Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προτιματε τα shounen η shoujo????


  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Shoujo or Shounen????? (157 member(s) have cast votes)

Shoujo or Shounen?????

  1. Shoujo (40 votes [25.48%] - View)

    Percentage of vote: 25.48%

  2. Shounen (117 votes [74.52%] - View)

    Percentage of vote: 74.52%

Vote Guests cannot vote

#46 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 09 October 2007 - 12:03

εγω πιστευω ότι τα καλυτερα ανιμε είναι αυτα που συνδιαζουν στοιχεια και απο τα 2 είδη...να εχει και μαχες και εξεληξη χαρακτηρων (που αυτο είναι και το βασικο χαρακτηριστικο των shoujo...)
κοινος να εχει υποθεση και ώραιες μαχες( dismember all cute things)...ούτως η αλλως δεν τα βλεπουμε σχεδον ποτε με την αυτοτελη τους μορφη...
επιπλεον εχω παρατηρησει ότι και ο ορισμος shounen που είναι για αγορακια και Shoujο για κοριτσακια δεν είναι σωστος...ποιο πολα αγορια ξερω που βλεπουν Shoujo παρα κοριτσια...


ναι γιατι εμεις οι σατυροι θελουμε να βλεπουμε ωραιες υπαρξεις.... :wooi2:

αυτο που λες παντως για συνδυασμο ισχυει πιο πολυ για τα seinen...τα οποια οντως τα παω πιο πολυ απο τα αλλα ειδη γιατι συνδυαζουν μαχες και story/romance...

#47 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 09 October 2007 - 12:14

επιπλεον εχω παρατηρησει ότι και ο ορισμος shounen που είναι για αγορακια και Shoujο για κοριτσακια δεν είναι σωστος...ποιο πολα αγορια ξερω που βλεπουν Shoujo παρα κοριτσια...

Ίσως επειδή τα κορίτσια θέλουν να βλέπουν όμορφα αγοράκια ή άντρες αρκετά cool σε σειρές όπως το Bleach και το Yu-Gi-Oh! όπου δεν παρουσιάζονται όπως π.χ. σε δουλειές της Clamp όπου σχεδόν όλοι οι άντρες είναι ψηλόλιγνοι, εκλεπτισμένοι και υπερβολικά bishounen. :bleh: Aπό την άλλη, τ' αγόρια μπορεί να βλέπουν shoujo όπως Card Captor Sakura, Fruits Basket και Full Moon Wo Sagashite αλλά σπάνια έχω πετύχει αγόρια να βλέπουν shoujo όπως το Sailor Moon και το Revolutionary Girl Utena (αν με βάλετε να δω αυτό το πράγμα θα καταλήψω έτσι ----> :despair: ). Με την ευκαιρία, πολύ θα 'θελα να πετύχω κανά κορίτσι που να 'χει δει Dragonball και Fist of the North Star (trivia: η Clamp είχε κάνει στο παρελθόν doujinshi του Jojo's Bizare Adventure που είναι από τους πιο χαρακτηριστικούς seinen τίτλους).

Αποτελεί πλέον γεγονός τ' ότι αρκετές γυναίκες ασχολούνται με την δημιουργία shonen manga (π.χ. Rumiko Takahashi) αλλά δεν έχω πετύχει άνδρα που ν' ασχολείται με την δημιουργία shoujo manga (και μου ακούγεται αυτονόητο, εδώ που τα λέμε). Mόνο άνδρες directors έχω πετύχει που να 'χουν αναλάβει την σκηνοθεσία shoujo anime (όπως αυτός του Fruits Basket).

#48 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 21 February 2008 - 22:32

Εννοειται ενα καλο Shounen (e.g. Hunter X Hunter) το προτιμαω απο ενα καλο
shougo (e.g. X)

Posted Image



#49 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 21 February 2008 - 22:42

Θα πω shounen. Αν και γενικά αποφεύγω να πέσω στην "λούμπα" του χαρακτηρισμού. Άμα μου αρέσει η σειρά θα την παρακολουθήσω ότι και να'ναι.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#50 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 21 February 2008 - 23:37

Αν και off-topic, να πω και εγώ .... Seinen FTW :D

Κατά τα άλλα αν είναι καλό το anime, δε νομίζω ότι έχει σημασία αν είναι Shounen Seinen, Shoujo ή Josei.

Τώρα η αλήθεια είναι οτι Shoujo ειδικά δεν έχω δει πολλά, αλλά όσα είδα (Ouran πχ recently) μου αρέσανε πολύ.

#51 kanoni

kanoni

    Homo Universalis

  • Members
  • 4 posts

Posted 22 February 2008 - 00:40

Και εγω κυριος shounen(οχι ομως σε στυλ DB προτιμω τα σπορ πιο πολυ ...Αχ ειχα δει πριν καιρο το Air Gear...γιατι το σταματησαν???:roar:) αν και τα shoujo εχουν την χαρη τους:wooi2:
To μεγαλύτερο κόλπο του Διαβόλου ήταν να πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει:oo: :hahaha: :deadga6:

#52 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 22 February 2008 - 15:28

Είμαι κοπελιά και δηλώνω φανατική των shounen. Ίσως επειδή ήμουν αγοροκόριτσο (και κατά πολλούς, ακόμα είμαι:emptyonexg1:) ίσως επειδή μου δίνουν ακριβώς ότι ζητάω: Διασκέδαση. Γενικά τα βρίσκω πιο κοντά μου όσον αναφορά τους χαρακτήρες. Δηλαδή, πιο εύκολα καταλαβαίνω το αγόρι που μάχεται για να βελτιωθεί, παρά το κορίτσι που παλεύει να καταλάβει τί αισθάνεται για ένα αγόρι κ.τ.λ. Ποτέ δε μ'άρεσαν αυτά, ούτε στην πραγματική ζωή. :wis:

Γενικά shounen, αλλά και Josei & Sheinen μου αρέσουν. Πιστεύω ότι είναι θέμα είναι όχι τί φύλο είναι (γιατί και αυτό παίζει) αλλά τί χαρακτήρας και τί εμπειρίες από τη ζωή έχει... Χμμ... ίσως να το παρατράβηξα!:nosey:

#53 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 22 February 2008 - 17:26

shounen και παλι shounen, για να πω την αληθεια τα soujo τα ψιλοβαριεμαι εκτως αν αξιζουν πολυ ;)

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#54 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 22 February 2008 - 17:37

shounen + shoujo. Προτιμω και τα δυο. Γιατι, οτι κατηγοριας και να ειναι, σημασια εχει η υποθεση...



#55 serph

serph

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 22 February 2008 - 23:21

Εγω προτιμω τα anime της clamp γιατι φαινεται να συνδιαζουν και τα δυο ειδη.

#56 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 22 February 2008 - 23:26

shoujo πιο πολυ...

#57 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 24 February 2008 - 15:09

Επειδη μου αρεσει ενα ανιμε να εχει καλη πλοκη και ενδιαφεροντες χαρακτηρες
με background και εξελιξη του χαρακτηρα τους, καθως και να εχουν ρεαλιστικο λογο για οτι κανουν (οχι να ειναι μαριονετες του σεναριου) ... ανετα shoujo ;)
Posted Image

#58 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 24 February 2008 - 15:16

Δεν εχει πραγματικα σημασια για μενα, και δεν τα εχω κοιταξει ποτε με τετοια κατηγοριοποιηση. Αν το σεναριο με κανει να κολλησω, δεν εχει σημασια αν η ιστορια θα εχει μεσα αγορια,κοριτσια, εξωγηινους, πλασματα τις τοξικης ζουγκλας ή οτιδηποτε αλλο!
Σαν Clampman εχω πολλα manga των Clamp...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω και πολλα αλλα!

:thatsit:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#59 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 26 February 2008 - 13:54

Otιδηποτε αρκει να εχει για πρωταγωνιστη/στρια εναν χαρακτηρα με βαθος καλτσας
ο οποιος αφου φαει ενα καλο χερι ξυλο τελικα σφαζει ολον τον κοσμο ,παιρνει την γκομενα/γκομενο και ζουν καλα και ευτυχισμενα μεχρι να επαναληφθει ολο το παραπανω!

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#60 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 26 February 2008 - 19:23

Παντα εδινα σημασια στους χαρακτηρες και τις σχεσεις που αναπτυσονταν οποτε shoujo