Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προτιματε τα shounen η shoujo????


  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Shoujo or Shounen????? (157 member(s) have cast votes)

Shoujo or Shounen?????

  1. Shoujo (40 votes [25.48%] - View)

    Percentage of vote: 25.48%

  2. Shounen (117 votes [74.52%] - View)

    Percentage of vote: 74.52%

Vote Guests cannot vote

#16 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 October 2007 - 10:54

Κανένα. Dementia for great justice. :dwarf:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#17 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 04 October 2007 - 12:47

Κανένα. Dementia for great justice. :dwarf:


Ήμουνα σίγουρος!!!:lol:

Shoujo είμαι φάν,ενώ απο shonen βλέπω/διαβάζω ελάχιστα.
Posted Image

#18 e3orc1st

e3orc1st

    Bleaching...

  • Members
  • 96 posts

Posted 04 October 2007 - 13:14

Shounen φυσικα.

Posted Image

:tensai: uni2.ogame.gr :tensai:


#19 wutae

wutae

    Animeworm

  • Members
  • 65 posts

Posted 04 October 2007 - 15:52

shoujo, οχι γιατι προτιμω τα shoujo αλλα τα καλα shounen ειναι υπο εξαφανιση.
Posted Image

#20 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 04 October 2007 - 16:07

ια

Τα shoujo ειναι για κοριτσια,επειδη οι ιστοριες ειναι πιο ρομαντικες,πιο λουλουδενιες με πρωταγωνιστριες ομορφες καλλονες.Αλλα τα παρακολουθουν και αγορια φυσικα.
Επισης shounen σημαινει <<αγορι>> και shoujo σημαινει <<κοριτσι>>.:byejg9:

... ελεος..
αυτο ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο σημειο...
τα shoujo ειναι ιστοριες π απλα αντιθετα με τα shonen δεν επικεντρωνουν στην αναλυση κ την καταγραφη μιας μαχης αλλα στην καταγραφη των συναισθηματων των πρωταγωνιστων κ την αναλυση των χαρακτηρων σε μεγαλυτερο βαθμο απ οτι στα shonen... τα shoujo δεν ειναι παντοτε romance η μπορει να μην εστιαζουν στο romance... υπαρχουν "shoujo" π αναλυουν κ σκιαγραφουν τις σχεσεις των μελων μιας οικογενειας κτλ... αυτο ονομαζεται shoujo ουσιαστικα...
επισης... τα shoujo δεν απευθυνονται μονο σε κοριτσακια αλλα σε ατομα π ενδιαφερονται περισσοτερο στην παρακολουθηση της ψυχοσυναισθηματικης εξελιξης κ αντιδρασης ενος χαρακτηρα κ οχι τοσο στο ποσο αιμα θα βγαλει καποιος απ τη μυτη τ η ποσες κλωτσιες θα ριξει...

shoujo... ftw
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#21 Gio

Gio

    Rurouni

  • Members
  • 47 posts

Posted 04 October 2007 - 16:28

Each Genre has its own good and bad characteristics, as for which one i prefer, i would have to go with shounen, most likely 'cause the amount of series that i actually like is major than that of Shoujo ones, even if there are shoujo series that i like, i still prefer Josei over Shoujo for example.
Posted Image

#22 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 16:39

Επισης shounen σημαινει <<αγορι>> και shoujo σημαινει <<κοριτσι>>.:byejg9:


Μικρό αγόρι και μικρό κορίτσι αντίστοιχα, κάτω των 13 χρονών συνήθως.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#23 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 04 October 2007 - 16:43

Δεν έχει φτάσει ακόμα η μέρα που θα δω Shojo


E5VV38U.jpg


#24 Orion

Orion

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 posts

Posted 04 October 2007 - 16:45

Kαι τα δύο!

:head: THE IS ONE RULE OF METAL....PLAY IT FUCKING LOUD :head:


Οποιος ειναι fan του DBZ θα πρεπει να δει και το TFS Dragon Ball Z: Abridged series


#25 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 04 October 2007 - 18:15

Μικρό αγόρι και μικρό κορίτσι αντίστοιχα, κάτω των 13 χρονών συνήθως.


Συνηθως ειναι μεχρι ηλικιες των 18.Αλλα παρολα αυτα τα παρακολουθουν και μεγαλυτερες ηλικιες.

ια
... ελεος..
αυτο ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο σημειο...
τα shoujo ειναι ιστοριες π απλα αντιθετα με τα shonen δεν επικεντρωνουν στην αναλυση κ την καταγραφη μιας μαχης αλλα στην καταγραφη των συναισθηματων των πρωταγωνιστων κ την αναλυση των χαρακτηρων σε μεγαλυτερο βαθμο απ οτι στα shonen... τα shoujo δεν ειναι παντοτε romance η μπορει να μην εστιαζουν στο romance... υπαρχουν "shoujo" π αναλυουν κ σκιαγραφουν τις σχεσεις των μελων μιας οικογενειας κτλ... αυτο ονομαζεται shoujo ουσιαστικα...
επισης... τα shoujo δεν απευθυνονται μονο σε κοριτσακια αλλα σε ατομα π ενδιαφερονται περισσοτερο στην παρακολουθηση της ψυχοσυναισθηματικης εξελιξης κ αντιδρασης ενος χαρακτηρα κ οχι τοσο στο ποσο αιμα θα βγαλει καποιος απ τη μυτη τ η ποσες κλωτσιες θα ριξει...

shoujo... ftw

Λοιπον αυτα εχω διαβασει για τα shoujo.Δεν ειμαι καμια αυθεντια:deadga6:,ενα απλο παραδειγματακι εγραψα.Μην με παρεξηγεις.:emptyonexg1:

#26 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 18:32

Συνηθως ειναι μεχρι ηλικιες των 18.Αλλα παρολα αυτα τα παρακολουθουν και μεγαλυτερες ηλικιες.


Ο όρος shounen και shoujo σημαίνει μέχρι 13 και πολλά λέω, μην επιμένεις, δε σημαίνει πως μόνο αυτοί τα βλέπουν αλλά προς αυτούς κυρίως προορίζεται :wis:

少年少女小さな男と小さな女と言う意味です!
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#27 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 04 October 2007 - 18:37

Ο όρος shounen και shoujo σημαίνει μέχρι 13 και πολλά λέω, μην επιμένεις, δε σημαίνει πως μόνο αυτοί τα βλέπουν αλλά προς αυτούς κυρίως προορίζεται :wis:

少年少女小さな男と小さな女です

Καταλαβαινω :riiight:, με συγχωρεις:sigh2:.:wis:

#28 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 04 October 2007 - 18:38

δεν κανω διαχωρισμους σε οτι μου αρεσει, αν το συνολο ειναι καλο δεν κολλαω σε ταμπελες. :nosey: εχω αγαπημενες σειρες σε ολα τα ειδη.
that said, να την πω την αμαρτια μου περισσοτερο μου αρεσουν τα σκοτεινα, ματωμενα, περιπλοκα, τρομακτικα, σφαξιδιαρικα ανιμε/manga παρα οι λουλουδατες-δακρυβρεχτες ιστοριες αγαπης...κι ας ειμαι κοριτσι.


#29 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 18:39

Καταλαβαινω :riiight:, με συγχωρεις:sigh2:.:wis:


Μη στενοχωριέσαι συζήτηση κάνουμε. Λυπάμαι αν ήμουν απότομος :wooi2:
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#30 kabamaru-1986

kabamaru-1986

    Koenma-Sama

  • Members
  • 627 posts

Posted 04 October 2007 - 18:39

shounen
/////////////////////////////////////////////////

Η λιστα μου (Για ανταλαγες pm me)

Πατα εδω:kill4u:

Ειμαι κλεφτης πατα με αν τολμας:hiding_something: