Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προτιματε τα shounen η shoujo????


  • Please log in to reply
197 replies to this topic

Poll: Shoujo or Shounen????? (157 member(s) have cast votes)

Shoujo or Shounen?????

  1. Shoujo (40 votes [25.48%] - View)

    Percentage of vote: 25.48%

  2. Shounen (117 votes [74.52%] - View)

    Percentage of vote: 74.52%

Vote Guests cannot vote

#31 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 04 October 2007 - 18:42

δεν κανω διαχωρισμους σε οτι μου αρεσει, αν το συνολο ειναι καλο δεν κολλαω σε ταμπελες. :nosey: εχω αγαπημενες σειρες σε ολα τα ειδη.
that said, να την πω την αμαρτια μου περισσοτερο μου αρεσουν τα σκοτεινα, ματωμενα, περιπλοκα, τρομακτικα, σφαξιδιαρικα ανιμε/manga παρα οι λουλουδατες-δακρυβρεχτες ιστοριες αγαπης...κι ας ειμαι κοριτσι.


Συμφωνω μαζι σου.Μου αρεσει να βλεπω στα anime αιματα και βια.Κι ας ειμαι κοριτσι.:nosey:

Μη στενοχωριέσαι συζήτηση κάνουμε. Λυπάμαι αν ήμουν απότομος :wooi2:

It's ok:riiight::blingeye2:

#32 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 18:47

Συμφωνω μαζι σου.Μου αρεσει να βλεπω στα anime αιματα και βια.Κι ας ειμαι κοριτσι.:nosey:


Και εμένα, κι ας είμαι αγόρι... oh wait!

Πάντως όπου έχει αίματα σίγουρα δεν πρόκειται για shounen/shoujo, δεν είναι για παιδάκια, αν και στην ιαπωνία υπάρχει ανοχή στο θέμα σε σύγκριση με τη δύση και anime όπως το dragon ball είχαν κάποια βία αν και προορίζονταν για μικρές ηλικίες...
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#33 wutae

wutae

    Animeworm

  • Members
  • 65 posts

Posted 04 October 2007 - 18:53

Συμφωνω μαζι σου.Μου αρεσει να βλεπω στα anime αιματα και βια.Κι ας ειμαι κοριτσι.:nosey:


μμ , εγω που ΔΕΝ ειμαι κοριτσι αν και μου αρεσουν τα αιματα γενικά, στο τοπ 5 μου δεν εχω ουτε ενα, συνηθως το στόρυ ειναι αυτο που μετραει και οχι το action, αν και μερικές φορές εσθανομαι οτι χρειαζομαι λιγο action . ΕΝΑ ΑΣΧΕΤΟ θεμα , αλλα δεν εχετε προσεξει ολοι σας οτι εχουν σταματησει να βγενουν ανιμε που στο 1ο επισοδειο σε αφηνουν μαλακα? βλεπε deathnote-bleach-bokurano-Gundam SD και αλλα βεβαια.. αλλα παλια υπηρχαν αρκετα. και το bleach δεν το βαζω στα 2007 ofc το πρωτο του επισοδειο το ειδαμεν δυο χρωνια πισω..

ΤΙ SHOUNEN ΤΙ SHOUJO ΕΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ.
Posted Image

#34 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 04 October 2007 - 18:59

μμ , εγω που ΔΕΝ ειμαι κοριτσι αν και μου αρεσουν τα αιματα γενικά, στο τοπ 5 μου δεν εχω ουτε ενα, συνηθως το στόρυ ειναι αυτο που μετραει και οχι το action, αν και μερικές φορές εσθανομαι οτι χρειαζομαι λιγο action . ΕΝΑ ΑΣΧΕΤΟ θεμα , αλλα δεν εχετε προσεξει ολοι σας οτι εχουν σταματησει να βγενουν ανιμε που στο 1ο επισοδειο σε αφηνουν μαλακα? βλεπε deathnote-bleach-bokurano-Gundam SD και αλλα βεβαια.. αλλα παλια υπηρχαν αρκετα. και το bleach δεν το βαζω στα 2007 ofc το πρωτο του επισοδειο το ειδαμεν δυο χρωνια πισω..

ΤΙ SHOUNEN ΤΙ SHOUJO ΕΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΙΣΟΔΕΙΟ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ.


Με αυτό το σκεπτικό θα χάσεις πολλά καλά anime :P
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#35 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 04 October 2007 - 19:01

Με αυτό το σκεπτικό θα χάσεις πολλά καλά anime :P

Συμφωνω.:calm:

#36 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 04 October 2007 - 19:49

Δεν έχει φτάσει ακόμα η μέρα που θα δω Shojo


Να τος ο βαρύς ο άντρας:hahaha:Εγώ προτιμώ τα shounen από τα shoujo αν και γενικά βλέπω ότι είναι καλό ότι είδος και να είναι.Δεν κάνω διακρίσεις.

Posted Image


#37 GoDzila13

GoDzila13

    Anime Fan

  • Members
  • 216 posts

Posted 04 October 2007 - 23:23

εγω γουσταρω anime σε still death note και Fullmetal alchemist εγω ποτε δεν ηξερα τι ειναι shounen ή shojo οποτε κοιταω οτι ειναι καλο καμια φορα μπορο να ποροθο και με βλακεια :oo:

#38 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 05 October 2007 - 07:05

Βλέπω τα πάντα, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είναι και σε τι φάση βρίσκομαι, τι έχω όρεξη να δώ κλπ.

#39 etellen

etellen

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 05 October 2007 - 13:53

Εξαρταται απο τη διάθεση. Και τα δυο ωραία είναι στην ώρα τους. Οταν έρχεται το βράδυ και έχεις μια εξαντλητική μέρα ο εγκέφαλος το μόνο που μπορεί να επεξεργαστεί είναι ενα braindamaging shoujo, γιατί συνήθως αυτα είναι για πολλά καψίματα. Και όταν είσαι με παρέα βλέπεις ένα shonen για να κωλοχτυπίεσαι με τους φίλους σου για το ποιος δίνει καλύτερες μπουνιές....
"I'm the Law"
The Judge

#40 wutae

wutae

    Animeworm

  • Members
  • 65 posts

Posted 05 October 2007 - 18:50

Με αυτό το σκεπτικό θα χάσεις πολλά καλά anime :P


λολ μην το λες αυτο γιατι παρολο του οτι λεω. βλεπω atm περιπου 20 ongoing σειρες, κοινώς ειμαι anime worm, Και επειδη κατεβαζω και για συλεκτικούς λογους, κατεβαζω σχεδον το 80% των ανιμέ που βγαινουν, βλεπω 99% τα πρωτα 10 επισοδεια και εαν μου αρεσουν το βλεπω ολοκληρα, αλλιως απλα τα παραταω ( αλλα συνεχιζω να τα κατεβαζω )

μεγαλο προνομιο σε αυτο ειναι οτι κατεβαζω 24/7 απο το σπιτι και απο την δουλεια :)

προσοχη μην το δοκιμασετε σπιτι, περιπου καθε δυο με τρεις μηνες αγοραζω εναν 500giga usb hard disk drive, ( cba dvds )
και τα λεφταααααααααααααααααααααααααα xD
Posted Image

#41 Millia

Millia

    Dragon Spooker

  • Members
  • 130 posts

Posted 07 October 2007 - 03:21

Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου, αν και κάποια shounen anime έχω αρχίσει να τα βαριέμαι.

#42 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 07 October 2007 - 13:32

Hard to pick.... Αλλά θα πω οτι προτιμό το shounen αφου οι αγαπημενες μ σειρες ειναι αυτού το "κλαδου"

#43 ANM

ANM

    Anime Freak

  • Members
  • 273 posts

Posted 07 October 2007 - 19:48

βασικά τα λατρεύω τα shoujo γιατί είμαι και λίγο ρομαντική:lovulovu:(ή ερωροχτυπημένη, όπως το πάρει κανείς) όπως και να το κάνουμε αλλά μου αρέσουν και τα shounen γιατί βγάζουν μια πιο δυναμική πλευρά του εαυτού μου. Άρα δεν μπορώ να συγκρίνω πιο μου αρέσει πιο πολύ..:

#44 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 04:23

Λοιπον αυτα εχω διαβασει για τα shoujo.Δεν ειμαι καμια αυθεντια:deadga6:,ενα απλο παραδειγματακι εγραψα.Μην με παρεξηγεις.:emptyonexg1:

Ναι, αλλά το παραδειγματάκι σου αυτό αποτελεί μια άκρως στερεότυπη (σε σημείο βλακείας) αντίληψη για τα shoujo που προσωπικά έχω διαβάσει μόνο στο Akasuki (μια άκρως ερασιτεχνική κι αποτυχημένη προσπάθεια για την διάδοση των manga στην Ελλάδα). :bahhh: Τ' ότι υπάρχουν, όμως, και τέτοια shoujo είναι γεγονός.

Εφόσον αναγνώρισες το λάθος σου, όμως, τότε συγχωρείσαι. ;)

#45 Lockie

Lockie

    Psycho Otacku

  • Members
  • 137 posts

Posted 09 October 2007 - 11:38

εγω πιστευω ότι τα καλυτερα ανιμε είναι αυτα που συνδιαζουν στοιχεια και απο τα 2 είδη...να εχει και μαχες και εξεληξη χαρακτηρων (που αυτο είναι και το βασικο χαρακτηριστικο των shoujo...)
κοινος να εχει υποθεση και ώραιες μαχες( dismember all cute things)...ούτως η αλλως δεν τα βλεπουμε σχεδον ποτε με την αυτοτελη τους μορφη...
επιπλεον εχω παρατηρησει ότι και ο ορισμος shounen που είναι για αγορακια και Shoujο για κοριτσακια δεν είναι σωστος...ποιο πολα αγορια ξερω που βλεπουν Shoujo παρα κοριτσια...

Posted Image
I shall conquer the universe...