Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#86491 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 15 February 2018 - 01:11

Αυτή ήθελα να έβαζα εξ αρχής αλλά μου πήρε καιρό να την βρώ (δεν θυμόμουν τον anime). Πάντος τον πόθο τον έχω να πάω κανα fury στα σκαλάκια της εκκλησίας.

maxresdefault.jpg


stasou%2520mygdala.jpg


#86492 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 February 2018 - 11:55


(Όπως είπαν και παραπάνω: εσύ mono τι γνώμη έχεις για την τοποθέτηση POS στα δικηγορικά γραφεία; :whistling:)

 

 

 

Για να είμαι ειλικρινής ήταν περισσότερο μια κραυγή αγωνίας την συγκεκριμένη στιγμή παρά ουσιαστική ερώτηση. Εκείνη τη μέρα τα χαν παίξει όλα τα atm της Πειραιώς, δεν είχα ούτε ένα ευρώ και ήθελα απελπισμένα τσιγάρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νεβερδελες :P

 

Τώρα για τους δικηγόρους δεν διαφωνώ καθόλου να έχουν pos όπως και για όλες τις επιχειρήσεις, εξαιρετικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής. Όμως, θεωρώ ληστρικές τις προμήθειες των τραπεζών αφενός αφετέρου δεν ξέρω ο παππούς στο Μοναστηράκι που πουλάει χύμα δημητριακά, όσπρια και μπαχαρικά τί περιθώριο κέρδους έχει και τον υποχρέωσαν να έχει pos ενώ τα περίπτερα όχι. Ειδικά για τους δικηγόρους, αυτό που δεν γνωρίζει ίσως πολύς κόσμος είναι ότι ειδικά στην Αθήνα που είμαστε αρκετές χιλιάδες, ένα μεγάλο ποσοστό δεν έχει καν γραφείο και δουλεύει από το σπίτι διότι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα ενός γραφείου και κάνει να δει χρήματα μήνες ακόμα και αν δουλεύει συνέχεια. Δεδομένων και των εισφορών που πέφτουν κάθε μήνα, νέοι δικηγόροι (όπως η υποφαινόμενη) πληρώνουν κερατιάτικα το ενοίκιο για το pos ή την αγορά του ενώ μπορεί να έχουν τζίρο 2 με 3 χιλιάρικα το χρόνο, τα 1500 εκ των οποίων πάνε στις εισφορές και άλλα 500 -700 στη φορολογία εισοδήματος καθώς φορολογούμαστε από το πρώτο σεντ συν το τέλος επιτηδεύματος μετά την πάροδο της 5ετίας.

 

Είναι αστείο για αυτή την κατηγορία των δικηγόρων να υποχρεούνται να έχουν pos και πιστεύω θα έπρεπε να υπάρχει μια εξαίρεση βασιμένη έστω στον τζίρο. Κανένας δικός μου πελάτης δεν θα με πληρώσει με κάρτα για πολλά χρόνια ακόμα και απλά το έχω και κάθεται εκεί πέρα και βγάζει ηλίθια χαρτάκια κάθε μέρα και καταστρέφει το δάσος του Αμαζονίου :P


xbJ3b2w.jpeg


#86493 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 February 2018 - 12:05

Είχα ένα γνωστό μου δικηγόρο που τον ήξερα από το Γυμνάσιο. Και αυτός γραφείο είχε και φυτοζωούσε. Είχε και θέματα με τη γυναίκα του και το παιδί του και πιο πολύ πήγαινε να ξεσκάει εκεί. Πέθανε πρόπερσυ από εγκεφαλικό το καλοκαίρι μετά από καυγά. 40 χρονών άνθρωπος.

#86494 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 15 February 2018 - 12:13

Πω ρε παιδί μου, με αλεπουδοκοριτσα έπεσα για ύπνο και σήμερα ήρθανε τα εγκεφαλικά. Απαπα πως τα πετάς κι εσύ έτσι.

#86495 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 February 2018 - 12:14

Ρε συ Petran, νόμιζα ότι εγώ είχα ξεδιπλώσει την Μάρθα Βούρτση πιο πάνω αλλά με διέλυσες. Λυπάμαι για τον γνωστό σου. Είναι γεγονός ότι οι σύντροφοι των δικηγόρων πρέπει να είναι πάρα πολυ υπομονετικοί άνθρωποι διότι τα ωράρια και οι συνθήκες εργασίας είναι τραγικά με αξαίρεση τους λίγους φτασμένους. Τα διαζύγια στον κλάδο μας δίνουν και παίρνουν. Εγώ για αυτό αποφάσισα να φύγω από την Δικηγορική Εταιρεία στην οποία ήμουν γιατί τελικά κατέληξα ότι μεγαλύτερη σημασία έχει μένα να έχω λιγότερα χρήματα αλλά να ζω τη ζωή μου παρά να δουλεύω 16 ώρες τη μέρα και να είμαι στα όρια της κατάθλιψης.


xbJ3b2w.jpeg


#86496 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 15 February 2018 - 13:39

εχοντας το κουρειο υποχρεωθηκα βασει του νομου να εχω και εγω pos.

 

οπως ειπε η Mοno απο πανω κοιταζα τις τραπεζες και τις προμηθεις και δεν γουσταρα καθολου...να σημειωσω εδω οτι δεν εχω θεμα με το μετρο ισα ισα που εν μερει το θεωρω και σωστο...γιαυτο ομως υπαρχει λυση ...αλλα παμε στο τεχνικο κομματι για να δουμε και με το ποσοστο κερδους που ειπε ποιο πανω ..

 

καταρχας δεν συμφερει να νοικιασεις pos αλλα να αγορασεις...καθως μεσα σε ολα δεν ειναι και οτι καλυτερο καθε μηνα να δινεις και κατι τις για το pos.

στα του κουρειου ....κουρεμα 9 ευρω βγαλε φπα 24% βγαλε 30% φορολογια εισοδηματος βγαλε προκαταβολη φορου 100% βγαλε φορο επιτιδευματος(+φωτα,νερα,τηλεφωνα,νοικια,ασφαλιση) καντε τα μαθηματικα να δεις τι μενει στην τσεπη....ετσι πηγα στην vivawallet εδωσα 150 ε και δεν δινω και προμηθεια μεχρι 300 ευρω(ετρεχε μια προσφορα τοτε)..απο εκει και πανω εχω 0.14 λεπτα χρεωση(δεν εχω κανει ποτε 300 ε σε καρτες στο κουρειο)....

συν το οτι με viva εβγαλα και μια καρτα σαν prepaid και οτι συναλαγες κανω απο το pos μετα αυτοματα απο το site της viva τα πεταω στην καρτα και τα εχω αμεσα διαθεσημα....

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ασχετο αλλα τωρα με το τελος πλαστικης σακουλας απο εκει που ειχα να δω 1λεπτα 2λεπτα και 5λεπτα του ευρω κατι χρονια εχω γεμισει απο δαυτα και καθομαι και τα κοιταω....ευτυχως εχω κανει συνεργασια με το make a wish στο κουρειο και τα αμολαω που και που στο κουτι μεσα...


                                                                       


#86497 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 February 2018 - 13:49

Εσύ πως εμπλέκεσαι με τις πλαστικές σακούλες!; :dazed:  Πουλάς και προϊόντα; 


rsrGbGx.gif

#86498 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 February 2018 - 18:38

Προσωπικά βλέποντας τα του κλάδου βλέπω επιβεβαιόνομαι ότι είναι σχετικά καλό επάγγελμα διότι κολλά παντού εργάζεσε με όποιο καθεστώς θες όπου θες (Αρκεί να έχεις ένα laptop παραμάσχαλα). Το κακό είναι λόγο ότι είναι "portable job" ο πελάτης μπορεί να πει να πει Πνίγομαι SOS βοήθεια (ειδικά σε μικρές εταιρείες) ανα πάσα ώρα και στιγμή και τρέχα. Δε με το στυλ Bring Your Own Device και flextime χμμ μάλλον καταλήγει στο τέλος το μόνο που να έχει να είναι λεφτά και τίποτε άλλο βάλε ότι θέλει και αυτοεκπαίσευση συνέχεια (γιατί εαν περιμένεις στην δουλεία να μάθεις TDD τότε μπορείς να γελάσεις ελεύθερα).

 

 

 

maxresdefault.jpg

 

Haha so funny Haha Lets laugh....

 

Τώρα τελευταία με μάστίζει μια ανορθογραφία εννοούσα furry ;)


Edited by pc_magas, 15 February 2018 - 18:41.


#86499 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 15 February 2018 - 19:32

Εσύ πως εμπλέκεσαι με τις πλαστικές σακούλες!; :dazed:  Πουλάς και προϊόντα; 

βασικα θα μπορουσα...αν ηθελα....αλλα δεν θελω μιας και τα προιοντα που θα αγοραζες απο εμενα η γενικα σε καποιο κομμωτηριο η κουρειο ....τα θεωρω αρκετα ακριβα... γιαυτο και δεν εχω πωληση..θεωρω γελιο να δινεις  8 η 10 η και 12 ευρω για να παρεις π.χ ενα τζελ η εναν πηλο απο εμενα αφου στην μιση τιμη μπορεις να βρεις και κατι αλλο αξιολογο στα hondos πχ η σε ενα σουπερ μαρκετ....

για τις σακουλες...απλα το ανεφερα....παω σουπερ μαρκετ πχ...περνω σακουλα-ες και στα ρεστα γεμιζω κοκκινακια....
εδω να πουμε και ενα μπραβο στον σκλαβενιτη που απο την 1η μερα κιολας εβγαλε μεγαλυτερες σακουλες και ποιο ανθεκτικες και εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ...


Edited by vectrapearl, 15 February 2018 - 19:38.

                                                                       


#86500 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 February 2018 - 20:41

Αυτο που πιστεύετε οτι οι πατεράδες σας ζούσανε σε άλλο πλανήτη και δεν έχουνε τρομπάρει κατι νύχτες με φεγγάρι για χάρη

Της Τινας Σπάθη, με ξεπερνάει.

Αυτό ήθελα να πω, αλλά δεν ήξερα πώς να το θέσω :kakaka:

 

Για να είμαι ειλικρινής ήταν περισσότερο μια κραυγή αγωνίας την συγκεκριμένη στιγμή παρά ουσιαστική ερώτηση. Εκείνη τη μέρα τα χαν παίξει όλα τα atm της Πειραιώς, δεν είχα ούτε ένα ευρώ και ήθελα απελπισμένα τσιγάρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νεβερδελες :P

 

Τώρα για τους δικηγόρους δεν διαφωνώ καθόλου να έχουν pos όπως και για όλες τις επιχειρήσεις, εξαιρετικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής. Όμως, θεωρώ ληστρικές τις προμήθειες των τραπεζών αφενός αφετέρου δεν ξέρω ο παππούς στο Μοναστηράκι που πουλάει χύμα δημητριακά, όσπρια και μπαχαρικά τί περιθώριο κέρδους έχει και τον υποχρέωσαν να έχει pos ενώ τα περίπτερα όχι. Ειδικά για τους δικηγόρους, αυτό που δεν γνωρίζει ίσως πολύς κόσμος είναι ότι ειδικά στην Αθήνα που είμαστε αρκετές χιλιάδες, ένα μεγάλο ποσοστό δεν έχει καν γραφείο και δουλεύει από το σπίτι διότι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα ενός γραφείου και κάνει να δει χρήματα μήνες ακόμα και αν δουλεύει συνέχεια. Δεδομένων και των εισφορών που πέφτουν κάθε μήνα, νέοι δικηγόροι (όπως η υποφαινόμενη) πληρώνουν κερατιάτικα το ενοίκιο για το pos ή την αγορά του ενώ μπορεί να έχουν τζίρο 2 με 3 χιλιάρικα το χρόνο, τα 1500 εκ των οποίων πάνε στις εισφορές και άλλα 500 -700 στη φορολογία εισοδήματος καθώς φορολογούμαστε από το πρώτο σεντ συν το τέλος επιτηδεύματος μετά την πάροδο της 5ετίας.

 

Είναι αστείο για αυτή την κατηγορία των δικηγόρων να υποχρεούνται να έχουν pos και πιστεύω θα έπρεπε να υπάρχει μια εξαίρεση βασιμένη έστω στον τζίρο. Κανένας δικός μου πελάτης δεν θα με πληρώσει με κάρτα για πολλά χρόνια ακόμα και απλά το έχω και κάθεται εκεί πέρα και βγάζει ηλίθια χαρτάκια κάθε μέρα και καταστρέφει το δάσος του Αμαζονίου :P

Βάλε όλα αυτά και συλλογίσου ότι σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Το περίπτερο και ο κυρ Θανάσης που έχει μπακάλικο δεν θα πάρει ποτέ από μία μόνο αγορά 500€, ας πούμε... Θα μου πεις: όσο ανεβαίνει το ποσό η φύρα είναι μεγαλύτερη, αλλά το θέμα είναι πόσα θα βάλεις στην τσέπη. Όταν πρέπει να ανανεώνεις συνεχώς το εμπόρευμα και να πληρώνεις μεταφορές, εισφορές, λογαριασμούς, κλπ είναι διαφορετικό από το να συντηρείς ένα γραφείο με μία λάμπα (στην χειρότερη :P).



#86501 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 15 February 2018 - 22:49

Αυτό ήθελα να πω, αλλά δεν ήξερα πώς να το θέσω :kakaka:

 

Βάλε όλα αυτά και συλλογίσου ότι σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Το περίπτερο και ο κυρ Θανάσης που έχει μπακάλικο δεν θα πάρει ποτέ από μία μόνο αγορά 500€, ας πούμε... Θα μου πεις: όσο ανεβαίνει το ποσό η φύρα είναι μεγαλύτερη, αλλά το θέμα είναι πόσα θα βάλεις στην τσέπη. Όταν πρέπει να ανανεώνεις συνεχώς το εμπόρευμα και να πληρώνεις μεταφορές, εισφορές, λογαριασμούς, κλπ είναι διαφορετικό από το να συντηρείς ένα γραφείο με μία λάμπα (στην χειρότερη :P).

Αναλόγως το γραφείο πχ. θες ρεύμα δεν θα τρέχεις τουλάχιστον έναν Η/Υ, internet, τηλέφωνο, toner εαν πεις ότι ΔΕΝ προσλαμβάνεις κανέναν άλλον, θα θες και κάποιες υπηρεσίες να σε διευκολύνουν πχ. κάποιο email επαγγελματικό θα θές και κάποιο site-διαφήμηση γοα να έλθουν πελάτες. Για βάλτα όλα αυτά.

 

 

Όσο για τα κοκκινάνια τι έχουμε την Εκκλησία βρε κουτά; Πέρα από χώρος προσευχής, βολεύει και να ξεφορτώνεσε τα ψιλά, δίνεις μια χούφτα στο δίσκο και είσαι καλυμένος βάλε και καμια 10ρια στο παγκάρι εκεί και ξεμπέρδεψες!!!! Άσε που ακούς και το Ευαγγέλιο που μπορεί να αποτελέσει πηγή έμπνευσης για κανα νέο animation ;), άσε που σώζεις και την ψυχή σου (υπό καθεστώς μετάνοιας). Συμφέρει


Edited by pc_magas, 15 February 2018 - 22:58.


#86502 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 15 February 2018 - 22:55

Αναλόγωε το γραφείο πχ. θες ρεύμα δεν θα τρέχεις τουλάχιστον έναν Η/Υ, internet, τηλέφωνο, toner εαν πεις ότι ΔΕΝ προσλαμβάνεις κανέναν άλλον, θα θες και κάποιες υπηρεσίες να σε διευκολύνουν πχ. κάποιο email επαγγελματικό θα θές και κάποιο site-διαφήμηση γοα να έλθουν πελάτες. Για βάλτα όλα αυτά.

Όλα αυτά που αναφέρεις και περισσότερα τα έχει ούτως ή άλλως ένας έμπορος +την ανανέωση του εμπορεύματος. Το εμπόρευμα δεν έρχεται από την ντουλάπα... Κάποιος πρέπει να το παραγγείλει, να καταβάλλει τα χρήματα για να το αγοράσει και μετά να τα μεταπουλήσει.



#86503 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 February 2018 - 23:33

Παραγγέλνεις, του λες μην βάλεις τζατζίκι και στο φέρνει με σος!

 

Youtube Video

 

Νταξ λίγο υπερβολικός ο τύπος αλλά πρέπει να είναι τσακωμένοι οι τυλιχτές με τον τύπο που σηκώνει τα τηλέφωνα!

 

Παραιτούμαι! 

 

ps: Τελικά τα 'φαγα! Αναγκάστηκα!  :canthelp:


rsrGbGx.gif

#86504 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 February 2018 - 00:06

Παραγγέλνεις, του λες μην βάλεις τζατζίκι και στο φέρνει με σος!

 

Youtube Video

 

Νταξ λίγο υπερβολικός ο τύπος αλλά πρέπει να είναι τσακωμένοι οι τυλιχτές με τον τύπο που σηκώνει τα τηλέφωνα!

 

Παραιτούμαι! 

 

ps: Τελικά τα 'φαγα! Αναγκάστηκα!  :canthelp:

 

θυμάμαι μια φάρσα που χαμε κάνει πολύ παλιά. Είχαμε παρει τηλεφωνο σε σουβλατζίδικο για 12 σουβλάκια να τα στείλει σε ένα στρατόπεδο. Είμασταν δίπλα οταν πήραμε τηλεφωνο και τον είδαμε να φεύγει με το μηχανάκι.



#86505 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 18 February 2018 - 19:26

Αυτό μου θυμίζει περιστατικό με κάποια παιδιά, με τα οποία ήμασταν στην πλατεία ενός χωριού που είχαμε πάει εκδρομή :hahaha: (1ο έτος φοιτητές τώρα)

 

Αναλαμβάνει, λοιπόν, να παραγγείλει μία κοπέλα (που δεν φημίζεται πολύ για την ευφυία της) γύρους και αναψυκτικά για να φάμε μία παρέα φοιτητών 10-15 ατόμων :P Σκεφτείτε ότι πολλά αγόρια θέλαμε από δύο γύρους για να χορτάσουμε. Τέλος πάντων, της λέμε το όνομα του γυράδικου, ψάχνει στο internet το τηλέφωνο και κάνει την παραγγελία!! Ο τυπάς που έπαιρνε την παραγγελία την ρώτησε πού είναι η περιοχή και του είπε ότι δεν είναι δύσκολο να τη βρουν, καθώς είναι κοντά στον περιφερειακό και έχουμε ξαναπαραγγείλει από την ίδια τοποθεσία. Καλά; Καλά!

 

Μετά από κανένα μισάωρο παίρνει τηλέφωνο ο ντελιβεράς και της λέει: "πού είναι αυτό το μέρος;", οπότε του λέει αυτή να ακολουθήσει τον περιφερειακό και όταν βρει την πινακίδα να στρίψει". Περνάνε 20 λεπτά ακόμη και ξαναπαίρνει ο ντελιβεράς, λέγοντας: "Είστε σιγουρη ότι είναι από αυτή την πλευρά της Καλαμάτας; (!)". Με το που ακούει η κοπέλα "Καλαμάτα" μένει κάγκελο και του λέει "εμμμ, ξέρετε, εμείς είμαστε σε εντελώς διαφορετικό γεωργαφικο διαμέρισμα... Μάλλον έκανα λάθος τηλεφώνημα", για να πάρει την απάντηση:

 

"ΜΑΣ ΓΑΜΗΣΕΣ!!"

:kakaka: :kakaka: :kakaka: :fromabove:

 

Ο καημένος ο ντελιβεράς έμεινε με τα 20-25 πιτόγυρα στο χέρι... :P

 

Ηθικό δίδαγμα: Την επόμενη φορά που θα παραγγείλετε, μην αφήσετε την χαζή σας φίλη να το κάνει!! :hahaha: