Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Seirei no Moribito - Guardian of the Sacred Spirit


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#106 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 20 June 2009 - 14:07

Ναι, γι' αυτό είναι.
Δεν έχει νέα επεισόδια η σειρά, έχει κλείσει.
Αν είναι να συνεχίσει, θα είναι άλλος τόμος από την ίδια συγγραφέα,
άρα και νέο όνομα. ;)

オオカミの中心部


#107 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 20 June 2009 - 14:22

παντως εντυπωση μου εκανε. γιατι μονο τα πρωτα 10 επισοδεια, 3 φορες? τι βιτσιο ειναι αυτο?
μηπως δεν ειχε τηλεθεαση?
αντε μπας και καταφερουν ν το προβαλουν ολοκληρο

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#108 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 24 September 2009 - 22:13

Μολις το τελειωσα,τι να πω,απλα συγχαρητηρια στη production i.g. ,σε σκηνοθετες,παραγωγους σχεδιαστες και βασικα στη συγγραφεα! H ιστορια μου θυμιζε παραμυθι που σου λεει η obachan για να κοιμηθεις αν ειχες γεννηθει στην ιαπωνια. Ο τροπος ομως που παρουσιαζετε,με τους χαρακτηρες,το φανταστικο animarion κυριως οσον αφορα στη σχεδιαση των τοπιων και την ηχητικη υποκρουση δημιουργησαν ενα μικρο διαμαντακι.

Οι σκηνες δρασης αν και λιγοστες ειναι καλοφτιαγμενες και ενα αλλο πραγμα που μου αρεσε ειναι η απουσια αιματος στη μαχη (αν και μεγαλος φαν του slice 'n' dice τυπου claymore :roar:) μιας και δεν θα κολλαγε με το ολο σκηνικο. Ισως η μαχη με τα la lunga να μπορουσε να δωθει καπως πιο...ταιριαστα αλλα και με αυτα,η ελλειψη δαιμονοποιησεις τους ηταν ενα thumps up.

Παω να κανονισω παρεα για επαναπροβολη :Blissfull:


#109 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 13 November 2009 - 21:59

Καταπληκτικη σειρα οτι καλυτερο εχω δει στο χωρο του fantasy σε anime ενα εργο που παιρνει αριστα σε ολους τους τομεις.
Εκπληκτικη δουλεια απο το στουντιο I.G. το animation ειναι απο τα πιο ομορφα που εχω δει με εμφαση στην λεπτομερεια και ως γνωστον η λεπτομερεια κανει την διαφορα καθως βοηθαει πολυ στην δημιουργια ενος πιστευτου κοσμου ειλικρινα σε αυτο τον τομεα μου θυμισε τον Αρχοντα και το τεραστιο βαθος του αυτο ειναι και ενα απο τα μεγαλυτερα ατου του.
Το OP ειναι πραγματικα το κατι αλλο οχι πως το ED παει πισω το οποιο και αυτο ειναι πολυ καλο ενω γενικα η μουσικη ειναι πολυ τεργιαστη και βοηθαει στην δημιουργια ατμοσφαιρας.
Το μεγαλυτερο προτέρημα του ειναι το σεναριο του και οι σωστα δομημενοι χαρακτηρες του,καταρχας η ιστορια του ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει επικη αλλα χωρις να ξεφευγη απο τα ορια και να πεφτη στην παγιδα τον κλισε ξεδιπλωνεται με αριστουργηματικο τροπο βυθιζοντας σε ολοενα και περισσοτερο μεσα της.
Σε αυτο βοηθανε και η χαρακτηρες οι οποιο ειναι ολοι ενας κι ενας καταρχας ολους τους κεντρικους χαρακτηρες τους γνωριζουμε στα πρωτα επ και απο κι και περα τους βλεπουμε να ξεδιπλωνουν την προσωπικοτητα τους και οσο περνα ο καιρος να εξελίσσονται και να αλλαζουν,κατι που γινεται πολυ φυσικα με αποτελεσμα να δενεσαι και εσυ μαζι τους.
Πραγματικα δεν αντιπαθησα κανενα χαρακτηρα ολοι τους μου ηταν λιγο πολυ συμπαθεις,βεβαια το διδυμο Balsa/Chagum ηταν αυτο που ξεχωρισε οι σχεση τους ξεδιπλωνεται με αριστοτεχνικο τροπο και μου δημιοργησε εντονα συναισθηματα ειδικα η σκηνη
Spoiler:
απλα:nod:
Παρολα αυτα η σειρα εχει ενα τεραστιο μειονεκτημα ειναι μονο 26 επ:cry5: και ακομη να κανουν την συνεχεια ενω εγω τωρα εχω εθιστη,γι'αυτο λοιπον προτεινω ολοι οι φανς να αρχισουμε να στελνουμε e-mails διαμαρτυριας στην I.G.:madtodeath: μπας και κανει και καμια αλλη απο τις νουβελες στο οποιο βασιζεται η σειρα Balsaaaaaaaaa:lovulovu:
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#110 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 posts
  • LocationKomotini

Posted 24 June 2010 - 23:43

Καταπληκτικη σειρα οτι καλυτερο εχω δει στο χωρο του fantasy σε anime ενα εργο που παιρνει αριστα σε ολους τους τομεις.
Εκπληκτικη δουλεια απο το στουντιο I.G. το animation ειναι απο τα πιο ομορφα που εχω δει με εμφαση στην λεπτομερεια και ως γνωστον η λεπτομερεια κανει την διαφορα καθως βοηθαει πολυ στην δημιουργια ενος πιστευτου κοσμου ειλικρινα σε αυτο τον τομεα μου θυμισε τον Αρχοντα και το τεραστιο βαθος του αυτο ειναι και ενα απο τα μεγαλυτερα ατου του.
Το OP ειναι πραγματικα το κατι αλλο οχι πως το ED παει πισω το οποιο και αυτο ειναι πολυ καλο ενω γενικα η μουσικη ειναι πολυ τεργιαστη και βοηθαει στην δημιουργια ατμοσφαιρας.
Το μεγαλυτερο προτέρημα του ειναι το σεναριο του και οι σωστα δομημενοι χαρακτηρες του,καταρχας η ιστορια του ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει επικη αλλα χωρις να ξεφευγη απο τα ορια και να πεφτη στην παγιδα τον κλισε ξεδιπλωνεται με αριστουργηματικο τροπο βυθιζοντας σε ολοενα και περισσοτερο μεσα της.
Σε αυτο βοηθανε και η χαρακτηρες οι οποιο ειναι ολοι ενας κι ενας καταρχας ολους τους κεντρικους χαρακτηρες τους γνωριζουμε στα πρωτα επ και απο κι και περα τους βλεπουμε να ξεδιπλωνουν την προσωπικοτητα τους και οσο περνα ο καιρος να εξελίσσονται και να αλλαζουν,κατι που γινεται πολυ φυσικα με αποτελεσμα να δενεσαι και εσυ μαζι τους.
Πραγματικα δεν αντιπαθησα κανενα χαρακτηρα ολοι τους μου ηταν λιγο πολυ συμπαθεις,βεβαια το διδυμο Balsa/Chagum ηταν αυτο που ξεχωρισε οι σχεση τους ξεδιπλωνεται με αριστοτεχνικο τροπο και μου δημιοργησε εντονα συναισθηματα ειδικα η σκηνη

Spoiler:
απλα:nod:
Παρολα αυτα η σειρα εχει ενα τεραστιο μειονεκτημα ειναι μονο 26 επ:cry5: και ακομη να κανουν την συνεχεια ενω εγω τωρα εχω εθιστη,γι'αυτο λοιπον προτεινω ολοι οι φανς να αρχισουμε να στελνουμε e-mails διαμαρτυριας στην I.G.:madtodeath: μπας και κανει και καμια αλλη απο τις νουβελες στο οποιο βασιζεται η σειρα Balsaaaaaaaaa:lovulovu:



Τα ειπες ολα !!! Δεν εχω τιποτα αλλο να πω τιποτα αλλο!!!Συμφωνω απολυτα με οτι ανεφερες πιο πανω. Ειναι ενα απιστευτο ανιμε που σε αφηνει αφωνο τη στιγμη που περιμενεις να σε αφησει απογοητευμενο! Και αυτο επειδη δεν μπορεις να πεις οτι υπαρχει παρα πολλη δραση κατα τη διαρκεια καθε επεισοδιου. Και απο τα ανιμε με τα καλυτερα γραφικα που εχω δει!!!:tensai::tensai::tensai: Επισης συμφωνω με οτι λες στο σποιλερ σου...
BALSA -CHAGUM MUST STAY UNITED !!! Αλλα...
Spoiler:

Spoiler:

Edited by giota83, 24 June 2010 - 23:51.


#111 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 25 June 2010 - 00:24

BALSA -CHAGUM MUST STAY UNITED !!! Αλλα...

Spoiler:

Spoiler:

Ρε συ δεν τελειώνει εκεί η υπόθεση. Το anime βασίζεται στον πρώτο τόμο της σειράς βιβλίων moribito. Οπότε όλα είναι δυνατά. Το κακό είναι ότι δεν νομίζω ποτέ να γίνουν animated τα υπόλοιπα...

Posted Image

Posted Image


#112 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 posts
  • LocationKomotini

Posted 25 June 2010 - 01:14

Ρε συ δεν τελειώνει εκεί η υπόθεση. Το anime βασίζεται στον πρώτο τόμο της σειράς βιβλίων moribito. Οπότε όλα είναι δυνατά. Το κακό είναι ότι δεν νομίζω ποτέ να γίνουν animated τα υπόλοιπα...


:emptyonexg1: σορρυ δεν το ξερα... δεν εχω διαβασει τη σειρα βιβλιων. θα το διαβασω οποτε μπορεσω. μακαρι να το συνεχισουν καποια στιγμη.:drink:

#113 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 25 June 2010 - 01:18

:emptyonexg1: σορρυ δεν το ξερα... δεν εχω διαβασει το manga θα το διαβασω οποτε μπορεσω. μακαρι να το συνεχισουν καποια στιγμη.:drink:

Ε καλά δεν ήσουν υποχρεωμένη να το ξέρεις. Δεν μιλάω για manga αλλά για novels. Δυστυχώς δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα όλα. Τα πρώτα 2 μόνο έχουν βγει στα αγγλικά.

Posted Image

Posted Image


#114 ellesmira

ellesmira

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 07 September 2010 - 16:52

Εδώ και καιρό ήθελα να αποτυπώσω τις εντυπώσεις μου γι'αυτήν την καταπληκτική σειρά, αλλά πραγματικά, δε βρίσκω τις λέξεις, εδώ τα λόγια είναι περιττά. Κάθε επεισόδιο και μια έκπληξη, και ένας λόγος παραπάνω για να αγαπήσω αυτή τη σειρά.


Απλά, με έπιασε αδιάβαστη.

Συγγνώμη για το σύντομο post, ίσως μετά το rewatch να μπορέσω να συγκροτήσω καλύτερα τη σκέψη μου.

edit: τι έχουν πάθει όλοι με τη Balsa;
Spoiler:

Τα novels έχουν πάρει πολλαπλά βραβεία, και δε νομίζω πως είναι τυχαίο.
Επίσης υπάρχουν 2 chapter από το manga διαθέσιμα εδώ.
γιατί είναι τόσο δυσεύρετα τα novels;

Edited by ellesmira, 07 September 2010 - 17:08.


#115 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 September 2010 - 19:31

Δεν ξέρω για δυσεύρετα, εγώ τα πρώτα δυο μια χαρά τα τσίμπησα φθηνά από bookdepository στα αγγλικά, και τα καταευχαριστήθηκα. Δυστυχώς τα επόμενα δε νομίζω να έχουν μεταφραστεί ακόμα. Αλλά τι να κανουμε θα περιμένουμε.

Η 2η νουβέλα πάντως έχει άψογο υλικό που την διάβασα, επιτέλους μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα για το παρελθόν του Jiguro, και επιτελους βλέπουμε τον τρόπο ζωής των ανθρώπων στις φυλές της Kanbal από όπου προερχόταν και η Balsa. Τρομερά ενδιαφέρον με πολλή φαντασία όσο αφορά το κομμάτι των παραδόσεών τους και με αρκετό μυστήριο και αγωνία προς το τέλος. Δεν το περίμενα. Άνετα θα μπορούσε να γίνει anime με τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Απλά ο πήχης που έθεσε η 1η νουβέλα στην anime εκδοχή είναι ήδη στον "Θεό", οπότε αμφιβάλλω αν θα αξιζε τον κόπο μια συνέχεια, μιας και σχεδόν αποκλείεται να ξαναβλέπαμε κάτι τόσο ποιοτικό όσο αυτό που μας έδωσε ο Kamiyama...

Προτιμώ μάλλον να μείνω με την τέλεια εντύπωση που ήδη έχω... τα sequels συνήθως χαλάνε την καλή αυτή αρχική εικόνα...

Edited by Radagast, 07 September 2010 - 20:58.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#116 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 07 September 2010 - 19:51

μηπως τα εκδιδει η tokyopop? γιατι και εγω ειμαι στα τελιωματα του 4ου βιβλιου απο 12k και εχω αρχισει να τρελαινομαι που πρεπει να περιμενω μεχρι τον μαρτη για το 5ο-1-βιβλιο-καθε-χρονο-και-αυτο-κακογραμμενο (που ουσιαστικα θα ειναι και το πρωτο που δεν εχει περιληφθει στο ανιμε). Για το moribito εχουμε ημερομηνιες που βγαινουν τα novels? Παω να τα τσεκαρω και εγω στο free-delivery-worldwide depository hehehe

δεν ειναι και φθηνα παντως...12€...με 250 σελιδες...<<
Posted Image

#117 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 September 2010 - 20:57

δεν ειναι και φθηνα παντως...12€...με 250 σελιδες...<<

Χμμμ κάτι παίχτηκε με την κρίση εγώ τα είχα τσιμπήσει 5-6 το ένα...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#118 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 07 September 2010 - 21:21

μηπως πηρες το paperback?
Posted Image

#119 ellesmira

ellesmira

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 07 September 2010 - 21:24

Χμμ θα τα παραγγείλω κι εγώ κάποια στιγμή με έπεισες radagast.
Άλλωστε δεν μπορώ να μείνω με την αγωνία.:cry5:
Λέτε να μεταφραστούν και τα άλλα; Κοτζάμ βραβεία πήρανε!
Βέβαια θα είναι η πρώτη αγορά που θα κάνω μέσω internet και έχω απορίες
που θα με βγάλουν off topic. Μια χαρά τιμή μου φαίνονται τα 12euro.

#120 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 07 September 2010 - 22:01

Όντως ανέβηκε η τιμή του 1ου τόμου. Τον είχα αγοράσει κι εγώ από το bookdepository στα 10€. Πριν 1,5 περίπου χρόνια αυτό. Η hardback έκδοση δεν ήταν ποτέ πιο κάτω. Αυτό που έχω να πω είναι ότι τα αξίζει αν το θέλετε για συλλογή. Είναι πανέμορφη έκδοση. Μακάρι να τη συνεχίσουν.

ellesmira ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει ξανα συζητηθεί η διαδικασία που χρειάζεται να κάνει κανείς κατα την πρώτη του αγορά στο internet. Πιστεύω να σε βοηθήσει.:thatsit:

Posted Image

Posted Image