Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Harry Potter διαβάζετε;;;


  • Please log in to reply
176 replies to this topic

Poll: Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω! (189 member(s) have cast votes)

Διαβαζετε???Διαβαζετε???Την αληθεια παρακαλω!

  1. ΝΑΙ διαβαζω και πιστεύω ότι στη πραγματικότητα αναφερεται σε ενηλικες. u_u (79 votes [41.80%])

    Percentage of vote: 41.80%

  2. Ναι, διαβαζω και δεν με νοιαζει το ότι είναι για παιδακια! (66 votes [34.92%])

    Percentage of vote: 34.92%

  3. Οχι,δεν με ενδιαφερει.Δεν καταλαβαινω πως μπορουν μερικοι και παιδιαριζουν σε τετοια ηλικια... (34 votes [17.99%])

    Percentage of vote: 17.99%

  4. HELL NO!!!IT'S THE SATAN'S BIBLE!GET AWAY AND SAVE YOUR SOULS FELLOW CHRISTIANS!!! (10 votes [5.29%])

    Percentage of vote: 5.29%

Vote Guests cannot vote

#136 potpap

potpap

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 03 November 2008 - 11:55

εννοειται οτι διαβαζω κ μαλιστα ειμαι φανατικος εχω το πρωτο βιβλιο ακομα και στα αρχαια Ελληνικα
HARRY POTTER FTW

#137 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 03 November 2008 - 14:34

ναι διαβαζα και με πολυ ενδιαφερον. και πρεπει να πω οτι δεν απευθυνεται σε μικρα παιδια και αυτο φαινεται απο το 4ο βιβλιο και μετα. μου την δινει που ολοι το βιβλιο harry potter το συνδυαζουν με κατι σκουπιδι. οι ταινιες σιγουρα δεν παλευονται αλλα καποιοι λενε οτι ξερουν τι ειναι ο harry potter απο τις ταινιες ενω δεν εχουν διαβασει το βιβλιο. τι να πεις...
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#138 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 29 December 2008 - 23:40

Πηρε κανεις αλλος τις Ιστοριες του Μπηντλ? Εγω πηρα και την CE και την απλη στα ελληνικα βεβαια XD.

#139 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 30 December 2008 - 10:23

Λέει τίποτα? Η μετάφραση πως είναι? Έλεγα να το πάρω κι εγώ αλλά φοβόμουν μήπως είναι απλώς άρμεγμα της σειράς και δεν αξίζει τον κόπο.

15fkk04.jpg


#140 Emmanouela

Emmanouela

    Clutch ρέέέ! Nyuu! (L)

  • Members
  • 140 posts

Posted 30 December 2008 - 12:36

Ο Harry Potter τα σπαει!!!
Τα βιβλια ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει!!!
Αν και το τελος ηταν λιγο εως πολυ ξενερωτο...
Spoiler:

Posted Image

#141 SakuraBiyori

SakuraBiyori

    I'm at home in the clouds

  • Members
  • 29 posts

Posted 08 January 2009 - 16:25

πωωω...ημουνα πορομενη με Harry Potter.
Ειναι τα μονα βιβλια που πραγματικα τα διαβαζα με ευχαριστηση:wooi2:.Κριμα που δεν θα βγει αλλο βιβλιο.
Posted Image

#142 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 January 2009 - 02:27

...

Edited by ATANASHIOSU, 24 January 2009 - 08:08.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#143 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 13 January 2009 - 06:51

Οχι δεν με ενδιαφερει...αλλα βλεπω τις ταινιες ΧΡ:hahaha:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#144 Camus

Camus

    Cavaliere D'Oro

  • Members
  • 199 posts

Posted 15 January 2009 - 10:00

Of course και διαβάζω Harry Potter... Θεωρώ ότι είναι απο τα λίγα βιβλία που μου κεντρίζουν τόσο το ενδιαφέρον!!! :wis:
Posted Image

#145 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 16 January 2009 - 12:04

οχι δεν διαβαζω..εδω με το ζορι ειδα και την πρωτη του ταινια οταν ειμουν μικρουλα και κοιμηθηκα ορθια...
Spoiler:

Posted Image

#146 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 16 January 2009 - 13:51

Ναι τα διάβασα και μου άρεσαν.Βέβαια μετά το τέταρτο τα υπόλοιπα μου φάνηκαν αρκετά κατώτερα.Ευτυχώς το τέλος ήταν αρκετά δυνατό και τελικά η σειρά με άφησε με θετικές εντυπώσεις.Από τις αγαπημένες μου (προ)-εφηβηκές αναμνήσεις.

#147 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 16 February 2009 - 23:47

εγω τα εχω διαβασει ολα και εχω αγορασει την special edition που ειναι για ενηλικες
kids beware!!!

#148 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 17 February 2009 - 00:28

το hp το θεωρώ ένα αξιοσέβαστο παραμύθι γραμμένο για παιδάκια. μικρός φυσικά και ήμουν πωρωμένος αλλα μεγαλώνοντας και διαβάζοντας το και σε διαφορες γλώσσες (ιταλικά, ελληνικά, αγγλικά και μέρος του προτού στα λατινικά) κατέληξα στο ότι είναι σκατά.
το διάβασα όλο όμως. και τα 7. τα τελευταία 3 τα αγόρασα και πρώτη μέρα και τα διάβασα άμεσος, ελπίζοντας να είναι καλά. δυστυχώς απογοητευτικά. δεν ξέρω αν φταίει το ότι γενικά διαβάζω πιο σοβαρά βιβλία αλλα μου φάνηκε τελείως fanservice παιδική πίπα :P
η ιστορία σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημη αν και πάσχει σε πολλά πράγματα (τι gtp wizards που εξής κάνει ρε JKR Ο_Ο) πάσχει και που βάζει έναν πρωταγωνιστή που από την αρχή μας λένε πως είναι ο θεός τον θεών :S. εντωμεταξύ, η χαρακτήρες πολύ βαθιά ψυχολογημένοι. η jK πήρε 4 "κακά παιδιά" τα έκανε όπως είναι τα "κακά παιδιά" σε όλες τις αμερικανικες παιδικές ταινίες. τα έκανε να κάνουν άσχημες γκριμάτσες και να φέρονται ηλίθια, και πάντα τα κάνει να γίνονται ρόμπα μπροστά στον θεό τον harry. ο harry δε, ότι και να κάνει είναι θεός, σωστό λάθος ότι και να είναι είναι το καλο παιδί, ακόμη και όταν το πεζή κακό παιδί είναι καλο παιδί. τέλος πάντων.
Spoiler:

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#149 papadevil

papadevil

    Anime Freak

  • Members
  • 374 posts

Posted 17 February 2009 - 11:35

Εγω δεν το διαβαζω το book γιατι δεν εχει τυχει να ασχοληθω αλλα στο poll δεν μου αρεσει που διπλα στο οχι ακολουθει 'δεν με ενδιαφερει.Δεν καταλαβαινω πως μπορουν μερικοι και παιδιαριζουν σε τετοια ηλικια...' οκ δεν το διαβαζω αλλα δεν θερωρω οτι ειναι παιδιαστικο για μικρα μωρα ελεος...μια χαρα βιβλια ειναι απλα προτιμω 1000% να βλεπω τις ταινιες (το ξερω χανετε ολο το στορυ αλλα επισης βαριεμαι να διαβασω και το book :P)


Posted Image

#150 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 17 February 2009 - 23:52

Λέει τίποτα? Η μετάφραση πως είναι? Έλεγα να το πάρω κι εγώ αλλά φοβόμουν μήπως είναι απλώς άρμεγμα της σειράς και δεν αξίζει τον κόπο.


Πολυ καλο και ιδιαιτερα τα σχολια του Νταμλπντορ, μαθαινεις μερικα ωραια πραγματακια για διαφορους χαρακτηρες οπως ο Σερ Νικολας (εχει και μια ιστορια λιγο αηδια, +15). Να πω την αληθεια δεν εχω κοιταξει πολυ την ελληνικη εκδοση λογω χρονου (μονο την πρωτη ιστορια) αλλα φαινεται πολυ καλη. Αξιζει, ειδικα αφου παει σε φιλανθρωπικους σκοπους

Ο Harry Potter τα σπαει!!!
Τα βιβλια ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει!!!
Αν και το τελος ηταν λιγο εως πολυ ξενερωτο...

Spoiler:


Το τελος δεν ηταν ξενερωτο. Αν διαβασεις τα σχολια της Ροουλινγκ πανω στο τελος θα σε βοηθησει να το καταλαβεις καλυτερα και να το εκτιμησεις. Και, σχετικα με το μελλον των παιδιων επισημως δεν ξερουμε τιποτε. Η Τζο δεν εχει γραψει κατι, ουτε καν στο επισημο σαιτ της οποτε οτιδηποτε αλλο μπαινει αμεσως στο fanfic. Θα το κοιταξω παντως.

το hp το θεωρώ ένα αξιοσέβαστο παραμύθι γραμμένο για παιδάκια. μικρός φυσικά και ήμουν πωρωμένος αλλα μεγαλώνοντας και διαβάζοντας το και σε διαφορες γλώσσες (ιταλικά, ελληνικά, αγγλικά και μέρος του προτού στα λατινικά) κατέληξα στο ότι είναι σκατά.
το διάβασα όλο όμως. και τα 7. τα τελευταία 3 τα αγόρασα και πρώτη μέρα και τα διάβασα άμεσος, ελπίζοντας να είναι καλά. δυστυχώς απογοητευτικά. δεν ξέρω αν φταίει το ότι γενικά διαβάζω πιο σοβαρά βιβλία αλλα μου φάνηκε τελείως fanservice παιδική πίπα :P
η ιστορία σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημη αν και πάσχει σε πολλά πράγματα (τι gtp wizards που εξής κάνει ρε JKR Ο_Ο) πάσχει και που βάζει έναν πρωταγωνιστή που από την αρχή μας λένε πως είναι ο θεός τον θεών :S. εντωμεταξύ, η χαρακτήρες πολύ βαθιά ψυχολογημένοι. η jK πήρε 4 "κακά παιδιά" τα έκανε όπως είναι τα "κακά παιδιά" σε όλες τις αμερικανικες παιδικές ταινίες. τα έκανε να κάνουν άσχημες γκριμάτσες και να φέρονται ηλίθια, και πάντα τα κάνει να γίνονται ρόμπα μπροστά στον θεό τον harry. ο harry δε, ότι και να κάνει είναι θεός, σωστό λάθος ότι και να είναι είναι το καλο παιδί, ακόμη και όταν το πεζή κακό παιδί είναι καλο παιδί. τέλος πάντων.

Spoiler:


Οπως ειπα και πιο πανω αν διαβασεις τα σχολια της Ροουλινγκ θα καταλαβεις το τελος καλυτερα. Και απορω απο που εβγαλες οτι οι αλλοι ηταν τα κακα παιδια και ο Χαρι ο καλος... Μαλλον δεν καταλαβες το βιβλιο.
Spoiler:


Και συγγνωμη αλλα αν δεν εχετε να πειτε κατι αξιολογο καλυτερα να μην κανετε σαχλα ειρωνικα ποστ <<