Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ergo Proxy


  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#1 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 12 July 2007 - 09:53

Είδα το Ergo Proxy και μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω πως είναι ένα σχετικά αργό anime, αλλά σίγουρα ανταμείβει. Αυτό που σου μένει είναι σίγουρα η αισθητική του και οι φιλοσοφικοί στοχασμοί του. Μπορώ να πω πως έμεινα πλήρως ικανοποιημένος μιας και η αλήθεια είναι πως τα anime τύπου Naruto, Bleach, Dragonball όπου η μια μάχη ακολουθεί την άλλη, τα βαριέμαι. Οπότε για κάποιον που θέλει να δει anime που απαιτεί μια Α συγκέντρωση-προσύλωση και όχι απλά να διασκεδάσει περνώντας απλά ευχάριστα την ώρα του, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Περιμένω διάφορα σχόλια για όποιους το έχουν δει.:Blissfull:

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#2 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 July 2007 - 10:45

Το Εrgo Proxy ειναι πραγματικα κορυφαιο και δεν ειναι απλα ενα ακομα anime. H ροη του ειναι οντως πολυ αργη όπως ειπες και συ και δεν συνισταται σε καποιον που ξεκιναει τωρα τα anime ή τα βλέπει έτσι για να περναει η ωρα. Οπως εχω γραψει και στο review στο blog μου αυτο που μου αρεσε πάρα πολύ ήταν η κεντρική ιδέα του Proxy αλλα και το Cogito.
Posted Image

#3 xCorebassistx

xCorebassistx

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 12 July 2007 - 11:19

Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω και θα επισημάνω κι αυτό:
Το σχέδιο του είναι πάρα πολύ καλο και τα γραφικά γενικότερα και θα έλεγα (μπορεί να είναι και λάθος μου, τεσπά) πως είναι εν μέρη ιμπρεσιονιστικό.
Πραγματικά, απο τα καλύτερα anime! :)

(βέβαια δεν το έχω τελειώσει ακόμα καθώς είμαι κάπως αργός. Θέλω να τα απολαμβάνω πλήρως όταν είναι καλό :D)



#4 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 12 July 2007 - 11:48

Eίναι όντως ένα πολύ καλό anime με προσεγμένη ατμόσφαιρα και σχέδιο. Όμως κάπου μετά τη μέση μοιάζει να χάνει λίγο το δρόμο του, παρόλα αυτά στο τέλος παίρνει και πάλι τα πάνω του. Σε όσους δε το'χουν δει ακόμα προτείνω την HDTV έκδοση των Shinsen με εξαιρετική ποιότητα εικόνας και μετάφρασης και πολύ εύστοχες σημειώσεις στο τέλος που εξηγούν πολλές από τις αλληγορίες και ιστορικές αναφορές του anime.

#5 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 July 2007 - 16:14

Οπως ειπε και ghostdog η δουλεια των Shinsen ειναι πολυ καλη...
Εγω θα προτεινα να ριξετε και μια ματια στη δουλεια της animeclipse πανω στο συγκεκριμενο anime γιατι πεφτει πολυ δουλεια και αξιζει 100%
Posted Image

#6 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 14 July 2007 - 19:14

Εγώ από animeclipse βλέπω αλλά έμεινα στο επ. 10...Τώρα θα κατεβάσω και τα άλλα! Αλλά γενικότερα μου έχει δείξει οτι είναι πολύ καλό.
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#7 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 16 October 2007 - 05:15

Ergo Proxy ftw. Δεν ξέρω αν έχει αργή πλοκή. Βασικά μου φαίνεται σταθερή και δεν "τρέχει" στο τέλος όπως κάνουν πολλά anime. Κάθε επισόδειο από ένα σημείο και μετά έχει 2,3 πραγματάκια να σου δείξει που θα σου μείνουν και μάλιστα ευχάριστα. Για κάποιο λόγο ευχαρηστήθηκα πολύ το τέλος. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είναι απλά άλλο ένα anime, but something completely different.
Συστήνεται για κάποιους που έχουν ώρα και όρεξη να το δουν αν το αποφασίσουν:congrats:

Posted Image


#8 SSJGojeta

SSJGojeta

    Anime Fan

  • Members
  • 145 posts

Posted 16 October 2007 - 15:23

Ρε παιδιά,ήμουν ο μόνος που ένιωθε πως είχε χάσει ένα επισόδειο κάπου στο 20; (εκεί που επιστρέφουν...)
I am a proud "human" obsessed with anime and manga. And i am proud with that obsession:wis:

#9 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 18 October 2007 - 20:52

Βασικά προς το τέλος γίνεται τρελό μπέρδεμα, αλλά αμα το ξαναδεις άλλη μια φορα προσεκτικά όλα βγάζουν νόημα...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#10 EXORISTOS

EXORISTOS

    見捨てられた

  • Members
  • 44 posts

Posted 10 November 2007 - 19:54

για το συγκεκριμένο anime αναφέρθείκα και στο thered "anime με μηνύματα", δεν είναι ένα anime που θα μπορέσει ένας απλός βαρεμένος "τηλεθεατής" να παρακολούθησει, είναι αρκετά σε πολύ πιο παρανοϊκό επίπεδο που απαιτεί μια ιδιαίτερη έλξη σε κάπως περίεργες και παρανοϊκές ιδέες αυτοκαταστροφής του ανθρωπινου είδους και για όσους παρακολούθησαν το ending song

"Please coud you stop the noise, I'm trying to get some rest, From all the unborn chiken voices in my head"

"What's that...?"

"I may be paranoid, but not an android"

"What's that...?"

"What's that...?"

"I may be paranoid, but not an android"

"What's that...?"

τέλος η πλοκή είναι λίγο αργή θα συμφωνήσω αλλα είναι ολοκληρωμένη, δεν αναπηδά σε διαστήματα πάνω σε κάποιο επεισόδιο οποτε η όλη εξέλιξη γίνετε ομαλά μέχρι όμως να φτάσεις σε κάποιο επεισόδιο στην μέση όπου ο ήρωας μας αναγνωρίζει ποιος είναι και πηγαίνει να "ανάκτηση" αναμνήσεις του και παράλληλα στα 3 τελευταία επεισόδια όπου προσωπικά είχα την αίσθηση πως ήμουνα σε ένα σκοτεινό δωμάτι με μια λάμπα από πάνω και το μονο που έβλεπα ήταν πως με χτυπούσαν με μια πετσέτα γεμάτη με πορτοκαλια και δεν συνηθίζω να έχω αυτήν την αίσθηση με πολλά anime η ταινίες και αυτό μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση οποτε και εγώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλα μονο στους anime lovers με παρανοϊκά μυαλά τώρα όσο αναφορά το σκύτσο όντως είναι ψιλό περίεργο και αυτό συμπληρώνει όλη τον υπόλοιπη εικόνα και αν το σκεφτείς ακόμα και ο τίτλος είναι περίεργος (Ergo Proxy = ο δρομολογητής του θανάτου)
thenk you god for being paranoid... ha ha ha ha


Your Life Is An Illusion, Life Starts After Death
Posted Image


#11 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 11 November 2007 - 00:13

Εμένα πιο πολύ από όλα τα πράματα στο Ergo Proxy μου άρεσαν οι ιδέες... Το cogito το έχουμε ξαναδεί πάνω-κάτω σαν ιδέα (π.χ. Terminator με κάποιες βαρυσήμαντες διαφορές, βέβαια, αλλά και πάλι...), αλλά η ιδέα του Proxy ήταν και πρωτότυπη και συναρπαστική.... Συν τοις άλλοις, την παρουσίασαν και με μία μυστήρια ατμόσφαιρα, και ποιός δεν έβγαζε γούστα όταν έβλεπε τον Vincent να τα παίρνει και να μεταμορφώνεται στην Proxy μορφή του???
I, for once, did!


P.S: Ergo Proxy kicks @$$!

P.S.2: Η Pino ήταν σκέτο κουκλί! Super Extra Kawaiiiiiiii!
Xbox360: Και η Lil ήταν κουκλάρα!!:lovulovu:

#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 November 2007 - 19:45

someone to kill pino onegai!!!!!
Μου τη δίνουν οι cute - kawai characters Που υπάρχουν σε σοβαρά anime.

#13 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 11 November 2007 - 23:08

someone to kill pino onegai!!!!!
Μου τη δίνουν οι cute - kawai characters Που υπάρχουν σε σοβαρά anime.


Γενικα δεν μου αρεσει να μπαινουν σφηνα τετοιοι χαρακτηρες, αλλα ειδικα η Pino ηταν ΤΟΟΟΟΣΟΟ super kawaii που δεν μπορουσα να πω "οιιι gaki! φυγε βρε απο 'δω περα, kurah!"...... Δεν γινοταν!:wooi2::wooi2::wooi2:

Spoiler:


#14 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 12 November 2007 - 10:36

Wow, δεν υπήρχε thread για τούτη τη σειρά?

Νταξ, δεν έχω όρεξη να γράφω κατεβατά πρωί πρωί, αλλά το Ergo Proxy είναι στα τοπ για μένα. Από τις πιό ώριμες σειρές που έχω δει, ιδυοφυές σενάριο, καταπληκτικό storytelling, πολύ καλές ιδέες, striking χαρακτήρες..

Long Live Dai Sato ^_^

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#15 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 13 November 2007 - 09:10

P.S.2: Η Pino ήταν σκέτο κουκλί! Super Extra Kawaiiiiiiii!


Αυτό που παρατήρησα είναι ότι χωρίς την Pino το anime θα παραήταν σκοτεινό. Δε με ενόχλησε η παρουσία της. Κάτι αντίστοιχο νομίζω πως γίνεται και με τον Puck του Berserk.

If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image