Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Claymore

spring 2007 anime review Madhouse action adventure

  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#31 Pain_GodRealm

Pain_GodRealm

    against the odds.

  • Members
  • 187 posts

Posted 05 March 2009 - 23:25

Πολυ καλο σε γενικες γραμμες. Μεχρι που στα τελευταια επεισοδια χυνει την καρδαρα με το γαλα .
Το ειδα μονορουφι , το ευχαριστηθηκα παρα πολυ.
Πολυ καλοι οι χαρακτηρες , φοβερος και ο σχεδιασμος του.
9-9.5 θα του το εβαζα στο συνολο.
Μονο ψεγαδι το οτι "ξεφυγε" στο τελος.
"A ninja who couldn't save his friend can never be hokage. Isn't that right, Sasuke?"
Posted Image
click em και βοηθηστε να μεγαλωσουν plz :)

#32 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 12 February 2010 - 19:31

Τέλεια γραφικά και ήχος για μια από τις αγαπημένες μου σειρές! Η ιστορία θυμίζει Berserk και σίγουρα δεν είναι κι ότι πιο πρωτότυπο αλλά εμένα μου αρκεί κι είναι πολύ καλή.:kakaka:
Είναι από τις σειρές που ευχαριστήθηκα πραγματικά και δεν χόρταινα να την βλέπω. Σε όσους την πρότεινα και την είδαν καταχάρηκαν με τις ατελειώτες μάχες και το φοβερό σχέδιο. Αρκετά καλή κι η εξέλιξη της πρωταγωνίστριας διαμέσου της ιστορίας κι ενδιαφέροντες οι χαρακτήρες (σε κάθε σειρά θα υπάρχει κι ένας εκνευριστικός τύπος όμως....) που είναι αρκετά "γκρίζοι" κι όχι ξεκάθαρα καλοί και κακοί όλοι. Την προτείνω σε όποιον δεν την έχει δει, ανεπιφύλακτα!
Posted Image

Posted Image

#33 avaton

avaton

    Quantum Personality

  • Members
  • 62 posts

Posted 17 February 2010 - 19:50

Καταπληκτικό ανιμε ,αν τα τελευταία επεισόδια δεν έβγαιναν τόσο απ'την κανονική ιστορία που έγραψε ο manga-ka και υπήρχε κάποιο τέλος θα ήταν ακόμα ποιο μαμάτο!
Spoiler:


Η ιστορία θυμίζει Berserk ...

Η ιστορία δεν νομίζω να έχει καμία απολύτως σχέση με το Berserk απλά είναι και τα δύο σε Heavy Metal εποχές(Medieval). Tο έχω συζητήσει με αρκετά άτομα αυτό και αμα θές μπορούμε να το συζητήσουμε και μαζί και είμαι σύγουρος που θα σου αλλάξω την γνώμη :D
I'm coming to an end...Realize what i could've been! I can't sleep so i take a breath and hide behind my bravest mask...I mean,i've lost control....

#34 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 18 February 2010 - 00:45

Η ιστορία δεν νομίζω να έχει καμία απολύτως σχέση με το Berserk απλά είναι και τα δύο σε Heavy Metal εποχές(Medieval). Tο έχω συζητήσει με αρκετά άτομα αυτό και αμα θές μπορούμε να το συζητήσουμε και μαζί και είμαι σύγουρος που θα σου αλλάξω την γνώμη :D


Βασικά όταν βλέπεις ένα anime όλο και κάτι θα σου θυμίζει κατά την προσωπική μου άποψη. Το πιο κοντινό για σύγκριση θεωρώ ότι είναι το Berserk γι' αυτό και το ανέφερα. Προς Θεού, δεν είπα ότι είναι copy-paste ή ότι η θεματολογία είναι η ίδια ή οι χαρακτήρες. Δυστυχώς στον γραπτό λόγο άμα δεν γράψεις ολόκληρη έκθεση έτσι γίνονται οι παρεξηγήσεις. Να εξηγηθώ λίγο καλύτερα λοιπόν. Στην προκειμένη περίπτωση οι πολλές σφαγές και το αίμα, ο χώρος που κινούνται οι χαρακτήρες (όπως σωστά είπες σε έναν φανταστικό μεσαίωνα), οι δαίμονες, η προδοσία κι η αγάπη (που δεν τα περιμένεις και πολύ σε τέτοιου είδους σειρές), τα μεγάλα ξίφη (του Guts και των Claymore) είναι κοινά στοιχεία που για κάποιον που έχει δει ένα από τα δύο anime πιστεύω θα του κινήσει την περιέργεια να τσεκάρει και το άλλο. Είχα απλώς την καλή διάθεση να προϊδεάσω και τους μη γνώστες του αντικειμένου. Τώρα αν διαφωνείς με αυτά που γράφω, κανένα απολύτως πρόβλημα από μένα κι εξυπακούεται πως σέβομαι την άποψή σου φίλε μου avaton.

Edited by Anakin Skywalker, 27 April 2010 - 10:36.

Posted Image

Posted Image

#35 Daiotakou

Daiotakou

    Feel my bite baby

  • Members
  • 43 posts

Posted 30 April 2010 - 17:51

Νομίζω ότι ήταν ένα απο τα καλύτερα anime που έχω δει. Το σχέδιο άψογο, η αισθητική εξαίσια, ο ήχος τέλειος, ενώ αυτό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ήταν η εμμονή στη λεπτομέρεια που έδειξαν οι δημιουργοί. Μου άρεσε επίσης το γεγονός ότι η σειρά ήταν σκοτεινή και είχε γεναίες δόσεις splatteριάς, χωρίς να καταντάει γκροτέσκα ( βλέπε Ηellsing). Οι χαρακτήρες στο σύνολο τους μου άρεσαν,πιστεύω ότι ιδιαίτερα για anime τέτοιου είδους ήταν ικανοποιητικότατοι. Αυτό που πραγματικά με εκνεύρισε ήταν το τέλος. Χαρακτηριστικό τέλος σειράς που δεν πάει καλά: αφήνουμε ΟΛΗ την πλοκή ανοχτή και όλους τους κακκούς ζωντανούς, βάζουμε και μια μάχη και το τελειώνουμε εκεί ; Αρπαχτή τελείως
:smokingg:
OH MY GOD !!!!! THEY KILLED KENNY!!!!:cry5::cry5::cry5:

#36 Tokiko

Tokiko

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 09 May 2010 - 12:24

εμενα με συγκινησε πολυ (:
μου αρεσε πολυ ο τροπος που εδενε το παρελθον με το παρον
και οι σχεσεις των ηρωων ηταν τοσο επικες :kawaii:
Ενα απο τα αγαπημενα μου ανιμε
το manga βεβαια δεν το εχω διαβασει, αλλα θα γινει και αυτο :P
I am like powder, I am like relaxation,I am the snow,great expectations so they say, I am the snow

Nancuranaisa! (:

#37 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 09 May 2010 - 14:23

ηταν πολυ καλο,οι χαρακτηρες πολυ καλοι(εαν εξαιρεσουμε το αντιπαθητικο αγορι),το story μου αρεσε παρα πολυ,σαν πλοκη,και ηταν πολυ απιστευτος ο τροπος που εδειχνε το παρελθον,και τα ενωσε πολυ πολυ ωραια,πολυ αιμα,οι χαρακτηρες δεν ηξερες αμεσως εαν ειναι καλοι η κακοι,γιατι ανατρεπονταν πολλα.Δεν μου αρεσε το τελος,διοτι εμειναν πολλα ερωτηματα,κενα,ενα πραγμα σαν το elfen lied το ανιμε,που το τελος ηταν οτι να ναι..
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#38 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 30 May 2010 - 15:10

Εξαιρετική σειρά με καταπληκτικές μάχες :awww:. Ήταν το πρώτο σπλάτερ που είδα και το λάτρεψα. Υπέροχο animation και γραφικά, ατμοσφαιρική μουσική, μπόλικα μέλη να πετάγονται από εδω και από εκεί, καθώς και αρκετοί ωραίοι χαρακτήρες (αν εξαιρέσουμε τον αξιολύπητο πρωταγωνιστή). Μακάρι να το συνέχιζαν όπως γίνεται στο μανγκα Τ^Τ

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#39 Ass_Kicker

Ass_Kicker

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 01 June 2010 - 17:27

Μια λεπτομεριούλα, ο Raki δεν είναι πρωταγονιστής,η Clair είναι :)

Η σειρά είναι πολύ ωραία και συγκινιτική, κριμα που το τέλος είναι έτσι όπως είναι...αν ακολουθούσε το μάνγκα θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και θα υπήρχε πυθανότητα για 2ρη season...Άν και άκουσα κατι για OVA, για να δούμε, ανυπομονώ.

PS: δεν με χάλασε καθόλου ο χαρακτήρας του Raki, υπάρχει προφανώς μια αντιστροφή ρόλων, ή οποία αντιτίθεται στα στερεότυπα, πράγμα που το θεωρώ καλό.
Άλλοστε δοκιμάστε να μπείτε στη θέση του, είναι ένα παιδάκι που δεν έχει πιάσει ποτέ του όπλο,ούτε έχει περάσει μια εκπαίδευση, και οι αντίπαλοι που συναντάει είναι γεννημένοι για να πολεμάνε...
Spoiler:

There's only me and her in this world...
If we stare at each other forever...
Will my world become only that which is reflected within her eyes?
Will her world become only that which is reflected within my eyes?
Everything that is me, is her.
Everything that is her, is me.

#40 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 21 January 2011 - 10:51

Το Claymore αρχικα ειναι ενα πολυ αξιεπαινο ανιμε με κυριο ατου του το animation του! ειναι πολυ ωραια φτιαγμενο με πολυ ωραια γραφικα και υπεροχο ηχο! Λιγο η ιστορια τα χαλαει στο τελος με
Spoiler:




Also tagged with one or more of these keywords: spring 2007, anime review, Madhouse, action, adventure