά 120 queries να φτιάξω σε ότι να ναι κώδικα. Απλά επιλέξαμε να κάνουμε casting και value sanitization όπως και parameter escaping με default functions που μας δίνει το API της PHP για Postgresql kai και αυτό με κάποιες εξαιρέσεις γιατί μέρος των queries είναι αποθηκευμένο σε database records as well.

H λύση θα ήταν ένα large scale refactor που δεν έχουμε χρόνο να το κάνουμε so we beat around the bush. Γι αυτό ένας λόγος να φύγω Ιαπωνία να ασχοληθώ με έρευνα και να μην πιάσω κώδικα ποτέ στην ζωή μου. Devops FTW.



#90126 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 27 June 2020 - 18:59

Πως ακριβως θα ασχοληθεις με devops ή ερευνα χωρις κωδικα;

stasou%2520mygdala.jpg


#90127 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 27 June 2020 - 20:12

τι συμβαινει παιδια? γιατι υπαρχει τοση ησυχια?

 

gamer πες μας το ανεκδοτο σου.


wdasa.png


#90128 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 27 June 2020 - 21:43

*αλλάζει account*


O6rrvsU.jpg


#90129 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 27 June 2020 - 21:53

*αλλάζει account*

Τι, τώρα έγινα δικό σου alt; :redcard2: :P

 

Ή του Erudinam εννοείς;


Edited by Gamer, 27 June 2020 - 21:54.


#90130 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 28 June 2020 - 14:17

κουραστηκα


wdasa.png


#90131 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 28 June 2020 - 15:15

https://www.reddit.com/r/TalkTherapy/ Εκεί νομίζω μπόρεις να συζητήσεις για το θέμα που σβήστηκε.



#90132 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 28 June 2020 - 18:43

Να το ξεκαθαρίσουμε όμως ότι το topic κρύφτηκε κατόπιν αιτήματος του OP. Δεν θέλω να ακούω μετά για δικτατορίες, χούντες και λοιπές σκοτεινές δυνάμεις.

 

Και εγώ κουράστηκα ρε συ erudinam. Κάνει διάρροιες ο Γιούρι και τον τρέχω στον κτηνίατρο και μαγειρεύω λαπά και κοτόπουλο να φάει ο σκύλος ενώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω για μένα... Άστα... Ε μα το μάτιασαν το παιδάκι μου... Τί όμορφος, τί ήσυχος, τί καλός... Και είπε η κουνιάδα να του κρεμάσουμε ένα μάτι και γελάσαμε αλλά πάρτα τώρα!


xbJ3b2w.jpeg


#90133 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 28 June 2020 - 21:07

Πως ακριβως θα ασχοληθεις με devops ή ερευνα χωρις κωδικα;

Θα είναι desposable κώδικας. Εννοώ δεν θέλω να γράφω κώδικα που αποτελεί μέρος κάποιου comercial product που έχει γράψει άλλος. Δηλαδή οτιδήποτε είναι μακρια απο business logic και closer σε infrastructure.

 

 

 

Δεν θέλω να ακούω μετά για δικτατορίες, χούντες και λοιπές σκοτεινές δυνάμεις.

 

BAztyHc1YN-4.png


 


Edited by pc_magas, 28 June 2020 - 21:13.


#90134 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 28 June 2020 - 21:52

@pc_magas :  :lol:   :kakashithumbup:



#90135 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 29 June 2020 - 09:13

Βάλτε μου σας παρακαλώ φωτογραφίες με χιονισμενα δάση. μαγευτικα και ωραια. ατμοσφαιρικα τοπια!


wdasa.png