Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

επιτραπεζια


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 21 July 2007 - 22:56

Γεια σας παιδες..
Θα ηθελα τωρα το καλοκαιρακι μια και μια βδομαδα θα παω στο βαρετο χωριο μου
να αγωρασω και να παρω μαζι μου κανα επιτραπεζιο..
Προτεινεται μου κανενα....

:bahhh::yawn2:

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 July 2007 - 23:57

Επειδή παιχνίδια όπως το Scrabble, Trivial Pursuit, Taboo κ.ά. είναι πλέον πολυφορεμένα, ψάξε το Total (από την εταιρεία Imago). Έχει τα πάντα. Ερωτήσεις γνώσεων, ερωτήσεις ορθογραφίας, ερωτήσεις rebus, ερωτήσεις σκιτσογραφίας (με ανοιχτά ή και με κλειστά μάτια), ερωτήσεις παντομίμας, stand-up comedy, τραγουδιού, κατασκευής μοντέλων από πλαστελίνη, και παίζει να ξεχνάω και καμία κατηγορία ερωτήσεων... Γενικώς, αυτό το πακέτο τα έχει όλα και συμφέρει. Βέβαια, για να παιχτεί χρειάζονται τουλάχιστον 4 άτομα, οπότε φρόντισε να βρεις παρέα. ;)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 22 July 2007 - 19:15

Εγώ την βρίσκω με Puzzle αν και με την ζέστη δεν το συστίνω αλλά είναι πολλή ωραίο σαν Time Killer γιατί σε καθυσηχάζει και σε ηρεμεί (τις περισσότερες φορές)

Τώρα άμα έχεις μεγάλη παρέα δεν θα χρειαστείς τα επιτραπέζια να κλειστήτε σπίτι?καλοκαιριάτικα?:burningbe3:

Το χειμώνα λιώναμε στο ''Μια νύχτα στο Παλέρμο'' επικά γέλια (talking mystery game)
Posted Image

#4 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 22 July 2007 - 19:49

Το χειμώνα λιώναμε στο ''Μια νύχτα στο Παλέρμο'' επικά γέλια (talking mystery game)


Αυτό μόνο με μια τράπουλα δε παίζεται;Το έπαιζα με κάτι παιδιά στο ξενοδοχείο όταν είχα πάει στη Βουδαπέστη.Τρελή φάση.

Posted Image


#5 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 23 July 2007 - 12:13

δε χρειάζεται καν τράπουλα... και απλά χαρτιά να έχεις να γράψεις πάνω τους τους ρόλους κάνουν... είναι πιο πολύ για μπλα μπλα. Και έχει τρομερή φάση...

#6 Scorpion

Scorpion

    Anime Professional

  • Members
  • 629 posts

Posted 17 July 2008 - 21:21

Γιατι δεν αγοραζεις το cludo;Φοβερο παιχνιδι μυστηριου!!!!!

#7 Mixed Blessing

Mixed Blessing

    FaithBringsWay2Impossible

  • Members
  • 72 posts

Posted 30 August 2008 - 22:06

Εγω τρελαινομαι με "Blue Moon" η αλλιως.."Πολη του γαλαζιου φεγγαριου"..Ειναι παιχνιδι στρατηγικης για 2-4 παικτες απο Καισσα..ειναι τρομερο και περιλαμβανει και καρτες με τρομερο σχεδιο!Ειναι πολυ καλοδουλεμενο και ποτε δεν το βαριεμαι..Αναρωτιεμαι αν το εχει παιξει και κανενας αλλος..ημουν τυχερη που το ξετρυπωσα:)
Posted Image

You cannot l e a v e the past , but you cannot l i v e in the past



...Death leaves no beautiful corpses...

#8 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 30 August 2008 - 22:53

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 06:17.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#9 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 31 August 2008 - 12:37

Hero Quest και τα μυαλά στο τραπέζι με τις μάχες!
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#10 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 31 August 2008 - 13:26

Το Βlue Moon το έχω παίξει και μπορώ να πω ότι είναι καλό. Απλά μετά από λίγο νοιώθεις ότι οι άλλοι παίχτες συνεχώς σου κλέβουνε την επόμενη κίνηση. Και το να έχεις δράκους που χτίζουν και δεν γκρεμίζουν την πόλη ακούγεται παράξενο.

Για το Hero Quest έκοβα φλέβες μικρός. Φυσικά, μετά από λίγο γινότανε επαναλαμβανόμενο και κυρίως ήλπιζες σε καλές ζαριές.

Προσωπικά προτείνω το Carcassone (Τα Κάστρα του Μιστρά στα Ελληνικά) και το Οι Άποικο του Κατάν. Είναι στρατηγικής, κάτι σαν απλα Civilization και παίζει ρόλο και το ζάρι και η στρατηγική αλλά και η διπλωματία.

#11 Mixed Blessing

Mixed Blessing

    FaithBringsWay2Impossible

  • Members
  • 72 posts

Posted 31 August 2008 - 14:59

Το Βlue Moon το έχω παίξει και μπορώ να πω ότι είναι καλό. Απλά μετά από λίγο νοιώθεις ότι οι άλλοι παίχτες συνεχώς σου κλέβουνε την επόμενη κίνηση. Και το να έχεις δράκους που χτίζουν και δεν γκρεμίζουν την πόλη ακούγεται παράξενο.

Mαλλον δεν επιλεγεις σωστα ποια κτιρια πρεπει να χτισεις...Σημαντικο ρολο παιζει να χτιζεις κτιρια που σου ανηκουν(δλδ που εχεις πληρωσει πιο ακριβα με καρτες για να τοποθετησεις το κυβακι σου πιο αριστερα)γυρω απο ολοκληρωμενα κτιρια για να περνεις κι απο αυτα κερδη που σου αναλογουν..Προσπαθησε επισης να διαλεγεις κτιρια γυρω απο μισοχτισμενα κτιρια αντιπαλου και βοηθησε τον να χτισει πρωτος τα κτιρια του και μετα τελειωσε τα δικα σου..για να παρεις ακομα περισσοτερα κερδη με ουσιαστιακα την δικη του βοηθεια..χεχε..Με αλλα λογια ..φτιαξε καλο σχεδιο και γινε εσυ αυτος που θα του περιορισει τις επιλογες..
Καλο θα ηταν επισης να συγκεντρωσεις οσο πιο πολλες καρτες θυσιας γινεται και να τις χρησιμοποιησεις στις τελευταιες θυσιες που απαιτουν πιο πολλους κρυσταλλους..
Τελος μη βλεπεις τους δρακους με αυτον τον τροπο..η αληθεια ειναι οτι κι εγω στην αρχη πιστεψα οτι μαλλον 8α εμποδιζαν το χτισιμο της πολης αλλα χαιρομαι που λειτουργουν ευεργετικα..μην ξεχνας οτι μπορεις να ανταλλαξεις 6 φολιδες τους με 6 κρυσταλλους..
Sorry αν ειπα πολλα:hahaha:
Απλως αυτο ειναι ενα απ'τα καλυτερα παιχνιδια στρατηγικης που εχω παιξει:emptyonexg1:
Next time..make the rights moves man:riiight:
Posted Image

You cannot l e a v e the past , but you cannot l i v e in the past



...Death leaves no beautiful corpses...

#12 misuzu

misuzu

    dance is everything...

  • Members
  • 11 posts

Posted 31 August 2008 - 20:34

Τα taboo είναι ένα απο τα καλύτερα επιτραπέζια που έχω παίξει!Απλά χρειάζεται πολλά άτομα(το λιγότερο τέσσερα)...

#13 mihalakis21

mihalakis21

    Natsu Dragonil

  • Members
  • 280 posts

Posted 31 August 2008 - 21:11

τα επιτραπεζια του dungeons n dragons ειναι πολυ ωραια που μπορει καποιος να βρει στην καισσα αλλα αμα παιξεις dungeons n dragons χρησιμοποιοντας τα βιβλια ειναι πιο τελειο για μενα και περναγαμε με την παρεα μου 3ωρα και 4ωρα χωρις να καταλαβουμε ποτε περασε τοση ωρα αλλα χρειαζεσαι 3 βασικα βιβλια που κοστιζουν γυρω στα 30 ευρω το ενα και τα ζαρια για το dnd
Posted Image

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 August 2008 - 21:47

εγω προτεινω κανα ταβλι ή σκάκι. Εκτός και αν σε δέρνουν και τα παράτησες.

#15 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 02 September 2008 - 21:51

τάβλι και σκάκι όντως είναι κλασικά και πορωτικά in my opinion too ;D
επίσης το "Imaginif"είναι ξηγημένο board game .Παίζεται με 2-3 + παίχτες και είναι επιτραπέζιο όπου γράφεις ονόματα ατόμων που ξέρεις καλά,κι ανάλογα με ζαριές που φέρνεις,τραβάς κάρτες με ερωτήσεις για αυτούς και πιθανές απαντήσεις.Ψηφίζετε όλοι ποιο αντιπροσωπεύει πιο πολύ αυτό το άτομο και προχωράτε βήματα με το πιόνι ,όσοι έχετε πέσει μέσα κατά πλειοψηφία:P
είναι γουστόζικο και δείχνει πόσο καλά ξέρεις τον άλλον,και κατά πόσο μπορείς να μπείς στη θέση του :)
Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope