Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

επιτραπεζια


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#46 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 10 March 2011 - 18:40

Είναι όμορφο και μακάρι να τα πάει καλά στην Essen φέτος, να πληθαίνουν οι Έλληνες σχεδιαστές παιχνιδιών.


Καλή φάση το ότι το πηγαίνει στο Essen. Αν βολεύουν οι μέρες σκέφτομαι να πάω & εγώ φέτος (αν όχι, τότε του χρόνου).

ΙΚ! Παίξε Αgricola ΤΩΡΑΑΑΑ!!
Το αστείο είναι ότι τις πρώτες φορές που το είχα παίξει έπεφτε απίστευτο AP από αυτούς που το είχαν ξαναπαίξει και το βαρέθηκα, αλλά μετά που το έπαιξα πολύ άρχισε να μου αρέσει όλο και περισσότερο.


Έχω ακούσει πως επειδή το παιχνίδι έχει quite steep learning curve (& ας μην του φαίνεται) χρειάζεται μερικά παιχνίδια παιχνίδια μέχρι το πόσο διασκεδαστικό είναι ν'αρχίσει να φαίνεται.

Ούτε εγώ έχω παίξει το Puerto Rico αλλά από αυτά που έχω δει δεν το κόβω να μου πολυαρέσει.


Έχω κάτι φίλους που και τα 2 τα έχουν λιώσει *τόσο πολύ* που τα components δεν την παλεύουν πλέον.

(Οι συγκεκριμένοι έχουν μία τάση να τα λιώνουν τα παιχνίδια γενικώς, πράγμα που το κάνει δύσκολο να actually παίξω με αυτούς, αλλά αυτά τα 2 ειδικά...)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#47 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2011 - 19:16

To Essen τα σπάει, κάποιοι φίλοι μου πηγαίνουν συστηματικά και με ψήνουν να πάω και εγώ, αλλά ποτέ δεν μου κάθεται.
Δεν ισχύει αυτό που λες όμως για το Agricola. Πίστεψέ με, ακόμα και αν δεν έχεις και την τρομερή εμπειρία στα euro με μια καλή εξήγηση το έχεις εμπεδώσει στο τέλος της 1ης παρτίδας, και από τη 2η και μετά όλα είναι...μούρλια!

Posted Image


#48 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 March 2011 - 19:28

Αν και μου είναι αδύνατον να νικήσω στο agricola παρολαυτά έχει δίκιο η αποπάνω, πμετά από κανα δυο παιχνίδια παίζεται εύκολα...Μην παίξεις ποτέ με την anelis kingsburg, θα κλαις μετά XD Ευτυχώς που υπάρχει και το stone age και νικάω καμιά φορά και χαίρομαι μόνη μου...Βέβαια είχα μια νίκη πρόσφατα στο alien frontiers και πολύ τη χάρηκα γιατί έπαιζα με 3 πολύ καλούς παίχτες και δεν με υπολόγιζαν και τους την έφερα ~mwahahahahha~

Πρόσφατα έπαιξα mystery train (έτσι δε λέγεται?) και γούσταρα απίστευτα. Όποιου του αρέσουν παιχνίδια τύπου cluedo θα το λατρέψουν. Πολύ έξυπνο.

Άντε ποζέριασα και εγώ λιγάκι :hihi2:

xbJ3b2w.jpeg


#49 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 10 March 2011 - 19:46

To Essen τα σπάει, κάποιοι φίλοι μου πηγαίνουν συστηματικά και με ψήνουν να πάω και εγώ, αλλά ποτέ δεν μου κάθεται.


Πέρυσι (& πάλι φέτος) εγώ κατευθύνθηκα προς GenCon (στις ΗΠΑ), το οποίο είναι πιο generic gaming (RPGs, boardgames, CCGs, κτλ.) από το boardgame-oriented που είναι το Essen. Καλή φάση πάντως & για board-games, ειδικά το άπειρο & συνέχεια φίσκα booth της FF.

Άντε ποζέριασα και εγώ λιγάκι


Πάντως, κορίτσια, δεν το κρύβω πως είστε πιο hardcore από εμένα. Οπότε αναμένω να φάω πολύ ξύλο. :D

Στο κάτω κάτω, RPGάς (& CCGας) είμαι ο έρμος, τι να κάνουμε. ;)


Υ.Γ. To Mystery Express λες?

Edited by Yo! Master, 10 March 2011 - 20:00.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#50 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2011 - 19:56

Gen Con? WOW! Μακάρι, ΜΑΚΑΡΙ να είχα τα funds να πάω...Βέβαια αν τα είχα θα πήγαινα στο San Diego festival τώρα που το ξανασκεύτομαι.

Ναι αυτό λέει, τα σπάει.
Η μικρή mono apprentice είναι αξιοθαύμαστη στα boards.
Be afraid...be very afraid!:kakaka:

Posted Image


#51 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 March 2011 - 20:09

Ναι αυτό :hihi2:

Είμαι άθλια με τα ονόματα...Καλά μη φανταστείς, δεν λιώνω (όσο θα θελα τουλάχιστον) αλλά μου αρέσουν υπερβολικά πολύ...Κυρίως γιατί είναι κάτι που κάνεις με παρέα :P

xbJ3b2w.jpeg


#52 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 10 March 2011 - 20:38

Gen Con? WOW! Μακάρι, ΜΑΚΑΡΙ να είχα τα funds να πάω...Βέβαια αν τα είχα θα πήγαινα στο San Diego festival τώρα που το ξανασκεύτομαι.


Άμα βόλευαν η ημερομηνία που είναι το καθένα θα τα χτυπούσα & τα δύο!!

Η μικρή mono apprentice είναι αξιοθαύμαστη στα boards.


Σαν Sith ακούγεστε: Darth Anelis, χεχ.


Για να μη λένε πως spamάρουμε μόνο το thread: To Through the Ages το έχετε παίξει? Πολύ καλό abstract civ-style παιχνίδι με στοιχεία worker-placement & drafting (of all things).

Επίσης, υπάρχει & ένα site για να παίζεις online. Αυτό (& άλλα παρόμοια, όπως Puerto Rico) είναι αυτό που λιώνει ένας φίλος μου όταν δεν έχει δουλειά στο ιατρείο.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#53 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2011 - 20:49

To BrettspielWelt λες; Το χρησιμοποιούσα παλιότερα, είναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένο και βολικό άμα σε έχει πιάσει η καούρα να παίξεις. Πάντως δεν το χρησιμοποιώ και πολύ γιατί η μισή χαρά των boards είναι το irl interaction. Αν είναι να παίζω online προτιμάω τα video games.

Έχω φάει πολύ στενό μαρκάρισμα για να παίξω το Through the Ages αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει. Ακούω όμως τα καλύτερα λόγια για αυτό, είναι όντως τόσο καλό;

Darth Anelis...χμμμ i like that! :8):

Posted Image


#54 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 10 March 2011 - 21:25

To BrettspielWelt λες; Το χρησιμοποιούσα παλιότερα, είναι πάρα πολύ καλοφτιαγμένο και βολικό άμα σε έχει πιάσει η καούρα να παίξεις. Πάντως δεν το χρησιμοποιώ και πολύ γιατί η μισή χαρά των boards είναι το irl interaction. Αν είναι να παίζω online προτιμάω τα video games.


Αυτό, νομίζω.

Και συμφωνώ για αυτό που λες για το in-person interaction. Εγώ δε θα πολυψηνόμουν να παίξω online, π.χ. Από την άλλη είναι βολικός τρόπος να βρεις ένα παιχνίδι που αρέσει σε εσένα & στους φίλους σου, να το λιώσεις online, & μετά να μη μπορείς να παίξεις με τους άλλους γιατί δεν έχουν την ίδια πλέον άπειρη εμπειρία με εσένα. *sigh*

Έχω φάει πολύ στενό μαρκάρισμα για να παίξω το Through the Ages αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει. Ακούω όμως τα καλύτερα λόγια για αυτό, είναι όντως τόσο καλό;

Yep. Δεν είναι τυχαία μόνιμα στο Top 10 του BGG (ειδικά με κάποιες επιπλέον κάρτες που έχω δει να χρησιμοποιούνται συχνά).

Edited by Yo! Master, 11 March 2011 - 00:49.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#55 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2011 - 21:57

Καλά το top 10 του bgg δεν είναι και το πιο αξιόπιστο :mafia:

Πάντως το BrettspielWelt τα σπάει γιατί μπορείς να στήσεις game με φίλους (ή άσχετους) που δεν είναι στην ίδια περιοχή με εσένα.

Posted Image


#56 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 March 2011 - 00:20

To mystery express το λατρεύω και εγώ αν και για να είμαι ειλικρινής suckarw ελαφρώς. (τις δε ώρες δεν μπορώ να τις βρώ ούτε που να εξαρτιώταν η ζωή μου από αυτό). Μου αρέσει και το Mystery of the abbey που είναι στο ίδιο στυλ.

Και το Resistance θα μου άρεσε αν δεν ήμουν 13/15 φορές spy και δεν με έγραφαν στα παλιά τους τα παπουτσια οι συμπαίκτες μου μονίμως (και δικαιολογημένα ) και δεν έβλεπα αποστολή στον αιώνα τον άπαντα. >.>

Αγαπάω stone age, Kingsburg και Last night on earth. <3

#57 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 15 March 2011 - 16:15

Τι είχε το menu προχθές:

- 1 x Game of Thrones (το card-game)
- 1 x Warhammer: Invasion
- 1 x Game of Thrones (το board-game)
- 2 x Zombies!!!


Amusingly, είπαμε να παίξουμε ένα AGoT (το board) & μετά ένα Zombies σε όποιο χρόνο μας έμενε, και το πρώτο κατέληξε να τελειώνει στο τσακ-μπαπ (4 γύρος, νίκη για Greyjoy) & το δεύτερο να παίρνει άπειρα (αυτά τα grind-παιχνίδια, όπως Munchkin Quest, OotS, Zombies!!! - το οποίο είναι & το πιο απλό του είδους -, κτλ. τουλάχιστον θα κατάφερναν να παραμένουν στη φάση που είναι ακόμη sorta, kinda entertaining αν δεν κρατούσαν όλα τους τόσο πολύ για κάποιο λόγο).
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#58 thanos1547

thanos1547

    Anime Amateur

  • Members
  • 94 posts

Posted 15 March 2011 - 16:31

poker και ξερό ψωμί

#59 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 15 March 2011 - 16:37

Προσωπικά δε θα χαρακτήριζα χαρτιά (ή τάβλι ή ακόμη & σκάκι & διάφορα άλλα) ως ακριβώς "επιτραπέζια". Ή τουλάχιστον όχι στην ίδια κατηγορία "επιτραπέζιων" με τα πιο πολλά που αναφέρονται στο υπόλοιπο thread (όχι πως το poke & το σκάκι είναι στην ίδια κατηγορία, mind you - πάλι σε διαφορετική).

Edited by Yo! Master, 15 March 2011 - 17:32.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#60 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 March 2011 - 17:09

Πώς ΑΝΤΕΧΕΙΣ να παίζεις πλέον το Zombies!!! ;;;
Ειλικρινά παλιά το λάτρευα και το είχα λιώσει, με πατρίδες να κρατάνε και 4ωρο (με εξπάνσιον κουτουλου). Μετά όμως από μερικά χρόνια με λιώσιμο σε heavy games προσπάθησα να το ξαναπαίξω και απλά δεν μπορούσα!
Ultimate ξενέρα όμως.

Posted Image