Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#89236 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 14 December 2019 - 17:56

ποιο παιχνιδι είναι? σκεφτομουν παλιοτερα ποσο ατμοσφαιρικο μπορει να γινει ένα παιχνιδι με παλια γραφικα και ποσο ξενερωτο και μονοτονο ένα παιχνιδι με γραφικα τελευταιας τεχνολογιας


wdasa.png


#89237 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 15 December 2019 - 00:04

Προφανώς το backstory του ήρωα είναι ότι πήρε τα βουνά επειδή του την έπεσε η κολλητή της tsudere που έχει κατακαψουρευτει μαζί του.

ySss0UF.jpg


#89238 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 15 December 2019 - 00:08

ποιο παιχνιδι είναι? σκεφτομουν παλιοτερα ποσο ατμοσφαιρικο μπορει να γινει ένα παιχνιδι με παλια γραφικα και ποσο ξενερωτο και μονοτονο ένα παιχνιδι με γραφικα τελευταιας τεχνολογιας

Dark Souls 2, το πιο αδικημένο και υποτιμημένο Dark souls για διάφορους λόγους που με εκνευρίζουν, αναρωτιέμαι σε ποια από τις δύο κατηγορίες το εντάσσεις, γιατί η φωτογραφία το κάνει να μοιάζει retro.


O6rrvsU.jpg


#89239 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 15 December 2019 - 12:58

η φωτο ειναι ατμοσφαιρικη αλλα νομιζω γενικα από οσο εχω δει όχι τοσο.

 

δυστυχως τα games εχουν γινει open world με αποτέλεσμα να ειναι δυσκολο να δημιουργηθεί ατμοσφαιρα σε open world games. επισης, γινονται και μονοτονα αρκετες φορες. απλα εχω βαρεθεί το "πηγαινει στην άλλη ακρη του χαρτη κλπ"

 

 μαρεσουν πολύ τα adventure games.


wdasa.png


#89240 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 December 2019 - 20:42

μου κανε εντυπωση, τα public στη Θεσσαλονικη εχουν αποσυρει ολα τα manga και υπαρχουν μονο graphic novels-comics.

Aν το καναν και αλλου, κριμα



#89241 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 December 2019 - 09:33

Αθήνα Σύνταγμα είναι πίτα. Βέβαια πέρα από τα γνωστά shonen τα υπόλοιπα είναι στοκ από περασμένα χρόνια, άντε να φέρνει νέο τίτλο που κάνει buzz. Παρόλα αυτά είναι αρκετά αν θες να βρεις κάτι να διαβάσεις. Τώρα στο τοπικό που έχω κοντά στο σπίτι να ζει καμία εικοσαριά volumes το πολύ και αν.
rsrGbGx.gif

#89242 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 December 2019 - 11:17

Στο public της Τσιμισκή παλιότερα τα manga γέμιζαν ολόκληρο τοίχο, ήταν εκεί που ειναι τώρα τα παιχνίδια. Βέβαια τότε και τα CD και τα DVD ήταν σειρές ολόκληρες. Άρχισαν να μειώνονται όταν έγινε σύμπτυξη και πήγε το τμήμα πολιτισμού όλο πίσω. Από έναν τοίχο έγιναν μια κολόνα κι ένα τραπεζάκι και πλέον είναι τόσο λίγα που πιάνουν ένα πεταμένο τραπεζάκι με το ζόρι αν και είναι κατανοητό γιατί δεν έχουν την κινησιμοτητα των κομικ.

Από τη μια λες κρίμα, από την άλλη οι διαθέσιμοι τίτλοι και τόμοι που είχε ήταν πάντα αψυχολογητοι. Καταλάβαινες ότι στο μεγαλύτερο βαθμό ήταν παραγγελίες πελατών που επειδή είχαν ζητήσει 1-2 τόμους είχαν φέρει και τους επόμενους μπας και τους πάρουν και δεν αγοράστηκαν ποτέ. Μέχρι πρόπερσι δηλαδή κάτι γινόταν από νέους τίτλους, τελευταία τίποτα. Στις αρχές πρέπει να είχαν πάρει και στοκ από το comic's cave όταν έκλεισε και κάποια βρίσκονται ακόμη εκεί κιτρινισμένα, δεν τα θέλει κανένας. Κακά τα ψέματα έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι αγοράζουμε από bookdepository από public έχω πάρει ελάχιστα πράγματα που πέτυχα σε προσφορά και τα είχε παραδόξως φθηνότερα από το BD. Για να είχαν κίνηση και να τους έφευγαν τίτλοι θα έπρεπε να είχαν ένα σχετικό άτομο να φέρνει τους πρώτους τόμους από τίτλους που είναι να βγουν σε ανιμε να το δει κανένα μικρό πάνω στον ενθουσιασμό της νέας σειράς και να το πάρει.

ySss0UF.jpg


#89243 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 December 2019 - 13:40

E ναι κάπως έτσι, πάντως στο public είχα βρει ένα manga για την fukushima, μου φάνηκε και η τιμή του ήταν κοντά αν όχι ίδια με του bookdepository. Στα one piece κλπ φέρνουν και τελευταία volumes αλλά και τις μεγάλες εκδόσεις αν θες να ξεκινήσεις τώρα να το διαβάζεις.


rsrGbGx.gif

#89244 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 December 2019 - 14:25

Ξυπνάνε μνήμες PTSD όποτε ακούω για Public. Είχα τσιμπήσει το καλοκαίρι ένα κουπονάκι για 20% και αποφάσισα να κάνω μερικές παραγγελίες manga. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή :wet2: . Εν κατακλείδι τα συμπεράσματά μου:
 

  • Παρήγγειλα τόμους «Dragon Ball Vizbig» που εμφανίζονταν ως διαθέσιμοι, τους οποίους δεν μπορούσαν να φέρουν από τον προμηθευτή, αλλά δεν τους αφαιρούν από το site. Και αν τους παραγγείλεις ξανά κατά λάθος επειδή τους βλέπεις στο site, περιμένεις κάνα 20ήμερο μέχρι να σου πουν πως (ξανα)ακυρώνεται η παραγγελία.
     
  • Είχαν διαθέσιμα για αγορά συγκεκριμένα τεύχη μίας σειράς, και μη διαθέσιμα άλλα. Ενώ δεν υπάρχει θέμα εξάντλησης τεύχους, και σε όλα τα διαδικτυακά μαγαζιά είναι διαθέσιμα κανονικά.
     
  • Είχαν διαθέσιμα τεύχη στο κατάστημα, αλλά δεν εμφανίζονταν στο site, άρα αντίο online έκπτωση.
     
  • Μου ακύρωσαν δύο από τους πέντε τόμους «Summit Of The Gods» (εξαιρετική σειρά btw, μπήκε σούμπιτο στη TOP 20 λίστα μου), επειδή «έχουν εξαντληθεί». Και όταν έστειλα μήνυμα στον εκδότη, με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει πρόβλημα εξάντλησης σε κανέναν προμηθευτή και μου έστειλε ο ίδιος τα «εξαντλημένα βιβλία» από Αγγλία μέσα σε 5 ημέρες.
     
  • Ο ελάχιστος χρόνος παραγγελίας αναφέρεται ως «10-15 εργάσιμες» το οποίο πρακτικά μεταφράζεται «από κάναν μήνα και βλέπουμε». Το ρεκόρ μου είναι για τον τελευταίο τόμο «Gundam Origin» που περιμένω. Η αλήθεια είναι πως ήρθε στον ενάμιση μήνα μεν, σκισμένος δε. Δεν τον παρέλαβα καν, και περιμένω την αντικατάστασή του κάααααααποια στιγμή. Σήμερα έκλεισα αισίως 3 μήνες από την παραγγελία.
     
  • Έκανα προπαραγγελία το «Bersek Deluxe 3» το οποίο έβγαινε αρχές Νοέμβρη. Η προπαραγγελία όμως για το Public σημαίνει πως θα το παραγγείλουν αφότου γίνει διαθέσιμο, επομένως θα το έχεις σε κάνα δίμηνο μετά την κυκλοφορία του, άρα καλό 2020. Ποιο το νόημα της προπαραγγελίας δηλαδή; Τρελές καταστάσεις.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΠΟ PUBLIC για αγορές manga / comics. Αυτά είναι μερικά μόνο από όσα μου έτυχαν, είναι άξιοι της μοίρας τους. Ίσως μόνο εάν υπάρχει κάποιο στο μαγαζί. Ποτέ ξανά για παραγγελίες. Να είναι καλά τα υπόλοιπα κομικσομάγαζα και τα διαδικτυακά μαγαζιά του εξωτερικού που σε αντιμετωπίζουν ως ανθρώπινο ον.


E5VV38U.jpg


#89245 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 December 2019 - 17:17

Μου αρέσει που επιμένεις, μόνο ότι έχει στοκ στο κάθε μαγαζί υπάρχει. Κεντρική αποθήκη για τις παραγγελίες από το site δεν υπάρχει ή έστω στοκάρει αυτά που υπάρχουν στις Ελληνικές αντιπροσωπείες.

Τα manga στα οποία απλά κάνουν μεταπώληση, καλή σου τύχη. Αν βιάζεσαι Solaris, αν όχι bookdepository.


rsrGbGx.gif

#89246 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 December 2019 - 19:27

Tώρα θα πάω Λονδίνο και μου είπε ο αδερφός μου πως το HMV έκλεισε οριστικά. Απο εκεί είχα πάρει περισυ ολα τα BD-DVD, oχι μονο απο ανιμε αλλα και ανιματιον απο αλλες χωρες. Mιλάμε για χιλιάδες DVD-BD στα ραφια. Δεν ξέρω αν αλλο καταστημα εχει κατι παρομοιο σε ποικιλια και ποσοτητα. Εδω στην Ελλάδα ειναι να σε πιανουν τα κλαμματα με την ποικιλια.Τωρα υστερα απο αυτο, καλυτερα να τα παραγγειλω απο Amazon να φτασουν την ιδια μερα στη διευθυνση του στην Αγγλια  και να τα παρω μαζι στο γυρισμο.Εχει και Αμαζον Prime, oπότε γλιτώνει και τα μεταφορικα απο αγγλικους διανομεις DVD. Τουλαχιστον δεν σε τρωει η αγωνια τι θα γινει στη μεταφορα. Απλα προτιμουσα να τα βλεπω στα ραφια γιατι αν ψαχνεις Online ολο και κατι δεν θα ξερεις οτι υπαρχει ή θα σου ξεφυγει που δεν θα εμπαινες καν στη διαδικασια να το ψαξεις



#89247 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 December 2019 - 23:24

Βλέπω ότι η αλυσίδα δεν τα πάει και πολύ καλά, εξαγοράστηκε δεύτερη φορά και έκλεισε αρκετά καταστήματα.

Άνοιξαν νέο κατάστημα, το μεγαλύτερο λέει στην wikipedia, στο Birmingham αλλά μάλλον είναι μόνο με δίσκους.


rsrGbGx.gif

#89248 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 17 December 2019 - 02:27

Μου αρέσει που επιμένεις, μόνο ότι έχει στοκ στο κάθε μαγαζί υπάρχει. Κεντρική αποθήκη για τις παραγγελίες από το site δεν υπάρχει ή έστω στοκάρει αυτά που υπάρχουν στις Ελληνικές αντιπροσωπείες.

Τα manga στα οποία απλά κάνουν μεταπώληση, καλή σου τύχη. Αν βιάζεσαι Solaris, αν όχι bookdepository.

Ε μα, αφού είχα το κουπονάκι είπα να το εκμεταλλευτώ για καμιά 15αριά βιβλία που ούτως ή άλλως ήθελα. Ήξερα πως θα είναι ανοργάνωτοι, όμως δεν περίμενα τέτοια οδύσσεια :dazed:  . Με το πτωχό μυαλό μου, σκεφτόμουν πως «αν το παραγγείλω online από εξωτερικό, θα έρθει σε καμιά εβδομάδα, άρα πόσο θα πάρει να το φέρει το μαγαζί;».  Φανταζόμουν πως θα παίζουν καθυστερήσεις, αλλά για 1,5 μήνα μέσο όρο για την κάθε παραγγελία, δεν το περίμενα. Τέσπα, το έφαγα το κεφάλι μου και τώρα έμαθα.


E5VV38U.jpg


#89249 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 December 2019 - 10:19

Έχει να κάνει νομίζω με τις συγκεντρωτικές παραγγελίες. Φαντάζομαι ότι το public κάνει εισαγωγές μόνο του αλλά και όσο εργαζόμουν σε βιβλιοπωλείο, ό,τι είχε να κάνει με παραγγελίες εξωτερικού, όταν αυτά δεν ήταν διαθέσιμα στην αποθήκη τους στην Αθήνα, ήθελε ένα μήνα αναμονής στην καλύτερη μέσω της χονδρικής για να έρθει από έξω, φαντάζομαι σε αυτούς περνάνε και από τελωνείο κλπ. Δεν γνωρίζω τις διαδικασίες που έχουν εκεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν βάζουν εύκολα παραγγελία μόνο για 1-2 κομμάτια. Και στο public δυστυχώς, όταν κάτι υπάρχει σε άλλο κατάστημα αλλά τα κομμάτια είναι σχεδόν εξαντλημένα γενικώς, δεν μιλάμε μόνο για βιβλία τώρα, δεν το αποστέλλουν σε άλλη πόλη, το κρατάνε μήπως ζητηθεί, ειδικά αν είναι κάτι που φεύγει. Φαντάζομαι στα manga δεν ισχύει και πολύ μιας και δεν κόβω να είναι από τα πιο κινήσιμα κομμάτια του βιβλίου. Παρόμοια αναμονή είχα κι εγώ με έναν τόμο του Vinland και έναν τόμο του What a wonderful world που έπρεπε να το φέρουν από το εξωτερικό.


ySss0UF.jpg


#89250 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 December 2019 - 11:33

Τελικά πόσο χρόνο έκαναν όμως να στο φέρουν, να ξέρει κι ο άλλος;


rsrGbGx.gif