Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#86371 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 January 2018 - 21:26

Αν και μου τα είχε χαλάσει λίγο στα πολιτικά τα τελευταία χρονια ήταν και θα είναι πολύ μεγάλος.

 

Youtube Video

 

αθάνατη  η στιγμή που έλεγε τον καιρό στο Star o εικονιζόμενος



#86372 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 January 2018 - 11:00

Παιδες, ερωτηση γενικου περιεχομένου. Το crunchyroll λεγεται οτι ειναι η μεγαλύτερη πλατφορμα για ανιμε. Εγω προσωπικά εψαξα για ansatsu kyoushitsu και one punch man που και τα δυο δεν υπηρχαν τελικα. Υπάρχουν καποια κριτηρια ή περιορισμοι στο τι μπορει να ανεβαινει στο crunchyroll?

Σκεφτόμουν σοβαρα να κάνω subscription αλλα δεν ξερω αν αξιζει τελικα...?
Πειτε μου τη γνωμη σας όσοι εχετε την πλατφόρμα γιατί πρεπει να ξέρω τι να κάνω οσον αφορα την πιθανη εγγραφή μου :P

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86373 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 21 January 2018 - 11:02

Δεν ειμαι εντελος σιγουρος  αλλα μπορει να μην σε αφηνει να δεις καποια ανιμε αναλογα με το που μενεις (ελλαδα π.χ.).αν θες ψαξτω γιατι οπως ειπα δν ξερω καλα


Edited by AliceChan, 21 January 2018 - 11:03.

320?cb=20161114052234


#86374 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 January 2018 - 11:04

Το σκέφτηκα αυτο, αλλα μετα συνειδητοποίησα οτι υπαρχει και η αναλογη πλατφορμα της funimation. Αρα θα μπορούσε να έχουν εκεινοι τα αποκλειστικά δικαιωματα καποιων ανιμε και γι'αυτό το crunchyroll να μην μπορει να τα κανει streamable.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86375 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 January 2018 - 11:55

Είναι η μεγαλύτερη σε ποικιλία, αυτό δεν σημαίνει ότι τα έχει και όλα. Πάει ανάλογα με ποιες σειρές έχει αγοράσει.


rsrGbGx.gif

#86376 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 January 2018 - 12:32

Είναι η μεγαλύτερη σε ποικιλία, αυτό δεν σημαίνει ότι τα έχει και όλα. Πάει ανάλογα με ποιες σειρές έχει αγοράσει.

το φαντάστηκα. Στην τελικη, θα εβγαζε νοημα να ειχε πάρει τα δικαιωματα σειρων καποια αλλη πλατφορμα ή απλα οι δημιουργοι να μην επιτρεπουν την παροχη δικαιωματων σε εξωτερικους παράγοντες.

Αλλα και παλι, δεν θα σταματουσε αυτο απο το να κανω την εγγραφη. Πολυ πιθανο να συμβεί αλλα θα ειναι λιγο δύσκολο, επειδη ηδη μαζεύω χρηματα για ταξίδι στην Ιαπωνία. Αν ειναι να βαζω πεντε ευρω στην ακρη μονο για το crunchyroll, θα σημαινε 60 ευρω λιγοτερα το χρονο. Ειναι ενα σεβαστό ποσο το οποιο θα ήθελα να διαθέσω για το ταξίδι. Θα το σκεφτώ.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86377 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 21 January 2018 - 13:08

Youtube Video


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86378 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 January 2018 - 16:17

300.000 κόσμος στο συλλαλητήριο λένε. Εμένα μου φάνηκε σίγουρα πάνω απο 200.000 μιας και η παραλιακή ήταν τίγκα, μαζί με την άσφαλτο.

 

Βέβαια δεν φτάνει το 1.000.000 του 92-93, όταν ήμουν γυμνασιόπαιδο. Μόλις ακούστηκε το όνομα του απόντως Μπουτάρη, όλοι αποδοκιμάσανε. Πάλι καλά πήγε ο Ανθιμος. Πάντως φοβερή προπαγάνδα απο τα ΜΜΕ. Χρυσή Αυγή, αντεξουσιαστές και κουραφέξαλα. Μιλήσαν πολιτιστικοί φορείς από όλο τον Ελληνισμό. Οι πολιτικοί απόντες, κυβέρνηση και αντιπολίτευση. Τέτοιο πράγμα και δουλικότητα δεν τα περίμενα

 

Δεν ειμαι εντελος σιγουρος  αλλα μπορει να μην σε αφηνει να δεις καποια ανιμε αναλογα με το που μενεις (ελλαδα π.χ.).αν θες ψαξτω γιατι οπως ειπα δν ξερω καλα

 

Στην Αγγλία μπορούσες με το Netflix να δεις Cowboy Bebop, Samurai Champloo, Kill la Kill, Gurren Lagan, Gunslinger Girl Il Teatrino και άλλα που μου διαφεύγουν. Εδώ τίποτα. Πάλι καλά που ο αδερφός μου μου έδωσε τον κωδικό για να δω την ποικιλία. Αν είναι έτσι να χρεώνουν λιγότερο τότε για Ελλάδα.



#86379 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 January 2018 - 18:44

Στο crunchyroll αξίζει συγκριτικά με το netflix μόνο και μόνο επειδή υπάρχει το chrunchroll unblocker στο chrome (υπάρχει αντίστοιχο και για firefox) και μπορείς να δεις τα πάντα όλα με αυτόν τον τρόπο. Επίσης στα manga τους δεν υπάρχει περιορισμός οπότε αν αγοράσεις συνδρομή μπορείς να διαβάσεις ο,τι έχει διαθέσιμο.

ySss0UF.jpg


#86380 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 21 January 2018 - 20:17

Να πληρώνεις για κάτι και να έχεις καλύτερη ποιότητα  από pirating είναι κρίμα ειδικά όταν κερδίζει περισσότερο ο μεσάζοντας παρά ο δημιουργός η καλύτερη λύση είναι να αγοράζεις κατευθείαν από την πηγή για να δείξεις την στήριξη σου.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86381 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 January 2018 - 20:35

Ισχει βασικα. Αλλα πώς αγοραζω κατευθειαν απο τους δημιουργους? Στην περιπτωση των μανγκα κατι γινεται, αλλα στα ανιμε πώς το κανουμε? Αγοραζοντας τα blu-ray? Δεν με βολευουν κιολας αυτα :P


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#86382 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 21 January 2018 - 20:48

Λογικά δεν μπορείς να παίρνεις ότι βλέπεις άλλα κάποιες αγαπημένες σου σειρές και για πιο εύκολο γύρω γύρω προιόντα και εγώ να πω την αλήθεια κυρίως κάποια μάνγκα έχω και όχι τίποτα ιδιαίτερο απλά έτσι για το καλό, τις τύψεις μου θα τις ηρεμήσω όποτε με το καλό πάω Ιαπωνία.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86383 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 January 2018 - 20:49

Καλά ας μην λέμε τώρα την κλασική καραμέλα για να δικαιολογήσουμε την πειρατεία άσχετα αν το κάνουμε όλοι σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, είναι προβληματική από όλες τις απόψεις. Επειδή δεν βαστάει η τσέπη όλων για DVD και BD καλύτερα να δώσεις λεφτά στον μεσάζοντα που θα πληρώσει για τα δικαιώματα το studio παρά να το κατεβάσεις από οπουδήποτε. Επίσης στο premium μια χαρά ποιότητα βλέπεις, δεν έχει διαφορά με όταν θα το δεις από horrible.

ySss0UF.jpg


#86384 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 21 January 2018 - 21:04

Όταν γίνουν ανταγωνιστικοί οι νόμιμοι τρόποι έναντι της πειρατείας και όχι μόνο για ηθικούς σκοπούς το ξανασυζητάμε.Κακή η πειρατεία αλλά χωρίς αυτήν στη δύση το ενδιαφέρον για anime/manga θα ήταν πιο niche πεθαίνεις.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#86385 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 January 2018 - 21:12

Επειδή δεν υπάρχει τεράστια γκάμα για τη χώρα μας δεν σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για τις υπόλοιπες χώρες. Το να δίνεις 5 ευρώ τον μήνα για έναν πολύ μεγάλο αριθμό τίτλων ανά σεζόν, συν τους τίτλους προηγούμενων σεζόν συν manga μόνο κακό deal δεν το λες. Κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί ότι η πειρατεία έφερε νέο boom στη Δύση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να την εξιδανικευουμε κιόλας. Είναι διαφορετικό το να μην έχουμε ή να μην θέλουμε να δώσουμε κάτι για αυτό από την τσέπη μας και άλλο να λέμε ότι αυτό που προσφέρεται δεν είναι ανταγωνιστικό. Άλλωστε και το Daisuki που ήταν εντελώς free πριν κλείσει δεν είδα και κανέναν να το στηρίζει μπας και βελτιωθεί ακόμη και απέναντι σε πειρατικές σελίδες streaming.

ySss0UF.jpg