Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Aλ Τσαντιρι Νιουζζζζζ


  • Please log in to reply
135 replies to this topic

Poll: Τι αποψη εχετε για την εκπομπη? (103 member(s) have cast votes)

Τι αποψη εχετε για την εκπομπη?

  1. Τα σπαει χαλαρα και εχει πολυ γελιο!!! (68 votes [65.38%])

    Percentage of vote: 65.38%

  2. Και αυτος τα ιδια κανει και καθολου δεν τον παω! (27 votes [25.96%])

    Percentage of vote: 25.96%

  3. Τι ειναι αυτο ρε σεις ποτε παιζει?/ Δεν ασχολουμαι! (9 votes [8.65%])

    Percentage of vote: 8.65%

Vote Guests cannot vote

#16 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 November 2007 - 14:27

Προσωπικός μου αρέσει λίγο το χιούμορ του αλλά όχι σε τρομερό βαθμό.Κάτι που δεν μου αρέσει είναι το γεγονός ότι θάβει αυτούς που θάβει αλλά έχει κάνει και αυτός τα πονηρά τα κολπάκια του,ας πούμε να αποφύγει τη στράτευση.
Posted Image

#17 Gonzo

Gonzo

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 04 November 2007 - 14:37

" Και αυτος τα ιδια κανει και καθολου δεν τον παω! "

Αυτό ακριβώς :oo: :nod: :hahaha: !!!
Posted Image

#18 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 04 November 2007 - 14:53

Δεν εχω καταλαβει που ακριβως ειναι η 'μαγκια' στο να δειξεις τα αρνητικα της ελληνικης τηλεορασης.
Μηπως η ανυπαρκτη ποιοτητα της ελληνικης τηλεορασης ειναι μια αθεατη μεχρι τωρα πτυχη την οποια αποφασισε με το θαρρος και την πρωτοπορια που τον διακρινει να φωτισει?

Μαλον οχι:oo:


Η ελληνικη τηλεοραση ειναι γεματη σκουπιδια και ψωνια και οποιος χρειαζεται τον Λαζοπουλο και τον καθε Λαζοπουλο για να το καταλαβει μαλλον δεν αντιλαμβανεται πολυ σωστα τα πραγματα...
Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι πολυ δυσκολο το να κοροιδευεις διαφορα ''φρουτα'' και να εισπραττεις ενα χειροκροτημα απο ενα κοινο που μαλλον το προσφερει υπερβολικα απλοχερα εχοντας ως μοναδικο αντιλογο ατομα επιπεδου Εφη Σαρρη,Λαμπιρη ή στην χειροτερη περιπτωση την Μπριζολε (συγχωρεστε με αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της).

Η μαγκια για μενα δεν ειναι το παραπανω,ειναι να κλεισεις την τηλεοραση και να μην ασχολεισαι με τη βλακεια που δερνει τον καθενα.

#19 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 04 November 2007 - 14:56

Δεν εχω καταλαβει που ακριβως ειναι η 'μαγκια' στο να δειξεις τα αρνητικα της ελληνικης τηλεορασης.
Μηπως η ανυπαρκτη ποιοτητα της ελληνικης τηλεορασης ειναι μια αθεατη μεχρι τωρα πτυχη την οποια αποφασισε με το θαρρος και την πρωτοπορια που τον διακρινει να φωτισει?

Μαλον οχι:oo:


Η ελληνικη τηλεοραση ειναι γεματη σκουπιδια και ψωνια και οποιος χρειαζεται τον Λαζοπουλο και τον καθε Λαζοπουλο για να το καταλαβει μαλλον δεν αντιλαμβανεται πολυ σωστα τα πραγματα...
Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι πολυ δυσκολο το να κοροιδευεις διαφορα ''φρουτα'' και να εισπραττεις ενα χειροκροτημα απο ενα κοινο που μαλλον το προσφερει υπερβολικα απλοχερα εχοντας ως μοναδικο αντιλογο ατομα επιπεδου Εφη Σαρρη,Λαμπιρη ή στην χειροτερη περιπτωση την Μπριζολε (συγχωρεστε με αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της).

Η μαγκια για μενα δεν ειναι το παραπανω,ειναι να κλεισεις την τηλεοραση και να μην ασχολεισαι με τη βλακεια που δερνει τον καθενα.

πολυ σωστα και ομορφα το εθεσες.
δεν εχω παρα να συμφωνησω.

Posted Image


#20 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 November 2007 - 15:00

x2 κι από δω. :nod:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#21 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 04 November 2007 - 15:33

Λαζοπουλος ε?

Συμφωνα με καποιους θα επρεπε να μου τη σπαει, αλλα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα..

Πραγματι δεν κρυβει τα πολιτικα του πιστευω, και χρησιμοποιει την εκπομπη του για να το προωθησει σε ενα τετοιο βαθμο, που η σατιρα κατανταει προπαγανδα...

Η σατυρα του τωρα, πολλες φορες διακρινεται απο καποιο χιουμορ, αλλα οχι κατι ιδιαιτερο.. Και πραγματι, στηριζεται πολυ στα "σκουπιδια" της ελληνικης τηλεορασης για να κανει τον κοσμο να γελασει. Δεν νομιζω οτι χρειαζομαστε τον κυριο Λαζοπουλο για να γελασουμε με τα χαλια της ελληνικης τηλεορασης..

Παντως ειναι απο τους καλυτερους σατυριστες στην Ελλαδα, οχι τοσο επειδη ειναι ο ιδιος κορυφη, αλλα επειδη απο σατυρα η Ελλαδα πασχει.

Εχουμε βγαλει καλες κωμωδιες κατα καιρους, αλλα απο σατυρα τα παμε σκατα.. Την ελληνικη τηλεοπτικη σατυρα την βρισκω εμετικα ανοητη. Δεν μπορω να θυμηθω μια σατυρα της προκοπης. Θεωρειται τωρα μια εκπομπη σαν την "Ελληνοφρενεια" σατυρα? Ενα σκουπιδι ειναι. Ακομα και το ΑΜΑΝ των παλαιοτερων χρονων, ηταν στην καλυτερη περιπτωση χιουμορ παιδικης χαρας. Ας μην μιλησω καν για τις θεατρικες "επιθεωρησεις"..

Μονο καποιοι γελοιογραφοι σαν τον ΚΥΡ εχουν κανει κατα καιρους πετυχημενη σατυρα..

Ισως απλα να εχω καλομαθει με την βρεττανικη πολιτικο-κοινωνικη σατυρα που ειναι μακραν η κορυφαια του κοσμου.
Posted Image

#22 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 November 2007 - 15:36

Βασικά δεν ξέρω αν θα το αποκαλούσατε σάτυρα αλλά προτιμώ τύποους σαν τον Jon Stewart και όλους τους παρουσιαστές αυτού του στύλ που βγάζουν οι Η.Π.Α. παρά τους ευρωπαίους.
Posted Image

#23 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 04 November 2007 - 16:24

Ισως απλα επειδη εχεις συνηθισει το αμερικανικο στυλ, να τους προτιμας.
Προσφατα στο ΣΚΑΙ εβαλε καποιες αμερικανικες σατυρικες ενημερωτικες εκπομπες, οι οποιες δεν μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση σε σχεση με τις βρεττανικες. Ακομα και ο Jay Leno εχει τις καλες και τις κακες περιοδους του.

Βεβαια βοηθαει να εχεις ζησει σε μια χωρα για να καταλαβεις την σατυρα της.
Απο βρετανικες εκπομπες τωρα, προσκυναω την ομαδα του "Have I got news for you" και τις εκπομπες του Rory Bremner.

YouTube - Hignfy Clip - President Bush
Posted Image

#24 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 04 November 2007 - 20:32

Όταν έμενα Αγγλία λάτρευα το Have I got News For You!

Και συμφωνώ με τον Ayu-Mania. Η αγγλική σάτιρα είναι η καλύτερη, και εαν δεν έχεις μείνει Αγγλία ίσως να μην μπορείς να την καταλάβεις. Ίσως γι αυτό η ελληνική σάτιρα να μου φαίνεται ανόητη και χωρίς βάθος.

Ενώ σε άλλους αρέσουν οι εκπομπές τύπου Λαζόπουλου η ΑΜΑΝ στην καλύτερη των περιπτώσεων άντε να γελάσω με ένα σκετσάκι το δίμηνο/τρίμηνο. Όσον αφορά τις επιθεωρήσεις στο θέατρο, είναι τελείως ανούσιες και κακόγουστες.

Όσο για την τηλεόραση, δεν αντέχω να παρακολουθήσω ούτε ειδήσεις. Μόνο στην ΝΕΤ ή ΕΤ-1 αν παρακολουθήσω, επειδή απλά παρουσιάζουν τις ειδήσεις χωρίς να τρομοκρατούν τον κόσμο ή το τοσοδούλι να το κάνουν λές και είναι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο.

#25 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 04 November 2007 - 20:55

Προσωπικα ο Λαζοπουλος δεν μου αρεσει καθολου...ειδικα απο ενα σημειο κι επειτα, εχουν παρει τα μυαλα του αερα, και συμπεριφερεται σαν να ειναι αυτος ο οποιος πρεπει να επωμιστει την ελληνικη σατιρα στην τηλεοραση...εχει ενα υφακι "εγω ειμαι, και κανενας αλλος.."..μπορει ετσι να ειναι, αλλα δεν συμπαθουσα ποτε τους αιθεροβαμωνες...το χιουμορ του το βρισκω εξευτελιστικο, και παντα περιμενει το χειροκροτημα του κοινου του, πριν συνεχισει παρακατω...και το πιο ηλιθιο ειναι, οτι υπαρχει ατομο που κανει νοημα στο κοινο για το ποτε θα χειροκροτησει...
εν πασει περιπτωσει, τον προτιμουσα στους Δεκα Μικρους Μητσους, που παλι εκανε σατιρα, αλλα εστιαζε στα προβληματα, απο διαφορες οπτικες γωνιες- οι ρολοι τους οποιους υποδυοταν- και ηταν σαφως πιο ενδιαφερον αφου ηταν σαν να μην εβλεπες το ιδιο ατομο συνεχεια...προσωπικα, προτιμω την σατιρα που γινεται σε τηλεοπτικες σειρες, παρα την σατιρα σε τετοιες εκπομπες...για θεατρικες επιθεωρησεις, δεν το συζηταω καν...ξεφτιλιζουν τους ορους θεατρο, και επιθεωρηση...ολοι οι τελειωμενοι ηθοποιοι, που η τηλεοραση και ο κινηματογραφος τους πεταξε, μαζευτηκαν για να χορεψουν και να τραγουδησουν υπο δηθεν "καλλιτεχνικη διευθυνση"....sucks...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#26 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 04 November 2007 - 22:45

H κακόγουστη επιθεώρηση δεν είναι καινούργιο φρούτο. Κυριαρχεί στο θέατρο εδώ και 30 χρόνια και το ξέρω από πρώτο χέρι!

Όσο για το Λαζόπουλο, οι Μήτσοι μ'άρεσαν γιατί είχαν δημιουργικότητα και χιούμορ. Οι εκπομπές που σατιρίζουν ανελέητα στην προσπάθεια να βγάλουν γέλιο με το τσιγκέλι και πάνω στην καμπούρα οποιουδήποτε βάλουν στο μάτι οι συγγραφείς του, μου φαίνονται πολύ φτηνές και χυδαίες.
Άλλο είναι το χιούμορ και η σωστή σάτιρα, και άλλο το χιούμορ του πεζοδρομίου, όπως λέγεται.
Δε βλέπω καμμία διαφορά ανάμεσα στις εκπομπές της Πάνια και το Αλ Τσαντίρι Νιουζ, για να μη μιλήσω για την αισθητική που προωθεί, αυτή του "τσαντιριού" δηλαδή που φαίνεται ακόμα και σήμερα να "μιλάει" στην "ψυχή" του "Έλληνα" αφού αυτή την αισθητική και τη αντίστοιχη λογική του πασάρουν!

Με τον Καραγκιόζη, ναι, το θέατρο σκιών, μπορεί και να γελάσω πού και πού, με τα καραγκιοζιλίκια όμως, όχι.

#27 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 04 November 2007 - 23:16

Λοιπόν,δεν μπορώ να πώ ότι είναι μια απο τα ίδια (χάλια),η TV έχει γίνει ΣΚΟΥΠΙΔΑΡΙΟ..
Μπορώ όμως να πώ ότι,ναί έχει ψυλόπάρει αέρα το μυαλό του και κάνει κάτι εκπομπές άλλα ντάλλων..αλλά έχει πλάκα,αν και δεν βλέπω..μια τον μήνα και αν..

Βέβαια δεν χρειαζόταν ο Λαζόπουλος για να δούμε τα χάλια μας..
απλά σατιρίζει αυτά τα χάλια..αν και απ'οτι φάινεται ότι απο σάτιρα γίνεται ΚΟΡΟΙΔΕΙΑ..κι εδώ αλλάζει κατα πάάάάρα πολυ το σκηνικό..
Δεν τρελάινομαι πλέον να τον δώ..έτσι κι αλλιώς όόόταν βλέπω TV Σκάι βλέπω,μόνο αυτό αξίζει..

Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#28 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 04 November 2007 - 23:19

Πρωτα απ ολα εχω μια απορια, πως γινεται τα μισα ποστ να μην γουσταρουν την εκπομπη και στην δημοσκοπηση να εχουν μονο 17%...ε?

Αρχηκα ο Ανουγιαμα ειναι σουπερ βλασφημος, η καλυτερη σατυρα του κοσμου ειναι η αρχαια ελληνικη βλεπε Αρηστοφανης μερια, το πως διαολο εχουμε φτασει σημερα να τρωμε στη μαπα τις δηθεν τεχνες των ξενων και να τις εκθιαζουμε και να τις αντιγραφουμε ειληκρηνα δεν το καταλαβαινω, νταξει κατα καιρους , μαλλον παλιους καιρος οι ευρωπαιοι ανεπτυξαν πολυ καλη ποιοτητα πχ στη μουσικη(κλασσικη μουσικη) και οι Αμερηκανοι επισης (jazz) αλλα σημερα εγω παντου βλεπω σκουπιδια, και βλεπω να αποθεωνουμε τα λιγοτερο σκουπιδια στον κοσμο αυτο.

Εγω πιστευω οτι στο φορουμ υπαρχει μια φιλλοσοφια σνομπαριας στα ελληνικα προιοντα σε οποιοδηποτε επιπεδο, και επισης οσον αφορα τον Λακη δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο αυτο που κανει αν ηταν θα μπορουσε να το κανει ο καθενας και να υπαρχει και ανταγωνησμος(πχ τα τελευταια επεισοδεια του ΑΜΑΝ που ειναι βλακειες ή ο Μιτσιχωστας που απετυχε γρηγορα μιας και κορεστηκε γρηγορα διαφορετικες προσεγκησεις στη σατυρα πανω στα δρωμενα βεβαια...), θεωρω οτι η σατυρα ειναι μια μεγαλη μορφη τεχνης και ανεκαθεν στυρηζοταν στα ευτραπελα αυτου του κοσμου για να κανει τον αλλον να γελασει.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#29 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 04 November 2007 - 23:32

Πρωτα απ ολα εχω μια απορια, πως γινεται τα μισα ποστ να μην γουσταρουν την εκπομπη και στην δημοσκοπηση να εχουν μονο 17%...ε?

Δεν είναι υποχρεωτικό να ποστάρεις αν ψηφίσεις.:wis:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#30 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 04 November 2007 - 23:33

ναι καλα καλα κρυφολαζοπουλικοι ολοι σας! LOL!
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)