Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Harry Potter διαβάζετε;;;


  • Please log in to reply
176 replies to this topic

Poll: Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω! (189 member(s) have cast votes)

Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω!

  1. ΝΑΙ διαβαζω και πιστεύω ότι στη πραγματικότητα αναφερεται σε ενηλικες. u_u (79 votes [41.80%])

    Percentage of vote: 41.80%

  2. Ναι, διαβαζω και δεν με νοιαζει το ότι είναι για παιδακια! (66 votes [34.92%])

    Percentage of vote: 34.92%

  3. Οχι,δεν με ενδιαφερει.Δεν καταλαβαινω πως μπορουν μερικοι και παιδιαριζουν σε τετοια ηλικια... (34 votes [17.99%])

    Percentage of vote: 17.99%

  4. HELL NO!!!IT'S THE SATAN'S BIBLE!GET AWAY AND SAVE YOUR SOULS FELLOW CHRISTIANS!!! (10 votes [5.29%])

    Percentage of vote: 5.29%

Vote Guests cannot vote

#151 Satou no Kumo

Satou no Kumo

    hiatus :(

  • Members
  • 213 posts

Posted 18 February 2009 - 00:43

θα επρεπε να υπαρχει επιλογη
"ναι διαβαζα οταν ημουν 9 αλλα τωρα που μεγαλωσα τα θεωρω παραφιλολογια"

ειναι χαρακτηριστικα παραδειγματα συγχρονης δυτικης γραφης:smokingg:
-τελεια τεχνικη,απνευματιστο περιεχομενο-

seishun jidai wa watashi no subete desu

#152 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 22 June 2009 - 20:46

προσωπικά, έχω διαβάσει τα βιβλία καμιά 10αριά φορές το καθένα, και, χωρίς να θεωρώ ότι απευθύνεται ξεκάθαρα σε ενηλίκους, δεν πιστεύω ότι είναι και για παιδάκια -ίσα ίσα βασικά-. Δε λέω, και το 10χρονο μπορεί να καταλάβει τι λέει, αλλά άλλο πάιρνω εγώ, και αλλιώς το σκέφτομαι, κι άλλο το παιδάκι. Και μου τη δίνει να μιλάω με κόσμο "ψαγμένο" και να με κοιτάει λες και πάσχω από τίποτα! Οι μισοί απ'αυτούς ξέρουν μόνο το ντόρο που έχει γίνει και δεν έχουν διαβάσει κάν τα βιβλία -ή ακόμα χειρότερα, είδαν κάποια απ'τις ταινίες και νομίζουν πως έτσι είναι-, και οι άλλοι μισοι είναι πρώην πορωμένοι που ξαφνικά είδαν το φως το αληθινό και αναφέρονται στο γεγονός ως λάθος της εφηβείας τους. Ντάξει, δεν είναι και Τόλκιν η Ρόουλινγκ, μπορεί να μην έχει το βάθος το απύθμενο, μπορεί να χει πάρει στοιχεία από χίλια δυο πράγματα, αλλά στην τελική: 1. ήξερε χίλια δυο πράγματα για να πάρει και στοιχεία απ' αυτά, και 2. το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Το μόνο που δεν της συγχωρώ είναι που σκότωνε χαρακτήρες αβέρτα -μετά τα άνιμε που όλοι έχουν τον απέθαντο, τέτοιος ρεαλιστικός πόλεμος, με απώλειες και τα συναφή, μου πεσε βαρύς-.
Τις ταινίες τις θεωρώ απάισιες ως μεταφορές των βιβλίων -καλές ως ταινίες, αλλά με τον Χάρι Ποτερ καμία σχέση-, γιατί, εντάξει, δεν είπαμε να τα βάλουν όλα, αλλά αυτοί κόψανε βασικά πράγματα και βάλανε βλακείες στον έξτρα χρόνο!
Οι ελληνικές μεταφράσεις, μέχρι το 4ο βιβλίο ήταν αξιοπρεπέστατες. Μετά που έγινε ο σάλος και βιαζόντουσαν να τις κυκλοφορήσουν η ποιότητα τους πήγε περίπατο -κατ'εμέ είναι απλά τραγικές, ειδικά του 6ου και 7ου βιβλίου-.

Posted Image


#153 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 23 June 2009 - 00:13

Εγώ που ξεκίνησα να τα διαβάζω γύρω στα 27 τι να πω;:congrats: Βέβαια τα τελευταία 3 τα διάβασα στα Αγγλικά οπότε δεν ξέρω γι αυτό που λες, αλλά γενικά χάνει στην μετάφραση πολύ. Εμένα μου άρεσε το Harry Potter και δεν το θεωρώ παιδικό ειδικά από το 3 και μετά. Τα τελευταία 2 βιβλία δε, παρασοβαρεύουν. Το γράψιμο δεν ξέρω αν φαίνεται στα Ελληνικά αλλά στα Αγγλικά αλλάζει πολύ από βιβλίο σε βιβλίο. Δεν θεωρώ την Rowlings ιδιαίτερα καλή συγγραφέα, ικανοποιητική όμως. Σε σύγκριση με τον Dan Brown είναι πάντως 10 φορές καλύτερη. Εκεί να δείτε παιδικό γράψιμο κι ας απευθύνεται (υποτίθεται) σε μεγάλους.

Τις ταινίες τις θεωρώ απάισιες ως μεταφορές των βιβλίων -καλές ως ταινίες, αλλά με τον Χάρι Ποτερ καμία σχέση-, γιατί, εντάξει, δεν είπαμε να τα βάλουν όλα, αλλά αυτοί κόψανε βασικά πράγματα και βάλανε βλακείες στον έξτρα χρόνο!

//Off topic on//Τι να πεις για τον Άρχοντα τότε. Το LOTR το κατακρεουργήσανε. Δεν λέω εντυπωσιακά τα εφέ αλλά του αλλάξανε τα φώτα από κει και πέρα. Όποτε ακούω να εξυμνούν τις ταινίες μου σηκώνεται η τρίχα και είμαι σίγουρη ότι όποιος το λέει δεν έχει διαβάσει τα βιβλία. //Off topic off//Τουλάχιστον στο Harry Potter οι πρώτες 3 ταινίες είναι αρκετά πιστές στα βιβλία. Οι υπόλοιπες όμως πάνε από το κακό στο χειρότερο. Φοβάμαι τι θα αντικρίσω πάλι στην καινούργια. Αν και μετά το Κύπελλο και τον Φοίνικα, πόσο χάλια να ναι;:nosey:

Edit
Στο poll δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν μπορώ να πω ότι είναι μόνο για ενήλικες ή μόνο για παιδιά. Πιστεύω ότι απευθύνεται σε οποιονδήποτε άνω των 11 χρονών.

Edited by Nighteyes, 23 June 2009 - 00:21.

Posted Image

Posted Image


#154 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 23 June 2009 - 00:22

Τα διάβασα όλα και ακόμη και τα πρώτα αναφέρονταν σε ενήλικες, όλα ήταν σχτικά καλά, αλλά το 7ο βιβλίο ήταν με διαφορά το χειρότερο από όλα EPIC FAIL.
Posted Image

#155 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 23 June 2009 - 00:25

//Off topic on//Τι να πεις για τον Άρχοντα τότε. Το LOTR το κατακρεουργήσανε. Δεν λέω εντυπωσιακά τα εφέ αλλά του αλλάξανε τα φώτα από κει και πέρα. Όποτε ακούω να εξυμνούν τις ταινίες μου σηκώνεται η τρίχα και είμαι σίγουρη ότι όποιος το λέει δεν έχει διαβάσει τα βιβλία.

Προσωπικά εμένα μ' αρεσάν πολύ και είχα διαβάσει τα βιβλία όταν τις είδα. Παρέλειψαν αρκετά πράγματα, ειδικά από το πρώτο βιβλίο και από το τελευταίο βιβλίο, αλλά τουλάχιστον έμειναν πιστές στο πνεύμα και την ατμόσφαιρα του βιβλίου.

#156 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 23 June 2009 - 00:28

Δεν έχω κάτσει ακόμα να διαβάσω το 7ο (δεν καίγομαι κιόλας) αλλά δε με ενοχλεί που είναι για παιδιά/εφήβους αφού γενικά ήταν διασκεδαστικά βιβλία.

#157 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 23 June 2009 - 15:15

Εγώ που ξεκίνησα να τα διαβάζω γύρω στα 27 τι να πω;:congrats: Βέβαια τα τελευταία 3 τα διάβασα στα Αγγλικά οπότε δεν ξέρω γι αυτό που λες, αλλά γενικά χάνει στην μετάφραση πολύ. Εμένα μου άρεσε το Harry Potter και δεν το θεωρώ παιδικό ειδικά από το 3 και μετά. Τα τελευταία 2 βιβλία δε, παρασοβαρεύουν. Το γράψιμο δεν ξέρω αν φαίνεται στα Ελληνικά αλλά στα Αγγλικά αλλάζει πολύ από βιβλίο σε βιβλίο. Δεν θεωρώ την Rowlings ιδιαίτερα καλή συγγραφέα, ικανοποιητική όμως. Σε σύγκριση με τον Dan Brown είναι πάντως 10 φορές καλύτερη. Εκεί να δείτε παιδικό γράψιμο κι ας απευθύνεται (υποτίθεται) σε μεγάλους.
//Off topic on//Τι να πεις για τον Άρχοντα τότε. Το LOTR το κατακρεουργήσανε. Δεν λέω εντυπωσιακά τα εφέ αλλά του αλλάξανε τα φώτα από κει και πέρα. Όποτε ακούω να εξυμνούν τις ταινίες μου σηκώνεται η τρίχα και είμαι σίγουρη ότι όποιος το λέει δεν έχει διαβάσει τα βιβλία. //Off topic off//Τουλάχιστον στο Harry Potter οι πρώτες 3 ταινίες είναι αρκετά πιστές στα βιβλία. Οι υπόλοιπες όμως πάνε από το κακό στο χειρότερο. Φοβάμαι τι θα αντικρίσω πάλι στην καινούργια. Αν και μετά το Κύπελλο και τον Φοίνικα, πόσο χάλια να ναι;:nosey:

Edit
Στο poll δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν μπορώ να πω ότι είναι μόνο για ενήλικες ή μόνο για παιδιά. Πιστεύω ότι απευθύνεται σε οποιονδήποτε άνω των 11 χρονών.

Δεν υσχιει αυτο που λες εγω εχω διαβαση τα βιβλια και η ταινιες μου αρεσαν μια χαρα τις θεωρω μαλιστα απο τις καλυτερες στο ειδος τους(fantasy)ενω ακομη και φαν του τολκιν της εχουν βρει πολυ καλες.
Αν ξαχνεις για μεταφορα του βιβλιου(του οποιοδηποτε βιβλιου,κομικς)σκηνη προς σκηνη τοτε δυσκολα θα σου αρεσει κατι τετοιο αφου ειναι αδυνατο ειδικα για ενα βιβλιο σαν τον αρχοντα οπου εχει μεγαλα προβληματα κατι τετοιο,αντιθετα οι τανιες του τσακσον μπορεις να πεις οτι εχουν βασιστη στα βιβλια παρα οτι ειναι πιστες μεταφορες(αν και η πρωτη ηταν αρκετα πιστη στο βιβλιο)εχοντας πιασει ομως αυτουσιο το πνευμα του τολκιν και των βιβλιων ειδικα οι extended edition οι οποιες ειναι καταπληκτικες και που αυτο ειναι το προβλημα που παρουσιαζουν οι περισοτερες απο τις μεταφορες το ιδιο συμβαινει και με τις ταινιες harry potτer οπου ειδικα στις πρωτες ασχολουνται περισοτερο με τα εφε και προσπαθουν να χωρεσουν ωσες περισοτερες σκηνες μπορουν και αποτυγχανουν να μας δειξουν την φιλια και τις σχεσης τον τριων πρωταγωνιστων που ειναι και η καρδια του βιβλιου στις επομενες κυριως λογω τις αλλαγης σκηνοθετων(ο κολουμπους ηταν αθλιος)καταφεραν να δειξουν την δικη τους εκδοχη ομως λογω του ογκου των βιβλιων αλλα και του μαρκετινκ(οι πρωτες ταινιες διαρκουν περισοτερο χρονικα απο τις μεταγενεστερες παρολο που ειναι τα πιο μικρα αυτο δειχνη οτι οι παραγωγη φοβουμενοι οτι το κοινο που απευθυνονται θα βαρεθει ευκολα με αποτελεσμα να μειωσουν το χρονο με αποτελεσμα να μειωνεται και το βαθος της ταινιας)δεν καταφερνουν να ξεφυγουν απο την μετριοτητα.

#158 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 23 June 2009 - 16:14

//off topic on//Προφανώς για να το λες εσύ και ο aboumonkey, δεν ισχύει, αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σου αρέσουν τα βιβλία και οι ταινίες του LOTR. Τουλάχιστον σε μένα και σε φίλους μου δεν ισχύει αυτό. Δεν είπα ότι ήθελα να είναι ακριβώς όπως τα βιβλία αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Η πρώτη ταινία ήταν ικανοποιητική κι ας έλειπε το μισό βιβλίο. Οι άλλες όχι.

Από κει και πέρα, εδώ δεν είναι το σωστό μέρος για μια τέτοια συζήτηση. Είχα στείλει vm στον aboumonkey για να μην συνεχίσουμε την off topic συζήτηση που κακώς ξεκίνησα: Δεν περίμενα να απαντήσει κανείς για αυτό το θέμα. Όποιος θέλει ας κάνει το ίδιο.//off topic off//

To πρόβλημα μου με τις τελευταίες ταινίες harry potter δεν είναι η ανάπτυξη των σχέσεων των χαρακτήρων, φυσικά άλλο δέσιμο έχεις με αυτούς σε ένα βιβλίο, άλλο σε μια σειρά και άλλο σε μια ταινία. Το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε και η Kirenahana

...καλές ως ταινίες, αλλά με τον Χάρι Ποτερ καμία σχέση-, γιατί, εντάξει, δεν είπαμε να τα βάλουν όλα, αλλά αυτοί κόψανε βασικά πράγματα και βάλανε βλακείες στον έξτρα χρόνο!

.
Όταν δε, μου βάζεις τον Dumbledore σχεδόν να κλαίει και να λέει "Τι να κάνω Harry;" Συγνώμη αλλά τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν μιλάμε για αλλαγή για μείωση της διάρκειας της ταινίας αλλά για αλλαγή της προσωπικότητας ενός βασικού χαρακτήρα χωρίς λόγο. Κάτι τέτοια μου την δίνουν γενικότερα σε μεταφορές βιβλίων σε ταινίες.(Including LOTR)

Posted Image

Posted Image


#159 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 23 June 2009 - 17:43

Προσωπικά, πριν αρχίσουμε να μιλάμε για το πως έχουν μεταφερθεί στο σινεμά βιβλία φαντασίας, θα σας πρότεινα να δείτε τις τρεις ταινίες που έχει σκηνοθετήσει ο Clive Barker, βασισμένες σε βιβλία του (είναι τα Hellraiser-Hellbound Heart, Nightbreed-Cabal και Lord of Illusions από το Books of Blood V) και πόσο μα πόσο διαφορετικές είναι από τις λογοτεχνικές εκδοχές τους. Και έχουν γίνει έτσι από τον ίδιο τον συγγραφέα (εναλλακτικά δείτε και πόσο καλύτερο είναι το Candyman από το The Forgotten ή πόσα είχαν προσθέσει στο Midnight Meat Train).
Η αλήθεια είναι ότι κάθε μορφή αφηγηματικής τέχνης (λογοτεχνία, κινηματογράφος, κόμιξ, τηλεοπτικές σειρές, θέατρο) έχει διαφορετικούς κανόνες και μέσα και απαιτεί να γίνονται αλλαγές για να λειτουργήσει η ίδια ιστορία μέσα σε αυτές.

#160 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 posts

Posted 23 June 2009 - 18:10

To πρόβλημα μου με τις τελευταίες ταινίες harry potter δεν είναι η ανάπτυξη των σχέσεων των χαρακτήρων, φυσικά άλλο δέσιμο έχεις με αυτούς σε ένα βιβλίο, άλλο σε μια σειρά και άλλο σε μια ταινία. Το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε και η Kirenahana.
Όταν δε, μου βάζεις τον Dumbledore σχεδόν να κλαίει και να λέει "Τι να κάνω Harry;" Συγνώμη αλλά τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν μιλάμε για αλλαγή για μείωση της διάρκειας της ταινίας αλλά για αλλαγή της προσωπικότητας ενός βασικού χαρακτήρα χωρίς λόγο. Κάτι τέτοια μου την δίνουν γενικότερα σε μεταφορές βιβλίων σε ταινίες.(Including LOTR)


αυτό κυρίως είναι το πρόβλημά μου, και προσωπικά σκάλωσα άσχημα στο πως βγάλανε τα πάντα σχετικά με τους Marauders από την 3 ταινία, και με βασικά απλά πραγματάκια που δεν ήταν δα και δύσκολο να διορθώσουνε (βλ. τα μάτια του Χάρι είναι μπλέ αντί για πράσινα - και ξέρετε πόσο τραγικά σημαντικό είναι το γεγονός-, λες και τους τελειώσαν τα λεφτά και δεν είχαν να πάρουν ένα φακό επαφής, ή το μαλλί της Ερμιόνης που όσο προχωρούσαν οι ταινίες όλο και ίσιωνε -έλεος, μόνο σε fanfiction επιτρέπονται αυτά τα πράματα). Γενικά χίλια δύο τα προβλήματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα...

Τα τελευταία τρία και γω στα αγγλικά τα διάβασα, αλλά είχα τη δυστυχία να πιάσω στα χέρια μου και τα μεταφρασμένα... Ακούς εκεί Σφραγισματική η "Occlumency"...:frozen:

Posted Image


#161 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 24 June 2009 - 00:13

αυτό κυρίως είναι το πρόβλημά μου, και προσωπικά σκάλωσα άσχημα στο πως βγάλανε τα πάντα σχετικά με τους Marauders από την 3 ταινία, και με βασικά απλά πραγματάκια που δεν ήταν δα και δύσκολο να διορθώσουνε (βλ. τα μάτια του Χάρι είναι μπλέ αντί για πράσινα - και ξέρετε πόσο τραγικά σημαντικό είναι το γεγονός-, λες και τους τελειώσαν τα λεφτά και δεν είχαν να πάρουν ένα φακό επαφής, ή το μαλλί της Ερμιόνης που όσο προχωρούσαν οι ταινίες όλο και ίσιωνε -έλεος, μόνο σε fanfiction επιτρέπονται αυτά τα πράματα). Γενικά χίλια δύο τα προβλήματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα...

Τα τελευταία τρία και γω στα αγγλικά τα διάβασα, αλλά είχα τη δυστυχία να πιάσω στα χέρια μου και τα μεταφρασμένα... Ακούς εκεί Σφραγισματική η "Occlumency"...:frozen:

:hahaha:
Και ίσιωνε και ξάνθαινε.:congrats:
Για μένα αυτό με την εμφάνιση ήταν το λιγότερο. Και εντάξει, αυτό με τα μάτια μπορεί να το σώσουν αλλιώς: Δεν είναι μόνο το χρώμα, υπάρχει και το σχήμα. Αυτό με τον χάρτη όμως, έχεις δίκιο, θα μπορούσαν να το αναφέρουν ποιος τον έφτιαξε. Δείχνει το δέσιμο που είχαν μεταξύ τους οι τότε φίλοι που έφτιαξαν έναν τέτοιο χάρτη. Βασικός λόγος ήταν και το πρόβλημα με τον Lupin και δείχνει το πόσο κοντά ήταν.

Αλλά στο 4 τι να πεις; Που δείχνανε πόση ώρα μαθήματα χορού και τα μισά απ' όσα γίνανε στο βιβλίο δεν τα έδειξαν; Η χειρότερη στιγμή για μένα ήταν μετά τον χορό με την Ερμιόνη και τον Ρον που την δείξανε πολύ κλαψιάρα.:erk: Εκτός χαρακτήρα τελείως. Γενικά από κει και πέρα πιστεύω παραχάλασαν οι ταινίες. Θα το δω το 6, αλλά φοβάμαι τι θα δω γιατί κάθε ταινία είναι χειρότερη από την προηγούμενη. Ας ελπίσουμε στο καλύτερο. Αναρωτιέμαι όμως τι θα πρωτοχωρέσουν σε ταινία από το 7.:nosey:

Posted Image

Posted Image


#162 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 24 June 2009 - 00:25

Εγώ πάλι έχωντας διαβάσει τα βιβλία πιστεύω πως όλες οι ταινίες ήταν καλές. Μπορούσαν να είναι καλύτερες αλλά όχι πολύ καλύτερες. Δεν ήταν τέλεια η μεταφορά, αλλά κακή όπως στο Eragon δεν την λες με τίποτα. Και κάτι ακόμα το 5ο βιβλίο είχε απίστευτα βαρετά σημεία που δεν φάνηκαν στην ταινία...
Posted Image

#163 GokuSSJ3

GokuSSJ3

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 96 posts

Posted 24 June 2009 - 00:43

εγώ δεν διαβάζω Harry Potter όχι επειδή το θεωρώ παιδικό:oo: αλλα επειδή βαριέμαι να διαβάσω προτιμώ να βλέπω τις ταινίες:knock-knock:

#164 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 24 June 2009 - 11:54

//off topic on//Προφανώς για να το λες εσύ και ο aboumonkey, δεν ισχύει, αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σου αρέσουν τα βιβλία και οι ταινίες του LOTR. Τουλάχιστον σε μένα και σε φίλους μου δεν ισχύει αυτό. Δεν είπα ότι ήθελα να είναι ακριβώς όπως τα βιβλία αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Η πρώτη ταινία ήταν ικανοποιητική κι ας έλειπε το μισό βιβλίο. Οι άλλες όχι.

Από κει και πέρα, εδώ δεν είναι το σωστό μέρος για μια τέτοια συζήτηση. Είχα στείλει vm στον aboumonkey για να μην συνεχίσουμε την off topic συζήτηση που κακώς ξεκίνησα: Δεν περίμενα να απαντήσει κανείς για αυτό το θέμα. Όποιος θέλει ας κάνει το ίδιο.//off topic off//

To πρόβλημα μου με τις τελευταίες ταινίες harry potter δεν είναι η ανάπτυξη των σχέσεων των χαρακτήρων, φυσικά άλλο δέσιμο έχεις με αυτούς σε ένα βιβλίο, άλλο σε μια σειρά και άλλο σε μια ταινία. Το πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερε και η Kirenahana.
Όταν δε, μου βάζεις τον Dumbledore σχεδόν να κλαίει και να λέει "Τι να κάνω Harry;" Συγνώμη αλλά τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν μιλάμε για αλλαγή για μείωση της διάρκειας της ταινίας αλλά για αλλαγή της προσωπικότητας ενός βασικού χαρακτήρα χωρίς λόγο. Κάτι τέτοια μου την δίνουν γενικότερα σε μεταφορές βιβλίων σε ταινίες.(Including LOTR)

Bασικα εδω διαφωνο μαζι το προβλημα που υπαρχει στο harry potter δεν υσχιει στον αρχοντα εκει το πνευμα των χαρακτηρων και του βιβλιου το εχουν πιασει απολυτα με μια μικρη επιφυλαξη για την τριτη ταινια στον κινηματογραφο που την ειδα η πολιορκια της γκοντορ μου ψιλοξινησε(το πως τελειωσε)αλλα βλεποντας την extended edition αλλαξα γνωμη αντιθετα στον harry υσχιει αυτο που λες και ειναι ο βασικος λογος γιατι δεν μου αρεσουν οι ταινιες απο κι και περα συμφωνο με τον manOfManyNames

Προσωπικά, πριν αρχίσουμε να μιλάμε για το πως έχουν μεταφερθεί στο σινεμά βιβλία φαντασίας, θα σας πρότεινα να δείτε τις τρεις ταινίες που έχει σκηνοθετήσει ο Clive Barker, βασισμένες σε βιβλία του (είναι τα Hellraiser-Hellbound Heart, Nightbreed-Cabal και Lord of Illusions από το Books of Blood V) και πόσο μα πόσο διαφορετικές είναι από τις λογοτεχνικές εκδοχές τους. Και έχουν γίνει έτσι από τον ίδιο τον συγγραφέα (εναλλακτικά δείτε και πόσο καλύτερο είναι το Candyman από το The Forgotten ή πόσα είχαν προσθέσει στο Midnight Meat Train).
Η αλήθεια είναι ότι κάθε μορφή αφηγηματικής τέχνης (λογοτεχνία, κινηματογράφος, κόμιξ, τηλεοπτικές σειρές, θέατρο) έχει διαφορετικούς κανόνες και μέσα και απαιτεί να γίνονται αλλαγές για να λειτουργήσει η ίδια ιστορία μέσα σε αυτές.

καθε μεσω απαιτη και διαφορετικη προσεγγιση παρε για παραδειγμα το Wacthmen αν και την ταινια δεν την εχω δει εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα πιστη στο κομιξ με μερικες στιγμες να ειναι σαν να εχουν παρθει κατευθηαν απο αυτο ενω και ο σκηνοθετης ειχε πει οτι θελει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται,ε απο τις κριτικες και τα review που εχω διαβαση απετυχε οχι γιατι ηταν πιστο αλλα ο τροπος που χρησιμοποιησε δεν ηταν σωστος ετσι ακομα και η φανατικη δεν τους αρεσε ενω απετυχε να το παρουσιασει οπως επρεπε στο καινουργιο κοινο που δεν ηξερε τιποτα.
Το ιδιο σημβαινει με το star trek ενω ειναι αρκετα διαφορετικο απο τα προηγουμενα διατηρη το πνευμα της σειρας και εχει καταφερει να ικανοποιηση παλιους και καινουργιους θεατες εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων το ιδιο συμβαινει με τον αρχοντα.
Αν υπαρχει καποιο thread οπου μπορουμε να συζητησουμε πιο διεξοδικα πες μου και ευχαριστως να συνεχισουμε την κουβεντα εκει.

#165 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 09 May 2012 - 10:58

Δεν ψήφισα γιατί και οι 4 προτάσεις αντικειμενικώς ισχύουν. Μή με ρωτάτε πως γίνεται και από πού το συμπαιραίνω αυτό. 1) Στην πραγματικότητα αναφέρεται σε όλες τις ηλικίες, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο πουλάει κι εκεί (δηλαδή σε όλους). 2) Πολλές φορές το στυλ είναι τόσο απλοϊκό και απομυθοποιημένο, που σου δίνει την εντύπωση πως πρόκειται για παιδάκια. That is not the case, methinks. 3) Εμένα προσωπικά, όχι, δεν με ενδιαφέρει και δεν το διαβάζω ούτε πρόκειται, αλλά μπορώ να καταλαλάβω γιατί άλλοι παιδιαρίζουν σε τέτοια ηλικία. Δεν το λέω για να κατηγορήσω ή να κοροϊδέψω, άλλωστε κι εγώ το παρακάνω στα παιδιαρίσματα πολλές φορές, όχι όμως με τον χάρυ.

4) Σύμφωνα με τη δυτική παράδοση, πολλά αντικείμενα (φιλοσοφική λίθος π.χ.) και δοξασίες, τέρατα (βασιλίσκος π.χ.) και πράγματα όπως ραβδιά/συγκεκριμένη αμφίεση/ράβδοι, εχμ, έχουν την προέλευσή τους αλλού, όχι στα παραμύθια, άσχετα αν επικράτησαν εκεί. Επίσης η συγγραφέας, όπως έχει δηλώσει κι η ίδια (νομίζω όχι ανοιχτά), έχει πάρε δώσε με "κάποια σχολή δυτικής παράδοσης" ως μαθητευόμενη. Όσα λιγότερα καταλάβατε, τόσο καλύτερο για σας. Οι λέξεις πάντως είναι κλειδιά και πολύ προσεκτικά επιλεγμένες. Κάθε θρησκεία βγάζει κι από ένα κομματάκι αλήθειας από μέσα της. Ειδικά όταν πρόκειται να κατηγορήσει μια άλλη που απειλεί τα συμφέροντά της (όπως οι πολιτικοί που προεκλογικά βγάζουν στη φόρα τα άπλυτα των συναδέρφων τους). Αλλά υπερβάλουν πολύ. Satan 's bible; Hell no. Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση φασαρία. Ο κόσμος έτσι κι αλλιώς αυτομάτως τα ταξινομεί στη σφαίρα του φανταστικού και του παραμυθιού. Ίσα ίσα με τέτοιες ακραίες δηλώσεις πετυχαίνει το εντελώς αντίθετο, δηλαδή να τραβήξει την προσοχή μέσω αρνητικής φήμης και άσχετοι να αρχίσουν να ασχολούνται με τέτοια ζητήματα. Αυτό και τη (δικαιολογημένη πλέον) χλεύη.

Κατά τα άλλα, its ok in my books. Μια καλή σειρά ψυχαγωγίας και διασκέδασης είναι. Δεν μου αρέσει, ούτε με πειράζει που αρέσει σε άλλους. As long as the neighbours keep the sit out of my yard that is...

Edited by IAMNOONE, 09 May 2012 - 11:36.

Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.