Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Προτιμάτε scanlations ή έντυπα manga ?


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

Poll: Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ? (195 member(s) have cast votes)

Προτιμάτε να διαβάζετε scanlations ή έντυπα manga/κόμικς ?

  1. Scanlations (να τα διαβάζω στον υπολογιστή) (30 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  2. Έντυπα (να νιώθω το χαρτί στα χέρια μου) (125 votes [64.10%] - View)

    Percentage of vote: 64.10%

  3. Δεν έχω πρόβλημα (40 votes [20.51%] - View)

    Percentage of vote: 20.51%

Vote Guests cannot vote

#16 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 04 October 2007 - 06:40

Χαρτί επίσης.

#17 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 04 October 2007 - 09:58

Δεν υπαρχει αμφιβολια..δεν συγκρινεται το ωραιο δετο βιβλιο με τον υπολογιστη....manga book forever:wooi2:...τα scanlations τα χρησιμοποιω μοναχα για να τεσταρω αν μου αρεσει το manga που ψηνομαι να διαβασω απο reccomendations. Διαφορετικα,....θα πηξω στα βιβλια..απο τις ωραιοτερες συλλογες.
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#18 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 04 October 2007 - 10:08

'Εντυπα φυσικά. Είναι άλλη αίσθηση να πηγαίνεις και να το αγοράζεις. Ειδικά η πρώτη φορά που βρήκες τα αγαπημένα σου manga. Το κοίταζες και δεν το πίστευες, μετά έλεγες "κοίτα πόσα έχει!", και μετά λές τα θέλω όλα, οπότε κοιτάς στην τσέπη σου και έχεις λίγα λεφτά γιατί ήρθες στο μαγαζί απροετοίμαστος επειδή δεν πιστεύεις πια σε θαύματα, οπότε πέρνεις το 1ο τεύχος απο το αγαπημένο σου manga και το κρατας σαν θησαυρό :D
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#19 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 04 October 2007 - 14:56

Πάς στο βιβλιωπολείο.Σκέφτεσαι τι θα πάρεις στο δρόμο.Όταν φτάνεις όμως βλέπεις και πράγματα που δεν είχες δεί την προηγούμενη φορά,ή που τα είχες ξεχάσει.Πιάνεις το κόμιξ-ή το βιβλίο-.Κοιτάς το εξώφυλλο,περιέργαζεσαι με την αφή συ την αίσθηση που σου δίνει.Ξεφυλλίζεις,γρήγορα ώστε να μην δείς τι συμβαίνει αλλά να καταλάβεις αν το σκίτσο σου αρέσει.Ζητάς απ' το παιδί να μάθεις πληροορίες για αυτό,αν το έχει διαβάσει,τι έχει ακούσει για αυτό.Κάνεςι το ίδιο πράγμα και για άλλα πράγματα που σε ενδιαφέρουνΌταν τελικά έχεις καταλήξει σε ένα μίνιμουμ προτάσεων,καταριέσαι τη μοίρα σου που δεν έχεις αρκετά λεφτά να πάρεις όλα όσα διάλεξες,που δεν μπορείς να πάρεις βασιά το μαγαζί ολόκληρο.Όταν τελικά διαλέξεις,το κοιτάς στο δρόμο και αρχίζεις να το διαβάζεις,ή πάς σπίτι σου και το απολαμβάνεις με την ησυχεία σου.


... μυριζεις κ εσυ τις σελιδες η μονο εγω το κανω κ ειναι πολυ ανωμαλο...:oo:
ω ναι καταλαβαινω αυτου τ ειδους την αισθηση... ειναι omg... τσπ τσπ τσπ:P παρολα αυτα επειδη ειπα πως γενικα ειμαι πωρουκλα με τα manga... manga να ναι κ οπως να ναι... .-:congrats:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#20 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 October 2007 - 15:38

....μυριζεις κ εσυ τις σελιδες η μονο εγω το κανω κ ειναι πολυ ανωμαλο...:oo:
ω ναι καταλαβαινω αυτου τ ειδους την αισθηση... ειναι omg... τσπ τσπ τσπ:P παρολα αυτα επειδη ειπα πως γενικα ειμαι πωρουκλα με τα manga... manga να ναι κ οπως να ναι... .-:congrats:


Σκεφτόμουνα να το αναφέρω,αλλά σκέφτηκα ότι όποιος το διαβάσει θα με περάσει για φετιχιστή....αλλά απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος:hahaha:

Άσχετο,αλλά μιάς και είσαι και εσύ πορωμένη,μήπως μπορείς να μου πείς,επειδή όταν αρχίζουν και δείχνουν σημάδια κόπωσης,ξέρω 'γώ μικροτσαλακόματα στις άκρες για παράδειγμα,παθαίνω τρα λαλαλαλαλα,ξέρεις κανά τρόπο να τα προφυλάξω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά:congrats::wooi2:
Posted Image

#21 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 04 October 2007 - 15:53

Σκεφτόμουνα να το αναφέρω,αλλά σκέφτηκα ότι όποιος το διαβάσει θα με περάσει για φετιχιστή....αλλά απ' ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος:hahaha:

Άσχετο,αλλά μιάς και είσαι και εσύ πορωμένη,μήπως μπορείς να μου πείς,επειδή όταν αρχίζουν και δείχνουν σημάδια κόπωσης,ξέρω 'γώ μικροτσαλακόματα στις άκρες για παράδειγμα,παθαίνω τρα λαλαλαλαλα,ξέρεις κανά τρόπο να τα προφυλάξω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά:congrats::wooi2:

... πρωτον βασικος κανονας μην δανειζεις ur precious σε αλλους ειναι επικυνδινο...
δευτερον... αφου γινει το κακο μπορεις να το αντιμετωπισεις με αγαπη κ αφοσιωση...
τριτον αν το τσαλακωμα ειναι μεγαλο μην κλαψεις το manga αλλα ισιωσε τη σελιδα κ βαλε απο πανω μια εγκυκλοπεδια η σιδερωσε τη σελιδα... προτεινω το πρωτο... παντα πιανει...:wooi2:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#22 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 04 October 2007 - 16:10

Που είναι το περίεργο να μυρίζει κανείς το χαρτί ? Το κάθε χαρτί έχει διαφορετική μυρωδιά ανάλογα με την εκτύπωση, την ποιότητα, το που έχει αποθηκευτεί, το πως έχει διατηρηθεί, το πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που εκτυπώθηκε κλπ . Δεν το βρίσκω καθόλου περίεργο :terror2:

E5VV38U.jpg


#23 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 04 October 2007 - 16:16

Με τη μυρωδιά του χαρτιού το'χω και γω και δεν το έλεγα μην με περάσουν για εντελώς ανώμαλο. Αλλά από ό,τι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος που "μαστουρώνει" μυρίζοντας το χαρτί από βιβλία κλπ. :P
Ιt's nice not to feel weird...

#24 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 04 October 2007 - 16:22

Βλέπω οι περισσότεροι είμαστε ''της παράδοσης'' και χαίρομαι!!:) Ε όπως και να το κάνουμε είναι αδιαφιλονίκτο γεγονός οτι το χαρτί είναι άλλης κλάσης!! Και όντως η τσάρκα στο βιβλιοπωλείο δεν συγκρίνεται με τίποτα! δεν έχει τύχει σε κανέναν να ξεκινάει απλώς για να ρίξει μια ματιά και να βγαίνει από κει μέσα έχοντας καταστρώσει ολόκληρο οικονομικό στρατηγικό σχέδιο για την επόμενη επίσκεψη?? :wis:

Θυμάμαι πριν από κάμποσο καιρό πέρασα μετά το φροντιστήριο από γνωστό κομιξάδικο (έτσι για να περάσει η ώρα) κ τελικά αγόρασα τον πρώτο τόμο του Battle Royale. E, αυτό ήταν!! Έφαγα τέτοιο κόλλημα που το έβλεπα παντού! Παράγγειλα αμέσως όλα τα τεύχη και μέχρι να έρθουν οι υπάλληλοι του καταστήματος είχαν σιχαθεί τη ζωή τους να με βλέπουν και να λένε "όχι δεν έχουν έρθει ακόμα:erk:''. Όταν τελικά ήρθαν, έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα μέσα στο λεωφορείο, απορροφήθηκα, και κατέβηκα 2 στάσεις αργότερα από εκείνη που έπρεπε.......

Ένα άλλο μάνγκα το είχα φέρει στο σχολείο και το διαβάζα στο διάλλειμα, το τσίμπησε ο μαθηματικός και μου το κατάσχεσε και πήγα ουτε κι εγώ ξερω πόσες φορές στο διευθυντή μεχρι να μου το ξαναδώσει...:madtodeath::nanteee::deadga6:

Τέτοιες ιστορίες καθημερινής τρέλας -που σίγουρα όλοι έχουμε να διηγηθούμε- δεν νομίζω οτι θα μπορούσαν να συμβούν με ένα απλό scanlation..

Πάντως σίγουρα έχουν κι αυτά μεγάλη χρησιμότητα, από την άποψη οτι πολλές φορές θές να διαβάσεις κάτι και μέχρι να βρείς τα λεφτά για να το αγοράσεις βολεύεσαι για λιγο με το scanlation ή στην -σύχνή που να πάρει- περίπτωση που αυτό που θές να διαβάσεις δεν έχει μεταφραστεί επισήμως......

Posted Image

Spoiler: &#33909


#25 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 October 2007 - 16:23

... μυριζεις κ εσυ τις σελιδες η μονο εγω το κανω κ ειναι πολυ ανωμαλο...:oo:


Εμένα μου αρέσει να μυρίζω τα βιβλιαράκια που έχουν μέσα τα παιχνίδια του Xbox 360.Αυτή τη μυρωδιά δεν την αλλάζω με τίποτα:wooi2:

Άσχετο,αλλά μιάς και είσαι και εσύ πορωμένη,μήπως μπορείς να μου πείς,επειδή όταν αρχίζουν και δείχνουν σημάδια κόπωσης,ξέρω 'γώ μικροτσαλακόματα στις άκρες για παράδειγμα,παθαίνω τρα λαλαλαλαλα,ξέρεις κανά τρόπο να τα προφυλάξω?


Ή μπορείς να κάνεις αυτό που κάνει και η Konata.Να παίρνεις 3 ίδια,1 για να το διαβάσεις,1 για να το έχεις στο ράφι να το θαυμάζεις και 1 extra σε περίπτωση που πάθουν κάτι τα άλλα δύο:hahaha:

Posted Image


#26 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 October 2007 - 16:29

Όντως, η κόλλα στα χαρτόδετα βιβλία είναι απίστευτη μαστούρα. Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος. :lol:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#27 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 04 October 2007 - 16:30

Που ήσασταν ρε παιδιά και νόμιζα ότι μόνο εγώ τα μυρίζω...(σπαμ Δυστυχώς η παραλαβη manga sta stores που ξέρω είναι κάθε 2 μήνες ξέρει κανείς κανα καλύτερο???))
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#28 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 04 October 2007 - 16:44

Για να τα προφυλάξεις υπάρχουν ειδικοί φάκελοι διαφόρων μεγεθών και τύπων (απλά, mylites, mylars κλπ) στα οποία μπορείς να τα κλείσεις. Ρώτησε στο Σολάρις ή σε άλλα παρόμοια μαγαζιά και θα σου πουν. Δεν κοστίζουν πολύ ακριβά, αν και τα mylars είναι πιο ακριβά επειδή είναι φτιαγμένα από ένα σκληρό υλικό με χημική επεξεργασία που αποκλείει τόσο το κιτρίνισμα από την οξύδωση του χαρτιού (αν και η ελαφριά οξύδωση είναι που δίνει τη χαρακτηριστική μυρωδιά μετά από χρόνια) όσο και το θάμπωμα από το ηλιακό ή ηλεκτρικό φως.
Μπορεί κανείς να πάρει τέτοιους φακέλους σε σετάκια των 10, 20, 50 κλπ, αλλά τα πιο ακριβά τα παίρνει και ένα-ένα.
Αν πάλι δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα για φακέλους οι βασικοί κανόνες για να διατηρηθούν σαν κανούργια είναι:

Προσεκτικό πιάσιμο.
Όχι ηλιακό φως
Όχι υγρασία.

Excuse the spam, I hope. :P

Όσο γι'αυτό που λέει η LucyBR πιο πάνω....είναι η ιστορία της ζωής μου (ρωτήστε και τη Darkchilde που με ξέρει). Έχει τύχει να θέλω ένα βιβλίο, να μην το πάρω ύστερα από επιμονή φίλων που ήμασταν εκείνη την ώρα μαζί, να γυρίσω σπίτι με το λεωφορείο, να κατέβω στη στάση μου στη Νέα Κηφισιά, να πάω απέναντι, να πάρω το επόμενο λεωφορείο και να ξαναπάω στην Αθήνα (75 λεπτά one-way διαδρομή με κίνηση) για να πάρω το βιβλίο που ήθελα.

#29 SteveCof

SteveCof

    Itoh Misaki~ no1 fan!

  • Members
  • 86 posts

Posted 04 October 2007 - 16:54

Ψηφισα scanlations στα manga για τον απλουστατο λογο της καλυτερης (συνηθως) μεταφρασης. Οχι πως δεν μου αρεσει το χαρτι, (αλλωστε ολα τα αμερικανικα comic μου ειναι σε χαρτι και δεν μπορω να τα διαβασω στον υπολογιστη), απλα το θεμα οταν διαβαζεις μια ιστορια ειναι να βλεπεις τους διαλογους και το κειμενο οπως το εγραψε ο συγγραφεας.
Have you ever seen the Lain?

#30 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 04 October 2007 - 17:03

Ψηφισα scanlations στα manga για τον απλουστατο λογο της καλυτερης (συνηθως) μεταφρασης. Οχι πως δεν μου αρεσει το χαρτι, (αλλωστε ολα τα αμερικανικα comic μου ειναι σε χαρτι και δεν μπορω να τα διαβασω στον υπολογιστη), απλα το θεμα οταν διαβαζεις μια ιστορια ειναι να βλεπεις τους διαλογους και το κειμενο οπως το εγραψε ο συγγραφεας.

αυτο πραγματικα ακουγεται λιγο κουλο... τι εννοεις "καλυτερη μεταφραση"?
στην περιπτωση των scanlations τη μεταφραση την κανουν fans... π οκ ξερουν αγγλικα αλλα οχι κ τα απιστευτα η ιαπωνικα αντιστοιχα....
στην πειρπτωση των books το translation το κανουν ειδικοι... πως γινεται το ενα να ειναι καλυτερο απο το αλλο?
μηπως απλα εννοεις οτι σε scanlations μεταφραζονται manga π μπορει να μην μεταφραστουν καν στα αγγλικα απο καποια εταιρια?
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.