Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#89056 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 07 August 2019 - 22:46


Ψαρούχλεν και γω Αύγουστο πήγα. Αν και το είχα μετανιώσει λόγο της καταραμένης ζέστης, η ερημιά που βρήκα στην παραμεθόριο λόγο ότι η συγκεκριμένη ΕΣΣΟ είναι πάντα μικρή ήταν μια παρηγόρια απέναντι στην ανθρώπινη βλακεία που συναντάς μέσα.

Καλή θητεία κι αν πας Εβρο πάρε από τώρα Κριλεν για να σωθείς μέχρι το Νοέμβρη που θα χειμωνιάσει

 

https://www.skroutz.gr/c/2556/entomoapothitika/m/7444/Frezyderm.html?keyphrase=crilen

Άσε, έφαγα άπειρη ζέστη στη βασική εκπαίδευση και τώρα θα φάω ακόμη περισσότερη στις ασκήσεις... Να σου πω την αλήθεια, προτιμώ που είναι καλοκαίρι με φουλ ζέστη, γιατί μετά από άπειρο ιδρώτα και υψηλές θερμοκρασίες μπορείς να κάνεις παγωμένο ντουζ και να χαλαρώσεις. Νομίζω ότι το παγωμένο ντουζ μέσα στον χειμώνα θα ήταν άλλη μία δοκιμασία που προσωπικά δεν θα άντεχα!

 

Εννοείται ότι έχω εφοδιαστεί ήδη με αντικουνουπικό και όλα τα must ατομικής υγιεινής (ο father μου και τα 2 μου αδέρφια με συμβούλευσαν επαρκώς :P ). Αν εξαιρέσεις τις άθλιες κτιριακές υποδομές, ο στρατός δεν είναι τόσο άσχημη εμπειρία. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, αλλά μπορώ να πω ότι το φαγητό είναι πολύ καλό, ενώ παράλληλα οι ανώτεροι μάς συμπεριφέρονται ευγενικά. Προφανώς υπάρχουν στιγμές που πρέπει να επιβληθεί η πειθαρχία, αλλά αυτό ξέρεις ότι θα γίνει προτού μπεις στον στρατό. Αρνητική εντύπωση μού δημιούργησαν κάποια παιδιά που κοιτάζουν μόνο την πέτσα τους και είναι εντελώς στα... άρβυλά τους :P Αυτό, όμως, το βρίσκεις παντού, οπότε δεν δίνω πολλή σημασία.



#89057 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 07 August 2019 - 23:03

Άσε και εγώ περπατάω κάπου 5 ολόκληρα λεπτά (!) για να πάω παραλία,

5 λεπτά χαχαχαχαχα Περπάτα 1h πήγαινε και 1h έλα...
Και αυτό γιατί έκανα οικονομία και στο φαϊ εκείνη την περίοδο.

 

 

Άσε, έφαγα άπειρη ζέστη στη βασική εκπαίδευση και τώρα θα φάω ακόμη περισσότερη στις ασκήσεις... Να σου πω την αλήθεια, προτιμώ που είναι καλοκαίρι με φουλ ζέστη, γιατί μετά από άπειρο ιδρώτα και υψηλές θερμοκρασίες μπορείς να κάνεις παγωμένο ντουζ και να χαλαρώσεις. Νομίζω ότι το παγωμένο ντουζ μέσα στον χειμώνα θα ήταν άλλη μία δοκιμασία που προσωπικά δεν θα άντεχα!

 

Εννοείται ότι έχω εφοδιαστεί ήδη με αντικουνουπικό και όλα τα must ατομικής υγιεινής (ο father μου και τα 2 μου αδέρφια με συμβούλευσαν επαρκώς :P ). Αν εξαιρέσεις τις άθλιες κτιριακές υποδομές, ο στρατός δεν είναι τόσο άσχημη εμπειρία. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, αλλά μπορώ να πω ότι το φαγητό είναι πολύ καλό, ενώ παράλληλα οι ανώτεροι μάς συμπεριφέρονται ευγενικά. Προφανώς υπάρχουν στιγμές που πρέπει να επιβληθεί η πειθαρχία, αλλά αυτό ξέρεις ότι θα γίνει προτού μπεις στον στρατό. Αρνητική εντύπωση μού δημιούργησαν κάποια παιδιά που κοιτάζουν μόνο την πέτσα τους και είναι εντελώς στα... άρβυλά τους :P Αυτό, όμως, το βρίσκεις παντού, οπότε δεν δίνω πολλή σημασία.

Ναι και εμένα ΕΛΔΥΚ δεν ήταν η υπηρεσία η το να κάνω κάτι σε ανώτερο, μην σου πω πως ήταν αρκετά καλοί (και μερικοί YOLO να πω την αλήθεια) αξιωματικοί αλλά φαντάροι απαπαπα, άστα να πάνε.


Edited by pc_magas, 07 August 2019 - 23:05.


#89058 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 August 2019 - 23:49

Άσε, έφαγα άπειρη ζέστη στη βασική εκπαίδευση και τώρα θα φάω ακόμη περισσότερη στις ασκήσεις... Να σου πω την αλήθεια, προτιμώ που είναι καλοκαίρι με φουλ ζέστη, γιατί μετά από άπειρο ιδρώτα και υψηλές θερμοκρασίες μπορείς να κάνεις παγωμένο ντουζ και να χαλαρώσεις. Νομίζω ότι το παγωμένο ντουζ μέσα στον χειμώνα θα ήταν άλλη μία δοκιμασία που προσωπικά δεν θα άντεχα!

 

Εννοείται ότι έχω εφοδιαστεί ήδη με αντικουνουπικό και όλα τα must ατομικής υγιεινής (ο father μου και τα 2 μου αδέρφια με συμβούλευσαν επαρκώς :P ). Αν εξαιρέσεις τις άθλιες κτιριακές υποδομές, ο στρατός δεν είναι τόσο άσχημη εμπειρία. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός, αλλά μπορώ να πω ότι το φαγητό είναι πολύ καλό, ενώ παράλληλα οι ανώτεροι μάς συμπεριφέρονται ευγενικά. Προφανώς υπάρχουν στιγμές που πρέπει να επιβληθεί η πειθαρχία, αλλά αυτό ξέρεις ότι θα γίνει προτού μπεις στον στρατό. Αρνητική εντύπωση μού δημιούργησαν κάποια παιδιά που κοιτάζουν μόνο την πέτσα τους και είναι εντελώς στα... άρβυλά τους :P Αυτό, όμως, το βρίσκεις παντού, οπότε δεν δίνω πολλή σημασία.

 

Επειδή αν θυμάμαι καλά τώρα στέλνουν τους στρατεύσιμους κατευθείαν στην μονάδα, έχεις πάει κατευθείαν εκεί ή είσαι σε κάποιο κέντρο;

Ρωτάω γιατί αν είσαι στο κέντρο δεν έχεις γνωρίσει ακόμα τον θεσμό που λέγεται ΕΠΟΠ. Γενικά πάντως θα συμφωνήσω, οι συνφάνταροι είναι το πρόβλημα μέσα.

Οι λοχάδες να στα @@ τους, περνάνε από μπροστά τους χιλιάδες, αν τηρείς τις τυπικούρες ούτε που θα σηκώσουν βλέφαρο να σε κοιτάξουν.

Αν πας και χαράζεις στην πύλη τα αρχικά του ονόματός σου, ε ναι θα φας μερικά φ να σιώσεις. (τρου στορυ)

Ειδικά οι ΣΜΥ, όσους γνώρισα ήταν καλά παλικαράκια, τι να σου πει τώρα και ο λοχίας που είναι 21/22 και είσαι 25/26, τόσο πήγα. Οι ΕΜΘ από την άλλη μπορεί να σε ζαλίσουν κουβαλάνε νεύρα δεκαετίας μέχρι να βγουν από δεκανέας και να σταματήσουν τα σκοπέτα. 

Οι λοχάδες έχουν πήξει οπότε είναι κάπως δίκοπο μαχαίρι αλλά επίσης όσους γνώρισα ήταν οκ. Οι ανθύπες έχουν μέγα πρόβλημα στον εγκέφαλο γιατί μόλις έχουν βγει από την σχολή και σου πρήζουν τα συκώτια.

Τώρα οι ΕΠΟΠ είναι μέγα κεφάλαιο, πραγματικά παιδιά που θα μπορούσαν να παίζουν στις οικογενειακές ιστορίες.

Από οικογενειάρχες που κάθονται βαράνε σκοπέτα το βράδυ και το πρωί δουλεύουν σαν χαμάληδες μέχρι μπαφάκηδες παρταλοφίδια που αράζουν μαγειρεία και πάνε κάνα δρομολόγιο με τη καναδέζα για να λένε ότι βγάλανε το μεροκάματο.

 

Για τους συνφάνταρους, τι να σου πω, μάλλον τα χειρότερα. Απλά σταματάει η λογική, γενικά όταν τελείωσα, πέρα από τα νεύρα που είχα για κάνα εξάμηνο και ότι μιλούσα συνέχεια για το στρατό, ένιωθα ότι ήμουνα το πιο έξυπνο στρουμφάκι στο μικρό στρουμφοχωριό.

Τέσπα μία νορμα είναι, μόλις μπεις σε αυτή, θα περάσει ο καιρός και θα φύγει από πάνω σου η υποχρέωση.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΦΑΣΗ, όχι με την καλή έννοια. Από όλες τις αηδίες που μπορεί να έχεις ακούσει για το στρατό αυτό είναι η μόνη αλήθεια.

Ότι θα δεις συμπεριφορές που πιστεύεις ότι είναι ακραίες (σταρχιδισμός μέχρι εκεί που δε πάει κλπ) αλλά που τελικά μια χαρά τις βλέπει και έξω.

Θεωρώ πως τα μπρο σε έχουν ενημερώσει. :wet2:


rsrGbGx.gif

#89059 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 08 August 2019 - 12:59

Χαίρετε, παιδάκια! Μια ερώτηση... υπάρχει κάποιο site που να μου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζω manga σε μορφή pdf; Το ζητούμενο είναι να διαβάσω μαζί με τον αδερφό μου ένα manga που να πιάνει όλη την οθόνη του laptop, να είναι μεγάλα και ευδιάκριτα τα γράμματα. Δεν έχει πρεσβυωπία ( : P ), αλλά δεν έχει εμπειρία με την ανάγνωση manga και τον κουράζει πάρα πολύ να μπαίνουμε πχ. στο mangastream και να διαβάζουμε την όποια ιστορία. Τι έχετε να μου προτείνετε; :) 


Posted Image

#89060 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 August 2019 - 15:59

Δοκίμασε να το κάνεις the oldschool way. Manga updates να δεις πιο scanlation group κάνει το manga που θες να διαβάσεις και μετά dl το cbz αρχείο που έχουν κάνει release.

Επίσης αν πας και κατεβάσεις τις εικόνες όλες από το mangastream, τις αριθμήσεις σωστά, τις zipαρεις και μετονομάσεις το zip αρχείο σε cbz θα μπορείς να το ανοίξεις με το αντίστοιχο πρόγραμμα.


rsrGbGx.gif

#89061 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 08 August 2019 - 17:23

Επειδή αν θυμάμαι καλά τώρα στέλνουν τους στρατεύσιμους κατευθείαν στην μονάδα, έχεις πάει κατευθείαν εκεί ή είσαι σε κάποιο κέντρο;

Ρωτάω γιατί αν είσαι στο κέντρο δεν έχεις γνωρίσει ακόμα τον θεσμό που λέγεται ΕΠΟΠ. Γενικά πάντως θα συμφωνήσω, οι συνφάνταροι είναι το πρόβλημα μέσα.

Οι λοχάδες να στα @@ τους, περνάνε από μπροστά τους χιλιάδες, αν τηρείς τις τυπικούρες ούτε που θα σηκώσουν βλέφαρο να σε κοιτάξουν.

Αν πας και χαράζεις στην πύλη τα αρχικά του ονόματός σου, ε ναι θα φας μερικά φ να σιώσεις. (τρου στορυ)

Ειδικά οι ΣΜΥ, όσους γνώρισα ήταν καλά παλικαράκια, τι να σου πει τώρα και ο λοχίας που είναι 21/22 και είσαι 25/26, τόσο πήγα. Οι ΕΜΘ από την άλλη μπορεί να σε ζαλίσουν κουβαλάνε νεύρα δεκαετίας μέχρι να βγουν από δεκανέας και να σταματήσουν τα σκοπέτα. 

Οι λοχάδες έχουν πήξει οπότε είναι κάπως δίκοπο μαχαίρι αλλά επίσης όσους γνώρισα ήταν οκ. Οι ανθύπες έχουν μέγα πρόβλημα στον εγκέφαλο γιατί μόλις έχουν βγει από την σχολή και σου πρήζουν τα συκώτια.

Τώρα οι ΕΠΟΠ είναι μέγα κεφάλαιο, πραγματικά παιδιά που θα μπορούσαν να παίζουν στις οικογενειακές ιστορίες.

Από οικογενειάρχες που κάθονται βαράνε σκοπέτα το βράδυ και το πρωί δουλεύουν σαν χαμάληδες μέχρι μπαφάκηδες παρταλοφίδια που αράζουν μαγειρεία και πάνε κάνα δρομολόγιο με τη καναδέζα για να λένε ότι βγάλανε το μεροκάματο.

 

Για τους συνφάνταρους, τι να σου πω, μάλλον τα χειρότερα. Απλά σταματάει η λογική, γενικά όταν τελείωσα, πέρα από τα νεύρα που είχα για κάνα εξάμηνο και ότι μιλούσα συνέχεια για το στρατό, ένιωθα ότι ήμουνα το πιο έξυπνο στρουμφάκι στο μικρό στρουμφοχωριό.

Τέσπα μία νορμα είναι, μόλις μπεις σε αυτή, θα περάσει ο καιρός και θα φύγει από πάνω σου η υποχρέωση.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΦΑΣΗ, όχι με την καλή έννοια. Από όλες τις αηδίες που μπορεί να έχεις ακούσει για το στρατό αυτό είναι η μόνη αλήθεια.

Ότι θα δεις συμπεριφορές που πιστεύεις ότι είναι ακραίες (σταρχιδισμός μέχρι εκεί που δε πάει κλπ) αλλά που τελικά μια χαρά τις βλέπει και έξω.

Θεωρώ πως τα μπρο σε έχουν ενημερώσει. :wet2:

Υποτίθεται ότι πλέον στέλνουν τους στρατευσίμους κατευθείαν στη μονάδα τους, χωρίς να περάσουν από ΚΕΝ, αλλά στην ουσία η βασική εκπαίδευση έχει χωριστεί σε 2-2,5 εβδομάδες βασικής εκπαίδευσης, που γίνονται στα ΣΥΠΟ [Σημεία Υποδοχής] (περίοδος προσαρμογής, βασικές αρχές πειθαρχίας, βασικές ασκήσεις άοπλου, ελάχιστες ασκήσεις ενόπλου, παρέλαση και ορκωμοσία) και σε 3 εβδομάδες εκπαίδευσης που γίνονται στα ΣΠΕΝ [Σχολεία Προκεχωρημένης Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων]. Στα ΣΠΕΝ η εκπαίδευση αφορά την προετοιμασία του νεοσύλλεκτου για τον πόλεμο, καθώς ρίχνει με πραγματικά πυρά (με το όπλο και την χειροβομβίδα) και μαθαίνει τις τακτικές εν καιρώ πολέμου (τρόπος βαδίσματος, βολής, μέσα επικοινωνίας κλπ). Κατά την γνώμη μου ήταν καλύτερη η ενιαία εκπαίδευση στα ΚΕΝ. Απλά σκέψου ότι τώρα που υποτίθεται ότι έχουμε φύλλο πορείας για την κανονική μονάδα, με το που παρουσιαστούμε θα πρέπει να μεταφερθούμε σε άλλη για το ΣΠΕΝ και μετά ξανά στην κανονική για την υπόλοιπη θητεία. Γενικά, είναι περιττές και άσκοπες οι μετακινήσεις αυτές του πρώτου 1,5 μήνα...

 

Το καλό είναι ότι εδώ και 10 χρόνια ο στρατός δεν έχει πάρει ΕΠΟΠ, οπότε όλοι οι ΕΠΟΠ που γνώρισα είχαν ανεβεί βαθμό και έχουν ησυχάσει από την πόρωση που (φαντάζομαι ότι) είχαν τα πρώτα χρόνια που εισήλθαν στον στρατό. Μόνο ένας 40άρης ΕΠΟΠ είχε αρκετό κόμπλεξ, αλλά ευτυχώς περιορίστηκε στο να μας βγάζει κάθε τρεις και λίγο για αναφορά :P Οι υπόλοιποι ήταν πολύ εντάξει. Ο λοχαγός είχε άγχος να γίνεται η εκπαίδευση σωστά και συνεχώς έλεγχε, αλλά δεν ήταν κακός άνθρωπος. Σεβόταν και τους συναδέλφους του και εμάς, ενώ επιβαλλόταν με ευγενικό τρόπο. Αυτοί που έρχονταν με υφάκι και έλεγαν ηλιθιότητες ήταν ο Αντισυνταγματάρχης (διοικητής του στρατοπέδου) και ο Ταξίαρχος (διοικητής όλης της ταξιαρχίας) στις πρόβες παρελάσεως. Ίσως επειδή η εκπαίδευση στις παραγωγικές σχολές, από τις οποίες προέρχονται αυτοί οι βαθμοί, τους άφησε να υποστούν μία πλύση εγκεφάλου είχαν τέτοια συμπεριφορά, ειδάλλως δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια αναίδεια και εκτός πραγματικότητας απόψεις. Υπήρχαν, βέβαια, παιδιά που συμφωνούσαν με τις εθνικιστικές και σεξιστικές τους αντιλήψεις, αλλά φαντάζομαι ότι κι εκείνα είναι της ίδιας συνομοταξίας.

 

Όσο για τον διοικητή της δικής μου μονάδας, πιστεύω ότι είναι σε καλύτερη μοίρα από το λίγο που συνομιλήσαμε στη συνέντευξη. Μου φάνηκε ευγενικός και προσγειωμένος, ενώ κατέστησε σαφες ότι επιθυμεί τον διάλογο με εμάς και τους γονείς μας. Μένει να αποδειχθεί και στην πράξη αυτό.

 

Για τους συμφάνταρους, τα αδέρφια μου μού είπαν ότι δεν αξίζει να δένομαι και να δημιουργώ φιλίες μαζί τους, γιατί η διαρρύθμιση συνεχώς θα αλλάζει. Από τη γενιά του πατέρα μου, όλοι μού έχουν πει ότι οι φιλίες στον στρατό μένουν για πάντα, αλλά προσωπικά πιστεύω τα αδέρφια μου :P Πλέον είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα της θητείας και δεν προλαβαίνεις να αναπτύξεις φιλικές σχέσεις με τους υπόλοιπους. Εννοείται ότι βρίσκόμαστε σε μία κοινή παρέα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα εκτός στρατοπέδου δύσκολα θα μας έβλεπες μαζί :P Το καλό είναι ότι πλέον στον στρατό οι περισσότεροι έχουν σπουδάσει κάτι ή έχουν δουλέψει, οπότε γνωρίζουν πώς να συμπεριφέρονται μεταξύ τους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα προσαρμογής, σύμφωνα με αυτά που είδα εγώ, το έχουν οι 18χρονοι, που βγήκαν απευθείας από το σχολείο και δεν έχουν ζήσει εκτός της "προστατευτικής σφαίρας" του σχολείου και της οικογένειάς τους. Οι συγκεκριμένοι βλέπουν τον στρατό περισσότερο σαν μια 5ημερη :P

 

Θα δούμε τώρα ποιους θα συναντήσω στο ΣΠΕΝ. Προς το παρόν τα πήγαινα πολύ καλά και με τους μόνιμους και με τους υπόλοιπους της "σειράς" μου. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η καλή εικόνα και συνεργασία. Ευτυχώς είμαι άνθρωπος που προσαρμόζομαι σχετικά εύκολα, οπότε μέχρι τώρα δεν έχω βιώσει κάποιο "σοκ" ή νοσταλγία για το σπίτι.

 

Χαίρετε, παιδάκια! Μια ερώτηση... υπάρχει κάποιο site που να μου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζω manga σε μορφή pdf; Το ζητούμενο είναι να διαβάσω μαζί με τον αδερφό μου ένα manga που να πιάνει όλη την οθόνη του laptop, να είναι μεγάλα και ευδιάκριτα τα γράμματα. Δεν έχει πρεσβυωπία ( : P ), αλλά δεν έχει εμπειρία με την ανάγνωση manga και τον κουράζει πάρα πολύ να μπαίνουμε πχ. στο mangastream και να διαβάζουμε την όποια ιστορία. Τι έχετε να μου προτείνετε; :)

Αυτό θα απαντήσει σε όλες σου τις απορίες: http://www.anime.gr/forum/topic/9543-tutorial-how-to-read-manga-like-a-boss/

Αξίζει μία προσπάθεια, ακόμη και αν δεν λειτουργούν όλα τα links :P



#89062 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 08 August 2019 - 21:53

Να ρωτησω κατι ασχετο? Θα ρωτησω..

Ειχα καποτε αγορασει ενα παιχνιδι για το pc (Alice: Madness Returns) αλλα καποια στιγμη μου χαλασε το dvd του laptop και δν παιζει πλεον οποτε δν μπορω να παιξω το παιχνιδι. Ειδα λοιπον οτι το παιχνιδι υπαρχει και στο Origin (9.99€) και αναρωτιομουν αν γινεται να το κατεβασω απο κει με καποιο τροπο και να βαλω το product key που εχει το παιχνιδι που εχω για να μην το αγορασω δευτερη φορα...


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#89063 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 August 2019 - 00:48

Χαίρετε, παιδάκια! Μια ερώτηση... υπάρχει κάποιο site που να μου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζω manga σε μορφή pdf; Το ζητούμενο είναι να διαβάσω μαζί με τον αδερφό μου ένα manga που να πιάνει όλη την οθόνη του laptop, να είναι μεγάλα και ευδιάκριτα τα γράμματα. Δεν έχει πρεσβυωπία ( : P ), αλλά δεν έχει εμπειρία με την ανάγνωση manga και τον κουράζει πάρα πολύ να μπαίνουμε πχ. στο mangastream και να διαβάζουμε την όποια ιστορία. Τι έχετε να μου προτείνετε; :)


Στο archive.org έχει και manga σε pdf

#89064 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 09 August 2019 - 00:50

Πολύ χλωμό, δεν έχω γνώση για όριτζιν καθώς μποϊκοτάρω την ΕΑ με φόρα, αλλά στο στήμ πχ δεν γίνετε κατά 99.999...9%, το ίδιο και σε drm free storefronts συνήθως.

Μπορείς πάντα να το αγοράσεις από το καράβι του τζάκ σπάρροου :P


EDIT: @aeron


Edited by MoRmEnGiL, 09 August 2019 - 00:51.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#89065 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 August 2019 - 00:52


Πολύ χλωμό, δεν έχω γνώση για όριτζιν καθώς μποϊκοτάρω την ΕΑ με φόρα, αλλά στο στήμ πχ δεν γίνετε κατά 99.999...9%

Μπορείς πάντα να το αγοράσεις από το καράβι του τζάκ σπάρροου :P


Είχα και εγώ το Dragon Age ΣΕ DVD και το ενεργοποίησα κανονικότατα. Οπότε γίνεται και στο alice. Το είχα αγοράσει ψηφιακά εκείνο τότε, ενώ έχω το πρώτο alice σε dvd, με hd patch.

#89066 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 09 August 2019 - 00:55

Στο archive.org έχει και manga σε pdf

 

Pdf είναι γενικά όχι κ πολύ συνηθισμένο φορμάτ, συνήθως είναι .zip .rar .7zip με τις εικόνες μέσα, το οποίο μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις rename se .cbr και να τα διαβάζεις full screen με αυτό https://www.cdisplayex.com/

Οσο για σάιτ, τα κλασσικά είναι bakabt.me και nyaa.si, άλλοι είναι ίσως περισσότερο ενημερωμένοι (που σαι Πασχαλέα!)


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#89067 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 09 August 2019 - 00:57

Είχα και εγώ το Dragon Age ΣΕ DVD και το ενεργοποίησα κανονικότατα. Οπότε γίνεται και στο alice. Το είχα αγοράσει ψηφιακά εκείνο τότε, ενώ έχω το πρώτο alice σε dvd, με hd patch.

 

Καλή φάση, ίσως επειδή το όριτζιν είναι της ΕΑ όπως και το παιχνίδι να μπορεί να το κάνει αυτό. Δοκίμασε Aeron δε χάνεις κάτι!


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#89068 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 09 August 2019 - 01:41

Είχα και εγώ το Dragon Age ΣΕ DVD και το ενεργοποίησα κανονικότατα. Οπότε γίνεται και στο alice. Το είχα αγοράσει ψηφιακά εκείνο τότε, ενώ έχω το πρώτο alice σε dvd, με hd patch.

 

Sorry εγω εκανα λαθος τον τιτλο  :oops:  Το πρωτο alice εννουσα και εγω.. Το American McGee's Alice. Το θεμα ειναι οτι ενω υπαρχει στο site της EA στο Origin εχει μονο το 2 (και παλι σορρυ δικο μου λαθος) αλλα δν μου εχει καποια επιλογη να το κατεβασω ή με καποιο τροπο ή εστω οδηγιες σε κανενα απο τα 2 site..  Εσυ πως το εκανες ?? 

 

@Mormengil ο καπετανιος εχει αδειο το αμπαρι και δεν βρηκα τπτ  :pirate:  ουτε και στο κικαςς το εχει   :erk:  ουτε και το Stream.... Ευχαριστω παντως !


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#89069 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 09 August 2019 - 03:07

Τελικα εκατσε κατι τυχερο στη ζωη μου. Νιωθω πολυ χαρουμενος που τα hobby μου καρποφορουν.
Μας προσκαλεσαν αθήνα να παιξουμε Ηλεκτρονικη σε μαγαζι στην Αρχιτεκτονικη.
Για μενα ειναι απιστευτο πως για 1η φορα θα ανεβω με πληρωμενα εισιτηρια να κανω διακοπες και να παιξω τις μουσικες που λατρευω. Χαιρομαι απιστευτα παρα πολυ. Οποιος θελησει απο τους παλιους να με βρει ας στειλει κανενα μηνυμα, εκτος και αν τον προλαβω πρωτος. ;p


ezgif.com-resize.gif


#89070 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 August 2019 - 11:52

Sorry εγω εκανα λαθος τον τιτλο :oops: Το πρωτο alice εννουσα και εγω.. Το American McGee's Alice. Το θεμα ειναι οτι ενω υπαρχει στο site της EA στο Origin εχει μονο το 2 (και παλι σορρυ δικο μου λαθος) αλλα δν μου εχει καποια επιλογη να το κατεβασω ή με καποιο τροπο ή εστω οδηγιες σε κανενα απο τα 2 site.. Εσυ πως το εκανες ??

Απλά το έκανα εγκατάσταση από το dvd που ειχα. Αν έχεις το dvd το κάνεις κανονικά εγκατάσταση χωρίς να χρειαστεί να είναι το dvd στο drive

Μετά είναι λίγο μπελαλίδικο για νέες οθόνες σε HD για την αναλυση

http://www.wsgf.org/dr/american-mcgees-alice

Εγώ είχα την απλή έκδοση αλλά είχαν βγάλει και την complete Edition. Αν έχεις το δεύτερο παιχνίδι, μπορείς να παίξεις το πρώτο μέσα από το δεύτερο σε hd! Θα το δοκιμάσω.

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=645862676

Υπάρχει και mod που ομορφαίνει τα γραφικά του πρώτου παιχνιδιου

https://www.moddb.com/games/american-mcgees-alice/downloads/american-mcgees-alice-hd