Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#86746 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 March 2018 - 09:52

Εγώ δεν έχω καμία τέτοια απαίτηση, αλλά με το ενιαίο κείμενο δοκιμάζω τους πιο πιστούς!


O6rrvsU.jpg


#86747 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 24 March 2018 - 09:54

και τον αστιγματισμό μου επίσης. Αν μου πάει ο βαθμός 8 θα μου πληρώσεις lasik;



#86748 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 March 2018 - 10:00

Only through pain do we evolve.


O6rrvsU.jpg


#86749 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 24 March 2018 - 10:06

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι μόνο στο χριστιανισμό και βγάζεις απ' έξω το Ισλάμ. Δεύτερον, νομίζω πως είναι άτοπο να εξισώνουμε και να συγκρίνουμε το Χριστιανισμό με το Βουδισμό γιατί όχι μόνο η ιστορία τους αλλά και η "φιλοσοφία" τους δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Οι Αβρααμικές θρησκείες δεν κατασκευάστηκαν γιατί έτυχε κάποιοι άνθρωποι στο Ισραήλ να θέλουν να πιστεύουν κάπου για να νιώθουν ευφορία ή για να αναζητήσουν την προσωπική τους γαλήνη, αλλά η ίδια η θεολογία τους τις καθιστά να έχουν τεράστια πολιτική δύναμη και επιρροή. Κατάφεραν να συσπειρώσουν λαούς με τρόπο ώστε να αλλάξουν ανεπανόρθωτα την ιστορία της ανθρωπότητας. Το ότι στις μέρες μας οι περισσότεροι νέοι, μη φασίστες χριστιανοί, επειδή δεν έχουν άλλο τρόπο να αντιμετωπίσουν το χάσμα ανάμεσα στο σήμερα και την εποχή που διαμορφώθηκαν τα εκάστοτε δόγματα, καταλήγουν να πιστεύουν στο Χριστό σαν μετριοπαθείς βουδιστές είναι κάτι που αφορά τη σύγχρονη κοινωνία και το πως για χάρη της διατήρησης της δημοκρατίας, αδιαφορούμε για τη συσπείρωση της κοινότητας και κλεινόμαστε στον εαυτό μας. Είναι μάλλον σαφές πως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο, αλλά το ζήτημα είναι ότι δεν μπορούμε παρά να παραδεχτούμε ότι τα δόγματα στα οποία πιστεύουν οι χριστιανοί φτιάχτηκαν για να καθορίζουν τη ζωή μιας κοινότητας και όχι μεμονωμένα ενός ατόμου. Αλλιώς δεν θα είχε και κανένα πάτημα η σχέση κράτους-εκκλησίας (actually η ίδια η ύπαρξη της εκκλησίας), που σε πάρα πολλές χώρες όπως καλή ώρα τη δική μας ακόμα επιβιώνει σαν ζόμπι σε αποσύνθεση. Ο Βουδισμός σε λίγες ιστορικές περιόδους και μόνο σε ορισμένες μορφές του συνδέθηκε με την πολιτική εξουσία γιατί από μόνη της ως "θρησκεία" (που δεν είναι ακριβώς θρησκεία με τους ίδιους όρους που είναι οι αβρααμικές) αφορά κατά κύριο λόγο το άτομο και τη σχέση του με τον εαυτό του, αναπτύσσεται μόνο σε μικρές αφοσιωμένες κοινότητες και ελάχιστα από τα διδάγματα και τις πρακτικές του έχουν απήχηση σε κοσμικούς και δεν προέκυψε εξ αρχής με σκοπό να σώσει ολόκληρη την ανθρωπότητα, όπως συνέβη με τις αβρααμικές. Όταν κάποιος πιστεύει ότι όλοι οι άνθρωποι που ακολουθούν μια φυσιολογική ζωή ή πιστεύουν σε κάποια άλλη θεότητα/δρόμο είναι αμαρτωλοί και μακριά από το Θεό, και ότι οι ψυχές τους μάλλον θα στερηθούν την αιωνιότητα ή θα καταλήξουν στην κόλαση είναι δύσκολο ταυτόχρονα να σέβεται τον περίγυρό του και να συμβιώνει αρμονικά με αυτόν. Από τη στιγμή που ζούμε σε μια κοινωνία, συνήθως ή θα πρέπει να αλλάξεις εσύ τους άλλους, ή να αφήσεις τους άλλους να αλλάξουν εσένα. Νομίζω ότι στις μέρες μας περισσότερο συμβαίνει το δεύτερο. Λίγοι νέοι άνθρωποι παραμένουν χριστιανοί (εξαιρώ τους φασίστες, αυτοί είναι άλλη κατηγορία και δεν έχουν σχέση με το χριστιανισμό ακριβώς) χωρίς να προσαρμόζουν τα πιστεύω τους στις συνθήκες της σύγχρονης κανονικότητας, που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τα περισσότερα διδάγματα του χριστιανισμού, με αποτέλεσμα να πιστεύουν σε μια εκλεκτικιστική αίρεση, που απλώς διατηρεί μερικές χριστιανικές τελετουργίες. Αντίθετα, είναι φυσικό ότι οι μη μοναχοί Βουδιστές και οι δυτικοί οικειοποιητές του Βουδισμού δεν βιώνουν στον ίδιο βαθμό αυτή την εσωτερική σύγκρουση και πίεση γιατί ο Βουδισμός δεν έχει κάποιο εξίσου σαφές δόγμα ούτε την απειλή κάποιας τιμωρίας, ούτε την προσδοκία να συσπειρώσει όλη την ανθρωπότητα και να την οδηγήσει μακριά από την από την καταστροφή, ούτε κάποιο ιερατείο που να έχει αναλάβει να οδηγήσει το μέσο άνθρωπο από τη βρεφική του ηλικία στην εκπλήρωση αυτής της αποστολής. Μπορεί ο καθένας να είναι βουδιστής αλλά να επιλέγει μόνος του πόσα διδάγματα διατίθεται να ακολουθήσει, πράγμα που πρακτικά μπορεί να κάνει και ένας Χριστιανός, όχι όμως χωρίς να έρθει σε σύγκρουση με ορισμένους θεσμούς που υπάρχουν όχι από βλακεία αλλά για κάποιο λόγο.

1ον)απλα ξεχασα να αναφερω το ισλαμ λογο κεκτημενης ταχυτητας
 
2ον) τον βουδισμο τον εφερα ως τυχαιο παραδειγμα και οχι ως αυτο καθε αυτο δειγμα ..

3ον)δεν διαφωνω πουθενα σε αυτα που λες.

4ον)και πανω που νομιζω ως μεσως χρηστης οτι κανω μια σοβαρη συζητηση πανω σε ενα ομορφο θεμα  με διαλογο με αλλους χρηστες ερχεται ο kamui σου κανει μια παραγραφο αναλυση και το μονο που θελω τωρα ειναι να τα κλεισω ολα και να κατσω διπλα σε ενα τζακι στην κουνιστη μου πολυθρονα και να αρχισω να πλεκω ζιπουνακια.... :emptyonexg1:  :kakaka:

 

Νταξ ρε Kamui του ξέφυγε το Ισλαμ, τζιζαζ!  :hahaha:

 

ps: Don't mind me, I had to do it!  :dazed: 

ενα θα σου πω....διαβασα το ποστ σε αμυντικη σταση με την πλατη κολλημενη στον τοιχο :kakaka:  :kakaka:


Edited by vectrapearl, 24 March 2018 - 10:09.

                                                                       


#86750 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 March 2018 - 10:15

Εντάξει παιδιά μια παράγραφο έγραψα και δε τη χώρισα σε περισσότερες γιατί καθώς την έγραφα δεν αισθάνθηκα ότι υπήρχαν θεματικές μεταβάσεις που να το απαιτούσαν και γιατί μου αρέσει να διατηρώ τον οιρμό στη φυσικότητα με την οποία αναπτύσσεται στο κεφάλι, αλλά όχι μόνο είμαι bully που κολλάει τους άλλους στον τοίχο, παίρνω και ποσοστά από το συνδικάτο των οφθαλμίατρων. Μια (λίγο μεγάλη) κουβέντα είπα και με φάγατε αλήτες.


O6rrvsU.jpg


#86751 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 24 March 2018 - 10:19

Εσύ δεν τα είπες; 

 

Only through pain do we evolve.

 

για το ποσοστά δεν το ήξερα όμως :kakaka:



#86752 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 March 2018 - 10:21

Kamui ...

 

σ'αγαπάμε! 

 

Μην το ξεχνάς!

 

:lovulovu:


rsrGbGx.gif

#86753 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 24 March 2018 - 10:23

Εντάξει παιδιά μια παράγραφο έγραψα και δε τη χώρισα σε περισσότερες γιατί καθώς την έγραφα δεν αισθάνθηκα ότι υπήρχαν θεματικές μεταβάσεις που να το απαιτούσαν και γιατί μου αρέσει να διατηρώ τον οιρμό στη φυσικότητα με την οποία αναπτύσσεται στο κεφάλι, αλλά όχι μόνο είμαι bully που κολλάει τους άλλους στον τοίχο, παίρνω και ποσοστά από το συνδικάτο των οφθαλμίατρων. Μια (λίγο μεγάλη) κουβέντα είπα και με φάγατε αλήτες.


oh my dear welcome to the internet :hahaha:  :hahaha:  :hahaha:


                                                                       


#86754 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 24 March 2018 - 11:24

η στιγμη που εχουμε 2018 και εσυ καθεσαι να μαθεις MS-DOS.....

 

kamui πραγματικα μου βγηκαν τα ματια νομιζω οτι πρεπει να παω στον οφθαλμιατρο (κυριολεκτικα)



#86755 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 24 March 2018 - 11:44

Only through pain do we evolve.

 

4ον)και πανω που νομιζω ως μεσως χρηστης οτι κανω μια σοβαρη συζητηση πανω σε ενα ομορφο θεμα  με διαλογο με αλλους χρηστες ερχεται ο kamui σου κανει μια παραγραφο αναλυση και το μονο που θελω τωρα ειναι να τα κλεισω ολα και να κατσω διπλα σε ενα τζακι στην κουνιστη μου πολυθρονα και να αρχισω να πλεκω ζιπουνακια.... :emptyonexg1:  :kakaka:

 

 

 

Σας κοιταω με καμαρι για το ποσο ωριμασε το φορουμ όσον αφορά τι συζητήσεις του. Και εχω γαμηθει στα γελια επίσης. Ευγε νέοι μου.

 

Ως αθεικος αγνωστικιστης παντως ο Βεκτραπερλ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο υπο την έννοια οτι στη ζωη μου εχω βρει άπειρους άθρησκους αλλά ελάχιστους που να μην πίστευαν σε απολύτως τίποτα. Ουτε στην ψυχή/πνεύμα, ουτε σε κάποιο βαθύτερο νοημα ζωής ουτε σε φαντάσματα, στο ματι, γιου νεημ ιτ. Η ανάγκη για επανατοποθετηση ευθύνης και απαντήσεις ειναι ικανή να κάνει τη γη να γυρίζει ανάποδα  :D


stasou%2520mygdala.jpg


#86756 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 24 March 2018 - 12:47

Kamui μην ακούς κανέναν. Εγώ το διάβασα το τουβλοκειμενάκι σου και ήταν εξαιρετικό.

 

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο η γενοκτονία που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη Μυανμάρη από Βουδιστές σε Μουσουλμάνους έχει τόσο θρησκευτικά κίνητρα όσο πολιτικά.

 

Για τους flat earthers ποιά είναι η γνώμη σας? Μήπως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση?


xbJ3b2w.jpeg


#86757 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 24 March 2018 - 13:33

Εδώ με το ζόρι μπορώ να φτιάξω επίπεδη εντελώς τηγανίτα μάλλον δύσκολο να δώσω μια απάντηση για τους flat earthers που να έχει...επίπεδο.



#86758 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 24 March 2018 - 14:35

 

Για τους flat earthers ποιά είναι η γνώμη σας? Μήπως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση?

η θεωρια της κοιλης γης ονομαζεται αυτο..... :thatsit: 

hqdefault.jpg


Edited by vectrapearl, 24 March 2018 - 14:35.

                                                                       


#86759 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 24 March 2018 - 14:49

Όταν τα λέω εγώ ότι ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ δεν με πιστεύει κανείς!


xbJ3b2w.jpeg


#86760 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 March 2018 - 15:11

Δεν έχω πρόβλημα να βρίσκονται ανάμεσά μας αρκεί να μοιάζουν κάπως έτσι:

 

Asobi-ni-Iku-yo-Elis-and-Assistroid.jpg

 

b102204dde95980c33693404f3dcb627758a1565

 

Βασικά έαν μοιάζουν έτσι μακάρι να ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ, μπας και βρούμε καμιά σύζηγο (αμέσως να με πείτε ότι δεν έχω σκοπό).

 

Δε φάση έχει που όταν ήλθαν στην γή και συστηθήκαν στην Ιαπωνική Κυβέρνηση που σκάσαν με τα ολόσωμα μαγιό.

 

Pics from anime: asobi ni iku yo


Edited by pc_magas, 24 March 2018 - 15:13.